POWRÓT MIASTA

multimedialny spacer po Grzybowie

POWRÓT MIASTA

to pierwszy w Polsce, w pełni multimedialny spacer oparty na technologii Augmented Reality (Rzeczywistości Rozszerzonej).


Zapraszamy w fascynującą podróż w czasie, przez złożone i poruszające dzieje Grzybowa, Warszawy, Polski....


Inauguracja projektu odbyła się 20 sierpnia 2013 roku, w 69 rocznicę zdobycia PAST-y przez żołnierzy Armii Krajowej, o godz. 11:00 przed kościołem na Placu Grzybowskim.


Spacer towarzyszył uroczystościom z okazji 69. rocznicy zdobycia gmachu PAST-y przez powstańców warszawskich.


Od chwili inauguracji projektu materiały stanowiące rodzaj multimedialnego przewodnika po okolicy, są dostępne bezpłatnie, przez 24 godziny na dobę, dla każdego !!!


Program obchodów zorganizowanych przez Fundację Polskiego Państwa Podziemnego znajdą Państwo na stronie www.fundacja-ppp.pl


Aplikację mobilną (na urządzenia z systemem Android i iOs) z multimedialnym spacerem można pobrać pod linkiem: http://m.layar.com/open/spacer/

multimedialny spacer po Grzybowie

Tuesday, Aug. 20th 2013 at 11pm

Plac Grzybowski

Warsaw, Masovian Voivodeship

O wystawie

Wystawa Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej „Powrót miasta” to pierwsze kompleksowe przedstawienie dziejów Grzybowa ostatnich 150 lat. Wystawa pokazuje pasjonującą historię tego nieco zapomnianego fragmentu centrum Warszawy, które w XIX wieku z peryferiów o jeszcze wiejskim charakterze przeistoczyło się

w nowoczesne miasto.


Na tle dziejów Grzybowa zostały opowiedziane losy niezwykłych budynków: Zielna 37 i 39, czyli pierwszej warszawskiej centrali telefonicznej (znanej przed II wojną światową pod skrótem PAST-a) i pierwszego „wieżowca” w Warszawie i ówczesnym imperium rosyjskim. W tym miejscu splata się ze sobą historia powstawania nowoczesnego miasta (telefonia, elektryfikacja, nowe technologie budowlane), zmian społecznych (emancypacja kobiet) i pamięć o wielokulturowej, otwartej Warszawie (tu spotykała się Warszawa chrześcijańska z żydowską, swój wkład w rozwój metropolii mieli również cudzoziemcy - Szwedzi). Wszystko to zderza się z burzliwą historią XX wieku. Ta część stolicy została poważnie zniszczona już we wrześniu 1939, tu stanął mur getta, a zdobycie PAST-y stało się jednym z największych sukcesów militarnych AK. Grzybów został przez Niemców niemal całkowicie zrównany z ziemią, czego skutkiem są pozostałe do dziś niezabudowane połacie tej części śródmieścia.

Ideą wystawy jest zilustrowanie, jak powoli miasto „wraca” do ciężko doświadczonego przez historię Grzybowa i zachęcenie decydentów miejskich oraz potencjalnych inwestorów do wspierania tego procesu. W jakimś sensie zapoczątkowała to Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, która zrekonstruowała do stanu z 1904 r. dawny budynek PAST-y przy Zielnej 37 i rozbudowała go o 2 budynki biurowe.


W ślad za FWPN idą kolejni inwestorzy. To co powstawało przez blisko dwa stulecia i zostało nagle unicestwione, odbudowuje się jednak bardzo długo. Proces ten zapewne zostanie przyspieszony po wybudowaniu stacji przesiadkowej I i II linii metra pod ul. Świętokrzyską. Wtedy tu najprawdopodobniej przesunie się centrum stolicy, obecnie umiejscawiane na skrzyżowaniu al. Jerozolimskich z Marszałkowską.


Wyjątkową cechą wystawy jest jej dwojaka - tradycyjna i nowoczesna - forma. Wystawa jest prezentowana na tradycyjnych 25 planszach oraz w postaci multimedialnego spaceru w technologii Augmented Reality (AR) po wyznaczonym kwartale ulic.

Multimedialny spacer

przygotowany został w technologii AR, co umożliwiło opowiedzenie skomplikowanych losów Warszawy w przystępny, nowoczesny i niezwykle atrakcyjny sposób.


Rzeczywistość Rozszerzona (AR - ang. Augmented Reality) to technologia łącząca świat rzeczywisty ze światem generowanym komputerowo. Pozwala „nakładać" multimedia takie jak wideo i modele 3D, na obiekty istniejące w rzeczywistości.


Dzięki specjalnej aplikacji, patrząc na otaczające nas obiekty przez kamerę smartfona lub tabletu, możemy wysłuchać stosownego komentarza lub zobaczyć jak dane miejsce

wyglądało w przeszłości. AR doskonale sprawdza się w projektach edukacyjnych i kulturalnych.


Wystawa „Powrót miasta" składa się na multimedialny spacer po warszawskim Grzybowie. Wykorzystując system GPS, do wybranych obiektów „wirtualnie przypięte" zostały przygotowane wcześniej materiały wideo. Pokazują one tę okolicę w różnych, przełomowych momentach historycznych. Kompetentnie i barwnie opowiadają o fascynującej, choć skomplikowanej historii tego miejsca.


Od chwili inauguracji projektu materiały stanowiące rodzaj multimedialnego przewodnika po okolicy, są dostępne bezpłatnie, przez 24 godziny na dobę, dla każdego !!!

Autorzy projektu:

Tomasz Markiewicz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej:

opracowanie wystawy, opieka merytoryczna nad całością projektu, współautor scenariuszy filmów


Bartek Bart Orlicki O.H. media:

pomysł i opracowanie multimedialnego spaceru, scenariusz, reżyseria i produkcja wideo, opracowanie graficzne


Krzysztof Adamowicz, Artur Krzemiński O.H. people:

przygotowanie aplikacji mobilnej, opracowanie projektu od strony informatycznej


Narratorzy w materiałach wideo:

  • Tomasz Markiewicz FWPN
  • Jerzy Majewski varsavianista, Gazeta Wyborcza
  • Katarzyna Pąk Ericsson Polska
  • Wojciech Popławski architekt, OP ArchitektenProjekt powstał dzięki współpracy:

Jak korzystać z aplikacji ?

Aplikację mobilną (na urządzenia z systemem Android i iOs) z multimedialnym spacerem można pobrać pod linkiem: http://m.layar.com/open/spacer/. Ważne, link działa tylko na urządzeniach przenośnych, tabletach i smartfonach.


Do korzystania z aplikacji wymagana jest przeglądarka Layar. Przeglądarkę można pobrać i zainstalować po wybraniu "Download our app". Po zakończeniu instalacji zaleca się uruchomienie przeglądarki, by zapoznać się z krótką prezentacją (cztery ekrany) oraz z menu przeglądarki, które ukryte jest pod ikoną w górnym lewym rogu ekranu.


Po tym wstępie można już rozpocząć spacer i uruchomić aplikację. W tym celu należy jeszcze raz wejść na stronę http://m.layar.com/open/spacer/ i tym razem wybrać "Open with Layar". Po chwili otworzy się okno przeglądarki, w górnej jego części pojawi się informacja o liczbie znalezionych punktów (przystanków spaceru) oraz koło "radaru" z zaznaczoną lokalizacją punktów. Kierując kamerkę tabletu lub smartfonu w stronę, gdzie leży wybrany punkt, na ekranie urządzenia ukaże się pomarańczowe kółko z cyfrą pośrodku, "wiszące" nad miejscem, które jest przystankiem spaceru. W dole ekranu natomiast pojawi się etykieta punktu, jako biało-pomarańczowa belka z opisem. Po kliknięciu w belkę otworzy się podręczne menu. Wybierając poszczególne pozycje menu można obejrzeć materiał wideo, zapoznać się z opisem i mapą spaceru, przejść na stronę Fundacji, a także zaprosić znajomych do udziału w spacerze, publikując wpis w wybranym portalu społecznościowym.

Klikając ponownie w belkę zamyka się menu i można kontynuować spacer do następnego przystanku.


Życzymy udanego spaceru i wielu wrażeń.