השפעת האידאולוגיה על החינוך

-

יישום האידאולוגיה בתחום החינוך

באמצעות החינוך השפיע השלטון הנאצי על הילדים וחינך אותם לפעול בצורה גזענית. לקיחת חלק בליל הבדולח מהווה יישום של האידאולוגיה הגזענית של הנאצים.

Hitler's Youth Movement

ליל הבדולח

Thursday, Nov. 10th 1938 at 12am

גרמניה

ליל הבדולח הוא כינוי לליליה שבו שבו נערך בכל רחבי גרמניה ואוסטריה פוגרומים ליהודים. הארוע נקרא כך בגלל רסיסי הזכויות הרבים שהצטברו על הקרקע כתוצאה מניפוץ הזכוכיות בבתי העסק, בתי הכנסת, בתי מגורים ומוסדות ציבורים נוספים של יהודים.
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9C%D7%99%D7%9C_%D7%94%D7%91%D7%93%D7%95%D7%9C%D7%97

קטע מקור

"יצאנו עם חברינו מהנוער ההיטלראי למסעות ארוכים ולשיטוטים במרחבים הפראיים של מולדתנו. היינו נלהבים... זה היה נפלא לחוש פתאום שיש לנו עניין משותף עם אנשים צעירים אחרים... בערבים נפגשנו בקן ומישהו היה קורא באוזנינו או שהיינו שרים, משחקים. שמענו שעלינו לחיות למען מטרה נעלה, התייחסו אלינו ברצינות. האמנו שאנו חברים בארגון כביר. חשבנו כי אנו חלק מתהליך, מתנועה שיצרה עם. יום אחד לאחר טיול אופניים ארוך, אמרה לי נערה בת 15 מכיתתי – "הכל היה יכול להיות נפלא אילולא העסק הזה עם היהודים. אני לא יכולה לעכל את זה". המדריכה אמרה שהיטלר יודע מה הוא עושה ולמען המטרה הגדולה עלינו לקבל גם מה שקשה ולא ברור. אחי, הנס קיבץ אוסף של שירי עם ושר לחניכיו והוא מלווה את עצמו בגיטרה. הוא שר שירים לא רק גרמנים אלא גם של עמים רבים מארצות שונות. יום אחד המדריך אמר לו: "שירך אסורים" , כאשר הגיב בצחוק, איימו עליו בעונש משמעותי. מדוע נאסר עליו לשיר שירים יפים כל כך?! רק משום שהם נוצרו על ידי עמים אחרים?!. כאשר הוא חזר מההפגנה היומית של המפלגה בנירנברג על פניו נראתה אכזבה גדולה, כי שם בנירנברג דיברו יומם וליל על נאמנות. ומהי הנאמנות אם לא נאמנות לעצמך?!. יום אחד הוא בא הביתה ודיווח על איסור נוסף- אחד המדריכים לקח ממנו ספר שנכתב על ידי הסופר האהוב עליו- סטפן צוויג, נאמר לו כי הספר נאסר. מדוע? לא הייתה תשובה לכך. "


את הקטע לקחנו מתוך קובץ ווארד ולא ניתן לצרף אותו

תשובה לשאלת חקר- חלק ג

מקורות המידע שהצגנו בשלב א' עוסקים באידאולוגיה הנאצית וכיצד היא משפיעה על החינוך של הילדים בגרמניה בתקופת מלחמת העולם השנייה.

לאידאולוגיה הנאצית יש כמה מאפיינים חזקים שלכל אחד מהם היה השפעה חזקה על החינוך בגרמניה. המאפיין הראשון הוא תורת הגזע, תורת הגזע מחלקת את האנושות לגזעים, בראש סולם הגזעים ניצב הגזע הארי. במאבק המתקיים בין הגזעים ישרדו הגזעים החזקים ואילו החלשים יכחדו. היטלר האמין כי הגזע הארי הוא גזע האדונים והוא בעל השלמות הפיזית והרוחנית. על מנת למנוע "זיהום" של הגזע הארי יש להפריד בין היהודים להארים. מאפיין זה היה בולט מאוד בתנועות הנוער ותכנית הלימודים של הילדים, לדגומא בתנועת הנוער "הנוער ההיטלראי" שההשתתפות בה הייתה חובה נושא המעמדות היה אחד ממרכיביה של התנועה, הילדים שהיו במעמדות גבוהות יותר, יכלו להשפיל את הילדים מהמעמדות הנמוכות, והילדים מהמעמדות הנמוכות היו חייבים להקשיב לילדים מהמעמדות הגבוהות ולא יכלו להתקרב אליהם. דוגמא נוספת היא משימות מתוך חוברת ביולוגיה לסטודנטים. במשימה הם בחנו פסלים לפי גזעו של האדם המפוסל, קומתו, גזירתו ותווי הגופנים.

מאפיין נוסף הוא האנטישמיות. היהודים הם תת גזע בעלי תכונות שטניות, בוגדניות, ערמומיות, הם נצלנים וטפילים ומשועבדים לכסף. היהודים על פי עיקרון זה הם כמו חיידקים המפוררים את האומה הגרמנית ומנוונים אותה באמצעות הקפיטליזם, הליברליזם, סוציאליזם והקומוניזם. הילדים בגרמניה חונכו כבר מגיל צעיר לשנוא יהודים, דוגמא לכך היא שישנם פוגרומים רבים שילדים השתתפו בהם, לדוגמה ערב הבדולח שהוא אחד מהפוגרומים המפורסמים ביותר.

עוד מאפיין הוא הלאום כערך עליון. היטלר ראה בעם הגרמני לאום מיוחד, עליון, ששאר העמים נחותים ממנו. היחיד אינו חשוב אלה רק במסגרת כלל המדינה. כלומר שהמדינה היא כל יכולה והיחיד בה בטל. אפשר להגדיר את האידאולוגיה הנאצית כפשיסטית. דוגמה לכך שמאפיין זה השפיע על החינוך הוא שילדים חונכו להתגייס לצבא הנאצי וברגע שהגיעו לגיל המתאים גויסו לצבא גם אם לא רצו.

מאפיין רביעי שלילת הדמוקרטיה והליברליזם. הנאציזם שלל את זכויות הפרט והיה נגד שוויון בפני החוק ונגד חופש המחשבה, חופש המצפון, חופש ההתארגנות וחופש הדיבור. דוגמה לכך שמאפיין זה השפיע על החינוך היא שהייתה תנועת נוער אחת שכל הילדים היו מחויבים ללכת לתנועה זו ושם לימדו אותם גישה אחת ולא נתנו להם מקום לחשוב ולמרוד.

מאפיין אחרון שמשפיע על החינוך הוא עיקרון המנהיגות. האידאולוגיה הנאצית הדגישה את חשיבות המנהיג- הפיהרר, אשר מבטא על פי עיקרון זה, את רצון העם הגרמני ואת רצונו של האל. דוגמה לכך שמאפיין זה השפיע על החינוך הוא שהילדים חונכו להעריץ את היטלר, בנוסף לפני כל ארוחה היו מחויבים לדקלם שיר שמהלל את היטלר.

לסיכום, אנחנו חושבות שהסיבה שהיטלר הצליח להשתית את האידאולוגיה הקיצונית שלו על כמעט כל אירופה, היא החינוך מגיל צעיר ושטיפת המוח. הילדים לא למדו משהו אחר ולכן גם כשגדלו לא יכלו להבחין בין טוב לרע הם רק ראו את מה שהיטלר לימד אותם מגיל קטן ולכן לא היה מקום למרד ולחשיבה שונה.