לכידתו של אדולף אייכמן

יולי אליאס , עשור 1960-1970

קצת מידע עליו...

אדולף אייכמן נולד כבן הבכור לאדולף קארל ומריה בזולינגן אביו היה רואה חשבון ונוצרי אוונגליאדוק.בשנת 1914, בהיותו בן 8, מתה אמו, והוא עבר עם אביו וארבעת אחיו ואחיותיו ללינץ שבאוסטריה. במהלך לימודיו בתיכון הכיר את ארנסט קלטנברונר, לימים מפקדו הישיר. הוא לא סיים תיכון וב-1921 החל הכשרה מקצועית כמכונאי, שגם אותה לא סיים. עד אביב 1933 עבד בעיסוקים שונים, בין השאר כסוכן מכירות וכנציג מכירות אזורי של חברת הנפט "וקואום אויל". בשנת 1932 נפצע קשה בתאונת אופנוע במהלך עבודתו. בשנת 1935 נשא לאשה את ורה ליבל, ילידת בוהמיה ממוצא גרמני.

בשנת 1927 הצטרף לארגון "לוחמי החזית" הלאומני-אוסטרי ובאפריל 1932 הצטרף למפלגה הנאציתבהשפעת חברו, ארנסט קלטנברונר. בנובמבר אותה שנה התקבל לשורות האס אס. ביוני 1933 נאסרה פעילות המפלגה הנאצית באוסטריה, ואייכמן עבר לבוואריה שבגרמניה, שם הצטרף ל"לגיון האוסטרי" ועבר הכשרה צבאית בת 14 חודשים בשורות האס אס.

באוקטובר 1934 הגיש בקשה להצטרף לשורות האס דה (מפלגה נאצית) , בנובמבר אושרה בקשתו

והוא עבר למשרד הראשי לביטחון הרייך.בשנת 1935 זכה לקידום בדרגה וביוני עבר למדור לענייני יהודים שזה עתה הוקם. אייכמן היה המארגן הראשי של השמדת יהודי אירופה בימי השואה. במאי 1960 נלכד אדולף אייכמן. לאחר מלחמת העולם השנייה הוא נמלט לארגנטינה, נתגלה שם, נלכד בפעולה חשאית על ידי אנשי "המוסד" והובא לישראל כדי להישפט בה על מעשיו.

אייכמן היה מבכירי המנגנון הנאצי בגרמניה, מהאחראים הראשיים לביצועה בפועל של תוכנית הפתרון הסופי להשמדת יהודי אירופה במהלך השואה. בשנת 1960 נחטף על ידי המוסד בארגנטינה והובא למשפט בישראל. הורשע, נדון למוות בתלייה, והוצא להורג במאי 1962.

איך זה התחיל בעצם?

בשנת 1935 זכה לקידום בדרגה וביוני עבר למדור לענייני יהודים שזה עתה הוקם. מדור זה שיתף פעולה עם המדור היהודי המקביל של הגסטפו, שהיה ממונה על ביצוע המדיניות בפועל. תפקידו של אייכמן היה לפעול להגירה הכפוייה של היהודים מגרמניה. מכאן ואילך בכל התקופה שעד פרוץ מלחמת העולם השנייה ובמשך כל מהלכה עסק בשאלת היהודים ברייך השלישי, בשטחים שנכבשו על ידיו, או סופחו, או הפכו לפרוטקטוראט או גנרל גוברנמן, ובמדינות שהיו בעלות בריתו.

באוקטובר 1937 יצאו אייכמן ומפקדו הרברט האגן באונייה לביקור בארץ ישראל המנדטורית, כדי לבדוק את אופציית ההגירה של יהודים לארץ ישראל. האונייה עגנה בחיפה, אולם מכיוון ששלטונות המנדט סירבו להעניק להם אשרת ביקור הם ירדו לחוף למשך כ-6 שעות בלבד, במהלכן ביקרו במושבה הגרמנית ובחלקים היהודיים של העיר, שמהם מאוד התרשם. לאחר מכן המשיכו לקהיר. אייכמן הגיע למסקנה שאין לעודד עלייה המונית לארץ ישראל, מאחר שהקמת מדינה יהודית שם אינה רצויה הן לרייך השלישי והן לבריטים. בסוף שנת 1937 צוין אייכמן לטובה בדוח האישי שהכין הממונה עליו, דיטר ויסליצני, ועל כן הועלה לדרגת קצין.

באביב 1938, בעקבות "האנשלוס" (סיפוח אוסטריה), עבר לווינה, קודם לדרגת ומונה לראש המחלקה היהודית באוסטריה. שם הקים יחד עם עוזרו, אלוויס ברונר, באוגוסט אותה שנה את הלשכה להגירה יהודית, שבעזרתה החרים את רכוש המהגרים, כפה את גירושם והשאיר בידם אך ורק אשרת כניסה לארץ ההגירה המיועדת. בווינה פיתח את שיטתו המיוחדת שכללה שלושה שלבים:

  • ערעור הבסיס הכלכלי (על ידי החרמת רכושם);

  • הפחדתם באמצעות אלימות;

  • השתלטות על מוסדות יהודיים ואילוץ מנהיגיהם לשתף עמו פעולה;

במרץ 1939 הקים בפראג לשכה להגירה יהודית על פי הדגם הווינאי, ושיטתו התקבלה במשרדי הרייך כנוהל רשמי לכל הרייך בענייני הגירה יהודית.

בספטמבר 1939 הקים היינריך הימלר את המשרד הראשי לביטחון הרייך (RSHA) ואייכמן נקרא לשוב לברלין. באוקטובר נתמנה לראש הלשכה המרכזית להגירת יהודים בברלין, שהייתה חלק ממשרד הפנים שבראשו עמד ריינהרד היידריך ובדצמבר מונה כראש המחלקה היהודית בגסטפו (Referat IV B4), שבראשו עמד היינריך מילר. עקב כך, התרחבו סמכויותיו והשפעתו ברייך עלתה.
Big image

אדולף אייכמן בכלא רמלה

לכידת אדולף אייכמן הייתה פעולה שהוציא לפועל בארגנטינה המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים במאי 1960 . אייכמן היה המארגן הראשי של השמדת יהודי אירופה בימי השואה. לאחר מלחמת העולם השנייה הוא נמלט לארגנטינה, נתגלה שם, נלכד בפעולה חשאית על ידי אנשי "המוסד" והובא לישראל כדי להישפט בה על מעשיו. הפעולה נחשבת לאחת המורכבות והנועזות שנעשו על ידי "המוסד", לאור המרחק הרב מישראל והצורך להוציאה לפועל בחשאי וללא ידיעת שלטונות ארגנטינה.

המשפט

בשנת 1960 אדולף אייכמן נחטף על ידי המוסד בארגנטינה והובא למשפט בישראל. הורשע, נדון למוות בתלייה, והוצא להורג במאי 1962. כשהובא למשפט בישראל ,במהלך משפטו נחשפו פרטים רבים וקשים על השואה, והחברה החלה לגלות יותר עניין בנושא הכאוב. אייכמן נמצא אשם ונידון למוות.

הנזק שגרם למימושו

אדולף אייכמן גרם המון נזק,אפילו לעצמו.הוא גרם למותם של המון המון אנשים,מעבר למה שאנחנו יכולים אפילו לדמיין…….

אבל הוא גרם נזק גם לעצמו.הוא גרם שהמון עמים ישנאו אותו,למה?בגלל מה שהוא עשה להם!אני מתארת לעצמי שהוא הבין שהוא גרם נזק גדול מאוד ושישנאו אותו על זה אחר כך,אבל אני לא חושבת שהוא ידע עד כמה.הוא גרם נזק גדול מאוד,הרג המון המון המון אנשים………...וזה טוב מאוד שהוא נתפס ורצחו אותו,כי אם לא,אולי הוא היה הורג עוד ועוד ועוד אנשים!!!!!!

איך אדולף נתפס בעולם?

אדולף אייכמן נתפס כרוצח,איש רשע שהרג המון,אבל המון יהודים,,וגם אנשים בכללי.אפילו האנשים ששיתפו איתו פעולה ברחו ממנו,ושיתפו פעולה בלכידתו.
Big image