שבוע טוב

איגרות המזכירות הפדגוגית - טבת תשע"ט, דצמבר 2018 (6)

כאשר מתבקשת מערכת החינוך להקנות לתלמידים את מיומנויות המאה ה21 על מנת שיוכלו להשתלב בעולם עתידי באופן מיטבי, מאשימים אותנו שאנו מנסים לכוון אל העתיד באמצעות העבר, אולם בין כך ובין כך, דומה שמה שבאמת נזנח הוא ההווה.

כפי שכותב על כך יאנוש קורצ'אק (במסה 'על תיאוריה ופרקסיס') :

"אין המחנך חייב ליטול על עצמו אחריות לעתיד רחוק. אבל כל האחריות עליו ליום החולף. ידעתי כי משפט זה יעורר אי הבנה. הכל סבורים אחרת. בעקיפין אחראי המחנך בפני החברה גם לעתיד, אבל במישרין, ראש לכל הוא אחראי בפני החניך להווה.

נוח לזלזל ביום החולף של הילד בשם סיסמאות נאצלות ליום המחרת. להקנות מוסר הרי זה לגדל את הטוב המצוי אשר, על אף הליקויים והחסרונות, מצוי הוא".

אנו מוצאים את עצמנו לא פעם משעבדים את ההווה לטובת הכנה לשלב הבא: נלחץ כעת כדי להצליח מחר, בגן נכין לכתה א', ביסודי לחטיבה, בחטיבה לתיכון ומשם לאקדמיה. מתוך כוונות טובות אנחנו לוקחים אחריות על העתיד ושוכחים את אחריותנו להווה.

באמרנו הווה, עלינו להתייחס להווה במובן הרחב של המילה: לא יחידת הלימוד שאנו מלמדים, אלא מציאות החיים בה אנו פועלים, ההווה אינו הטקסט הנלמד בכתה, אלא החיים אליהם אנו מסייעים לתלמידים שלנו להתחבר באמצעות הטקסט הזה.

פרקינס (במאמרו, 'מה ראוי להבין') מדבר על הוראה המכוונת להבנות גדולות, כאלו המביאות תועלת ללומדים משום שהן משפיעות על היבטים רבים של החיים.

הוא מביא מאפיינים של הבנות גדולות: כאלו המספקות לנו תובנות על המציאות בה אנו חיים, כאלו שמובילות אותנו לקבלת החלטות ופעולה, כאלו שיש בהן משמעות אתית המכוונות את תפיסתנו המוסרית ערכית.

אם נדייק בדבריו של פרקינס, מדובר בהבנות המשפיעות על ההווה המתמשך של התלמידים שלנו ועל פיתוח יכולתם לקחת אחריות על ההווה ולעצב אותו, קודם כל בפני עצמו.

הלחצים המערכתיים הם רבים, הכוונות הן טובות והשאיפות ראויות, אולם, ההבנה כי האחריות של המורה המחנך צריכה להתרכז בהווה המתמשך העשיר של התלמידים, מחייב את כולנו, המבקשים להוביל את המערכת, למצוא את הדרכים לתמוך בכך ולאפשר להתייחס לכל יחידת זמן ככזו שיש לה משמעות בפני עצמה ולא רק הכנה לעתיד. משמעות עתירת תובנות, מובילה למעשה ויוצרת תפיסה מוסרית וערכית.

אתגר לא קטן עתיר תובנות, מוסרי, שצריך להוביל אותנו למעשה...

שלכם

מירי

אגף א' לפיתוח פדגוגי

"צו 8 חינוכי" אונליין - למידה בחירום לתלמידי החטיבה העליונה

המצב הביטחוני הנפיץ שאנו חווים באזורנו, מחייב אותנו להיערך למצבים בהם לא תתאפשר למידה רציפה לפני בחינות הבגרות. למיזם "צו 8 חינוכי" אונליין הפועל מזה ארבע שנים, התנדבו 180 מורים בכל תחומי הדעת. מורים אלה המלמדים לבגרות, יעבירו שיעורים מקוונים ברשת במצבי חירום. בכל שנה אנו מדריכים את המורים הוותיקים והחדשים כיצד להעביר שיעור מקוון מיטבי. השנה, נקבעו שני מפגשי הדרכה מקוונים: המפגש הראשון התקיים השבוע ביום שני 17/12/18 והמפגש השני יתקיים בשבוע הבא ביום רביעי 26/12/18. במפגש קיבלו המורים טיפים ורעיונות יצירתיים לאינטראקציות עם תלמידים. יעל בוגין, מורה ומדריכה ארצית להיסטוריה ממלכתי, וסוהא רושאהיד, מורה ומדריכה ארצית למתמטיקה במגזר הערבי, הדגימו למורים שיעורים שהן העבירו בתרגיל למידה בחירום שהתקיים בשנה שעברה. בנוסף, פתחנו שתי קבוצות וואסטאפ למורים במקצועות חובה ולמורים במקצועות בחירה ויצרנו קהילה של מורים היודעת לתת מענה לתלמידים בעת חירום. מומלץ למורים נוספים להצטרף ולהירשם למיזם בקישור לטופס.

מפגש עם הפיקוח הכולל במחוז דרום

נציגות מצוות האגף ניפגש ביוזמת אושרה שלייפר, מפקחת המחוז, עם מנהל מחוז דרום, מר רם זהבי וצוות הפיקוח הכולל בחינוך העל-יסוד.

במפגש הוצגו מגוון תכניות הפועלות במזכירות הפדגוגית במגוון תחומי דעת בהובלת האגף.

בין התהליכים והתכניות הפדגוגיות הוצגו המודל לפיתוח מקצועי מקוון "איחוד מול ייחוד", המיקרו-קרדיטציה, בגרויות מתוקשבות, תיכון אקדמי מקוון, תכניות ממירות היבחנות מלאה בבחינות הבגרות ועוד.

הנושאים עוררו עניין רב, נתנו מענה לשאלות רבות שהועלו והמפקחים הכוללים ביקשו לשמור על קשר עם המזכירות הפדגוגית ועם האגף ולהעמיק באפשרויות ליישמם בבתי הספר במחוז דרום.

חינוך גופני

תכנית "הולכים על זה"

עם ההתפתחות הטכנולוגית, ממצאי הספרות המחקרית חושפים תרבות פנאי פסיבית וירידה בזמן המוקדש לפעילות גופנית לצד עליה במשקל בקרב ילדים ומתבגרים. לנוכח הנתונים הללו, הצבנו את הגברת הפעילות הגופנית והחינוך לתזונה נבונה בקרב תלמידי ישראל כמשימה לאומית.

פיתחנו תכנית יישומית להטמעת הגברת הפעילות הגופנית במהלך יום הלימודים: "הולכים על זה" + 90 במצגות הכוללות: רציונל, רקע מדעי, קטגוריות לשילוב פעילות גופנית במהלך יום לימודים, דוגמאות ממחישות ושלבים בהטמעה. התכנית המהווה מדריך לשילוב 90 דקות נוספות של פעילות גופנית בשבוע, מעבר ל 2 ש"ש חינוך גופני, לתלמידים בבית הספר.

התכנית מיועדת לצוות החינוכי ולכל מי שמעוניין להיות שותף בקידום אורח חיים פעיל ובריא בבית הספר, למען חברה ישראלית פעילה, בריאה ואיתנה.

תכנית הפעילות הבית ספרית תפותח על ידי הנהלת בית הספר, המורים לחינוך גופני ומובילי בריאות בשיתוף עם הצוות החינוכי.


כתבה שפורסמה ב 16.12.18 בידיעות אחרונות:

Big picture

אגף א' מורשת

מורשת ודת אסלאם

סיור לימודי-אגף מורשת-דת האסלאם (בכפר קרע)

התקיים סיור לימודי של נציגים מאגף מורשת במערכת החינוך בכפר קרע, גב' אלמאזה עתאמנה מדריכה

מחוזית במחוז חיפה, בתיאום עם מר מחמוד עומרי מדריך מרכז ארצי מקצוע מורשת ודת אסלאם , ארגנו סיור לימודי בבתי ספר בכפר קרע, שהתקיים ביום רביעי 28 בנובמבר 2018, הסיור כלל ביקור בבית ספר יסודי, חטיבת ביניים, ובית ספר תיכון.

הסיור התקיים בהובלתו של מר יובל אוליבסטון מנהל אגף המורשת ו מר' גמיל ח'טיב מפקח מורשת דרוזית, ומר' מחמוד עומרי מדריך ארצי מרכז מורשת ודת האסלאם, ומדריכי דת אסלאם.

הסיור התחיל בבית ספר יסודי "א" . המנהלת ,זהור עתאמנה , והצוות שלה קיבלו את צוות האגף בשמחה רבה , התלמידים שרו שיר מרגש באנגלית dream, וצפו בשיעור בנושא אמירת הנביא מוחמד " المسلم من سلم المسلمون من لسانه ويده", אחר כך הייתה ישיבת סיכום עם הצוות בבית הספר, ואז התקיים סיור קצר ברחבי הכפר במקומות חשובים ,ספריה עממית וגן למשחקי ילדים.

בחט"ב ב', הציגה מנהלת ביה"ס גב רג'א מסאלחה את האני מאמין של ביה"ס ואת העשייה החינוכית, והמשכנו בצפייה ב שיעור מורשת ודת האסלאם. על מניעת סמים ואלכוהול מבט חברתי ,חוקי ודתי

הביקור האחרון התקיים בבית ספר תיכון כפר קרע ע"ש אחמד עבדאללה יחיא, המנהלת גב' מהא יחיא הציגה את השקפת העולם של ביה"ס וצפינו בשיעור "آداب الاستئذان ايات من سورة النور 27- 29 " נימוס קבלת אישור בביקורי בית כערך חשוב בחיים החברתיים שלנו .

תלמידי כיתות י' פרויקטים בהערכה חילופית בדת האסלאם ושילוב המעורבות החברתית, ודיברו גם על חשיבות ומשמעות לימוד מקצוע דת האסלאם בשלוש שפות עברית אנגלית וערבית, התלמידים העניקו מזכרת למתארחים "עציץ זית"כ סמל לשמירה על אחדות וייחודיות.

בסוף היום השתתף עו"ד חסאן עתאמנה ראש המועצה וברך את המבקרים.

לסיכום המבקרים הביעו את התרשמותם לטובה מהעשייה החינוכית המרשימה של המורים/מורות, דרכי ההוראה המגוונות (במיוחד השימוש האיכותי במדיה ובתקשוב), מידת התייחסותם לכל תלמיד ותלמידה ולדעותיהם האישיות ויצירת הקשר בין לימודי מורשת ודת האסלאם לחיי היומיום של התלמידים בדגש על משמעות ורלוונטיות והערכים והשילוב בין תכנית המעורבות החברתית וההערכה החלופית. ומידת הידע וההשתתפות הפעילה של התלמידים המרשימה, במיוחד ביכולתם לפיתוח מיומנויות חשיבה ויצירתיות דרך ההבעה המילולית והצגת מסקנותיהם האישיות.

קישור לתמונות

Big picture

מחשבת ישראל

יום יצירה אומנותית לתלמידי מחשבת ישראל בחמ''ד

בימים אלו התקיים בבית הרב קוק בירושלים, יום יצירה מרתק, שעיקרו היה שילוב מחשבת ישראל ואומנות.

יום היצירה היה פרי שיתוף פעולה בין רשת אמי"ת, בית הרב קוק, מפמ"ר מחשבת ישראל הרב ד"ר יוחאי רודיק, לשעבר מנהלו החינוכי של בית הרב קוק ואלעד בר שלום ראש תחום "תורת חיים" ברשת אמי"ת. יום היצירה עסק בתחומי יצירה שונים: ציור, פיסול, קליגרפיה ושירה לאור משנתו של הרב קוק ויחידת מחשבת ישראל לבגרות - "אמונה וגאולה".

במסגרת האירוע – 70 בנות ממוסדות שונים למדו בשלב הראשון מקורות עיוניים מגוונים ובהמשך בהדרכתן של סטודנטיות ממכללת אמונה יצרו יצירות אומנות מגוונות, כל אחת על פי בחירתה.

חוויה מיוחדת ומרגשת היה הדיון הפנימי בין הבנות כיצד לתרגם ולבטא את הרעיונות המופשטים בצורה מגוונת.

השילוב המיוחד של מחשבת ישראל ואומנות המחיש באופן מעשי את קריאתו של הראי"ה קוק בשעתו: "לחיים של יצירה הנני קורא אתכם".

אגף א' שפות

תחום הדעת ערבית למגזר היהודי ועולם הערבים והאסלאם

סמינר חנוכה לתלמידי ערבית מצטיינים בכיתות י'

במסגרת יוזמת מנהל אגף שפות משה זעפרני, הובילו מפמ"ר ערבית ואסלאם סיגלית שושן יחד עם צוות ההדרכה במחוזות, בפעם השנייה בתחום הדעת ערבית במגזר היהודי, סמינר לתלמידי ערבית מצטיינים בכיתות י'.

הסמינר היה בניהולו של אבי ציפורי, לשעבר מדריך בערבית , יחד עם נימר נמארנה מדריך בערבית ומורה בבה"ס אופק בקיבוץ עברון, וכתרינה ערביאן מורה לערבית בחט"ב יונתן בקרית מוצקין ובבה"ס הר-שכניה קורנית. בסמינר השתתפו 43 תלמידים מכל הארץ. הסמינר התקיים בבית שאן בין התאריכים 4-6 בדצמבר 2018 וכלל שיעורים מגוונים בתחום הדעת ערבית וגם סיור בגן הלאומי בבית שאן.

במהלך כל השיעורים התלמידים דיברו בערבית. השיעורים היו מגוונים וכללו הוראת טקסט, המחזת סיפור עם, שירי חנוכה בערבית, ריקודי עם ודבקות, תרבות , קריקטורות, פתגמים ועוד.

תלמידים אלה יהיו נציגים להובלת תחום הערבית המדוברת בבית הספר ובחטיבות הביניים.

הסמינר גרף מחמאות רבות בקרב הורים, מנהלים, מורים ותלמידים.

ספרדית

סמינר ספרדית הראשון: "Español 24/3"

בהתלהבות רבה, קבוצת תלמידים ממגמת ספרדית ממספר בתי ספר ברחבי הארץ התאספה : אורט אבין - רמת גן, תיכון חדרה - חדרה, אורט יד לבוביץ' - נתניה, תיכון ליאו בק - חיפה ואורט אלון - יקנעם , ויצאו לסמינר ספרדית הראשון באכסנית הנוער בשלומי.

הסמינר בניהולה של המדריכה המרכזת הארצית סאלי גולדפר וצוות המורות: אליאונורה מאסה, רותי בינדר ושולה נודלמן, התקיים בין התאריכים 5 בדצמבר 2018, לבין 7 בדצמבר 2018, חופשת חנוכה.

במסגרת הסמינר התלמידים הכירו חברים חדשים, הכינו פינייטה כמיטב המסורת המקסיקנית וגם לביבות חמות ומתוקות כמיטב המסורת הארגנטינאית. כמו כן, השתתפו בפעילויות משחק ואימפרוביזציה, צפייה בסרט וקינחו במסיבת קריוקי עם שירים לטיניים עכשווים.

האווירה הייתה חמה, למרות הקור והגשם, התלמידים התחברו, התלכדו והתחושה הייתה של כבוד הכלה וקבלה. שני תלמידים הלומדים בחינוך המיוחד היו חלק מפרויקט זה, אחד מהם, בדברי הנעילה אמר בהתרגשות רבה: "אני שמח על שהשתתפתי בכנס הזה, זאת הפעם הראשונה שאני יוצא לבד לטיול,".

יש לציין את התלמידים אשר, אף היותם בחופשה, בחרו לצאת לסמינר ספרדית. האכסנייה אירחה אותנו למופת. היה "מוי כיף".

Big picture

אנגלית

כנס מורים לאנגלית חמ"ד

ביומיים האחרונים של חופשת חנוכה התקיים כנס של 80 מורים לאנגלית של החמ"ד בירושלים. מורים מהיסודי, חט"ב וחט"ע, מהצפון ועד הדרום, התכנסו ליומיים של לימוד והעשרה. המורים שמעו הרצאות מרתקות על נושאים עכשוויים - הקניית אוצר מילים והחשיבות בהעשרת אוצר המילים בכל הרמות, עידוד קריאה (Reading for Pleasure) ועידוד אנגלית דבורה.

כמו כן, המורים שמעו על התכנית הארצית לאיתור תלמידים עם קשיים ביסודי ובחט"ב וכיצד לתת מענה בהתאם. בין המרצות בכנס היתה ד"ר אלישבע ברקון - ראש החוג לאנגלית לשעבר במכללת אורנים ויו״ר וועדת המקצוע, ד"ר קרן גולדפרד - ראש המחלקת לאנגלית כשפה זרה באוניברסיטת בר אילן, המפמרי"ת – ד"ר ציונה לוי, ומדריכות לאנגלית. גם הרב ד"ר אברהם ליפשיץ ויעל נדלר מטעם החמ"ד הגיעו לברך את המשתתפים. תודה מיוחדת למדריכה עבריה נס-ברגשטיין על אירגון כנס מעצים שנתן כלים מעשיים ושימושיים לכל המורים וחיזק את הקשר ורצון למפגשים דומים בעתיד הקרוב.

כנס מורי תיכון – KEEP TALKING בירושלים

ביום רביעי, 12.12, התכנסו כמאה מורים לאנגלית מאזור ירושלים והסביבה למפגש בנושא יישום התוכנית KEEP TALKING לקידום שפה דבורה בכיתות י-יא, בניצוחה של ג'יין כהן, המדריכה הארצית האחראית על התוכנית. בכנס קיבלו המורים כלים חדשים ליישום בכיתה ועברו סדנאות בהם למדו ליצור תוכן חדש לתירגול שפה דבורה בכיתות.

יישום התוכנית לשיקום הקריאה BUILDING BLOCKS

שלב האיתור והאיבחון של משתתפי התוכנית לשיקום הקריאה בבתי ספר תת משיגים BUILDING BLOCKS הסתיים ויישום התוכנית החל בכל בתי הספר המשתתפים בה. מדריכות התוכנית ביקרו בבתי הספר ברחבי הארץ ודיווחו על שביעות רצון מן העבודה של המורים וההתקדמות התלמידים בכיתות. ד"ר ציונה לוי, מפמ"ר אנגלית, ביקרה בשבוע שעבר בשני בתי ספר המשתתפים בתוכנית. בתמונה ניתן לראות דוגמא לתוצרי העבודה עם התלמידים.

Big picture

אגף א' מדעים

ביולוגיה

ימי החנוכה היו עשירים בימי עיון ביולוגיים ומפגשים של השתלמויות שונות

"ביוחקר בשדה"

המשתלמים ב"ביוחקר בשדה", בהובלתה של דקלה גיש, נפגשו ברמת הנדיב ונהנו ממזג אוויר נאה. יצאו לשדה, נחשפו לחקר מדע אזרחי העוסק בנמלת האש וסיכמו את הלמידה בכתה ללא קירות. אחד המורים אמר: " אני לא מאמין שאני עוד מקבל גמול על הכיף הזה".

"לידה, זִקנה ומה שבניהם"

בירושלים, בהובלת מרכז המעבדות למדעים ע"ש בבלומטנה בגבעת רם וצוות המנחים המחוזי לביולוגיה, כ- 90 מורים נהנו לשמוע מפי חוקרים מובילים על : "לידה, זִקנה ומה שבניהם".

בתמונה: פרופ' מיכל גולדברג - ראשת החוג למדעי החיים מרצה על אתגרים בטיפול בסרטן: אפיון התרופה ספירונולקטון כרעילה לתאי סרטן ולתאי גזע סרטניים.

מובילי קהילות מורים בביולוגיה

מפגש ראשון לשנה זו, של מובילי קהילות מורים בביולוגיה נערך במכון דווידסון. כל המשתתפים (מורים מובילים ומדריכים) תרמו להצלחת המפגש בשפע של שיתוף בחומרים, ברעיונות, בחשיבה, בתובנות וביצירת אווירה של עבודה משותפת במהלך השנה. מספר הקהילות המוסדרות גדל מאחת בתשע"ח לחמש השנה.

בתמונה: נתה בר אור פרי ובלהה גלעד, מובילות קהילת מורים רחובות משתפות את כלל מובילי הקהילות.

"שיח ביולוגים – בין הטכניון לכיתה"

בטכניון התכנסו כמאה מורים וכעשרים סטודנטים להוראת ביולוגיה ביום עיון "שיח ביולוגים – בין הטכניון לכיתה", מבית היוצר של הפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון: עדכונים מחזית המחקר בטכניון מפי חוקרים מובילים בנושאים שונים.

בתמונה: קהל המורים באולם

קהילה חדשה למורי הביולוגיה בשפרעם

בשבוע שעבר (12.12.18) נפתחה קהילת מורים למורי הביולוגיה בצפון, בשפרעם, בהובלת ד"ר מאג'ד יאסין, רימאח חאג' וריהאם קדאח. ניתן לראות מהחיוכים עד כמה המורים מרוצים.

פיזיקה

הכנס השנתי הארצי של מורי הפיזיקה – "במה למעבדה"

בתאריך 10 בדצמבר 2018, נר שמיני של חנוכה, התכנסו מורי הפיזיקה בארץ לכנס השנתי הארצי, במכון דוידסון לחינוך מדעי במכון וייצמן למדע ברחובות. לכנס הגיע מספר שיא של כ- 450 מורים לפיזיקה. נושא הכנס הפעם הוא "במה למעבדה", במסגרתו עסקנו במקומה של המעבדה בהוראת הפיזיקה.

נושא ההרצאה המרכזית בכנס, מפי פרופ' דן אורון היה: "מה בין מכניקת הקוונטים לגבול הרזולוציה במקרוסקופיה?"

כבכל שנה, קיימנו טכס הענקת פרס עמוס דה-שליט למורה המצטיין. השנה הפרס הוענק למר קובי שוורצבורד מתיכון ליאובק בחיפה. אין ספק שקובי הוא מורה לפיזיקה, אדם משכמו ומעלה, שמקדם את הוראת הפיזיקה בבית ספרו, ומהווה השראה למורים רבים, בקרב צוות המורים שלו בביה"ס, בקהילת חיפה (אותה הוא מוביל מזה 8 שנים) וגם כמדריך מרכז במחוז חיפה. ברכות חמות והמשך הצלחה לקובי!

בהמשך, התקיימו מושבים מקבילים בשני סבבים, ביניהם מושב שעסק ב PETEL בהנחייתו של אסף בר יוסף וכן מושב שעסק בכלים מוזיקליים כבסיס לניסויים פיזיקליים, בהנחיית נפתלי חייט ואיאר הדמאה.

המושבים המקבילים עסקו מגוון מבורך של נושאים: הדגמת פעילות בתכנית רובופיזיקה, חשיבה מתפתחת בלימודי והוראת הפיזיקה, פעילויות סביב ניסויי מעבדה לתמיכה בלמידה שוטפת, מפות מושגים בעזרת כרטא, מדען ברשת, שער לפיזיקה – מבנית חקר לכיתה ט', הנחיית פרוייקט בפיזיקה מחקרית ופיזיקה בגישה חוקרת בכיתת הפיזיקה, שימוש במדפסת תלת מימד להעשרה של מעבדות הפיזיקה, תכונות אוויר ומהירות הקול, מניסוי סטנדרטי לפרוייקט, פיזיקה בקרקס, חקר זריקה בליסטית באמצעות מערכת טריבושט, בוחרות פיזיקה – אתגרים וכלים ליישום.

התקיים פאנל בנושא מקום המעבדה בהוראת הפיזיקה בהנחייתה של פרופ' בת שבע אילון. בסוף הכנס קיימנו שיחת מפמ"ר בו סופר על נתונים של הישגים בבחינות הבגרות ותוארו פעילויות ונושאים על שולחנם של המפמרי"ם: עבודה על אתגרים: מחסור במורים ובלבורנטים, עבודה ובחינה במעבדה, קולות קוראים: שעות תגבור והצטיידות, ימי עיון מחוזיים, השתלמויות: פיזיקה מחקרית, רובופיזיקה, מכניקת קוונטים, תוכניות חדשות וחשובות: Growth mindset, בנות בוחרות פיזיקה, פיזיקה בתנועה ועוד וכן חידושים באתר המורים.

הצלחתו של כנס נמדדת גם בנוכחות המורים. מאות המורים שנשארו מרותקים מכל הנושאים שהוצגו בכנס ונשארו עד לסיומו, אחרי השעה 17:00 כשהם נוטלים חלק בכל המושבים ובשיחת המפמ"ר המאוחרת מלמדים שהנושא שנבחר, מקום המעבדה בהוראת הפיזיקה, הוא ב"נפשם" של המורים.

אגף א' חברה ורוח

גאוגרפיה - אדם וסביבה

מורי "גיאוגרפיה – אדם וסביבה" בכנס האגודה הגיאוגרפית הישראלית, תשע"ט

כמדי שנה נערך כנס האגודה הגיאוגרפית הישראלית המהווה מפגש של מגוון הקשת של הגיאוגרפים בישראל – חוקרים מהאקדמיה, מתכננים מהשטח, מדריכים, מורים, סטודנטים. בשני ימי הכנס התעדכנו המורים והמדריכים בחידושים מהמחקר הגיאוגרפי בתחומיו השונים – אקלים, גיאולוגיה, נושאי סביבה, תכנונים עירוניים וערים חכמות ועוד. במושבי מערכת החינוך הוצגו יחידות לימוד חדשות וחדשניות שפותחו לאחרונה .

במהלך הכנס יצאה קבוצה גדולה לסיור בנושא "עיר חכמה" המיושם במתחם הבורסה במטרה ללמוד את התכנון העתידי של המתחם (שחלקו כבר הולך ונבנה בימים אלה).

גולת הכותרת היתה במליאה עם חלוקת אותות הצטיינות למובילים במחקר, בעשייה הגיאוגרפית ובתרומה לקהילה. המורה הילה טבת מתיכון רבין כפר סבא זכתה באות האגודה הגיאוגרפית הישראלית על תרומתה יוצאת הדופן לחינוך הגיאוגרפי ולקהילה. הילה - מורה יוזמת, מתחדשת, משתפת העושה חיל בעבודתה המקצועית, תוך שיתופי פעולה משמעותיים עם הרשות המקומית וגורמים נוספים (השירות המטאורולוגי, המרכז למיפוי ישראל ועוד רבים) למחקרים שמנהלים תלמידיה במסגרת לימודי "הסייבר הגיאוגרפי".

אגף א' אמנויות

תחום דעת אמנות חזותית

השתלמות למורי האמנות החזותית

ביום רביעי 5 בדצמבר התקיימה השתלמות למורי האמנות החזותית בנושא: "אמנות/אוצרות/חינוך" - בסימן "אור".

זוהי תחילתה של השתלמות נודדת באתרי אמנות בצפון הארץ. ביקרנו בגלריה לאמנות עכשווית בבית חנקין הוותיק בכפר יהושע והכרנו את היזמה הקהילתית שהובילה אליה, נפגשנו עם האמנית סימה לוין המציגה בגלריה ויצרנו בסדנה בהשראתה. בהמשך הכרנו עוד יוזמה אמנותית-קהילתית מרתקת, מיצב אור בתוך מגדל מים ותערוכות אמנות במרכז ההנצחה בקריית טבעון.

אתר תחום הדעת

תאטרון

מורי התאטרון ביום עיון בנושא תאטרון- סיפור

ביום ראשון , שמיני של חנוכה ה – 9 בדצמבר, התקיים יום עיון בנושא "תאטרון-סיפור" בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. יום העיון כלל הרצאות מעשירות ומעוררות השראה: ד"ר שרון אהרונסון-להבי, ראשת החוג לתאטרון באוניברסיטת ת"א, דיברה על אמת ובדיה בתאטרון סיפור, ד"ר ליפשיץ על הסיפור כפעולה פרפורמטיבית במסורת היהודית. אליענה שכטר שיתפה אותנו בדרכי העבודה על תאטרון סיפור מפרוזה לבמה. וד"ר מיכל שמחון דיברה על נושא מרתק מתחום הביבליותרפיה - הרחבת הסיפור האישי באמצעות הסיפור התרבותי. נטע ויינר אמן ה-spoken-word ריתק בתובנות על אמנות זו וד"ר ליאור זלמנסון הדגים בפנינו את השילוב של מדיה דיגיטלית באירוע בימתי תאטרוני.

תחום דעת מוזיקה

סדנה למנצחי מקהלות וזמרי מקהלה

בקונסרבטוריונים שבפקוח משרד החינוך

בין נר שני לנר שלישי של חנוכה, התכנסו בקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה בתל אביב (שטריקר) 43 זמרות וזמר אחד מ-10 קונסרבטוריונים בארץ, ליום סדנה של שירת א-קפלה.

את הסדנה העביר המנצח– יובל ויינברג, מנצח צעיר שהשלים לימודי תואר שני בניצוח מקהלה באוסלו, נורווגיה, ומנצח היום על מקהלת הנוער הלאומית של נורווגיה.

הרפרטואר היה מלהיב ובמהלך היום נשמעו בחלל האוויר מקצבים בולגריים, פיוט תימני, שיר אהבה נורווגי וקנון לטיני והכל – א-קפלה, ללא ליווי, שירת מקהלה נטו, דבר שבולט בחסרונו בחלק גדול מהופעות של מקהלות הקונסרבטוריונים. יובל הוביל את המפגש משיא לשיא והתקווה היא שהנציגות שהגיעו למפגש מכל קצוות הארץ יביאו אל מקהלות הבית שלהן משהו מהצלילים המיוחדים ששרו יחד בחנוכה. המנצחות שהצטרפו אל חניכותיהן השתתפו בשיחה עם המנצח על גישתו לשירת א-קפלה ועל דרכו בעבודה עם בני- נוער.

הצלחתו של יום זה הודות לאירגונו של נועם יעקובי אחראי על הקונסרבטוריונים במשרד החינוך

לקוסטין קנליס-אוליאר מנהל הקונסרבטוריון המארח ולענת מורג ממקהלת בת-קול, מקהלת הבית של הקונסרבטוריון.

פיתוח מקצועי למנצחי מקהלות בתי -ספר יסודיים בחופשת החנוכה

בקיבוץ מעגן מיכאל התכנסו במהלך החופשה מורים למוזיקה מכל רחבי הארץ ליומיים מתוך ארבעת ימי ההשתלמות הארצית למנצחי מקהלות ילדים מטעם הפיקוח על החינוך המוזיקלי. זוהי השנה הרביעית בה אנו מקיימים השתלמות זו, והפעם הגיע מספר המשתתפים לשיא חדש של כ-100 משתלמים. ביומיים אלו הייתה לנו הזכות לארח בהשתלמות את המנצח הבסקי הנפלא בזיליו אסטולז, מנצח בעל שם עולמי שבדרכו המיוחדת ומלאת האנרגיה, הדגים דרכי עבודה מרעננות המתאימות לכל גיל, תוך שילוב התנועה כחלק אינטגרלי מהעשייה המקהלתית, וכל זאת דרך רפרטואר מגוון מרחבי העולם. חלק מרתק לא פחות היה ההכרות עם המקהלה עליה בזיליו מנצח, דרך סרטונים בהם צפינו והסבריו של המנצח על שיטת העבודה. תגובות המנצחים בתם יומיים אלה היו נלהבות, ורבים העידו כי רק מחכים לחזרה לעבודה, כדי שיוכלו ליישם על מקהלותיהם את כל אשר למדו וחוו. יום נוסף ואחרון של ההשתלמות לשנה זו יתקיים בחופשת הפסח, הפעם עם מרצים מקומיים, ובהחלט יש למה לצפות!

Big picture

תמונת הרקע

אחריות הילדים על העולם

https://pixabay.com/en/children-forward-continents-africa-3741843/


CC0 Creative Commons

Free for commercial use
No attribution required