חדשות המזרח התיכון

מתן זאבי, אביב גולדברגר, חגית מוגס, נועם בלדב ונאור אוחנה

מהומות קשות עקב מדיניות ישראל כלפיי ערביי מזרח ירושלים

מדיניותה של ישראל כלפי ערביי מזרח ירושלים שונה ממדיניותה כלפי ערבים המתגוררים בשאר חלקי הארץ, דבר שגובה מחיר כבד משני הצדדים

המדיניות ה ישראל נוקטת כלפי ערביי מזרח ירושלים גורמת להם לקשיים רבים:

ישראל העניקה להם מעמד של תושבי קבע, שהוא נחות ממעמדם של ערביי ישראל, שהם בעלי אזרחות ישראלית – נשללת מהם הזכות להצביע בבחירות לכנסת והזכות לקבלת דרכון ישראלי. הם גם אינם מיוצגים במועצת עיריית ירושלים, כיוון שהם מחרימים את הבחירות כביטוי להתנגדותם לשלטון הישראלי.

שלילת מעמדם פשוטה הרבה יותר משלילת האזרחות הישראלית, ודי בכך שיתגוררו במדינה אחרת בכדי לשלול אותו. במזרח ירושלים מצוקת הדיור היא חמורה יותר מאשר במקומות אחרים בארץ, ולכן ערבים רבים ממזרח ירושלים עוברים לגור בעיירות ובכפרים באזור יהודה ושומרון, ובכך מסתכנים באובדן מעמדם וזכיותיהם בארץ, ואת זכאותם להיכנס לישראל.

בנוסף, המדינה פוגעת בחופש הדת שלהם בצורה חמורה הרבה יותר מבשאר ערביי ישראל. חופש התנועה של ערביי מזרח ירושלים מוגבל גם הוא עקב חסימת המעבר מירושלים ליהודה ושומרון לעיתים קרובות, ועקב בניית גדר ההפרדה, שמקשה על כניסתם לעיר ועולה להם בשעות רבות של המתנה.

בחודשים האחרונים קרו אירועים חמורים שגבו את חייהם של ערבים ויהודים כאחד, וגרמו לפציעת חברים משני הצדדים. רבים מן הגורמים שנמצאו כמזינים את המצב הנפיץ היו תוצאה של מדיניות ישראל כלפי ערביי מזרח ירושלים: תחושת אי וודאות לגבי עתידם, כ- 80% מאוכלוסיית מזרח ירושלים נמצאים מתחת לקו העוני, מצוקת דיור וצפיפות, גדר ההפרדה שגורמת לפגיעה בכלכלה ובמתן שירות לתושבים, ומהלכים שישראל מנהלת הנוגעים למִתחם הר הבית שגורמים להסלמה.


אביב גולדברגר | בית ספר בויאר | י'2 | 17/5/15

האם איראן מאיימת על ישראל?

איראן נמצאת בדרכה להרכבת פצצת אטום שתאיים על ישראל, ותשפיע על חתימת הסכם שלום בין ארצות הברית לאיראן.

איראן בדרך לסיום הרכבת פצצת אטום שתאיים על ישראל, הפצצה תוכל למחוק את ישראל.

המניעים של איראן הרכבת הפצצה הם:

מניע הגנתי של שרידות המשטר- אשר יש למשטר נשק גרעיני מדינות העולם לא יעזו לקרוא תיגר עליו, או לנסות להפילו באמצעים צבאיים.

סחיטה- איום באמצעות הגרעין על מדינות כמו ארצות הברית וישראל להימנע ממהלכים מדיניים או צבאיים ובכך לשתק פעילות של מדינות החזקות ממנה.

ביסוס הגמוניה איראנית אזורית באזור המפרץ הפרסי- תחת המטרייה של נשק גרעיני יקל על איראן להשתלט על שכנותיה מבחריין ועד סעודיה באמצעות עידוד והפעלת הגורמים השיים במדינות הללו.

האיראנים החלו לפתח את הפצצה מכמה סיבות שהסיבה המרכזית היא סחיטה ואיום באמצעות פצצות האטום על מדינות החזקות ממנה כמו ישראל וארצות הברית להימנע מפעילויות צבאיות נגדה ולעצור פעילות של מדינות החזקות ממנה נגדה. האיראנים מאיימים שבפעם הבאה שישראל תתקוף בסוריה המצב יחמיר: הרמטכ"ל האיראני אומר:" כל פעולה צבאית נגד סוריה רק תדרדר את הציונים ללוע האש", עוד הוא מוסיף: "ארצות הברית בריטניה ושאר השותפות שלהן יסבלו מאוד אם תהיה תקיפה בסוריה".


מתן זאבי | בית ספר בויאר | י'3 | 15/5/15

הנפט המזרח תיכוני – קללה או ברכה?


רוב מקורות הנפט בעולם נמצאים באזור המזרח התיכון. לייצור הנפט יש הרבה יתרונות אך גם חסרונות והוא נחשב למקור כלכלי חשוב במזרח התיכון.

לנפט המזרח תיכוני ארבעה יתרונות עיקריים:

הראשון, כמויות הנפט ועתודות הנפט במזרח התיכון הן עצומות (שליש מהתפוקה העולמית)

השני, הפקת הנפט במזרח התיכון קלה יותר, וגודל המאגרים ואיכותם טובים יותר ממקומות אחרים בעולם. בנוסף מדינות הנפט במזרח התיכון אינן צורכות כמעט נפט ורובו מופנה לייצוא.

היתרון השלישי הוא קירבה גיאוגרפית אל מרכזי הצריכה במערב אירופה. היתרון האחרון, הנפט מעניק למדינות במזרח התיכון עוצמה כלכלית בעקבות מקור ההכנסה על ידי ייצוא , דבר זה מוביל לפיתוח ולצמיחה כלכלית שלהן. בנוסף , הנפט מעניק למדינות כוח פוליטי ודבר זה מנוצל להשגת רווח פוליטי וקידום אינטרסים פוליטיים. למדינות השכנות יש אינטרס לשמור על יחסים טובים עם מדינות אלו. ישנן גם מדינות בהן עוברים רק צינורות נפט וגם להן יש כוח פוליטי וכלכלי , המדינות שאליהן מגיעים הצינורות רוצות לשמור על יחסים טובים עמן ומשלמים לאותן מדינות כדי שלא יפגעו בצינורות ויאפשרו מעבר נפט דרכן.

כמו לכל דבר בעל יתרונות , גם לנפט יש חסרונות. הנפט המזרח התיכוני יוצר עומס במעברי המים , יוצר סכסוכים ומלחמות בין מדינות ויוצר זיהומי סביבה רבים. בנוסף הנפט גורם לשיבוש במערכות החיים המסורתיות והפיתוח המזורז הוביל להגירה של מיליוני זרים אל המדינות העשירות בנפט. הנפט הוביל לעיור מואץ ולהקמת מפעלים רבים. גידול האוכלוסייה המואץ לא אפשר השתלטות על מי השפכים והביוב הביתיים והתעשייתיים ושפכים אלה נשפכו אל מי המפרץ וגרמו לזיהומו. מחירי הנפט עולים ויורדים וכתוצאה מכך מי שסובל הן המדינות שאין להן נפט בשטח שלהן וצריכות לשלם הרבה כדי לקבל נפט מהמדינות העשירות בנפט. ניתן לראות שלנפט יש גם הרבה חסרונות וכמו שהוא מועיל כך הוא גם פוגע.נועם בלדב | בית ספר בויאר | י'2 | 18/5/15

ישראל מצאה מקור גז חדש, המחיר יורד?


ישראל מצאה כלפני יומיים מקור גז חדש אשר עורר תהיות רבות, האם המחיר יורד?

ישראל מצאה מקור גז בים התיכון כלפני יומיים וממצא זה עורר שאלות רבות בקשר למחיר הנפט אז..יצאנו לבדוק את זה

מצאנו שיש הרבה דיונים לאחרונה בקשר לזה ולפי איך שזה נראה המחיר ישאר אותו הדבר, אז יצאנו לבדוק מה הציבור חושב

יוסי זאבי מרחובות

אני עובד בתחום הכלכלה, ואני חושב שזה פשוט ביזיון שלא מורידים את המחירים לפי מה שקראתי יש הרבה גז ומקור זה יספיק לעוד 10שנים (מאתר מטח)אז גז לא חסר אני לא מבין מה הבעיה להקשיב קצת לאזרחים ולהתחשב בנו כי כול ליטר עולה כמו בית היום.

מקור הגז החדש נמצא ליד מפרץ חיפה הנמל חוגג ,להם לפחות מעלים את המשכורת …

זה לא צודק אנחנו יודעים ובגלל זה אנשים כועסים כי צריך להוריד את מחיר הגז בינתיים אין משהו חדש

יואל גולדמן - איש בתחום הכלכלה ממזרח התיכון בנושא גז

מקור הגז החדש שנמצא במפרץ חיפה הוא מקור ענקי שיספיק לנו לפחות ל-10 שנים

לפי מה שחקרתי ספקי הגז ישלמו למדינה תמלוגים בשיעור של 12.5% מההכנסות ומסי הכנסה על הרווחים. שימוש בגז ישראלי יחסוך מאות מיליוני דולרים בשנה על יבוא אנרגיה. הפקת הגז הישראלי תעניק תנופה לענף חיפושי הנפט והגז בישראל, תתרום לתעסוקה במשק האנרגיה ולהקמת תשתית מחקר ופיתוח בתחום.

לפי סקרים גיאולוגיים שערכה החברה "בריטיש גז" בא אני עובד קיים בישראל פוטנציאל למציאת נפט וגז בכמויות גדולות.

דיברתי עם הגורמים המוסמכים לעניין והגענו להחלטה שמדינת ישראל מנסה להרוויח יותר כסף ,

אם זה צודק ?!?! לא נדע …

אז לפי כול המחקרים הבנו שהכול רק בשביל "לעשות קופה" -על תושבי ישראל


נאור אוחנה | בית ספר בויאר | י'2 | 17/5/15

יום שחור למדינת ישראל- כמויות נפט דלפו בערבה

קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון) הינו קו צינורות להעברת נפט גולמי מנמל אילת שבים סוף למזח באשקלון שבים התיכון. בכך הוא משמש גשר יבשתי בין הימים הללו תוך עקיפת תעלת סואץ. הקו כולל צינור נפט בקוטר 42 אינץ ובאורך 254 קילומטר.

בסוף השנה שעברה (2014), אחד הצינורות החדשים שהיה בבנייה, שנמצא באזור יישוב אורה שבדרום הנגב, נפגע ככל הנראה כתוצאה מכשל טכני ודלפו ממנו כ-5,000 קוב (5,000,000 ליטרים). הדליפה זוהתה וסגרו מגופים בצינור כדי להפסיקה, אך הנפט שכבר היה מעבר להם המשיך לדלוף וזרם עד למרחק של שבעה קילומטרים ממקום הדליפה. הזיהום התפשט לשמורת הטבע עברונה בשערבה. סך כל השטח שנפגע באופן כולל הוערך באלף דונמים.

דליפה זו הוערכה על - ידי המשרד להגנת הטבע כאחד האסונות הסביבתיים החמורים שאירעו בישראל.

הסיבה לכך היא שהדליפה פגעה בסביבה,בחי ובצומח בה, וגרמה למספר נזקים חמורים מאוד לטווח הארוך:

-שטח בגודל של 130 דונם נפגע מכתמי נפט

-נגרם נזק לקטע מכביש 90 לאילת

-אדי הנפט שזרם יצרו מפגע ריח חזק

-בירדן דווח כי עשרות תושבים פונו לבתי חולים בשל קוצר נשימה

-נוצר חשש לפגיעה בצבאים החיים בשמורה ובעופות דורסים

-נוצר חשש לזרימת הנפט למפרץ אילת במקרה של שיטפונות בשמורה

-430 עצי שיטה נפגעו מהזיהום


חגית מוגס | בית ספר בויאר | י'2 | 19/5/15
Big image
Big image