דוד וגוליית- שמואל פרק י"ז

מגישים: ליאור אזולאי, מאי ספררי ואביתר גובסי

החלק המקראי:

מוסר ההשכל

מוסר ההשכל העולה מתוך הפרק הוא שלא תמיד החזקים,הגדולים,המאומנים והמשוריינים יהיו יותר טובים מאשר האנשים הקטנים והפשוטים יותר במקרה הזה דוד היה הפשוט והחלש לעומת גוליית שהיה מאומן,גדול,וחזק,

"וַיֹּאמֶר שָׁאוּל אֶל-דָּוִד, לֹא תוּכַל לָלֶכֶת אֶל-הַפְּלִשְׁתִּי הַזֶּה, לְהִלָּחֵם, עִמּוֹ: כִּי-נַעַר אַתָּה, וְהוּא אִישׁ מִלְחָמָה מִנְּעֻרָיו."

בפסוק הנ"ל מתואר הזלזול שמייחס שאול אל דוד כאשר רואה שדוד שהוא קטן ופשוט מתנדב למשימה להילחם נגד גוליית מגת,

יתר על כן בסיפור נמצא מוסר השכל נוסף והוא שכוחו של אלוהים הוא החזק ביותר ואם ה' איתך אף אחד לא יוכל לנצח אותך! במקרה הזה אמונת דוד בה' גדולה וחזקה מאוד ובנוסף לכך רוח ה' שררה עליו,

"וַיֹּאמֶר דָּוִד, אֶל-הָאֲנָשִׁים הָעֹמְדִים עִמּוֹ לֵאמֹר, מַה-יֵּעָשֶׂה לָאִישׁ אֲשֶׁר יַכֶּה אֶת-הַפְּלִשְׁתִּי הַלָּז, וְהֵסִיר חֶרְפָּה מֵעַל יִשְׂרָאֵל: כִּי מִי, הַפְּלִשְׁתִּי הֶעָרֵל הַזֶּה, כִּי חֵרֵף, מַעַרְכוֹת אֱלֹהִים חַיִּים."

בפסוק הנ"ל מתוארת השיחה בין דוד לעם רגע לפני המלחמה שהוא מסביר להם שצריך להסיר את החרפה שגוליית גרם לעם בכך שזילזל בעם ובה'.

מדוע דוד מתנדב למשימה זו למרות שדוד לא היה לוחם בצבאו הסדיר של שאול?

למלחמה נגד גוליית אף אחד מעם ישראל לא התנדב,אפילו לא שאול המלך שאמור להיות אחראי לעם ולהנהיג מלחמותיהם,לפי הסיבות של העם לבקשת העם מלכתחילה "וּשְׁפָטָנוּ מַלְכֵּנוּ וְיָצָא לְפָנֵינוּ, וְנִלְחַם אֶת-מִלְחֲמֹתֵנוּ."

לאחר מכן שאול הגיע וראה כיצד גוליית משפיל את העם וה' בדבריו,

"וַיֹּאמֶר דָּוִד, אֶל-הָאֲנָשִׁים הָעֹמְדִים עִמּוֹ לֵאמֹר, מַה-יֵּעָשֶׂה לָאִישׁ אֲשֶׁר יַכֶּה אֶת-הַפְּלִשְׁתִּי הַלָּז, וְהֵסִיר חֶרְפָּה מֵעַל יִשְׂרָאֵל: כִּי מִי, הַפְּלִשְׁתִּי הֶעָרֵל הַזֶּה, כִּי חֵרֵף, מַעַרְכוֹת אֱלֹהִים חַיִּים."

דוד לא הבין למה כולם מייחסים לגוליית חשיבות ומפחדים להילחם נגדו, מפני שדוד ידע שה' איתם ושאין שום סיבה לפחד כי ה' הוא הגדול והחזק מכולם! בנוסף לכך דוד גם ידע שרוח ה' איתו וששום דבר לר יוכל למצח אותו כאשר ה' איתו!

מקום הקרב

וַיֵּאָסְפוּ, שֹׂכֹה אֲשֶׁר לִיהוּדָה; וַיַּחֲנוּ בֵּין-שׂוֹכֹה וּבֵין-עֲזֵקָה,

החלק האומנותי:

Big image

מדוע בחרתי בתמונה זאת:

אנו בחרנו בתמונה זו מכיוון שהיא מרכזת המון צדדים של המלחמה בתוכה. ראשית בתמונה רואים את ניצחון דוד על גולית ובכך הוכיח לאלה שלא האמינו וזילזלו שבעזרת ה" הכל יכול לקרות וכמובן שה" הוא החזק והגדול מכולם, בנוסף בתמונה רואים את הבדל הגדלים בין גוליית לדוד ובכך התמונה מוכיחה לנו עוד הפעם שבעזרת כוחו של ה" הכל אפשרי, לסיום רואים את הפלישתים נוסגים בבריחה ממקום הקרב ועל יד את עם ישראל שמריע לדוד.

פרטים אודות התמונה:

התמונה נלקחה מאתר :

http://www.haaretz.co.il/literature/study/.premium-1.2277498

האתר רשומים כל המידע שקשור לתמונה למשל מי צייר....

האם הציור תואם את התיאור המקראי:

וַיָּרָץ דָּוִד וַיַּעֲמֹד אֶל-הַפְּלִשְׁתִּי וַיִּקַּח אֶת-חַרְבּוֹ וַיִּשְׁלְפָהּ מִתַּעְרָהּ, וַיְמֹתְתֵהוּ, וַיִּכְרָת-בָּהּ, אֶת-רֹאשׁוֹ; וַיִּרְאוּ הַפְּלִשְׁתִּים כִּי-מֵת גִּבּוֹרָם, וַיָּנֻסוּ.

בציטוט מתואר הרגע שבו רץ דוד לוקח את החרב והורג את גוליית, לאחר מכן כורת את ראשו וכאשר הפלישתים רואים אשר מת גיבורם אם בורחים, דברים אלה הם אותם דברים המתוארים בתמונה: בתמונה רואים את דוד עומד על גוליית עם ראשו בידו ואת עם הפלישתים בורחים.

החלק הספרותי:

שיר העוסק בעקיפין בנושא עבודתנו:

נועה קירל - מדברים

מילות השיר:


יו, ready set lets go
אם אני בפנים בדוק שכולם יבואו
אנשים בשוק על איך שהיא דופקת שואו
בכל מקום ניתן בראש כמו פאקינג שמפו
So, זה ירים אותם גבוה
באו מרחוק רוצים לשמוע קצת מנועה
אל תבוא לי רע כי אני לא רוצה לפגוע

עוד לא חיממתי ת'מנוע
אני לא רוצה לשאול
מאיפה הם יודעים שהיא צריכה עוד לגדול
לא, היא עוד לא משופשפת נו, שומעים על הקול
תן לה כמה חודשים והיא בטוח תיפול
עוד ילדה קטנה תגיד לי מה היא כבר יודעת?

שהכל עובר ליד אנ׳לא רואה ולא שומעת
אם זה עסק תובעני אני לא זאתי שטובעת
אני לא בובה על חוט אני זאתי שקובעת

לא אכפת לי מה אומרים עליי , מדברים, מה הם כבר יודעים עליי, אני חיה בשביל אלו שמתים עליי, בוא תשים לי את הטי נהנהנה ני נני, או או , איך הם מסתכלים עלי, אלו שצחקו היום עפים עליי, והיום תראה איך כל הפנסים עליי, בוא תשים לי את הטי נהנהנה ני נני

כולי משוגעת זה מה יש יצאתי ככה
מגלגלת אלף חרוזים בתוך הלאפה
בדוק שלא תבין מאיזה כיוון תקבל את הכאפה
טיפה׳לה חריף דופקת ביס ואני עפה
אמרו היא רבע עוף, ההיא קראה לי בלוף
דופקת עוד אגרוף לעור התוף לא, אני לא רואה ת׳סוף אבל מביטה קדימה,
נגיש את זה טעים וזה ירים להם ת׳אמ אמ אמא
כולם באוויר אז קח אחד ותעברי
לראות אותם מבסוטים וואלק אין לזה מחיר
תיתן לי לסובב את כל העיר
לא רוצה שום תהילה כן אני רק רוצה לשיר
הוצאתי מהפה את כל השיט-פון
אוכלת כמו קוראסון את כל הנטולות פסון
קובעת את הטון אף פעם בלי לדפוק חשבון
כי אני בן הבודדות שעוד עושות את זה נכון גבר

לא אכפת לי מה אומרים עליי, מדברים, מה הם כבר יודעים עליי, אני חיה בשביל אלו שמתים עליי, בוא תשים לי את הטי נהנהנה ני נני, או או איך הם מסתכלים עליי, אלו שצחקו היום עפים עליי, והיום תראה איך כל הפנסים עליי
, בוא תשים לי את הטי נה נהנהנה ני נני

החלק הספרותי

מצאנו כמה וכמה דברים דומים בין השיר ''מדברים'' של נועה קילר למלחמה בין דוד לגוליית (בין עם ישראל לפלישתים) והם:

ראשית השיר בכלליות מדבר על חוסר אמונה של הסביבה בילדה שאהבת לשיר והיא מציינת בתגובה חזרה שלא אכפת לה מה אומרים עליה והיא יודעת שהיא תוכיח לכולם וכמו כן גם בסיפור המלחמה מתרחש מקרה דומה, כאשר דוד תרם את עצמו למלחמה בגוליית וכאשר אמר זאת כולם זילזלו בגודלו ובניסיונו והוא ידע שהוא ילחם וינצח .


משפטים מהשיר עם הקשר למלחמה:

1. "באו מרחוק רוצים לשמוע קצת מנועה"- בשיר מדברים על נועה ובסיפור המקראי התכוונו לגוליית שהמון אנשים באו מרחוק כדי לראות את המלחמה.

2. "אל תבוא לי רע כי אני לא רוצה לפגוע"- אפשר לפרש משפט זב לכיוונו של דוד, לא כדאי לזלזל בה" ובכוחו כי אז יש להם עסק עם דוד.....

3. " לא אכפת לי מה אומרים עליי , אני חיה בשביל אלו שמתים עליי"- אפשר לפרש משפט זה לכיוונו של דוד שבסיפור המלחמה לא עניין אותו מה אמרו עליו לגבי זה שאינו מתאים ללחימה מול גוליית הוא עושה את זה בשביל להחזיר את כבוד ה ואת האמוה בה" שהעם די איבד באותו הרגע.

4. "מדברים, מה הם כבר יודעים עליי"- אפשר לפרש משפט זה לכיוונו של דוד שבסיפור המלחמה כולם דיברו על איך הוא מתנדב וזילזלו ובעצם הם א ידעו שרוח ה" נמצאת עם דוד ושכעת שום דבר לא יוכל לפגוע בו במיוחד לא גוליית שגם הרשה לעצמו לזלזל ולצחוק על כך שדוד הוא זה שילחם נגדו.

1.כן.מכיוון שגוליית ככל הנראה סבל מאקרומגליה ושגוליית עמד מול דוד הוא לא ראה אותו מרוב גובהו העצום ובנוסף האקרומלגיה פוגע בעיניים וכתוצאה מ"מחלה" זו גוליית הוא פוזל וכשהוא אומר "אתה בא אלי במקלות" דוד בכלל היה עם מקל אחד וגוליית ראה יותר ממקל אחד.

2.קיים חוק פיזיקאלי שמחזקת את הסיפור והוא: ענקים אינם חזקים ועוצמתיים כפי שהם נראים ולפעמים לנער רועה יש קלע בכיס.

3.חוות דעתי על מסקנותיו של המרצה: אני חושב שהמרצה צודק מבחינה פיזיקלית ומסקנותיו הרחיבו לי את המידע בנוגע לסיפור זה, בנוסף דבריו של המרצה הרחיבו לי את מראה גוליית החיצוני והבריאותי אני לא יודע/ת אם זה נכון אבל מה שבטוח הוא שההרצאה הייתה מענינת מאוד.

4. אני מקבל/ת את טענותיו של החוקר מכיון שהוא צודק בטענותיו מבחינה מתמטית ופיזיקלית.