מפלגת עלה ירוק - גאה בבחירה שלי!

עבודה של : בן אילון , גאיה כרמי , אלעד כליף

קצת על המפלגה ..

מפלגת עלה ירוק היא מפלגה ישראלית. עלה ירוק ידועה בעיקר בשל תמיכתה באי-הפללתם של צרכני קנאביס. המפלגה לא עברה מעולם את אחוז החסימה אולם הייתה קרובה להיכנס לכנסת בבחירות לכנסת השש עשרה, וזכתה לתמיכה משמעותית בקרב צעירים. מפלגת עלה ירוק דוגלת באי הפללה ולבסוף, לגליזציה של צמח הקנאביס ותוצריו השונים (בהם החשיש), עלה ירוק מקדמת את השמירה על איכות הסביבה, בהתבסס על פתרונות מתונים שאינם מונעים יזמות ופיתוח. המפלגה, מתמקדת בעיקרי בנושאי חירות הפרט, בהיבט האישי והכלכלי ולכן גורסת כי החלוקה בין ימין לשמאל היא אנכרוניסטית. בתחום המדיני המפלגה תומכת במשאל עם עבור כל הסכם מדיני, ובזכותה של ישראל להתגונן צבאית כנגד ירי טילים ורקטות.

עמדות המפלגה על פי תחומים

תחום הבריאות: 1. תמיכה ברפורמה להבראת הרפואה הציבורית, ובמקביל המשך פיתוח טכנולוגיות לשיפור הרפואה לאזרחי ישראל. 2. הסדרת תחום הטיפול באמצעות צמחי מרפא על ידי התרת שימוש בצמחי מרפא, לרבות הקנאביס הרפואי, כאמצעי ריפוי ללא צורך במרשם רופא במסלולים של רפואה אלטרנטיבית, הבוחנים היעדר תופעות לוואי חמורות. 3. משרד הבריאות יממן מחקרים על טיפול באמצעות צמחים, לרבות קנאביס רפואי – מחקרים ללא אינטרס כלכלי בשל היעדר יכולת לרשום פטנט על ריפוי באמצעות צמחים, תוך ניסיון לגייס למחקרים אלה כספים ממקורות בינלאומיים נוספים. 4. קידום מידע אמת על תהליכי ייצור במוצרי מזון וצריכה והעדפת בריאות הציבור על פני אינטרסים עסקיים בהקשרים אלו. 5. הפחתה משמעותית ומיידית של זיהום אויר – גורם המוות מס. 1 בישראל, תוך הישענות על מומחים ודוגמאות מהעולם. 6. אנרגיות מתחדשות, נקיות וזולות - הגז שהתגלה ליד חופי ישראל מאפשר לנו, בנוסף לעצמאות אנרגטית, גם מעבר למשק אנרגיה שאינו מזהם. ניצול נכון של המשאב הזה, מתוך דאגה לאינטרס הציבורי הרחב ותוך שמירה על מחירים נמוכים, יכול להפחית משמעותית את מחירי החשמל, לפתח את המשק הישראלי ואף להוות מרכיב אסטרטגי בתחום המדיני והבטחוני. 7. הפסקת הפללת ורדיפת צרכני הקנאביס, הסדרת שוק הקנאביס בחוק וקידום ופיתוח ענף הקנאביס הרפואי.

תחום ביטחוני

מפלגת עלה ירוק תומכת בזכותה של מדינת ישראל להגן על עצמה מפני איומים של ארגוני טרור ומחבלים המאיימים על בטחון ישראל

תחום כלכלי

1. הסדרה בחוק של זכות השתחררות מחוזים לצרכן בהסכמי שימוש, שכירות ושירותים, בדומה לסלולר. 2. מחירי הקנאביס בשוק מוסדר נעים בין מחיר של 20 ש"ח ל-40 ₪, ומכאן שהסדרת ענף הקנאביס תחסוך לצרכני הקנאביס מאות ואף אלפי שקלים בחודש. 3. טיפול יסודי בפערי המחירים בין המחיר הסיטונאי שמשלמות רשתות השיווק לבין המחיר הקמעונאי אותו נאלץ לשלם הצרכן בשוק המזון הטרי (פירות וירקות) ואחרים. 4. טיפול יסודי בשוק השכירות לרבות זכות השתחררות לשוכר בהתראה מראש של 45 ימים, תקופת הסכם מינימלית ואיסור שינוי תנאים על ידי המשכיר בתקופה זו. 5. חובת דיווח להסכמי שכירות ומחירי שכירות להגברת המידע בשוק. 6. חיזוק משמעותי ושינוי מהותי בנהלי העבודה וסמכויות של בתי הדין לשכירות לטיפול מהיר ומיידי שלא יאוחר מ-72 שעות לסוגיות בנושא. 7. מתן הקלות בשיעור של 25% לחיילים משוחררים, סטודנטים, גרושים גרושות ללא בן זוג וזוגות צעירים. 8. המשך תכניות הדיור שהוגשו על ידי "קבינט הדיור" (מחיר מטרה, מע"מ אפס, הסכמי גג) ותמיכה בתכנית לרפורמה בשוק הנדל"ן של מפלגת "כולנו" בראשות משה כחלון. 9. רפורמה בבנקים לקביעת אחריות בנקים ללקוחותיהם ואספקת שירותי ייעוץ וליווי מקצועי לאזרחים. 10. בחינה והסרת כל חסם, כלכלי, פיזי, טכנולוגי ופסיכולוגי למעבר בין בנקים, בדומה לשינוי בענף הסלולר. 11. קידום התחרות בין הבנקים באמצעות התרת פתיחת ושימוש בבנקים קהילתיים ואינטרנטיים. 12. ביטול עמלות למשקי בית ועל כרטיסי אשראי.

תחום מדיני

מפלגת עלה ירוק סבורים כי כל אדם בארץ ישראל ידמע דמעות אם יהיה צורך להקים חומה וחפירות בכביש 1 באמצע ירושלים, כפי שמציעה מפלגת מרצ ומוצע במסגרת הסכם ז'נבה, ועיד סבורים שחלוקה של העיר העתיקה היא דבר בלתי אפשרי בעליל וגם בלתי אחראי בבחינת פגיעה בארכיאולוגיה ואוצרות תרבותיים של ארץ ישראל

תחום חינוכי

1. יצירת מערכת חינוך חינם אינטרנטית ללימוד לבגרויות, השתלמויות מקצועיות ותארים מתקדמים רלוונטיים המבוססת על סרטונים קצרים (הרצאות בוידאו, מאמרים חופשיים) בשפות הנפוצות בישראל (עברית, אנגלית, ערבית, רוסית, אמהרית) ברמה הגבוהה ביותר האפשרית על פי מודל Coursera, Khan academy (לדוגמא). 2. מעבר לבחינות בגרות באמצעות מחשב. 3. שימת דגש משמעותי החל מחינוך יסודי על כישורי אנוש, בדגש על מחקרים ומסקנות מתחום פסיכולוגיית האושר (פסיכולוגיה חיובית - ענף בפסיכולוגיה העוסק בחקר האושר והשגשוג האנושיים. בניגוד לפסיכולוגיה הטיפולית הקלאסית שהתמקדה בזיהוי פתולוגיה נפשית ובטיפול בה, פסיכולוגיה חיובית אינה עוסקת בטיפול בהפרעות נפשיות, אלא בניסיון למצוא ולטפח "חוזקות" - תכונות חיוביות וכישרון אנושי ולהפוך חיים הנחשבים "נורמליים" למספקים יותר). 4. לא יילמדו יותר מ-28 תלמידים בכיתה. עניין זה מתבקש הן בשל הצורך ביחס אישי והן מתוקף העובדה שאקוסטית, לא ניתן ללמוד בכיתה יותר גדולה. כמו כן, ייקבע תקן של מבוגרים-ילדים לכל גיל וישכרו שירותי סייעות/ים בהתאם ובפרט לגילאי 3-5 שיעמוד על לכל היותר 8 ילדים למבוגר. 5. הטמעת מערכות לימוד מתקדמות בתוך כיתת הלימוד ללימוד בקבוצות ובעזרים מתקדמים כדוגמת "עת הדעת". 6. תמיכה ברפורמות הבגרויות, ביטול הפסיכומטרי והקמת רשות לאומית לחינוך ולמידה משמעותית. 7. תיגבור משמעותי של הכשרות וחיזוק המורות והמורים, העצמתם כבני אדם, והכנתם למעבר ממערכת חינוך של "שיטור ולמידה אינטנסיבית" למערכות של תמיכה, העצמה וחונכות. 8. הקמת מערך "עם הסרט" במסגרתו, לצד מערך "עם הספר" שבו הילדים והנוער נדרשים לקרוא ספרים, כל התלמידים ייראו, בזמן בית הספר, לפחות סרט אחד בשבוע התואם את גילם, במטרה לחזק את האמפתיה ולחשוף את התלמידים לתרבויות שונות.

ועכשיו לסירטונים..

אנשים שעושים את הדבר הנכון מרגישים טוב. איך אתם תרגישו לגבי הבחירה שלכם?
יעשה רק טוב - שיר הקמפיין עלה ירוק 2015

The End..

תודה לאורי מיכאלי על העזרה והמידע ..
מקווים שנהנתם ותודה על ההקשבה !