רחל המשוררת

1890-1931

צעירותה

רחל נולדה בשנת 1890 ברוסיה , היא למדה שם בבית ספר יהודי ובגימנסיה כללית. בגיל 15 החלה לכתוב שירים ברוסית וחלמה להיות ציירת . בגיל 16 אמה נפטרה ממחלה ואביה נישא בשנית ולרחל היה קשה להתמודד עם אמה החורגת

העלייה לארץ ישראל

בשנת 1911 רחל עלתה עם אחותה לארץ ישראל בהתחלה רחל גרה ברחובות ועבדה שם כגננת. כעבור שנתיים עברה ל"חווה העלומות" שנמצאת ליד הכינרת. היא התאהבה במקום ובמיוחד באנשים שהכירה , ההתישבות בארץ ישראל הייתה מבחינתה חזרה אל הטבע , חזרה אל מעגל החיים של עם ישראל בארץ ישראל.

היצירות של רחל

השנתיים ששהתה בכינרת השפיעו מאוד על שיריה, היא עיצבה בהם את החזון הציוני. קולה היה קול אחר ושונה, היא חתמה על שיריה רק את מה הפרטי "רחל" ועד סוף ימיה וגם עד היום זכתה בזהותה הפואטית . היא הוכרה כמשוררת של דור החלוצים ושל ארץ ישראל האידאלית והיפה, אבל גם כמשוררת לירית מעולה.

הצטרפות לקבוצת דגניה א' ומחלתה

בשנת 1919 חזרה רחל לארץ מצרפת שם למדה לתואר אקדמי בחקלאות , והצטרפה לקבוצת דגניה א' וצורפה לעבודות משק שונות. לאחר זמן מה גילו שהיא חולה במחלת השחפת והיא פוטרה וגורשה מהקבוצה. רחל חזרה לעמק הירדן שהיא חולה ומאוכזבת לאחר מכן התגוררה בצפת , בירושלים ובתל אביב , מרבית משיריה היו על האכזבה שעזבה את הכינרת ועל געגועיה לכינרת .

מותה

רחל נפטרה בשנת 1931 ונקברה בבית קברות של הכנרת .
Big image
חוה אלברשטיין - כנרת (שם הרי גולן)