שבוע טוב

איגרות המזכירות הפדגוגית - כסלו תשע"ט, נובמבר 2018 (3)

משל עממי שאומר שמי שיש בידו פטיש, כל בעיה נראית בעיניו כמסמר...


אנו מבינים שכדי לחזק את ההוראה ולטייב אותה, צריכים לעמוד לרשות המורה כלים רבים ומגוונים בהן יוכל להשתמש בהוראה, והמערכת משקיעה זמן ומשאבים רבים מאד בפיתוח חומרי הוראה, כלי הוראה ותהליכי הוראה עבור המורים בתחומי הדעת השונים. אנחנו מפתחים רשימות ארוכות ומפורטות של מיומנויות, של הגדרות ושל פרקטיקות, לצורך הוראה איכותית. ואולם, כשאנחנו מגיעים לשטח אנו מוצאים פעמים רבות עדויות לשימוש באותן רשימות בצורה מוטעית במקרה הטוב, ובצורה מעוותת במקרה הפחות טוב. למרות המאמצים, פרקטיקות, כלים וחומרים, אינם מהווים תשתית מספקת לקידום הוראה. נתנו בידי המורה ארגז כלים, אולם עדיין הוא רואה לנגד עיניו רק מסמר.


במילים אחרות: מומחה הוא מי שיש לו ארגז של כלים (פטיש, מקדחה, מפתח וכדומה) ויודע להתבונן באתגר (מסמר, מתלה, מנעול וכדומה) ולהתאים את הכלי לאתגר. אלא שבניגוד למומחה השיפוצים, האתגרים בפניהם ניצב מורה מורכבים לאין שיעור ודורשים יכולת הגדרת האתגר והתאמת הכלי לטיפול בו ברמה גבוהה מאד. היכולת לבדוק את האפשרויות ולקבל החלטה מושכלת - קרויה 'שיקול דעת מקצועי'.


שיקול דעת הוא אותו תהליך בו אנו מסוגלים להגדיר לאן אנו רוצים להגיע עם התלמידים, איפה הם כעת ובאיזו דרך נלך איתם אל המטרה. כדי להפעיל שיקול דעת צריך לוודא כי יש למורה מספיק הכרות עם פעולות שונות שניתן לבצע במצב נתון, אולם לא פחות מכך, צריך לוודא כי למורה יש מספיק יכולת לנתח את המצב הנתון בו הוא נמצא. על המורה להיות מסוגל לנתח את האירוע בתוכו הוא מצוי, לפתוח את ארגז הכלים הפדגוגיים שלו ולבחור מתוכו את הכלי המתאים ביותר לסיטואציה המדוברת. ללא הניתוח המוקדם, לא ניתן יהיה לבחור בכלי המתאים. לעיתים כלי מסויים מתאים רק חלקית ואז נדרש להתאימו או לבחור כמה כלים על מנת לפעול בדרך מיטבית. כל אלו הם המרכיבים של שיקול הדעת המקצועי של המורה. מורה בעל שיקול דעת מקצועי הוא מורה מומחה.


המיקוד בשיקול הדעת של המורים בתהליכי ההתפתחות המקצועית שלהם אינו פשוט: שיקול דעת הוא עמום ויחסי – שיקול דעת מקצועי יכול לגרום למורה לפעול בדרך אחת בכתה מסויימת ובדרך אחרת בכתה אחרת. שיקול דעת אינו ניראה כפי שנראית פרקטיקת הוראה ויש צורך לברר אותו, שיקול דעת לא תמיד מומשג, לעיתים הוא אינטואיטיבי ויש צורך לחלץ אותו. והעיקר, שיקול דעת מסמן את המרחב העצמאי ביותר של המורה, זה שהכי קשה להשפיע עליו (בניגוד למשל לתכנית לימודים) – מחד, וזה שהכי ישפיע על המקצועיות של המורה המלמד - מאידך. מכאן שכלי הוראה, חומרי הוראה ותהליכי הוראה חשובים ביותר אולם הם רק ארגז הכלים, אנחנו נדרשים להפנות מאמצים ומשאבים רבים מאד לפתח את יכולתו של המורה לנתח את המצב בו הוא נמצא, ואת יכולתו לקבל ההחלטות פדגוגיות בזמן אמת, מתוך שיקולי דעת מקצועיים. זוהי עבודה קשה ומורכבת, אך כל עוד לא נעלה את שיקול הדעת על ראש שמחתנו, עבודתנו בקידום ההוראה בכל תחום דעת שיהיה, תהיה חלקית בלבד.

כל טוב,

שלכם

מירי

אגף א' חברה ורוח

מדעי החברה ומנהלת המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים

יום הסובלנות תשע"ט

יום הסובלנות תשע"ט יחול ביום ו', ח' בכסלו, 16.11.18. מועד זה מהווה גם פתיחה לארועי שנת האחדות .

לקראת יום זה הכין המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים

א. פעילות לעל יסודי שפותחה במיוחד לשנה"ל תשע"ט (והמתייחסת גם לנושא הסובלנות וגם לנושא האחדות)

ב. קישור למגוון פעילויות שנכתבו על ידי המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים ופעילויות נוספות שנכתבו במהלך השנים על ידי שפ"י, מינהל חברה ונוער ואגפי משרד נוספים ואוגדו על ידי המטה במסגרת התכנית "מסובלנות למניעת גזענות וחיים משותפים". פעילויות אלו ממויינות לפי גילאים.

פעילות המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים

מצורף קישור לפעילות המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים בחודשים ספטמבר - אוקטובר 2018 , במחוזות השונים לעיונכם

אגף א' מדעים

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה

כנס פתיחת שנה מדע וטכנולוגיה חט"ב- מחוז צפון

כנס פתיחת שנה"ל תשע"ט למורי מדע וטכנולוגיה בחטיבות הביניים של מחוז הצפון, התקיים לאחרונה באשכול הפיס, בבית הספר אורט כרמים כרמיאל.

בפתיח נחשפו המורים למודלים המשלבים אסטרטגיות שונות, פיצוח חידות מדעיות ב"קופסאות בריחה, משחוק בלמידה, הצעות לשילוב שאלות עמ"ר ונושאי ההרחבה באופן חוויתי.

בהמשך הוצגו יעדי מחוז הצפון בתחום הוראת המדע והטכנולוגיה: עידוד וקידום יזמות וחדשנות בהוראה, למידת חקר ופתרון בעיות מסדר חשיבה גבוה, שתוביל למימוש עצמי ולמצויינות. המורים סרקו QR קוד המקושר לתיק רכז דיגיטלי ובו לוח גאנט, חומרי הוראה וקישורים רבים שלוקטו בהתאם לנושאים.

ד"ר אביבה בריינר, מפמ"ר מדע וטכנולוגיה הציגה את המטרות ויעדי המטה, עדכון תכנית הלימודים במדע וטכנולוגיה, מבחנים ארציים ובינלאומיים Timss ו- Pissa ומשימות אורייניות.

בחלקו השני של הכנס התקיימה הרצאה של יעקב הכט,

בנושא המעבר מהוראה ללמידה חדשנית מותאמת מיומנויות המאה 21. בכנס לקחו חלק נציגי כלל חט''ב , יהודים ובדואים. הכנס היה מקצועי , מעשיר ומאתגר .

Big picture
ברכות לעולים לשלב ב' בתחרות חקר החלל והאסטרונומיה תשע"ט!

בתאריכים 28-29.10.18 התקיימו החידונים של השלב הראשון בתחרות חקר החלל והאסטרונומיה לבתי הספר היסודיים.

בשלב זה השתתפו 215 בתי ספר מכל רחבי הארץ, 107 מתוכם עלו לשלב הבא.

האתגר לא היה פשוט - בנוסף על ידע כללי בנושא מערכת השמש, התלמידים נדרשו להפגין מיומנויות של איתור מידע באינטרנט, קריאה של טקסטים מדעיים והפקת מידע מהם, ניתוח של גרפים והסקת מסקנות ברמה גבוהה. רבים מבתי הספר שהשתתפו עמדו יפה במשימה המורכבת.

כל הכבוד לכל התלמידים שנענו לאתגר.

בשלב הבא של התחרות יתבקשו התלמידים לבצע משימת שיתוף הקהילה בפרויקט יצירתי!

רשימת בתי הספר הממשיכים פורסמה באתר התחרות

ביולוגיה ומדעי סביבה

יום עיון חקר במו"פ שפרעם

ביום חמישי כ"ג חשוון תשע"ט, 1.11.18 נערך יום עיון למורי הביולוגיה ומדעי הסביבה במו"פ שפרעם, במסגרת הכנס השנתי של "אגודת הגליל למחקר יישומי" למחקרים פנימיים, במכון אגודת הגליל בשפרעם. זו הייתה השנה השלישית לשיתוף הפעולה ולהזמנת המורים לכנס. בכנס השתתפו כ 180 מורים וחוקרים.

הכנס נפתח בברכה של מנכ"ל משרד הגנת הסביבה אשר הדגיש את הקשר ההדוק בין בריאות לשמירה על הסביבה.

בהרצאת המליאה הראשונה שיתפה פרופ' מונא מארון, ראש החוג למדעי המוח באוניברסיטת חיפה, את הנוכחים, בסיפור האישי המרגש ובמחקר שהיא מובילה.

בהפסקות הוזמנו המורים לעבור בתערוכת כרזות בה שולבה למידה פעילה, בעזרת דפי עבודה הכירו המורים את נושאי החקר שהוצגו בכרזות והממצאים.

אגף א' לפיתוח פדגוגי

חוגגים סיגד

לרגל חד הסיגד החל השבוע, הועלתה יחידת לימוד חדשה בלשון לחט"ב העוסקת בחג הסיגד. מוזמנים ליהנות ממנה! כמו כן זו ההזדמנות ללמד נושאים מגוונים משפע יחידות ההוראה המחכות לכם בתכנית הרב תחומית - מורשת יהדות אתיופיה - שבאתר אגף א' לפיתוח פדגוגי.

תפישה חדשנית בפיתוח מקצועי מקוון – מיקרו קרדיטציה

מודל למידה עצמית, בהתאמה אישית – קצר, מדויק ופרקטי

היכנסו ותתרשמו ממגוון קורסים בתחומי הדעת שניתן ללמוד.

הפדגוגיה הדיגיטלית בחינוך הערבי

"חלופות בהערכה בסביבה דיגיטלית" לדוברי ערבית

בתחילת השבוע התקיימה השתלמות במרכז הארצי להתפתחות מקצועית לעובדי הוראה, בעיר שלומי. למדריכים/ות ומורים/ות מובילים של השפה הערבית במגזרים דוברי ערבית, בה למדו על שתי חלופות בהערכה המיושמות בסביבה דיגיטלית: "מטלת ביצוע" ו "מיזם הכתיבה", על מנת ליישמן עם התלמידים במסגרת ההערכה הבית ספרית - 30%.

מר איימן זועבי -מפקח פדגוגיה דיגיטלית באגף א' לפיתוח פדגוגי, הרצה על שילוב הפדגוגיה הדיגיטלית בהוראה, למידה והערכה. וד"ר ראויה בורבארה, מפמ"ר שפת אם ערבית, העבירה סדנה בנושא: שילוב אסטרטגיות חשיבה בהוראה ולמידה.

Big picture

החינוך הגופני

הכנס הארצי השנתי למורי 5 יח"ל בחינוך הגופני

הכנס הארצי השנתי למורים המלמדים 5 יח"ל בחינוך הגופני לבגרות התקיים ב- 28.10.18 במכללה האקדמית לחינוך גופני ולספורט במכון וינגייט והשתתפו בו 106 רכזים ומורים לחינוך גופני המתמחים בהוראת תכנים עיוניים במדעי החינוך הגופני וביניהם: תולדות החינוך הגופני והספורט, הפסיכולוגיה של הספורט, תורת הכושר הגופני ופיסיולוגיה של המאמץ.

גיא דגן, הממונה על החינוך הגופני, פתח את הכנס בדברי ברכה והדגיש את העלייה מתמדת במספר התלמידים הניגשים לבחינת הבגרות בחינוך גופני וציין לשבח את 44 בתי הספר שהשיגו ציון בית ספרי מעל ממוצע הארצי בבחינת הבגרות החיצונית. עופר שמעוני, המפקח הארצי לחנ"ג, פרט את מרכיבי במקצוע המוגבר הכוללים: קורס הכשרת מורים לחינוך גופני ללמד נושאים עיוניים לבגרות, הערכה חלופית PBL, פדגוגיה דיגיטלית, שאלות חשיבה ועמ"ר.

באי הכנס שמעו גם על:

· ארגז כלים וטיפים מנצחים למורה לחינוך גופני (ולהורים)בהתייחס לילדים הסובלים מעודף משקל" - מאת ד"ר איתי זיו,

· המגמה בביה"ס בית אקשטיין שבו תלמידים עם בעיות של קשב וריכוז ועל שיטת לימוד מיוחדת שפיתח המורה המאפשרת לתלמידים להגיע להישגים מרשימים בבחינת הבגרות מעל ממוצע הארצי במהלך ארבע שנים ברצף - מאת הרכז אלי בכר,

· פרויקט בהערכה חלופית – PBL שעסק בספורט נשים לאן? בגימנסיה הריאלית בראשון לציון ע"י הרכזת אילנית אליהו.

· המגמה בתיכון "ירדן" במעלה אפרים ובו ביקוש גדול למגמה מעניינת ומאתגרת. עבודה מרתקת בשילוב של תלמידים מצטיינים עם תלמידים של החינוך המיוחד. פתרון הבעיה של המיקום הגאוגרפי המיוחד של ביה"ס.- מאת המורה מור סבן

Big picture

אגף א' מורשת

כנס פתיחת השנה של בתי הספר המשלבים

בתאריך 28 באוקטובר 2018, התקיים כנס פתיחה של בתי הספר המשלבים, ובו נציגות מכ-40 בתי ספר המשלבים בין דתיים לחילונים. הכנס התקיים בצל האירוע הקשה בפיטסבורג, ונפתח בשירה מרגשת של 'שיר למעלות', ושליחת הסרטון לקהילה היהודית הרחוקה שם. במרכז הכנס עמדה המורשת החלוצית, המזוהה בבתי הספר המשלבים כתשתית חשובה והכרחית ליצירת זהות יהודית ארץ-ישראלית. לאחר מכן התחלקו המנהלים והמורים לסדנאות למידה, ושיתפו בידע הרב שהולך ומצטבר בבתי הספר המשלבים, שברובם הנם בתי ספר חזקים ומובילים.

Big picture

אגף א' שפות

אנגלית

KEEP TALKING

בתאריך 1.11.2018, נערך כנס מורי חטיבה עליונה בעפולה. הכנס היה מיועד למורי כיתה י' המיישמים את התוכנית לקידום שפה דבורה- keep talking . מורים לאנגלית נכחו בכנס, שבו קיבלו המשתתפים דוגמאות לדרכי עבודה בכיתה והשתתפו בסדנאות בשפה דבורה. המורים הביעו שביעות רצון רבה מן המפגש, שבו קיבלו כלים ליישום בתחום קידום שפה דבורה.

Big picture

גיאוגרפיה - אדם וסביבה ואנגלית

GO English -טעימות של תכנים גיאוגרפיים באנגלית

הוראת תכנים מתחום "גיאוגרפיה- אדם וסביבה" הוא פרויקט המיועד להוראת תוכן בנושאים מתחום הגיאוגרפיה בשיעורי האנגלית. תחום הדעת, גיאוגרפיה, נבחר לשילוב עם אנגלית בשל היותו עוסק בתחום "מדעי כדור הארץ", ולכן אך טבעי הוא ללמד נושאים אלו בשפה גלובלית. פרויקט GO English נועד לאפשר לתלמידים חוויה של למידה המשלבת בין ידע עולם ולמידת שפה.

יוזמות התוכנית הן ד"ר ציונה לוי -מפמ"רית על הוראת האנגלית והגב' פנינה גזית-מפמ"רית "גיאוגרפיה- אדם וסביבה" בשיתוף עם המדריכות ד״ר תמי שמלר ודרורה נגב.

הפרויקט מיושם השנה בכיתות ח'. כיתה שמשתתפת בפרויקט מקבלת שעת תקן שבועית נוספת המיועדת ללמידה ויישום התוכנית ע"י המורה לאנגלית. המורה לאנגלית, ביחד עם המורה לגיאוגרפיה יכולים לעבוד במספר חלופות , בהתאם למאפייני בית-הספר והיכולת לקיים שיתוף פעולה אינטנסיבי. חלופה אחת היא שימוש במערכי שיעור מתוך חוברת התכנית GO-English והיוועצות במורה לגיאוגרפיה על הדגשים המומלצים. חלופה נוספת היא בניה של שיעור על בסיס ספר הגאוגרפיה הנלמד בכיתה ח'. תכנון השיעור נעשה בשיתוף של המורים משני תחומי הדעת . התכנית כוללת נושאים כמו רעידות אדמה, התפרצויות געשיות, תופעות מזג-אוויר קיצוני, אסטרונומיה והרכב היקום. התלמידים עוסקים בחקר ולימוד חוויתי של נושאים אלה. כל זאת נעשה בשפה האנגלית תוך שימוש במיומנויות קריאה, כתיבה, דיבור והאזנה.

המורים המשתתפים בתוכנית עובדים במסגרת של קהילה מקצועית בהנחיית מדריכות אנגלית ו"גיאוגרפיה- אדם וסביבה". המורים שותפים בפיתוח חומרים ודרכי הוראה, למידה והערכה. דוגמאות לנושאים הנלמדים בקהילה הם בניית שיעור על פי עקרונות מתודולוגית CLIL -Content and Language Integrated Learning הוראת שפה משולבת תכנים, שימוש בכלי ניווט מתוקשבים להוראה מחוץ לכיתה וסימולציות של העברת שיעור ללומדים שונים.

צרפתית

מציינים וחוגגים את שבועת העלייה עם כל לומדי צרפתית בארץ

במסגרת שבועת העלייה "עליות זה להיות", הפיקוח לצרפתית שלח לכל מורי לצרפתית מגוון פעילויות בנושא עם דגש על העלייה מצרפת.


בית ספר מקיף ה' דרכא אשקלון, ארגן את יום העליות בכותרת "מעולה לעולה כוחנו עולה" בתאריך 16.10.18. ביום חגיגי זה תלמידים עולים מצרפת הוזמנו לכיתות חטיבת הביניים לשיעור חינוך בו סיפרו את סיפור העלייה האישי שלהם. בנוסף התקיימה הפסקה פעילה בה תלמידים יכלו לכתוב מילה טובה לעולים בקיר גרפיטי לצד פסיפס תמונות העולים של כל בית הספר, חדשים וותיקים. באותו יום צלצול בית הספר הוחלף בשירים צרפתיים וגם ממדינות אחרת.

Big picture

ספרדית

קורס "פדגוגיה בעידן החדש ג' בספרדית תשע"ט"

ביום שני ה-29/10/18 נפתח קורס "פדגוגיה בעידן החדש ג' בספרדית תשע"ט" המיועד לצוות המורים המלמדים ספרדית ברחבי הארץ בכל שכבות הגיל ומגזרים שונים.

הקורס הוא פרי יוזמה של המזכירות הפדגוגיה, אגף א' לפיתוח מקצועי, אגף א' שפות ומפמ"ר ספרדית.

עיקרי הנושאים נוגעים בעולם של פרסונליזציה בלמידת שפה זרה/שנייה במרחב הכיתתי שבו יש אינטליגנציות מרובות וכיצד להעביר חומר חדיש באמצעות כלים דיגיטליים והערכה חלופית על מנת לקבל תוצאות מרשימות מצד התלמידים.

עוד עיקרון ייחודי הוא יצירת זוגות של מורים/ות, אחד וותיק יותר שמאמץ מורה חדש בשטח על מנת להדריך אותו ולתת לו מניסיונותיו כלים כדי להתמודד עם האתגרים העומדים לפניהם. חיבור זה מהווה שיתוף פעולה ותמריצים ליצירת חומר הנלמד ברמה גבוהה ביותר וגיבוש הצוות באווירה מהנה ומקצועית.

Big picture

הקורס הוא מכוון וכולל מפגשים סינכרוניים וגם יחידות א-סינכרוניות שבהם מאתגרים את המשתלמים להביע את דעתם ולהוסיף מידע הנמצא ברשת ובמאמרים אקדמאים כדי לגרום להשגת מטרות הקורס.

תמונת הרקע

סט כלים לבעל המקצוע המומחה 1920

צילם פיטר אקסטמן,2016

May 9, 2016 By Peter Axtmann

מאתר אינטרנט