עוזי

המצאה ישראלית

הסבר על העוזי

העוזי הוא תת מקלע קומפקטי ופופולרי, תוצרת התעשייה הצבאית הישראלית.

התעשייה הצבאית ייצרה כ-10 מיליון יחידות של העוזי שיוצאו למדינות רבות. בשנת 2005 נמכרה פעילותו של מפעל הנשק הקל של התעשייה הצבאית, "מגן", לחברת "תעשיות נשק לישראל" (IWI), ובה נמשך, בהיקף מצומצם, ייצור דגמים מיוחדים של העוזי‏.

ההיסטוריה של העוזי

פיתוחו של העוזי החל בסוף שנות ה-40 והושלם ב-1955. העוזי תוכנן על ידי עוזי גל. הנשק התבסס על התכנון של תת-המקלע M23/25 הצ'כי. בחודש יוני 1949 הקים הרמטכ"ל יעקב דורי ועדה לבחירת תת-מקלע חדש לצה"ל, אשר יחליף את הסטן. שני דגמי תתי-מקלעים עמדו בפני הוועדה, האחד העוזי והשני תת-מקלע ק-12 "קארה" אשר פותח על ידי המהנדס חיים קארה שעבד במחלקה לפיתוח כלי נשק קל במסגרת חיל המדע. העוזי פותח על ידי עוזי גל בתעשייה הצבאית. ב-26 באוקטובר 1950 נערכה בדיקה השוואתית לשני כלי הנשק המתחרים. לצורך ההשוואה צורפו לבדיקה שלושה תתי-מקלעים נוספים: הסטן, ה-MP40 ("שמייסר") הגרמני והברטה האיטלקי. בסיום הבדיקה נבחר העוזי לתת המקלע הצה"לי החדש מן הסיבות הבאות: היותו קל וזול יותר לייצור, היותו מורכב ממספר חלקים קטן יותר, נוח יותר לפרוק והרכבה ועלויות אחזקתו זולות יותר.

בבדיקות מבצעיות שנערכו לצורך השוואה בין העוזי לבין ה-ק-12 לא נמצאה עדיפות ברורה לאחד מכלי הנשק על האחר. לצורך המשך בדיקות העוזי הוזמנה סדרה ניסיונית של 100 כלי נשק. הניסויים בסדרה זו נמשכו עד למחצית שנת 1953. עם תום הניסויים ושיפור כלי הנשק בהתאם לממצאי הבדיקות, הוזמנה סדרה ראשונה בת 5,000 כלים לצה"ל.

Big image