Planning a Party Project 2015

By: Caroline Duke & Mackenzie Pickett

Explanation Of Project

for this progect we had to create tables, graphs, and equations from flyers given to us explaining the cost of 4 different companys. We also had to answer questions related to the tables and graphs. At the end of each section we had to describe which company was the best for that part of the "party".

Food Graph & Tables

Big image
Big image

Food Question

Critical Thinking Questions

1. Describe how you created each equation.


First I put how much it cost for a single student to order food multiplied by the variable that described the independent variable. Then I had to add the starting cost/how much it cost to set up the party. And that would equal the total cost.


2. Will there ever be a number of students where both companies will cost the same? Describe the steps you would use and then solve for the number of students for which both companies will cost the same amount.


What I did to find it was entered the information needed into the calculator so that it gave me a table where I could see what both company’s cost for all the different amounts of students possible so that I could see where both of the company’s cost the same for a certain amount of student. My Answer: at 55 children the company’s would cost the same amount with the price of $570.


3. If you only have a budget of $1000 for food, how many people, maximum, would you be able to have at the 7th Grade Blowout for each company? Can you have a decimal or fraction as part of your answer? Why or why not?


For burger bonanza you could feed 98 people. With pizza palace you could feed 101 people. And no you could not have a decimal because you could not feed half a person.

Proposed Plan : Food

I think That Pizza Palace would be a better choice financially because the more kids you feed the less it cost. And because you are feeding the whole 7th grade I think it would be a better choice both because it saves money and because I’ve never met a kid that doesn’t like pizza.

Bounce House Graph & Tabels

Big image
Big image

Bounce House Questions

Critical Thinking Questions

1. Describe how you created each equation.


First I put how much it cost for a single student to order food multiplied by the variable that described the independent variable. Then I had to add the starting cost/how much it cost to set up the party if there was one. And that would equal the total cost.


2. Will there ever be a number of hours where both companies will cost the same? Describe the steps you would use and then solve for the number of hours for which both companies will cost the same amount.


I used the calculator and put the equations in on the table so that I could see for every hour and minute what each bounce house company cost at that time. My answer: at 4 hours they will bw the same w/4 hours they will be the same with $300


3. If you only have a budget of $750 for the bounce house, how many hours, maximum, would you be able to have at the 7th Grade Blowout for each company? Can you have a decimal or fraction as part of your answer? Why or why not?


Jumping Jacks could jump for12.3 hours max. And hoppin’ around could jumps for 10 hours max. You could have a decimal as part of your answer because unlike humans you can have a part of an hour.

Proposed Plan

Proposed Plan: I think that Jumpin’ Jacks is the better deal because it costs less the entire way. Even though you can only jump for 8 hours I still think it is the better offer because I don’t believe that a bounce house needs to be rented for a party for more than 8 hours anyway.