מתמטיקה בחינוך המיוחד

מחוז מרכז, ינואר 2015

פתח דבר

אנו שמחות לפרסם, זו השנה השניה, ידיעון מתמטי מחוזי של החינוך המיוחד.

המתמטיקה בחינוך המיוחד תופסת תאוצה. גם בשנה זו כמו בשנה שעברה אנו עובדים על פי תוכנית עבודה שנתית. גני הילדים ועד חט"ב נדרשים לעבוד על פי מבדק, מיפוי , פריסה שנתית, עבודה מובנת ומדורגת בהתייחס לדרישות תוכנית הלימודים הרגילה תואמת דרגת כיתה.

באיסוף נתונים למחצית השנה נראה כי מטרות אלה מיושמות הלכה למעשה .

אחת המטרות שהצבנו לעצמנו השנה בתוכנית העבודה היא – בתיה"ס וכתות חנ"מ ישתתפו/יתכננו ויפעילו פעילויות חווייתיות לקידום למידה משמעותית ושיפור עמדות תלמידים כלפי המקצוע (מטלות אורייניות, מטלות המפתחות שיח מתמטי, ימי שיא ועוד)

צוות הרכזות מתמקד במטרה זו על מנת ללמוד את הנושא ולהעשיר את צוותי ההוראה. גם בהשתלמות רכזות בשלומי המתוכננת לחודש מרץ נעסוק בנושא השיח המתמטי ופעילויות פתיחת שיעור.

לאור המטרה, גם הידיעונים (שניים) בשנה זו יתמקדו במטרה זו. האחד – הגליון הנוכחי, עיקרו הצגת ספרות, מאמרים בנושא השיח המתמטי, חשיפה לאתרים ולסרטוני וידאו הנוגעים בתחום זה ובתחומי המתמטיקה השונים.

השני שייצא בתחילת יוני יציג תוצרים מהמתיאות ובתי הספר לחנ"מ בנושא השיח המתמטי – פעילויות פתיחת שיעור. כמו כן, בסוף השנה נעלה לאתר שלנו "מתמטיקה במחוז" – מקבץ פעילויות פתיחת שיעור שייאספו במהלך השנה.

כאן המקום להביע תודה לרכזות המתמטיקה במתיאות ורכזות מתמטיקה בבתי הספר לחינוך המיוחד אשר דואגות ליישום מטרה זו. תודה נוספת ומיוחדת לירדן גינזבורג, מדריכת התקשוב בחינוך המיוחד במחוז מרכז, על ההדרכה והסיוע בהכרת כלים תקשוביים חדשים ונפלאים, כמו הכלי בו השתמשנו לבניית ידיעון זה.


מקוות שידיעון זה יתרום לכולנו

צוות מתמטיקה מחוזי תשעה

הייפא סמרה, הלית פישמן קיים, רוית טל-שיר ורעיה לוז.

מה בידיעון?

*סרטונים בנושא שיח מתמטי
*מאמרים מקצועיים בעברית ובערבית
*המלצות על אתרים חדשים
*המלצות על ספרים חדשים

מסמך התאמות תכנית הלימודים במתמטיקה ביסודי לחינוך המיוחד

בימים אלו יצא לאור מסמך ההתאמות, פרי עבודה מאומצת של מספר שנים. מתוך המבוא: "מסמך זה הוא כלי אינטגרטיבי ראשון מסוגו המאפשר למורה לראות בכלי אחד את תכנית הלימודים הרגילה, מטרתו של מסמך ההתאמות לסייע למורים ולמדריכים לענות על הצרכים הייחודיים של תלמידים הלומדים מתמטיקה במסגרות השונות של החינוך המיוחד ושל תלמידים מתקשים הלומדים במערכת החינוך הכולל. מסמך ההתאמות מאורגן על פי נושאי תוכן מתמטי המופיעים בתכנית הלימודים כדי לאפשר למורה להיעזר במסמך ככלי לבניית תכנית עבודה אישית או כיתתית. כל נושא מתמטי מוצג כפרק נפרד ונפתח בפריסה של נושאי הפרק, תוך יצירת קישורים בין: מסמך ההתאמות, תכנית הלימודים הרגילה ומסמך ציוני הדרך לנושאים בתכנית הלימודים".

שיח מתמטי בגן - "אני חופן" מתוך אתר "גננט"

מאמרים..........מאמרים..........מאמרים...........

מאמר בנושא: שיחה המקדמת הבנה מושגית

מאת: Elham Kazemi , תרגום: ד"ר מיכל סוקניק מאמר זה מציג נקודות חשובות ממחקר המדגים מהי המשמעות של "ללחוץ" על התלמידים לחשוב באופן מושגי על מתמטיקה, כלומר, לדרוש חשיבה המצדיקה פרוצדורות, במקום משפטים של הפרוצדורות עצמן.

מאמר בערבית בנושא תהליכים הוראת המתמטיקה

Representation: An Important Process for Teaching and Learning Mathematics Francis (Skip) Fennell and Tom Rowan :بقلم Teaching Children Mathematics, Vol.7 No.5, January 2001, pp. 288-292 :في شرُن ترجمة: آميل ظاهر

דיאלוגיות בשיח הכיתה: נורית פלד ושושנה בלום-קולקה

המחקר המוצג ביקש לבדוק את אופיו של שיח הכיתה בישראל. אף על פי שקיימים מחקרים רבים העוסקים בשיח הכיתה לא מצאו החוקרות מחקרים הבודקים את אופיו הייחודי של שיח זה והמשמעות המיוחדת של מבנהו מבחינת מידת הדיאלוגיות שלו ועוד.

ההשפעה של סביבה שיתופית על עידוד השיח המתמטי

מאמר זה מספק מידע על תהליך יצירת שיח מתמטי באמצעות יצירת מסמך שיתופי: הערך "פונקציה" בויקיפדיה העברית. כלים כמו בלוגים, ויקי ואחרים מכונים "תוכנה חברתית" בגלל יעודם לאפשר למשתמשים לפתח תוכן אינטרנטי שיתופי הפתוח לקהל הרחב.

צפו בסרטון: המתמטיקה של ההיסטוריה....איך מסבירים עובדות היסטוריות באמצעות מתמטיקה, באתר TED

Jean-Baptiste Michel: The mathematics of history

אתרים חדשים ומומלצים!!!

דפי עבודה בנושאים מתמטיים מגוונים : math-drills

אתר המרכז דפי עבודה ופעילויות רבות במתמטיקה, בנושאים רבים ומגוונים, ממוכנות ועד לפונקציות וגאומטריה.

עשר אצבעות - לא רק באייפד

אתר חינמי למורים (יש לבצע הרשמה קצרה) המרכז משחקים ודפי עבודה בעברית, בתחומי המתמטיקה החל מגן חובה ועד לכתה ו'. האתר נגיש ונעים לצפייה, והמשחקים כוללים הדרכה קצרה ותיווך במהלך המשחק, וכן מציעים בקרה עבור המשחק. מומלץ בחום

שימו לב , האפליקציה של עשר אצבעות מותאמת לאייפד ומוצלחת מאד!

כתה בפיתה - חומרי העשרה לכתה...גם במתמטיקה

'כיתה בפיתה' , מרחב למידה מקוון למורים, מזמינה אתכם לחוויית למידה אחרת בכיתה. האתר הוא פלטפורמה לשיתוף ידע, ומאפשר למומחים מתחומים שונים ולמורים בעלי ידע מעשי, לשתף תכנים ורעיונות עם מורים ברחבי הארץ.

count on!

אתר ובו משחקים רבים ומיוחדים בתחומי המתמטיקה השונים. באנגלית.

מתמטיקה חט"ב במחוז מרכז-חינוך רגיל

אתר חדש למורי מתמטיקה בחט"ב במחוז מרכז. באתר שנבנה על ידי צוות ההדרכה ישנם חומרים, קישורים, פעילויות מתוקשבות, הודעות, פורום למורים, חדר סגור למדריכים ועוד
בנוסף- האתר ישמש במה לעשייה ייחודית של בתי הספר במטרה לבנות קהילת לומדים .

שיעור מתוקשב בנושא סדרי גודל ביקום:

ספרים....ספרים.....ספרים....

המורה למתמטיקה : מאפייני הכשרה, ידע, הוראה ואישיות של מורים למתמטיקה בבית הספר היסודי / דורית פטקין ואביקם גזית

סוגיית הוראת המתמטיקה והשפעתה על הישגי התלמידים בתחום אינה יורדת מסדר היום. אסופת המאמרים בספר זה כוללת מגוון מחקרים עדכניים של מיטב חוקרי החינוך המתמטי ומומחים להוראת התחום, הבוחנים מגוון היבטים של סוגיה חשובה זו. הספר מצייר את תמונת עולמם של מורי המתמטיקה בבית הספר היסודי, תוך התייחסות לארבעה היבטים שמרכיבים את עולמו המקצועי של המורה למתמטיקה: תהליך ההכשרה, הידע המקצועי, הידע הפדגוגי ומאפייני האישיות. המאמרים הכתובים בגובה העיניים יוכלו לעניין קהל רחב של קוראים: חוקרים, מורים, מתכשרים להוראה, הורים ותלמידים.

ד"ר מרשמלומלו / שלומית כהן אסיףיוני יון יודע הכל,
רק לספור עד עשר הוא לא יודע בכלל.
אמא ואבא המודאגים
לוקחים אותו לד"ר מרשמלו מלו,
אולי הוא יוכל לעזור.

שאולי החתול וארבעה כפתורים מגניבים / אריק ליטוין

שָׁאוּל הֶחָתוּל יוֹצֵא שׁוּב לְטִיּוּל וְהַפַּעַם הוּא לוֹבֵשׁ אֶת הַחֻלְצָה שֶׁהוּא הֲכִי אוֹהֵב, הַחֻלְצָה עִם אַרְבַּעַת הַכַּפְתּוֹרִים הַגְּדוֹלִים, הַצִּבְעוֹנִיִּים, הָעֲגֻלִּים וְהַמַּגְנִיבִים. אֲבָל בַּדֶּרֶךְ, כְּמוֹ תָּמִיד, מְחַכִּים לוֹ מִכְשׁוֹלִים וְהַפְתָּעוֹת, וּלְאַט־לְאַט

הוּא מְאַבֵּד אֶת כָּל הַכַּפְתּוֹרִים.

ספר ילדים העוסק ברצף לאחור ובחיסור