בקרת הורים

טיעון

מה זה בקרת הורים?

חלק מההורים משתמשים במחשב של ילדיהם בתכנות בקרת הורים. תכנות אלה משמשות להגביל ולפקח על שימוש ילדיהם במחשב כגון: הגבלת הזמן, איפשור לילדים להשתמש רק בזמן מסוים, להגביל את האתרים שהילדים ניגשים אליהם באינטרנט, חיסום של הורדות (גם של תכנות בלי וירוסים), שליחת ההיסטוריה של גלישת הילד להורים, ועוד. תכנות כאלה מגבילות את השימוש וכך הילד מרגיש מוגבל. ופה מגיעה הבעיה, כאשר כל הילדים מבלים שעות באינטרנט, הילד נמצע תקוע עם מגבלויות במחשב.

דעה נגדית

הסיבה שרוב ההורים בגלליה שמים בקרת הורים, היא כדי להגן על הילדים, ולדעת מה הם עושים באינטרנט. העניין הוא, הילדים של היום אינטיליגנטיים יותר ויכולים להסתדר לבד. בנוסף לכך תכנות בקרת הורים בדרך כלל חוסמים יותר משצריך ולכן הילד יכול לא להגיע לאתרים חשובים.

דעתי:

לדעתי אני ממש לא מסכים עם בקרת הורים מפני שזה לא רק מגביל את הילד, זה גם גורם לילד להרגיש מטומטם. בימים המודרניים, ילדים נהיים עצמיים יותר ויודעים איך להסתדר עם המחשב. נכון שתדרוך על הסכנות של המחשב ממש לא יזיקו, אך לא בקרת הורים. אולי ילדים עד גיל 7 או 8 צריכים בקרת הורים, אך ילדים בני 13 הם כבר גדולים לדבר הזה. מה עם משחקים מחשב, הידעתם שמשחקי וידאו משפרים חכמה, קורדינציה, וריכוז? אז לא צריך להגביל אותם. בחלק מתכנות בקרת הורים יש קוד שרק ההורים יודעים, וקוד זה גורם לילדים סקרנות רבה לגלות מהו. בדרך כלל קוד זה מורכב מ4 ספרות אז יש רק 10000 קודים אפשריים (בקוד של 8 תווים יש 7.2 קוודריליון) ולכן קוד זה קל מאד לפרוץ, חלק מהתכנות אינם כוללים קוד ובתכנות אלה הילדים חכמים מספיק כדי לפרוץ ולשנות את כל האופציות. בגלל שאין הרבה ילדים עם בקרת הורים הילדים מרגישים פראיירים. לדוגמה לפני כמה שהי החברה של סבתא שלי הביאה את בנה לביתי כדיי שיהיה איתי. כשהוא רצה לשחק במחשב אז הוא היה צריך לקרוא לאמא שלו כדי שתרשום לו את האתר וגם הוא בן 9. כן אני שאלתי אותה למה הילד לא בוגר מספיק לכתוב לבד, והיא אמרה שהוא כתב ואז הוא קיבל וירוס. באמת? אז כן, זה גרוע.