מושבות בארץ ישראל-זכרון יעקב

מגישה:ירדן קבסה, תאריך ההגשה: 24.4

הקדמה

אני בחרתי לעשות על מושבת זכרון יעקב:


שנת יסוד: 1882

מיקום: דרום הכרמל

מקור שם: מושבה נקרא על שם אב של ברון - יעקב (ג'יימס).

זכרון יעקב נוסד כאחת משלוש מושבות העלייה ראשונה. המייסדים, קבוצה "חובבי ציון" מרומני, רכוש את אדמות הכפר ערבי א-זַמַארִין וסבל בשנה הראשונה מקשיים עצומים. הם היו חסרי ידע בחקלאות ואדמותיהם דלי ניב יבולים עלוב, הם סבלו מתברואה לקויה ומתמותת תינוקות קשה, בעיקר ממחלת הקדחת (מלריה). נוסף על כך הייתה להם סכסוכים רבים עם שכניהם ערבים. בסוף השנה הראשון הגיע המתיישב לסף רעב ויישוב עמד להתפרק. מתיישב פנה לעזרה וקבל את עזרתו של ברון רוטשילד, אשר הסכים לקחת תחת חסותו את המושבה שנקרא אז זַמָרִין או שומרון.

ב -1883 חתמיו המתיישבים על חוזה עם נציג הברון- אליהו שייד. לפי החוזה

הועבר אדמות מושבה וניהולה לידי ברון, תמורת התחייבותו לדאוג לצורכים המתיישבים. בעזרת הברון ופקידיו, בסס במושבה את ענף גידול ענבים לייצור יין. באמצע שנתי ה -80 העבר המתיישבים מגבעת זמרין מערבה אל בתים קבעו. ב -1889 נבנה יקב הגדול וב -1891 נבנה על חוף טנטורה (כיום חוף דור) המזגגה- מפעל ליצור בקבוקי יין.

מושבה הייתה אהוב על ברון, על כן בקש לקרוא לה על שם אביו - יעקב. בהמשך הוא רכש אדמות רבים מהסביבה, ודאג להקים עליהן את המושבות בת שלם, מאיר שפיה, עתלית וגבעת עדה. עם זאת התעורר סכסוכים ומריבות בין פקידים ברון לבין איכרים, על כן בקש ברון להעביר את ניהול מושבות לידי חברת יק"א.

בתקופת ברון היה זכרון יעקב אחת מושבות גדולות וחשוב בארץ, והיא נודעה בכינוי "בירת השומרון". בתקופת מלחמת העולם הראשון הייתה מושבת מוקד הראשים לפעילות ניל"י, רשת ריגול שבין חבריה הבכירים היה בני משפחת אהרונסון, ממייסדיה של זכרון יעקב.

לאחר קום מדינה התפתח מושבה הודות לקליטה עולה חדשות ובניית שכונות חדשות בשולי מושבה. גיל עלייה נוספת ומתיישב חדש תרם לגידול אוכלוסייה, לגיוון חברתי ותרבותית ולשינוי אופי הכלכלי של מקום.

בשנים האחרונות בוצע במושבת תכנית שימור העבר והוקם "דרך יין", המהווה מוקד משיכה למבקרים.

אני בחרתי לעשות על זכרון יעקב המכוון שתמיד בקר בזיכרון ואהב את המקום ורצה לדעת עוד על זכרון יעקב

עבודה עיונית

קטע מקור: