פרשת השבוע שלי

איתי אילון

1.התאריך העברי שלי הוא: ד' באייר תשס"ד. התאריך הלועזי הלועזי שלי הוא: 24.4.2004.

2. משמעות השם שלי היא איתי (עמי). כלומר נאמנות, יחד ושותפות. השם גם מוזכר בתנך כשומר הראש הנאמן של דוד שתמך בו גם בתקופת מרד אבשלום למרות שהוא בכלל לא היה יהודי אלא נכרי.

3. הפרשה שלי היא אחרי מות בספר ויקרא, מפרק טז עד יח.

4. ניתוח הפרשה שלי הוא: הפרשה מתחילה באזהרה של ה': "אל יבוא בכל עת אל הקודש" כלומר אסור לזבוח ולהיכנס לפי רצונם החופשי לבית המקדש אלא רק לפי חוקי התורה, בפרשה מסופר שבניו של אהרון הכהן נכנסו מרצונם החופשי ולא לפי חוקי התורה לאחר שה' הדגיש שהדבר אסור ולכן העניש אותם.

הפרשה מספרת גם על תפקיד הכוהנים ביום הכי חשוב לנו כעם הוא יום הכיפורים, תיאור הטקס ביום הכיפורים שבו נכנס הכהן הגדול להיכל "קודש הקודשים" שם הוא מכפר על חטאי עם ישראל ובפרט על חטאי משפחתו ובאופן סמלי היה מעביר את החטאים אל "השעיר לעזאזל" שהולך למדבר בכדי להיפטר מהחטאים.

בהמשך, הפרשה עוסקת בחוקים ובדינים שונים למשל: דיני שחיטת בעלי חיים, איסור מעשי תועבה ועוד... קובץ חוקים זה נקרא "ספר הקדושה".

5. הערכים העולים מן הפרשה הם: א - כבוד לאחר- במסגרת " ספר הקדושה" ה' מורה לבני ישראל לנהוג בכבוד לעמים האחרים שלא כמו שנהגו בעם ישראל המצרים בתקופת הגלות של בני ישראל במצריים.

ב - נאמנות- כאשר אהרון נשאר נאמן לה' לאחר שבניו לא שמרו על חוקי ה' ועשה את המוטל עליו ביום הכיפורים ואפילו כיפר על מעשי בניו. בנוסף זה גם משמעות שמי.

ג - משמעת- שלאחר שה' הדגיש שוב שאסור לזבוח מתי שרוצים עם ישראל שמר על כך ולא זבחו "סתם" והיה ממושמע לה'.

6. הערכים שקשורים אליי הם": נאמנות, משום שאני נאמן לחבריי ולמשפחתי וגם משום שאני רוצה שיהיו נאמנים לי.

הערך השני הוא: משמעת, משום שאני מאוד ממושמע להוריי, למוריי , למאמן שלי ועוד... בנוסף לכך משום שבלי משמעת אי אפשר להגיע לשום מקום.

7. השיר שבחרתי הוא "איזה כיף שיש המון חברים" וזה קשור לכבוד משום שהוא מראה שלא משנה מה הצבע עור/שיער/עיניים של הבן אדם אלא מה האופי שלו "אל תסתכל בקנקן אלא על מה שבתוכו".

חברים בכל מיני צבעים - שרית חדד