Bizden Haberler

18 Mart 2022

Big picture
Big picture

18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Töreni


Çanakkale Savaşının ve şehitlerimizin büyük bir hüzünle anıldığı törenimiz, 18 Mart Cuma günü 9. ders saatinde gerçekleşti.


Törenimiz her zaman olduğu gibi saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Asker Künyesini Anlamak

Tarsus’ta sergilenen, Çanakkale Zaferinde büyük katkı sağlamış olan Nusret Mayın Gemisinin bulunduğu yerdeki temsili şehitlik mezarlığı, Çanakkale Şehitlerimizi anmak üzere öğrenci ve öğretmenlerimiz tarafından ziyaret edildi.


15 yaşındaki çocukların dahi cephede şehit olduğu, adına türküler yakılan bu savaşı anlatmayı hedefleyen törenimiz, TAC’22 Haluk Bulut’un Çanakkale Türküsünü seslendirmesiyle başladı. Sosyal Bilimler öğretmenleri ve öğrencileri tarafından mezar taşlarına bırakılan asker künyeleri ile anma töreni devam etti.


Başta Gülden Balaban ve Dilek Fesli olmak üzere tüm Sosyal Bilimler Bölümü öğretmenlerinin ve e-leerning uzmanı Raşit Karahasan’ın desteğiyle hazırlanan çalışmada emeği geçen tüm öğrencilerimize teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.


Haluk B. (TAC’22)

Hasan Can U. (TAC’22)

Aldemir K. (TAC’23)

Ecegül D. (TAC’24)

Onur G. (TAC’25)

Deniz Deren S. (TAC’25)

Şeniz Güner: Tarih Öğretmeni/Sosyal Bilimler Bölüm Başkanı

Hasan Üzüm: Tarih Öğretmeni

Vecihe Köroğlu: Tarih Öğretmeni

Hatice Kayrak: Tarih Öğretmeni

Gülden Balaban: Coğrafya Öğretmeni

Sonay Yıldırım: Coğrafya Öğretmeni

Dilek Fesli: Felsefe Öğretmeni


Videoyou izlemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Big picture

Açılış Konuşması


11. sınıflardan sorumlu Müdür Yardımcısı Sinan Öz, tüm TAC Ailesine seslendiği konuşmasında; Mustafa Kemal Atatürk’ün başarılı, zeki, planlı, ufku geniş ve ileriyi gören özelliklerini bir kez daha hatırlattı. Müdür Yardımcımız Öz, ayrıca Atatürk’ün Çanakkale Savaşındaki rolüne değindi ve günümüzde yeniden gündeme gelen boğazların önemini vurguladı.


Videoyou izlemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Nusret Mayın Gemisi Tarihçesi


Çanakkale Savaşının başarıya ulaşmasında büyük katkısı olan ve sonrasında Tarsus’a getirilen Nusret Mayın Gemisi’nin bu savaş içindeki rolü, TAC’25 Onur Gökpınar tarafından coşkuyla dile getirildi. Öğrencimiz Onur’a ve desteği için öğretmenimiz Sonay Yıldırım’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.


Videoyou izlemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Müzik Öğrencilerinin Çanakkale TürküsüMüzik öğrencilerinin yoğun bir çalışma sonucu günün anlam ve önemini anlatan Çanakkale Türküsü eşliğindeki video çalışmalarındaki başarılı performansları için öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. Ayrıca bu çalışmalarında kendilerini destekleyen müzik öğretmenlerimiz Ayşegül Yıldıran ve Fulya Kandır’a da saygılarımızı sunuyoruz.


Piyano: Ilgın K. (TAC’26)

Cajon: Gamze Ö. (TAC’24)

Bağlama: Selin A. (TAC’26)

Vokal: İpek Ö. (TAC’24)

E.Gitar: Kıvanç Y. (TAC’26)

Bas Gitar: Efe İ. (TAC’24)

Bateri: Aras A. (TAC’26)


Videoyou izlemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Big picture

Çanakkale’de Doktor ve Oğlunun HikâyesiSosyal Bilimler Bölümü Tarih öğretmenlerinden Hatice Kayrak’ın anlattığı ve savaşın acı yüzünü ortaya koyan “Çanakkale’de Doktor ve Oğlunun Hikâyesi”; aynı zamanda bir doktorun mesleği ve hastaları için gerekirse kendi ailesini bile ikinci planda tutabileceğini göstermiştir. Bu anlamlı anlatımıyla bizi o günlere götüren öğretmenimize saygılarımızı sunuyoruz.


Videoyou izlemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Şiir Performansı: Çanakkale Şehitlerine


TAC’24 öğrencilerimizden Efe Batın’ın okuduğu Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale için yazmış olduğu şiir, savaşta hayatını kaybeden şehitlerimize olan minnettarlığımızı vurguladı ve dönemin zorluklarını anlattı. Öğrencimize bu başarılı performansından dolayı teşekkür ediyor, kendisine bu çalışmada destek veren öğretmenimiz Meltem Güneri’ye saygılarımızı sunuyoruz.


Efe Batın B. (TAC’24)


Videoyou izlemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Bedeli Çanakkale’de Ödendi


Tarih Öğretmenimiz Hasan Üzüm’ün “Bedeli Çanakkale’de Ödendi” başlıklı konuşmasında; vatanı için her şeyi göze alan bir sanatkarın zor şartlarda yapılan fedakarlıkları hem yaşadığı dönem insanlarına hem de günümüzdeki insanlara nasıl aktarmak istediği anlatıldı. Öğretmenimize teşekkür ediyoruz.


Videoyou izlemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Sosyal Sorumluluk Projesi (Rozet)

TAC’23 öğrencilerinin ve CAS Koordinatörümüz Fatma Yiğitoğlu’nun desteğiyle Şehitlerimizi Anma Gününde takılmak üzere rozetler hazırlandı. Çanakkale Savaşında Adana ve Mersin bölgesinde şehit olan askerlerin isimlerinin yazılı olduğu rozetleri, TAC Ailesi olarak 18 Mart’ta onurla göğsümüzde taşıdık.


Derya Y. (TAC’23)

Azra E. (TAC’23)

Berra G. (TAC’23)

Suna Helen Ö. (TAC’23)

Berrin A. (TAC’23)

Kaan M. (TAC’23)

Selin K. (TAC’23)

Eylül G. (TAC’23)


Videoyou izlemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Big picture

Çanakkale Şehitlerini Anma Panosu:


Kampüs genelinde sergilenen, günün anlam ve önemini vurgulayan poster çalışmaları için Mustafa Sami Çokörekler ve Nusrettin Şengel öğretmenlerimize teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Kapanış: Bugün Günlerden Çanakkale

107 yıl önce yaşanmış gerçek bir destanda yoksulluk ve imkânsızlıklar içinde yüreği büyük, umutsuzluk bilmeyen sayısız kahramana ve onlara önderlik eden Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e bitmeyecek saygı, sevgi ve minnet duygularıyla törenimiz sona erdi.


Sosyal Bilimler Bölümünün başkanlığında organize edilen 18 Mart Çanakkale Savaşı ve Şehitleri Anma Töreninde destek veren Bilgisayar Bölümüne, e-learning Bölümüne, Kurumsal İletişim Bölümüne ve görev alan tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.


Videoyou izlemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Bu Yıl İkincisi Gerçekleşti: TEDxTarsusAmericanCollege


TEDxTarsusAmericanCollege, 12 Mart Cumartesi günü saat 13:00-17:00 arasında TAC’de yoğun bir katılımla gerçekleşti. Bu yıl ikincisi düzenlenen ve iki oturumdan oluşan etkinlikte, birbirinden değerli 6 konuşmacı tarafından ilham dolu paylaşımlar yapıldı.


10. sınıf öğrencimiz Asya’nın organizatörlüğünü yaptığı ve yirmiye yakın TEDx Kulübü öğrencisinin katkılarıyla gerçekleşen etkinlikte; “Strangers by Nature” (Doğası itibariyle Yabancı Olanlar) teması etrafında konuşmalar gerçekleştirildi.


Psikolog Meltem Ekmen, spor gazetecisi İsmail Şenol, TAC’64 Uluç Gürkan, TAC‘88 Balkız İnal Sümerler, 12. sınıf öğrencimiz TAC’22 Yiğit Acar ve TAC‘99 Nursel Kavlak Gül’ün deneyim ve fikirlerini paylaştığı konferansa, öğrencilerimiz ve mezunlarımız da dâhil olmak üzere birçok kişi katıldı.


TEDx etkinliği kapsamında Tarsus Amerikan Koleji öğrencileri ve öğretmenleri de dâhil olmak üzere pek çok kişi kendi alanlarındaki uzman kişilerin ilham verici konuşmalarını, ufuk açan görüşleri ve düşünceleri keşfetme fırsatı buldu.


Bu etkinliğin baştan sona sadece TAC öğrencileri tarafından organize edildiğini özellikle belirtmek istiyoruz. Tam anlamıyla TAC’li olduklarını bir kez daha sergileyen öğrencilerimiz bizleri hem duygulandırdı hem de çok gururlandırdı.


Değerli zamanlarını ayırıp etkinliğe katılım sağladıkları için konuşmacılarımıza, büyük emekler neticesinde profesyonel bir organizasyonu başarıyla tamamlayan öğrenicilerimize, her zaman yanımızda olarak desteklerini esirgemeyen mezunlarımıza ve idarecilerimize teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.


1984’e kadar uzanan bir geçmişe sahip olan “TED” konuşmaları, “Paylaşılmaya değer düşünceler” mottosuyla dünya çapında düzenlenen konferans serisidir. “TEDx” konuşmaları ise daha yerel çapta düzenlenebilen ve özgün seslerin, söylemlerin paylaşılmasını sağlayan önemli bir paylaşım platformudur.


Asya Yılmaz TAC’24 - organizatör

Hasan Can Uyan TAC’22 - coorganizatör

Yalın Demirbağ TAC’24

Alpartun Günhan TAC’24

Asya Gül TAC’24

Bora Sezginsoy TAC’24

Damla Aydınoğlu TAC’24

Efe Batın Budak TAC’24

Eylül Dobaç TAC’25

Yağmur Akarpınar TAC’24

İrem Çelik TAC’24

Su Özkul TAC’24

Aldemir Konuk TAC’23

Zeynep Bahar Alkan TAC’25

Melis Ata TAC’24

Çağla Pişkinpaşa TAC’25

Defne Besler TAC’24

Demir Güler TAC’25

İlhami Aslansoy TAC’25

Efe Batın Budak TAC’24 - 'etkinlikte kullanılan 'Monoton'' isimli filmin yönetmeni

Efe İnan TAC’24 - 3 bestesi kullanıldı


Bilal Saygı - kamera

Onur Subaşı - kamera

Meriç Parlar - kamera

Raşit Karahasan - kamera ve post-prodüksiyon

Geleneksel Çocuk Şenliğine HazırızTAC’nin toplum lideri öğrencileri, her yıl farklı köy okullarından küçük kardeşleri ile kampüsümüzde bir araya gelir, onlara farklı ders gruplarında çalıştaylarla eğitimler verirler.


Salgın döneminde ara verilen bu çalışmalarımızı bundan sonraki dönemde başlatmak üzere harekete geçtik. Sürdürülebilir olması ve kalıcı öğrenmenin sağlanması amacıyla, iki haftada bir devam edecek olan Çocuk Şenliğimizde; Robotics, Fen Deneyleri, İngilizce-Almanca-Fransızca, Resim-Müzik atölyeleri ve Spor faaliyetleri yapılması planlandı.


Bu küçük yüreklerin içlerindeki “ben’”i keşfetmelerine biraz olsun yardımcı olabilirsek ne mutlu bize. Küçük kardeşlerinin hayatlarında fark yaratmayı amaçlayan, 134 yıllık TAC geleneğini sürdürülebilir kılan TAC öğrenci ve öğretmenlerimize minnettar olduğumuzu paylaşır, saygılarımızı sunarız.

Basketbol Takımlarımızın Bölge Başarısı


TAC Lise B Kız ve Erkek Basketbol Takımlarımız, katıldıkları Kırşehir'de gerçekleşen Bölge Şampiyonasında guruplarını 2. olarak tamamlamayı başardılar.


Sporcularımızı verdikleri mücadeleden dolayı tebrik ediyor, teknik ekibimize de verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture
Big picture

Yurt İçi Üniversiteleri Tanıtımları Başladı


Yurt İçi Üniversite Danışma Biriminin organize ettiği çevrim içi üniversite tanıtımları başladı.


Şu ana kadar gerçekleşen Sabancı Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi tanıtımlarına katılan öğrencilerimizin olumlu geri dönüşlerine istinaden etkinliğin amacına ulaşmış olmasının mutluluğunu yaşamaktayız.


Sabancı Üniversitesinin genel tanıtımının ardından Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Öztürk, bölümüne ait tanıtımını yaptı. Tanıtımın sonunda öğrenci ve velilerden gelen sorular yanıtlandı.


Özyeğin Üniversitesinin genel tanıtımının ardından öğrenci ve velilerimiz ile soru cevaplara geçildi.


Kariyer planlamasında büyük önem taşıyan üniversite tanıtımlarıyla ilgili olarak yapılan çalışmamız devam ediyor. Programımızın bundan sonraki bölümünde yer alan üniversitelerin katılım tarih ve saatlerinin aşağıdaki şekilde planlandığını paylaşmak isteriz. Siz değerli öğrenci ve velilerimizin katılımları için şimdiden teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.


İstanbul Bilgi Üniversitesi: 21 Mart Pazartesi, 18:00

Koç Üniversitesi: 22 Mart Salı, 17:30

Bahçeşehir Üniversitesi: 23 Mart Çarşamba, 18:30

İstanbul Teknik Üniversitesi: 28 Mart Pazartesi, 14:00

Yeditepe Üniversitesi: 29 Mart Salı, 17:00

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi: 22 Nisan Cuma

Big picture

Project Development Training

Dear Students,


Our Grade 9-10-11 and 12 students are all invited to join the first 4 modules of the ?Online Project Development Training? which will be hosted by Ozyegin University in March.


You are required to register before March 8th. You may click TRAINING CALENDAR to see the details of the program and sign in.

Don't forget to register by clicking here by March 8th to grab this unique opportunity!

''Mission Posible 5'' Proje Yarışması

9, 10 ve 11. sınıflarımıza yönelik olarak SEV tarafından düzenlenen Mission Possible Proje Yarışması başladı!

Öğrencilerimiz missionpossible.sev.org.tr adresinden okul e-posta adresleri ile giriş yapabileceklerdir.


Sorularınız için Kurumsal İletişim Yöeneticisi Neslihan Özünlü ile iletişime geçebilirsiniz.

''Mission Possible 5” Project Competition


The “Mission Possible 5” project competition organized by SEV for our 9th, 10th, and 11th-grade students is starting! You can attend the Project Development Training, which consists of 6 modules, to be given by Özyeğin University. The first 4 modules will be open to the participation of our 9th, 10th, 11th, and 12th-grade students, and only the "Mission Possible 5" finalists can participate in the last 2 modules. You may visit missionpossible.sev.org.tr by logging in with your school e-mail address, and see the details of the competition, review past projects, and apply to participate in Özyeğin University Project Development training. The deadline to register for the training is MARCH 8th, 2022. To enter the competition, click here and fill out the form. The deadline to enter the competition is APRIL 28, 2022. Click to following posters to viev the pdf poster with links and details. For any questions, you may contact School Corporate Communications Manager Neslihan Özünlü (Sadık Paşa Building, 1st floor)

TAC'de YKS Hazırlık Çalışmaları


YKS Çalışmalarımızı anlatan videoyu izlemek için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız. (sadece türkçe)

Haftalık YKS BülteniHaftalık YKS çalışmalarının detayları için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız.

Big picture

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture