סיפור חטיפתו של גלעד שליט

מגישה: חמדת בן שפרוט

Big image

ראשי פרקים

1. ילדותו

2. רגע לפני החטיפה

3. פעולת החטיפה

4. המאמצים לשחרורו

5. שחרורו

6. סיפורו- "כשהכריש והדג נפגשו לראשונה"

ילדותו של גלעד שליט

גלעד שליט נולד ב־28 באוגוסט 1986 הוא נולד בנהריה, בן לנעם ואביבה ואח ליואל והדס.

כשהיה גלעד שליט תלמיד בכיתה ה', הוא כתב ספר, לא הוא, וודאי שלא הוריו תיארו לעצמם שלסיפור תהיה משמעות כה רלוונטית לסיטואציה שבה הוא היה.

רגע לפני החטיפה


קודם לאירוע החטיפה הצטברו ידיעות מודיעין על כוונה כללית של ארגוני טרור מרצועת עזה לבצע פיגוע באזור כרם שלום, שכלל אפשרות לפעולת חטיפה ואפשרות לפעולה באמצעות מנהרה שפתחה יהיה בשטח ישראל. כ-30 שעות קודם לאירוע נעצרו בידי כוח צה"ל שני פעילי חמאס מרפיח שידעו פרטים מדויקים על הפעולה המתוכננת, אך המידע הוצא מהם מאוחר מדי. בעקבות ההתרעה יזם אבי פלד, שהיה מפקד החטיבה הדרומית של אוגדת עזה הצבת מארבים של לוחמי יהל"ם, בנוסף לטנקים שהוצבו באזור בסמוך לגדר הרצועה, בעמדות הגנה מפני חדירת מחבלים. אחד ממארבים אלו מוקם כ־200 מטר מהטנק בו שהה שליט, אך צוות המארב עזב את המקום כחצי שעה קודם להתקפת המחבלים.

פעולת החטיפה


שמונה מחבלים חדרו לפנות בוקר, דרך מנהרה לשטח ישראל ותקפו מוצב של צה"ל סמוך לכרם שלום. במהלך התקיפה פוצצו המחבלים טנק מרכבה, הרגו שניים מהלוחמים ושלפו ביניהם את גלעד שליט וגררו אותו עמם לתוך הרצועה כשהוא פצוע בכתפו. בעקבות החטיפה הזרים צה"ל כוחות מיוחדים לעבר הרצועה, ומטוסי חיל האוויר תקפו מטרות בעזה. בעצם זה הפיגוע הקשה ביותר מאז ההתנקות.


חטיפתו הייתה בשנת 2006

המאמצים לשחרורו

לאחר נפילתם בשבי של אלדד רגב, אהוד גולדווסר וגלעד שליט, בשנת 2006, הקדיש בהופעותיו שלמה ארצי את השיר "אנחנו לא צריכים" לשלושת השבויים הישראלים. לאחר שהוחזרו גופותיהם של רגב וגולדווסר הפך השיר לשיר תפילה לשובו של שליט. בעת ביצוע השיר בהופעותיו של ארצי הוקרנה ברקע תמונתו של שליט, תוך הדגשת המשפט: "ותן לנו לשוב ולראותו, יותר מזה אנחנו לא צריכים". ב-5 ביולי 2010 הופיע ארצי עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בפארק אשכול ב"קונצרט זעקה לעולם" לשחרורו של גלעד שליט, ובו השמיע את "אנחנו לא צריכים". בינואר 2011, הקליט גם הזמר אייל גולן שיר לכבודו של גלעד שליט: "מזמור לגלעד"‏ ההכנסות מהשיר הועברו למאבק להחזרתו של שליט. במהלך שהותו בשבי נתחברו תפילות למען שחרורו.‏

בסוף יוני 2010 יצאו הוריו של שליט למסע מביתם במצפה הילה עד לביתו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, וזאת על-מנת להגביר את הלחץ להגיע לעסקה ולשחרר את שליט. במקביל הופצו ברחבי הארץ אלפי סרטים צהובים לתלייה על גבי רכבים כצעד הזדהות עם שליט ומשפחתו. בתום 12 ימי צעדה עברו אביבה ונועם שליט להתגורר באוהל מחאה מול משכנו של ראש הממשלה בירושלים ונשארו בו למעלה משנה עד ליום שבו הממשלה אישרה את העסקה לשחרור בנם.

ביוני 2011 הגישה משפחת שליט תביעה בבית המשפט לחקירות פליליות בפריז, בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד חוטפיו של שליט, אזרח צרפת. ביולי בית המשפט לחקירות פליליות בצרפת מינה שופט חוקר ושופטת חוקרת.

כחלק מהמאבק, יצא ב-2008, בהוצאת כנרת זמורה-ביתן דביר, ספר ילדים בשם "כשהכריש והדג נפגשו לראשונה". בספר מובא סיפור שכתב שליט בשנת1997, בעת שלמד בכיתה ה', בהשראת הספר "כשהנחש והעכבר נפגשו לראשונה" מאת שלי אלקיים.

שחרורו

במהלך אוקטובר 2011, חמש שנים וארבעה חודשים לאחר ששליט נפל בשבי החמאס, הושגה עסקה בין ישראל לארגון החמאס אשר במסגרתה שוחרר שליט תמורת 1,027 אסירים פלסטינים וערבים-ישראלים, בהם מאות טרוריסטים שנשפטו למאסרי עולם על ביצוע ותכנון פיגועי טרור ובכללם רצח ישראלים. העסקה הושגה בתיווך מתווכים גרמנים ומצרים ונחתמה במצרים ב-11 באוקטובר 2011.

כחלק מהסכם בין ישראל לחמאס, במהלך השלב הראשון של העסקה, שיצא לפועל ב-18 באוקטובר 2011, שחררה ישראל 450 אסירים ובתמורה ארגון החמאס העביר את שליט לקהיר ומשם הוא הועבר לישראל. במסגרת השלב השני של העסקה, שיצא לפועל בדצמבר 2011, שחררה ישראל 550 אסירים ביטחוניים נוספים.


Big image

סיפורו של גלעד שליט - כשהכריש והדג נפגשו לראשונה

כשהכריש והדג נפגשו לראשונה הוא סיפור שכתב גלעד שליט בשנת 1977, ושפורסם בשנת 2008. סיפור זה נכתב תשע שנים לפני שנפל בשבי. זהו משל מלא תקווה המספר על כריש ודג שלמדו לשחק יחדיו. בסיפורו של שליט, נפגשים כריש ודג באוקיינוס, ובניגוד לציפיות שיהיו אויבים, הם מוצאים עצמם משחקים יחד. שליט מנסה לספר בסיפור זה שגם שני אנשים שהם הכי מרוחקים אחד מהשני מבחינת הדת, צבע האור יכולים להיות חברים, זה שאנחנו שונים אחד מהשני זה לא מונע זאת. הסיפור תורגם לכמה שפות, בהן ערבית, והכוונה היא שיגיע גם לשטחי הרשות.

כשהכריש והדג נפגשו לראשונה
18.10.2011 גלעד שליט חוזר הביתה ׀ חלק 21 - חדשות 10
גלעד שליט אל מול המצלמה

מקורות המידע

1. ויקיפדיה

2. yent

3. יוטיוב

5. וואלה!

4. mako