החוקרים האלופים

הר געש של קצף

כיצד כמות החומץ משפיעה על התפרצות הר הגעש ?

החומץ, שנוסחתו הכימית היא CH3COOH, הוא חומר חומצי (כפי ששמו מעיד עליו); הסודה לשתייה, NaHCO3, היא חומר בסיסי וביחד הם יוצרים מה שנקרא "תגובת חומצה-בסיס". תגובות חומצה-בסיס הן תגובות כימיות שבהן פרוטון (H+) עובר מהחומצה לבסיס, והן מתאפיינות במהירות גבוהה מאוד. מבחינה כימית, התגובה שמתרחשת היא:
CH3COOH(aq) + NaHCO(aq) מסמל חומר מומס במים; ((l מסמל מצב צבירה נוזלי; ו-((g מסמל מצב צבירה גזי. במילים פשוטות התגובה אומרת לנו שחומץ וסודה לשתייה שמומסים במים מגיבים זה עם זה בתהליך שבין השאר משחרר גז פחמן-דו-חמצני (CO2). התגובה, כאמור, מהירה מאוד, מה שאומר שגם הגז נפלט בקצב מהיר מאוד וכל התמיסה גועשת מגז בבת אחת.
הר געש של קצף

רקע מדעי

רקע מדעי

הסבר

בחומץ יש חומר שנקרא Ch3cooh וכשהוא בא במגע עם ה nahco3 שבסודה הם יוצרים את התגובה והסבון מספק את הקצף, אפשר להשתמש בהרבה דרכים בין אם זה ניסוי ביתי או ניסוי ענק באודיטוריום.

כאשר מוסיפים אל החומץ את הסודה לשתייה משתחרר הגז פחמן דו חמצני. בועות הגז שנוצרו בתוך הכוס ונוזל סבון הכלים יוצרות קצף וגורמות להתפרצות המדמה הר געש.

(aq) מסמל חומר מומס במים; ((l מסמל מצב צבירה נוזלי; ו-((g מסמל מצב צבירה גזי. במילים פשוטות התגובה אומרת לנו שחומץ וסודה לשתייה שמומסים במים מגיבים זה עם זה בתהליך שבין השאר משחרר גז פחמן-דו-חמצני (CO2). התגובה, כאמור, מהירה מאוד, מה שאומר שגם הגז נפלט בקצב מהיר מאוד וכל התמיסה גועשת מגז בבת אחת.

תהליך הניסוי

שפכנו את החומץ לתוך הכוס עם הסודה לשתייה והסבון והתמלא לנו הקצף והוא דלף משוליי הכוס.

תוצאות

יצא לנו כוס מלאה בקצף שהסבון גרם לו והחומץ וסודה לשתייה שחררו פחמן דו חמצני שהפעיל את הקצף

מסקנות

הנוסחה הכימית של החומץ היא Ch3cooh נפגשת עם הnahco3 של הסודה לשתייה ומשחררים פחמן דו חמצני הפחמן יוצא החוצה וגורם לקצף לתפוח ולהשתחרר.
Big image
Big image
Big image
Big image