דוד וגוליית-שמואל פרק י"ז

ניקול קוליאניקוב ומדלן גכט

Big image

הסבר על התמונה

בחרנו בתמונה הזאת מכיוון שמתואר שם בצורה טובה את המצב בו עמד דוד.

כלומר גוליית היה גדול בהרבה מדוד ולמרות זאת דוד ניצח בקרב

הנוף בתמונה הוא נוף מדברי באופק רואים את הצבא של כל אחד מהצדדים כשמקדימה עומדים רק המנהיגים של השבטים.

ובנוסף גם רואים שלקרב הזה הם באו לא כוחות כלומר: לגוליית יש חנית ענקית ומגנים על כל הגוף מה שלא היה לדוד.

תיאור מקראי

"וּפְלִשְׁתִּים עֹמְדִים אֶל-הָהָר, מִזֶּה, וְיִשְׂרָאֵל עֹמְדִים אֶל-הָהָר, מִזֶּה; וְהַגַּיְא, בֵּינֵיהֶם. ד וַיֵּצֵא אִישׁ-הַבֵּנַיִם מִמַּחֲנוֹת פְּלִשְׁתִּים, גָּלְיָת שְׁמוֹ מִגַּת: גָּבְהוֹ, שֵׁשׁ אַמּוֹת וָזָרֶת. ה וְכוֹבַע נְחֹשֶׁת עַל-רֹאשׁוֹ, וְשִׁרְיוֹן קַשְׂקַשִּׂים הוּא לָבוּשׁ;"


פסוק זה תואם לתמונה מכיוון שמתואר בפסוק שגוליית הזה עם כובע נחושת ושריון קשקשים ומה בדיוק מה שאנחנו רואים בתמונה כמו כן רואים בתמונה ששבט ישראל עומד על הר אחד והפלשתים עומדים על הר אחר ודוד וגוליית עומדים בגיא.

מוסר ההשכל העולה ממלחמת דוד וגוליית

מוסר ההשכל העולה ממלחמה זאת הוא שלא משנה כמה היריב יהיה גדול,חמוש ובעל כלי נשק רבים, עם אלוהים איתך אתה תנצח לא משנה מה . סיפור דוד וגָּלְיָּת הפך לשם נרדף לתיאור מצב בו בעימות בין שני צדדים מנצח הצד שלכאורה נראה חלש יותר, בזכות צדקתו, חכמתו או אמונתו העצמית. נוסף,מובעת אמונתו הגדולה באלוהים, ובכך שהמלחמה מוכרעת לא על ידי נשק אלא על ידי אמונה.

למה דוד מתנדב למשימה זה

"וְהָיָה הָאִישׁ אֲשֶׁר-יַכֶּנּוּ יַעְשְׁרֶנּוּ הַמֶּלֶךְ עֹשֶׁר גָּדוֹל, וְאֶת-בִּתּוֹ יִתֶּן-לוֹ, וְאֵת בֵּית אָבִיו, יַעֲשֶׂה חָפְשִׁי בְּיִשְׂרָאֵל."

כלומר שאול אמר לדוד שמי שיצא למלחמה יהיה אשיר ושאול יתן את ביתו למי שילח להילחם נגד גוליית כלומר זה יקרב אותו למלוחה מכיוון שהוא היה יורש את המלוכה עם הוא היה נישא לביתו של שאול.

Big image
כוורת - גוליית
Big image

האם חוקי הפיזיקה על פי דברי המרצה השפיעו על ניצחון דוד

כן,מכיוון שהוא המרצה מסביר שהאבן הייתה עם צפיפות יותר מזה של אבן רגילה שזה אומר שהאבן הייתה יותר כבדה מאבן רגילה כמו כן . דוד מסובב את הקלע בערך בשש או בשבע סיבובים לשניה, וזה אומר שכשהאבן משתחררת, היא טסה קדימה ממש מהר, סביר להניח שבמהירות של 35 מטר לשניה.

" אנחנו יודעים מרשומות היסטוריות שהקלעים -- קלעים מנוסים יכלו לפגוע ולנטרל, ואפילו להרוג מטרה במרחק של כמעט 200 מטר. מרקמות עתיקות, אנחנו יודעים שקלעים היו מסוגלים לפגוע בציפור במעופה הם היו מדוייקים להפליא."

האם קיים חוק פיזיקלי או משוואה מתמטית המחזקת או סותרת את הסיפור המקראי

כן,מכיוון שדוד סובב את קלע במהירות גבוהה מה שגרם לאבן לעוף במהירות ולפגוע בגוליית בחוזקה חזקה יותר מאשר עם דוד היה מסובב את הקלע במהירות פחות גבוהה עוצמת הפגיעה הייתה פחות חזקה.

כלומר ככול שדוד היה מסובב את האבן בקלע יותר חזק האבן הייתה עפה במהירות יותר גבוהה ועוצמת הפגיעה הייתה חזקה .

חוות דעתנו אודות מסקנותיו של המרצה

דעתנו על מסקנותיו של המרצה ש"ענקים אינם חזקים ועוצמתיים כפי שהם נראים.ולפעמים לנער רועה יש קלע בכיס" כלומר לא כל מי שגבוהה ויוצר רושם של חזק הוא לא בהכרך כזה.

לכאורה הרושם הראשוני שאנשים ענקיים יוצרים זה שהם יותר חזקים מאנשים רגילים אבל זה לא תמיד ככה בגלל שלאנשים ענקיים יכולה להיות המחלה בשם "אקרומגליה" שהיא מתלווה בתופעות לוואי כגון הבן אדם רואה כפול מתקשה ללכת וכ"ו.

האם אנו מקבלים את טענותיו של החוקר

אנו חושבות שהחוקר צודק כיוון שהרושם הראשוני שאדם עושה מעצמו הוא לא תמיד נכון ולא תמיד צריך לפחד מאנשים שיש להם יותר גובה או יותר נשק אלה כמו דוד האדם הקטן ליד גוליית הצילח להביס אותו וניצח אותו והוכיח שגם אדם קטן ורועה צאן יכול לקחת את הקרב .