KLASYFIKACJA GRAFIKI KOMPUTEROWEJ

Rodzaje Grafiki

Grafika rastrowa

To prezentacja obrazu za pomocą pionowo-poziomej siatki odpowiednio kolorowanych pikseli na monitorze komputera, drukarce lub innym urządzeniu komputera.Grafika rastrowa pierwszy raz została opatentowana przez firmę Texas Instruments w latach 70 i jest teraz wszechobecna.

Grafika wektorowa

To obraz zapisany elektronicznie w postaci figur geometrycznych opisanych wzorami matematycznymi. Dzięki temu zapisowi, można pozwolić sobie na zmiany rozmiaru pliku wynikowego. Dodatkowo można dowolnie skalować obraz bez utraty jego jakości. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość konwersji grafiki wektorowej do postaci grafiki rastrowej.

Wydma fal

Fale elektromagnetyczne tzn. światło widzialne, które potrafi wychwycić ludzkie oko, modele stosowane w przemyśle i fotografii.

Jeden z modeli przestrzeni barw, opisywanej współrzędnymi RGB. Jego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barw: Rred (czerwonej), Ggreen (zielonej) i Bblue(niebieskiej), z których model ten się składa.

Cmyk

Zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich stosowanych powszechnie w druku wielobarwnym wpoligrafii i metodach pokrewnych (atramenty, tonery i inne materiały barwiące w drukarkach komputerowych,kserokopiarkach itp.).