הכותל המערבי

לקראת יום ירושלים עשינו סקר

הכותל

מבנה הכותל:


הכותל המערבי נבנה כחלק מסדרת שיפוץ מקיפה ביותר שיזם המלך הורדוס בהר הבית במאה הראשונה לפני הספירה. עד ימיו של הורדוס היה הר הבית קטן למדי, והשתרע על שטחו הטבעי של הר המוריה.כדי לתמוך ברחבה הגדולה, ששוליה תוכננו להיות מעל פני הקרקע, הורדוס הקים ארבעה קירות תמך עצומים, שיצרו יחד מבנה טרפזי, ובחלל בינם לבין ההר בנה קשתות . הכותל המערבי, שהוא הארוך מבין הכתלים, נמשך לאורך כ-488 מטרים, וגובהו המקורי הגיע ככל הנראה לכ-30 מטרים מעל מפלס הרחוב של ימי הבית השני. לא ניתן למדוד את עובי הכותל, אולם על פי מדידות שונות נראה כי עובי הכתלים כולם נע בין 4 מטרים בחלק התחתון, ל-2 מטרים בחלק העליון.

בכותל יש 36,000 אבנים.


קדושת המקום:

במקרא נחשב מקום בית המקדש למקום קדוש, ואף על הר הבית חלים דיני קדושה שונים. לפי דיני קדושה אלו נאסרו חלקים שונים ברחבי הר הבית לכניסה שלא בטהרה ושלא בקיום תנאים מיוחדים נוספים. מאחר שתקופה ארוכה לא יכלו יהודים להיות בירושלים ובהר הבית, לא נשארה מסורת ברורה היכן בדיוק המקומות המותרים בו. תפילה מול כתליו השונים של הר הבית הייתה המקום הקרוב ביותר שלא היה ספק לגביו. מאוחר יותר, ובנסיבות היסטוריות שונות, זכה כותלו המערבי של הר הבית למעמד מיוחד מביניהם

תפילות של יהודים ועלייתם לאתרים סביב קירות הר הבית‏ מוזכרות בתלמוד‏ כבר לגבי חכמים בדור שלאחר החורבן, אולם לאחר מרד בר כוכבא אסרו הרומאים על יהודים לבוא לירושלים. תפילות של יהודים מול קירות הר הבית מתועדות החל מהמאה הרביעית בסיפורי נוסעים ועולים לרגל.הכותל המערבי עבר במהלך ההיסטוריה תקופות שונות ושליטים שהתחלפו בזה אחר זה :

בימי הביניים:

השלטון הביזנטי

השלטון המוסלמי

במאה ה 16 עד ה 20

השלטון העותמאני(הטורקי) • ראשית העת החדשה
 • לאחר כיבוש ירושלים בידי הבריטים בשנת 1917, ועם סיום מלחמת העולם הראשונה והתקופה העות'מאנית בארץ ישראל בשנת 1918, התגברה נוכחותם של יהודים תושבי הארץ ומבקרים מהתפוצות בכותל המערבי. מאורעות תר"פ 1920 התחוללו בעיר העתיקה בסמוך לכותל.


  לאחר מלחמת השחרור 1948 ועם כיבוש העיר בידי הירדנים ב-1948 ועד 1967 נמנעה גישה של ישראלים לכותל.

  לאחר מלחמת ששת הימים הכותל, כמו כל העיר העתיקה נכבש על ידי צה"ל . תצלום הצנחנים בכותל המערבי הוא מהתמונות המפורסמות בתולדות המדינה. זמן קצר לאחר מכן הרסו דחפורי צה"ל את שכונת המוגרבים ששכנה בסמוך אל הסימטה הצרה של הכותל, ובמקומה נבנתה רחבה למתפללים ולמבקרים.

  ומאז חוגגים ביום שחרור ירושלים את יום ירושלים.

  סיכום

  לפי הסקר ראינו שלרוב האנשים הכותל חשוב ושרובם אוהבים אותו מכיוון שאמרו שהוא קדוש וכיפי...

  לכבוד יום ירושלים אספנו תמונות של הכותל:

  ירושלים שיר חדש
  Video Tour of the Western Wall Tunnels, Jerusalem סיור מצולם במנהרת הכותל ירושלים
  ראיתי עיר עוטפת אור Large
  ירושלים של זהב- שולי נתן [HQ]

  אספנו שירים שכולם אוהבים וסיור בכותל