Zemsta w Teatrze Polskim

czyli solidna dawka dobrego humoru

Twórcy i obsada

Reżyseria: Krzysztof Jasiński

Cześnik Raptusiewicz : Daniel Olbrychski

Rejent Milczek : Andrzej Seweryn

Klara : Lidia Sadowa

Wacław : Paweł Krucz

Podstolina : Joanna Trzepiecińska

Papkin : Jarosław Gajewski

Dyndalski : Stefan Szmidt

Śmigalski : Adam Biedrzycki

Perełka : Antoni Ostrouch

Mularz I : Henryk Łapiński

Mularz II : Bogdan Potocki

RECENZJE

  • Jeśli nie chcesz mojej zguby..." Kalina Filip, Blog Bartłomieja Miernika, 01.06.2013 Przedstawienie jest niezwykle wyważone i wyreżyserowane ze smakiem. A łatwo było z Papkina zrobić głupka i prostaczka, z Podstoliny wyuzdaną wdówkę, z Klary naiwną gąskę. U Jasińskiego jest harmonia humoru, wysmakowanego seksapilu oraz dramatyzmu towarzyszącego wydarzeniom. (...)
  • "Zemsta - tak , zgoda - nie" Bronisław Tumiłowicz, Przegląd nr 12/18.03, 20.03.2013 Wszystkie postacie fredrowskiej perełki są tutaj przerysowane, groteskowe (...). Na tym tle bohaterem numer jeden staje się rewelacyjny Papkin, Jarosław Gajewski, który w swojej śmieszności jest najbardziej serio. Cały spektakl, stanowiący popis aktorstwa, skrzy się dowcipem (...)
  • „Zemsta Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w tłumaczeniu na język migowy" Marzena Dobosz, Blog autorski Teatru głodna, 01.04.2013 Inscenizacja Krzysztofa Jasińskiego opiera się na aktorach, to ich popisy zawłaszczają rozgrywającą się w szalonym tempie akcję. Daniel Olbrychski jako Cześnik ma w sobie dużo z Kmicica i Azji, bohaterów których grał w adaptacjach Trylogii, jest zapalczywy i pełen wigoru, (...)
  • "Zemsta w Teatrze Polskim"Magdalena Kuydowicz, Zwierciadło.pl, 22.03.2013 Gajewski potrafił w tym spektaklu zbliżyć się do fenomenu największych aktorów komediowych, którzy się z rolą Papkina zmagali. Jest po prostu znakomity! Gdy pijany Papkin bezgłośnie mamrocząc, pisze swój testament, za pomocą poduszki pokazuje Klarze, jak wygląda (...)
  • "Zemsta, Teatr Polski w Warszawie" Monika Kamińska, Blog autorski BLACK DRESSES, 20.03.2013 Nie wiem jakie było założenie twórców spektaklu, poza wystawieniem „Zemsty” w okazji 220 rocznicy urodzin Aleksandra Fredry, ale po tym co zobaczyłam mogę zgadywać, że zależało im na zrobieniu spektaklu lekkiego i łatwego w odbiorze.
  • "Oj, kot, pani matko - 'Zemsta' w Teatrze Polskim" Aneta Szeliga, Metro nr 2519, 18.03.2013Rolę Cześnika Raptusiewicza reżyser powierzył Danielowi Olbrychskiemu. Porywczy szlachciura, pieniacz i raptus, choć już w nieco podeszłym wieku, wciąż jest pierwszy do szabli. Przypomina Sienkiewiczowskich bohaterów, z których odgrywania przecież Olbrychski znany jest (...)
  • "Nadszedł 'Zemsty' czas" Jacek Wakar, Polskie Radio, Dziennik Gazeta Prawna nr 53 - Kultura , 15.03.2013 To "Zemsta" aktorami stojąca. Daniel Olbrychski jako Cześnik jest ostry, krewki, mocno i z pełnym zrozumieniem mówi wiersz Fredry. Andrzej Seweryn (Rejent) przemyślaną charakteryzacją, kilkoma grymasami i gestami tworzy odrażającą postać polskiego świętoszka.
  • "Nie ma zgody!" Wanda Zwinogrodzka, Gazeta Polska codziennie nr 60, 12.03.2013 Na pierwszy plan zdecydowanie jednak wysuwa się rewelacyjny Papkin Jarosława Gajewskiego. To on jest głównym bohaterem przedstawienia. Pełen temperamentu spryciarz, choć zarazem dureń, portretowany wyraziście, ale i precyzyjnie, bez farsowej jednoznaczności, starannie obmyślony (...)

Teatr Polski "ZEMSTA" reż. Krzysztof Jasiński