Planning a Party

Math Project

Part A: Grab Some Grub

Guiding Questions

1. Describe how you created each equation.

  • We used the given information about each company and plugged it into the equation for.


2. At what point will both companies will cost the same? Describe the steps you would use to determine this point, and then find the number of students for which both companies will cost the same.

  • At 40 students, it will cost $420 for both companies. We created a table for each company and see when the cost is the same amount.


3. If you only have a budget of $1000 for food, how many people, maximum, would you be able to have at the 8th Grade Blowout for each company? Can you have a decimal or fraction for part of your answer? Why or why not?

  • For the Burger Bonanza, it would cost $1000 for 98 students. For the Pizza Palace, it would cost at least $996 to feed a total of 104 students. No, you can't use a decimal for fraction because you can't have part of a student. You would round if you have a decimal or fraction.

Proposed Plan:

  • The Pizza Palace would be the better deal in this case because if more than 40 students are going, then it would cost less than Burger Bonanza. If there are less than 40 students going then Burger Bonanza would be the better deal.

Part B: Bounce House

Guiding Questions

1. Describe how you created each equation.

  • We used the information in the word problem and plugged in the numbers into the equation form. The x represents the number of hours and the y is the total cost.


2. At what point will both companies cost the same? Describe the steps you would use to determine this point, and then find the number of students for which both companies will cost the same amount.

  • Both companies will cost $300 at 4 hours. We created a table as (shown above) and saw that both companies would cost the same amount of money at 4 hours.


3. If you only have a budget of $750 for the bounce house, how many hours, maximum, would you be able to have at the 8th Grade Blowout for each company? Can you have a decimal or fraction as part of your answer? Why or why not?

  • For Hoppin' Around it would cost a total of $750 for 10 hours.. For Jumpin' jack's, it would cost $678 for 11 hours. In this case, yes, you can have a fraction or decimal because you can have part of an hour.


Proposed Plan:

  • Hoppin' Around is the better deal because no school party is going to be longer than a total of 4 hours. If the party is less than four hours, then Hoppin' Around would be the better deal. If the part is longer than 4 hours, then Jumpin' Jacks would cost less than Hoppin' Around.