ים המלח

מגישות הילה ותאיר

תאור הסביבה

ים המלח הוא אגם המלח חסר מוצא לים, הנמצא בתחום הבקע סורי אפריקאי ובמרכזו עובר הגבול בין ישראל לירדן ריכוז המלחים בים המלח עומד על 34.4%- גבוה פי עשרה מריכוז המלחים בים התיכון.

חופיו הם המקום היבשתי הנמוך ביותר בעולם, ומפלס המים, נכון לתחילת 2013 עומד על 427 מטרים מתחת לפני הים. החל מהמחצית השנייה של המאה העשרים נמצא מפלסו של האגם בירידה מתמדת, בעיקר בשל שימוש נרחב במקורות המים הנשפכים אליו, שהחשוב שבהם הוא נהר הירדן ושאיבת המים לאידוי בבריכות בדרום האגן.

נופי אגן ים המלח, החשיבות ההיסטורית של האתרים הנמצאים בו ולחופיו, כמו מצדה, קומראן ואחרים, ההרכב הכימי המיוחד של מימיו והאקלים המיוחד השורר בו – כל אלה הפכו את ים המלח למוקד תיירות עולמי, ובפרט למרכז של תיירות מרפא. באזור נבנו אלפי חדרי מלון המרוכזים בירדן בפינה הצפון מזרחית של האגם, ובישראל בעין הבוקק שעל חופי הבריכות באגן הדרומי.

מרכיבים ביוטים

בית גידול בשמורות הטבע, במעיינות ובאפיקי נחלי האכזב יש מאות סוגי צמחים, שיחים ועצים מהם נדירים. מבין בעלי החיים יש בבקעת ים המלח חסרי חוליות ימיים בשמורות הטבע של המעיינות, חסרי חוליות יבשתיים בעיקר באפיקי הנחלים ודו חיים בסביבות מי המעיינות. בסך הכל תועדו בשמורות למעלה מ-150 מינים של עופות כולל עופות נודדים(בערך שלושה-רבעים מהמינים) ועופות המקננים במצוק ההעתקים. מבין העופות אפשר לציין עופות דורים כמו הבז המדברי, הרחם, לילית המדבר ותנשמת. מבין ציפורי השיר ניתן להזכיר את העורב חום העורף, עפרוני המדבר, סנונית מדבר ואת הטריסטרמית. בבקעה יש כ-30 מינים של יונקים החיים בעיקר בשמורות הטבע של המעיינות. בין בעלי חיים אלה אפשר לציין את היעלים, הצבי הישראלי,

שועלים וצבועים .‏מחים ובעלי חיים ממגוון עשיר מאזורים שונים.

הצמחייה בים המלח נמצאת באזורים צחיחים בהם כמות המשקעים של עשרות מילימטרים גשם בשנה. איזו צמחייה שורדת את תנאי השטח הקשים הללו?

באזור ים המלח קיימים שלושה בתי גידול עיקריים: נאות מדבר, מלחות, ואדיות גדולים.

עצים נוספים באיזור:

עצי השיזף הם עצי הדומים, משמשים כמאכל גם לציפורי שיר וגם לשפני הסלע כמו גם לבני אדם שצועדים בדרכי המדבר. את עצי המורינגה ניתן לראות על המצוקים בין נחל ערוגות לנחל דויד. זהו עץ יחודי עם פריחה כמו לרותם ותרמילי זרעים המגיעים לאורך של 30-60 ס"מ.

מרכיבים אביוטים

באגן ים המלח שורר אקלים מיוחד המתבטא בטמפרטורות גבוהות, היעדר משקעים שיעור התאיידות גבוה, לחות גבוהה, לחץ ברומטרי גבוה וקרינה נמוכה מסוגים מיוחדים. התנאים המיוחדים באגן נוצרו כתוצאה ממיקומו הגאוגרפי, היות קרקעיתו נמוכה מאוד מתחת לפני הים ומיקומו בעמק הנמצא בצל הגשם (בצל הרי יהודה). כיוון הגעת המשקעים בעונות הגשומות באזור הוא ממערב. האקלים באגן הושפע בעשרות השנים האחרונות מירידת המפלס של ים המלח והצטמצמות שטח פניו. ירידת המפלס גרמה לירידה בולטת בשיעור הלחות באוויר ובעלייה בקצב ההתאיידות מפני הים ומבריכות האידוי בדרום האגן. האקלים באגן גורם לקצב התיישבות איטי של בני אדם ביישובים שמסביב לים הרום הנמוך של הים, הלחץ הברומטרי הגבוה ושיעור הקרינה הנמוך של אור באורכים מיוחדים שנובע מכך, יש לו השפעות רפואיות וגורם לעידוד תיירות רפואית ביחד עם התכונות המיוחדות של מי הים. האקלים המיוחד באגן גורם גם להיווצרות תנאי אקלים טרופי למחצה ונוכחות של צמחים ובעליי חיים הנמצאים בדרך כלל באזורים דרומיים יותר.מי ים המלח הם מלוחים מאוד. בשנת 2002, שיעור מליחות הים היה 34.2% (342 גרמים לליטר)

חשיבות שימור הסביבה

לדעתי חשוב לשמר את סביבת ים המלח מהסיבות הבאות:

1) מקום לתיירות ענפה

2) מקום יחודי לבעלי חיים וצמחים שחיים רק באזור זה

3) המון תיירים באים לקבלת טיפול רפואי