Campo Verde High School
10 Year Anniversary Celebration
Celebrating 10 Years of Success!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Campo Verde High School is celebrating our 10 years of success with our families and community members: Past, Present, and Future. There are so many people we are thankful for over the years. First and foremost we would like to say thank you to our inaugural principal Mr. Ryan and second principal Mr. De La Torre for setting the foundation and creating such a strong culture of family. We would also like to thank our Governing School Board members and superintendent Dr. Shane McCord for the continued support.
Over the past ten years Campo Verde High School has proudly graduated 3,046 students. These students have created all of the accolades and accomplishments we have to be proud of. Continue to read below about our success over the past decade.
Principal
Mrs. Cox
*************************************************
2009-2010 Inaugural Year:
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
2018-2019 Senior Class:
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
CVHS 10 Year Overview
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
School Accomplishments
Proud to be a PLTW Biomedical Science School
2009-2010 - AZ Learns Excelling School
2011-2018 - A Rated School
2013-2014 - Arizona Dept of Education Top 25 Arizona Public School
2015-2018 - US News and World Report recognized as one of America’s Best High Schools
2010: Coyote of the Year-Ashley Apodaca
2011: Coyote of the Year-Rand Hawk
2012: Val-Scarlett Schriener-Sal-Victoria Dodev-Coyote Excellence-Paige Stokes
2013: Val-Linda Fou & Savannah Adkins-Sal-Savannah Grossarth-Coyote Excellence - Mikayla McNair
2014: Val-Aubrey DeRonde & Maximilian Schreiner-Sal-Paulo Pena-Coyote Excellence-Rachel Blasi
2015: Val-Shreya Bellampalli-Sal-Jacob Knaup-Coyote Excellence-Milan Oxspring
2016: Val-Rui Heng Hon-Val-Christopher Wang-Coyote Excellence-Ashley DeRonde
2017: Val-Devin Ross Sal-Katrina Hage-Coyote Excellence-Corinne Johnson
2018: Val-Brianna Herrera-Sal-Katelyn Corning & Michael Wang-Coyote Excellence-Kathryn DePinto
Academy Appointments and Scholarship Awards
2013 - Hailey Naramore - US Coast Guard Academy
2014 - Kelsey O’Brien - US Air Force Academy
2015 - Michael Sullivan - US Military Academy
2016 - Brian Naramore - US Military Academy
2016 - Paul Jervis - US Naval Academy
2019 - Trevor Kauer - US Air Force Academy
2019 - Lucas Padilla - US Naval Academy
ROTC Scholarship: 2016 Paul Jervis
Baird Scholar: 2013 Bryan Eberson; 2015 Marisa Kubacki
Flynn Scholar: 2012 Marissa Davis
ASU Leadership Scholarship Program: 2017 Luke Liano; 2019 Blake Blanton
28 National Merit Commended Students
13 National Merit Semi-Finalists - 12 have become National Merit Finalists:
Aubrey DeRonde; Alec Miller; Shreya Bellampalli; Hannah Coons; Jacob Knaup; Sarah Melcher; Rui Heng Hon; Christopher Wang; Rebecca Appel; Benjamin Miller; Matthew Nolan; Toya Liu
140 AP Scholars
57 AP Scholar with Honors
138 AP Scholar with Distinction
33 National AP Scholar
Total Scholarship Amount: Over $80 million in scholarship offers
Total Service Hours: Over 128,868
Athletics
2010-2011 & 2011-2012 - Domonic Patrick - Division II State Singles Champion
2011-2012 - Marlee Kersting - Division II State Diving Champion
2012-2013 - Girls Soccer - Division III State Champions
2012-2013 - Girls Soccer Maxpreps Nationally Ranked Soccer Team
2013-2014 & 2014-2015 - Baylee Stipp - Division II State Diving Champion
2013-2014 - Lucky Schreiner - Division II State 1600 & 3200 Track Champion
2014-2015 - Girls Swim & Dive - Division II State Champions
2014-2015 - DJ Kaurer - Division II State Heavyweight Wrestling Champion
2015-2016 - Boys Golf - Division II State Champions
2016-2017 - Kelsey Decker & Isabel Holloway - Division II State Doubles Badminton Champions
2016-2017 - Katrina Hage - Division II State Breastroke Champion
2017-2018 - Boys Soccer - 5A State Champions
2017-2018 - Boys Track and Field - Division II State Champions
2017-2018 - Rylan Stubbs - Division II Cross Country Champion
2017-2018 - Rylan Stubbs - Division II State 1600 & 3200 Track Champion
2017-2018 - Rylan Stubbs - AZ Gatorade Cross Country Boys Runner of the Year
2017-2018 - EJ Galvez - Division II State 182 lb Wrestling Champion
2018-2019 - Girls Soccer - 5A State Champion
2018-2019 - Trevor Kauer - Division II State Heavyweight Wrestling Champion
19 All-State Student-Athletes
Lanny Williams Student Trainer of the Year:
2014-2015 - Kiana Ling & Jordyn Talerico
2015-2016 - Megan Mroczek
2018-2019 - Kayla McCabe
Activities
2010-2011 - PLTW Robotics National Champions
2011 Host of the Arizona Association of Student Councils Spirit Conference
2013 Host of the Arizona Association of Student Councils State Convention
2019 Host of the Arizona Link Crew Student Conference
2014-2015 WGAZ Percussion Regional A State Champions
2015-2016 WGAZ Scholastic Regional A State Champions
2016-2017 WGAZ Scholastic Regional A State Champions
2016-2017 WGAZ Percussion National A Champions
2016-2017 WGAZ Scholastic AA Champions
2017-2018 WGAZ Scholastic Regional A Champions
2014-2015 Arizona VEX Robotics State Champions
2015-2016 REG 7 VEX Robotics State Champions
2016-2017 REG & VEX Robotics State Champions
22 All-State Vocalists
19 All-State Band Members
16 All-State Orchestra Members
13 Qualifiers for International Thespian Festival
21 State Thespian Festival, overall Superior Rating
2016-2107 - Choir performs at Carnegie Hall
2017-2018 - Orchestra and Band perform at Carnegie Hall
2017-2018 - Gold Honor Thespian Troupe
2013 - Allison Meaney - 2nd Place in District 5 Congressional Art Competition
2015 - Victoria Bridges - 1st Place in District 5 Congressional Art Competition
2016 - Hunter Rowell and Gavin Stephens - 2nd & 3rd Place in District 5 Congressional Art Competition
2017 - Griffin Roeger - 1st Place in Arizona Highways ‘Adventures in Nature’ Photography Contest
2018 - Sean Stubben and Justin Martinez - 2nd & 3rd Place in Arizona Highways ‘Adventures in Nature’ Photography Contest
2018 - Veterans Heritage Project - Community Service Hero Award by the Congressional Medal of Honor Society - 2018
2015, 2016 and 2019 - Arizona Veterans Hall of Fame Society Lamp of Knowledge Inductees - Mackenzie Cooper, Amani Kassisieh and Laura Cooper
2010-2011, 2011-2012, 2013-2014, 2018-2019 Arizona Association of Student Councils Outstanding Council of Distinction
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
2009-2010 Inaugural Year - Staff:
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
2018-2019 Staff:
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Human math clock from the math department - about 3 years ago:
How our library has changed over 10 years:
This is a double picture that shows the computer station area when the school opened to how it looks now:
This shows the top senior reader for each graduating class:
This is a picture of Librarian Mrs. Flaherty, and Kay Gaylor with her dog Cooper and one of our SPED classes back in 2014. Cooper has been Campo's Therapy Dog since 2014 and he comes to our Library monthly for our students:
This picture is one of the events during Campo's very first Pack Attack Event in 2009:
Mr. Ryan helps set up one of the challenges during Campo's first Pack Attack:
Mr. Jeffries and students during Campo's first Pack Attack:
Mrs. Brockway participating with her pack students during Pack Time in 2009:
Mrs. Flaherty and Pack Lost Boys at the 2010 Pack Attack:
2010-2011 Pack Lost Boys:
2009-2010 Pack Mules were the winners receiving the most Pack Points for the year and were given the award of an F1 Raceway trip for a day:
Young Adult author and New York Times Best Selling Author, Ally Carter, came to speak to a select group of students back in 2013:
Memories from past GRAD NIGHT celebrations: