חברה מתוקנת בהגות הציונות של הרצל

שוויון בין המינים

חברה מתוקנת על פי הרצל

בנימין זאב תיאודור הרצל נולד ב- 1860 בבודפשט שבהונגריה.אביו, יעקוב, היה סוחר ובנקאי, ואמו ז'נט, הייתה אחראית על גידולו ועל חינוכו. הרצל למד משפטים בוינה, לשם היגרו הוריו, והיה גם סופר ומחזאי.

בשנת 1902, לאחר ביקור בארץ ישראל כתב את הרומן העתידני בשם "אלטנוילנד " (ארץ ישנה חדשה), שבו שרטט את מדינת היהודים האידיאלית כפי שתראה בעתיד. הרומן נחתם במילים :" אם תרצו אין זו אגדה!"

בשנת 1904 נפטר הרצל, ממחלת לב והוא בן 44 בלבד.

חלומו של הרצל היה לא רק להקים בית לאומי ליהודים בארץ ישראל , אלא גם להקים חברה מתוקנת הכוללת ארבעה ערכים מרכזיים: שוויון, חירות, אחווה וקידמה.

Big image

זכות הנשים להיבחר

זכות בחירה לנשים לא הייתה מקובלת במדינות דמוקרטיות בעבר. במהלך המאה ה-19 החלו להתעורר דרישות להעניק לנשים זכות בחירה, ובפועל ניתנה הזכות ברוב המדינות הדמוקרטיות רק במהלך המאה ה- 20.

בעבודה זו נתמקד בערך השוויון בין המינים ונבדוק כיצד הוא בא לידי מימוש חזונו של הרצל במציאות הישראלית כיום.

כך כותב הרצל בספרו "אלטנוילנד" על השוויון בין המינים:

"בחברה החדשה שלנו לנשים יש שווין זכיות מלא . זכות הנשים לבחור ולהיבחר מובנת אצלנו מאליה. הן עבדו ביחד איתנו בבניית המוסדות.. זו הייתה כפיות טובה איומה מצדנו לדחוק אותן למטבח או לחדר מיטות".


חזונו של הרצל שנשים ייבחרו לכנסת התממש, ואפילו יותר מכך נשים לא רק בוחרות, אלא גם נבחרות.

Big image

גולדה מאיר ראשת הממשלה הרביעית של ישראל

מדינאית, מנהיגת מפלגת העבודה, חברת הכנסת הראשונה עד השמינית, שרה וראש ממשלת ישראל (בשנים 1969–1974).

סרטון על גולדה מאיר

ערוץ הכנסת - גולדה מאיר

תרומתו של רעיון זה לחברה מתוקנת רפלקציה אישית

בעבר היה הבדל גדול בין התפקידים שמילאו נשים וגברים בחברה ובמשפחה – הגברים יצאו לעבודה, דאגו לפרנסת המשפחה והשתתפו בכל התפקידים החשובים בחברה, ואילו הנשים נשארו בבית, טיפלו בילדים, בישלו וניקו.

לאט לאט השתנה המצב, וכיום הנשים לומדות מקצוע, עובדות ומתפרנסות כמו הגברים. יותר ויותר נשים ממלאות תפקידים חשובים בארגונים שונים, ויש ביניהן מנהיגות, ממציאות, מדעניות, נשות עסקים וכדומה. כיום יותר גברים משתתפים בטיפול בבית ובילדים. כלומר, יש יותר שוויון בין גברים לנשים.


גם היום השוויון בין גברים לנשים איננו מלא. יש מקומות עבודה שמעדיפים להעסיק עובדים גברים; במקומות עבודה רבים הנשים מקבלות תפקידים פחות חשובים מן הגברים; והשכר של נשים נמוך מזה של הגברים, אף על פי שהן עושות את אותה עבודה.

בשנים האחרונות נחקקו בישראל ובעוד מדינות חוקים שונים שנועדו לקדם את השוויון בין נשים לגברים. למשל, לפי החוק, בכל הצעת עבודה חייבים לתת הזדמנות שווה גם לגברים וגם לנשים להציע את עצמם לתפקיד. חייבים לקבל לעבודה את מי שהכי מתאים לתפקיד, ולא משנה אם הוא גבר או אישה.הרעיון של הרצל שנשים יוכלו לבחור לכנסת הוא רעיון חשוב ביותר בחברה דמוקרטית. בתקופתו של הרצל לא הייתה לנשים זכות בחירה לפרלמנט, והרצל חשב שיש לתת להן שוויון זכויות. חלומו של הרצל התגשם מעל ומעבר לצפיות שלו. כבר מהכנסת הראשונה בישראל נשים לא רק בוחרות לכנסת, הן גם נבחרות. גולדה מאיר כיהנה כראשת ממשלת ישראל בשנות ה70, ובכנסת הנוכחית ה20 מכהנות 32 חברות כנסת, כרבע מחברי הכנסת. זהו הישג חשוב ביותר לקידום השוויון בין המינים.