TAC Aylık Veli Bülteni

Mart 2020

Big picture

TAC Öğrencileri Ulusal Forumda29 Şubat-2 Mart 2020 tarihlerinde Mersin’de düzenlenen TED Mersin Ulusal Forumuna 10. sınıf öğrencilerimizden Boran Erdoğan, Berat Güdül, Süleyman Şah Koncagül, Ada Bayrakdar, Başak Erdoğan, Alper Girgin, Yunus Aktaş, Hasan Cahit Akıncıoğlu ve Mustafa Kalın EYP Kulübü Öğretmenimiz Özlem Özdemir eşliğinde katıldılar. Farklı komitelerde dünyamızdaki çeşitli sorunlara çözüm önerileri sunan öğrencilerimizi gösterdikleri başarı için tebrik ediyoruz.

Big picture

“Özgür Pencere Genç Kalem Öykü Yarışması”nda İki Ödül!


2020 Özgür Pencere Genç Kalem Öykü Yarışması’na okulumuzun Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Mikail İncir’in rehberliğinde katılan ve yine aynı yarışmada geçen yıl “Jüri Özel Ödülü”nü alan 10. sınıf öğrencimiz Damla Duman, 1000’in üzerinde öykü içerisinden “Fısıltı” adlı öyküsüyle 3. olarak ödül almaya hak kazandı. Ayrıca yarışmaya Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Bilgen Milas’ın rehberliğinde “Dört Mevsim Kış” öyküsüyle katılan 9. Sınıf öğrencimiz Cem Yıldız da “Dil ve Anlatım Özel Ödülü”nü almaya hak kazandı.

2. Yabancı Dil “ALMANCA”da Hareketli Kelimeler


Tarsus Amerikan Koleji öğretmenleri Ahu TERECİ DURSUN ve Fatma YAVUZ tarafından planlanan ders içi etkinlikte okulumuzun hazırlık sınıfı öğrencileri; öğrendikleri Almanca cümle kalıpları ile çeşitli örnekleri deneyimledikten sonra kendilerine verilen dil-kelime kartlarını dil bilgisi kurallarına uygun şekilde cümlelere çevirip sınıf içerisinde yerlerini aldılar.

Etkinlik sırasında öğrenciler bilgi alışverişinde bulunup cümle kurulumlarında birbirlerine yardımcı oldular ve çok eğlendiler.

Son olarak etkinlikte öğrencilerin yapmış olduğu dil bilgisi hataları diğer sınıf üyeleri tarafından düzeltildi ve tüm öğrenciler aktif olarak katılımın sağlandığı derste eğlenerek öğrenmiş oldular.

Bir TAC Kulübü... Mimesis


Mimesis Kulübü, 11 Mart Çarşamba günü Tankred Dorst'un "Dönemeç" adlı tiyatro oyununu TAC’de sahneledi. TAC’21 döneminden R. Cem Mahanoğlu ve Erol Bora Orhon, TAC’24 döneminden kardeşleri Tuna Gürkan Uca ile gerek okul sonralarında gerek hafta sonları okulda buluşarak oyuna hazırlandılar ve bu oyunu kardeşleri Esat Tuna Erdağı (TAC’21), Yalın Demirbağ (TAC’24) ve Asya Gül’ün (TAC’24) yardımlarıyla sahnelediler. Kulübün "Dönemeç" ile amaçladığı bir hedef de TAC’deki sanat ve kültür faaliyetlerini arttırmak. "Dönemeç", öğrencilerin kendi emekleriyle bir tiyatro oyunu çıkarması ve oyunun giderlerini seyirciye satılan biletlerle karşılamasıyla bir ilk oldu.

9. Sınıflar Fen Bilimleri Bilgi Yarışması9. Sınıflar Fen Bilimleri Bilgi Yarışması, 3 Mart Salı günü 2. ders saatinde Stickler Oditoryum’da gerçekleştirildi. Yarışmaya her sınıftan kendi sınıf arkadaşları tarafından seçilen üç öğrenci katıldı.


Bilgi yarışmasına katılan öğrenciler ;


9A: Elbi Lavin Demirhan, Nazlıcan Satar, Azra Ersin, (Kaan Erman, Yusuf Tuna Yumrukuz)

9B: Elif Öykü Selanik, Defne Düzgün, Kayra Kaya, (Utku Noyan, Yenal Önen)

9C: Nail Tan Koç, Levent Onur Tunay, Sude Özenboy, ( Nisa Arslan, Barkan Canbolat)

9D: Abdulkadir Asıllı, Mehmet Emir Terzier, Akın Barış Gelbul, (Sude Ekici, İdil Tünel)

9E: Cem Yıldız, Bora Yılmazer, Işık Ali Akpınar, (Mert Doğulu, Hamit Mert Özbaşoğlu)

9F: Mert Erdal, İsmail Uğur Altınışık, Defne Köroğlu, (Kerem Mesten, Barış Bayazıt)


Katılımcılar kendi branş öğretmenleri tarafından hazırlanan fizik, kimya ve biyoloji sorularını bir dakika içinde çözdüler. Bilgi yarışmasına, arkadaşlarını desteklemek için tüm 9. sınıf öğrencileri ve öğretmenlerinin yanında Okul İdaresi de katıldı.


İzleyici öğrenciler, yarışma boyunca takımlarını coşkuyla desteklediler ancak sonunda 9-E'yi temsil eden takım galip geldi. Kazanan takımın ve katılımcı takımların öğrencilerine sertifikaları verildi.

Kadınlar Günü İçin Kitap Ayracı Satışı


Okulumuz 10-B sınıfı öğrencileri Doğa Pehlivan ve Defne Şahin 8 Mart Kadınlar Günü’nün önemini belirtmek ve ülkemizde de güncel bir konu olan kadın-erkek eşitliğine dikkat çekmek amacıyla tasarladıkları kitap ayraçlarını tanesi 3 TL’den olmak üzere 5 Mart Perşembe günü satmayı hedefledi. 5 Mart’ta okul bahçesinde yapılan ve gün boyu süren satışta hedef, ülkenin geleceği olan biz gençlerin dikkatini, ülkece kabul etmekte zorlandığımız kadın-erkek eşitliğine çekmekti. Satışta öğretmenlerin ve öğrencilerin yardımlarıyla toplanan 410 TL’nin tamamı yardım bekleyen kadınları desteklemek ve ihtiyaçlarını gidermek üzere Mor Çatı adlı kadına şiddetle mücadele eden derneğe bağışlandı. Öğrencilerimiz Defne ve Doğa’ya bu düşünceli davranışları için teşekkür ediyoruz.

Big picture

Kadınlar Günü


Tarsus Amerikan Koleji kadınları adına 9 Mart’ta konuşma yapan Felsefe Öğretmeni Dilek Fesli, konuşmasına Dünya Kadınlar Günü’nün anlam ve önemini vurgulayarak başladı. Bugün düşüncenin ve dilin baskın, eril yaşam formu içinde kadınların kendi alanlarını, söylemlerini üreterek yaratıcı bir fark etkinliği oluşturabileceği bir dünya söz konusu olduğuna dikkat çeken Fesli, böylesi bir dünyanın oluşmasında meydana gelen tarihi kadın hareketlerinin önemi üzerinde durdu ve bugünün bir kutlamadan ziyade bir anma günü olması gerektiğinin altını çizdi. Bu bağlamda Tarsus Amerikan Koleji öğretmen ve öğrencileri bize bu dünyayı hazırlayanların tarihini; Fransız Devrimi’nden başlayarak Sanayi Devrimi’nde işçi sınıfına dahil olan kadınlardan 1830 ve 1848 devrimlerine aktif olarak katılan kadınlara, önce Amerika Birleşik Devletleri ardından İngiltere’de gelişen kadın ögütlenmelerinden 8 Mart 1857’de daha iyi yaşama koşulları uğruna greve giden ve bu uğurda yaşamını yitiren 129 kadın işçisine kadar kadınların siyasi mücadelesinin yoğunlaştığı işçi hareketleri de dahil olmak üzere kadınların simgelediği mücadeleleri hatırlayarak, günü anlamından koparmadan, saygıyla andılar.

Big picture

Akran Rehberliği Eğitim Çalışması


Ergenlik döneminde kişinin en iyi yardımı, kendisine en yakın olandan alacağı gerçeğinden yola çıkarak hayata geçirilen Akran Rehberliği Projesi okulumuz Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisince yürütülmektedir. Projede yer alacak 9. sınıf öğrencilerinin on hafta sürecek olan beceri eğitimleri 25 Şubat’ta başlamıştır. Salı ve çarşamba günü iki ayrı öğrenci grubunun katılımıyla gerçekleştirilen eğitimde öğrencilerimiz takım çalışması, yardım etme becerileri ve etik ilkeleri, iletişim becerileri gibi farklı konularda birçok etkinlikte yer aldılar. Çalışmayı başarıyla tamamlayan öğrenciler, 10. sınıf itibarıyla akran rehberi sertifikası ve unvanına hak kazanacak, psikolojik danışmanların gözetiminde yapılacak destek çalışmalarında görev alacaklardır.


Okulumuzda 2010 yılından beri yürütülen Akran Rehberliği Projesi kısaca şu şekilde özetlenebilir:


- Akran rehberliği yöneticilik değildir ve programda başkalarının yerine karar verilmez.

- Güç kullanımı yoktur.

- Olumsuz davranışlara ve dışlanmaya izin verilmez.

- Nasihat ve yargıya başvurulmaz.

- Profesyonel yardımın yerine geçmesi beklenmez.


Eğitime katılan öğrenciler ilk iki haftada ekip olma konusunu çalışarak hem birbirlerini daha iyi tanıma hem de güçlü yanlarını keşfetme şansı elde ettiler.

Big picture

SEV Akademi “Liderlik Eğitimi”


SEV Akademi “Liderlik Eğitimi” 21-22 Şubat ve 5-6 Mart’ta gerçekleştirildi. “Liderlik Eğitimi”ne tüm SEV okullarının bölüm başkanları ve koordinatörleri katıldı. Bölüm başkanlarının ve koordinatörlerin liderlik sürecindeki becerilerini geliştirmek adına birçok konuya değinildi ve bunlar ekip çalışmaları ile dramatize edildi.

Quadrant Eğitim Danışmanlık, Aytül Vatansever tarafından verilen iki günlük eğitimde, liderlik süresince ihtiyaç duyulan Aktif Koçluk, İş Birliği, Takım Oluşturmak, Proaktif Olmak ve Yaratıcı Problem Çözmek gibi temel konulara değinilmekle beraber ekip çalışmasını temel alan etkinlikler tüm katılımcılar tarafından oldukça yararlı bulundu ve herkes eğitimden güler yüzle ayrıldı.

Big picture

Veli Etkileşim Çalışmaları


Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi tarafından düzenlenen veli etkileşim çalışmaları “Bağımlılık” konusu ile devam etti. Çalışmayı Koordinatör ve Uzm.Psk.Dan. Özlem ALGAN; Uzm.Psk.Dan. İlker KABA ve Psk.Dan. Caner AYDIN birlikte yürüttü. Çalışmada, başta sigara ve alkol olmak üzere tüm madde bağımlılık alanları ve teknoloji bağımlılığı kapsamlı bir şekilde ele alındı. Özellikle son yıllarda, teknolojinin iletişimin temel aracı haline gelmesi, sosyal medya kullanımının artması ve sanal oyunların çocuklar ve ergenler tarafından sıklıkla tercih edilmesi nedeniyle teknoloji bağımlılığı yeni bir sorun alanı olarak gündeme alındı.

Önemli konuları ele alma şansı bulduğumuz çalışmada, velilerimizin aktif katılım sağlaması, hayatın içinden ve aile yaşantılarından örnekler vermesi toplantıyı daha zengin ve akıcı hale getirdi. Çalışmayı yürüten psikolojik danışmanlar, bilgi aktarımının yanı sıra velilerin konuya dair sorularına da yanıt verip birtakım örneklerle öğrencilerde gözlemlenebilen bağımlılık davranışlarına dikkat çektiler. Bu süreçte anne-babanın koruyucu rolü, bağımlılık sorunu karşısındaki mücadele biçimleri de ele alındı.

‘’Kadın’’ Konulu Fotoğraf Sergisi


TAC Okul Aile Birliğimizin Tarsus Fotoğraf Derneği ile iş birliği içerisinde düzenlediği “KADIN” konulu fotoğraf sergisi 09 Mart Pazartesi sabahı saat 08.00’den itibaren okulumuz bahçesinde hazırdı. Oldukça ilgi gören serginin fotoğraflarını çeken Tarsus Fotoğraf Derneği üyelerini serginin ilk günü okulumuzda ağırladık.

8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü kabul ediliş nedenine uygun olarak çocuklarımızda farkındalık yaratabilme amacını taşıyan sergi hafta boyunca açık kaldı.

Big picture

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture