לחץ דם ("הרוצח השקט")

לחץ דם תקין 120/80

מבוא :

לחץ הדם, פשוטו כמשמעו, הוא הלחץ המופעל על דפנות כלי הדם על ידי הדם הזורם בתוכם. לחץ זה מתואר ביחידות של מילימטר כספית (ממ"כ) ומבוטא בעזרת שני ערכים:

"לחץ הדם הסיסטולי" - הערך הגבוה במדידת לחץ הדם. הערך מבטא את הלחץ המופעל על דפנות כלי הדם בעת התכווצות שריר הלב. , לחץ דם תקין באדם בריא 70/90

"לחץ הדם הדיאסטולי" - הערך הנמוך במדידת לחץ הדם. הערך מבטא את הלחץ המופעל על כלי הדם כאשר הלב רפוי , לחץ דם תקין באדם בריא .110/140

גורמי סיכון : מאכלים עם תוספת גבוהה של מלח , עצבים במיוחד אצל מבוגרים ועודף משקל.

תסמינים : אצל רוב האנשים כשיש לחץ דם גובה לא מופיעים סימנים או תסמינים. בקרב חלק מהאנשים שיש להם יתר לחץ דם , בשלבים הראשונים של המחלה מופיעים כאבי ראש קלים , סחרחורות ,דימום מהאף , כאבי חזה וקוצר נשימה.

מגישים :

רן מייסטר , טל שמיאן , סתיו איזיקל , צליל גפקוביץ .

תוצאות :

כתוצאה מהמחלה הלב נאלץ להתאמץ ולעבוד קשה , בנוסף גם כלי הדם במקומות שונים בגוף נפגעים מלחץ הדם הגבוהה וכתוצאה מכך מתעוררות בעיות בלב , ברשתית העין , בכליות ועוד.

"בלחץ דם גבוה" ישנה עליה בלחץ הדם מעבר למצב התקין שהוא 120/80

כיצד ניתן לטפל במחלה: הורדה במשקל- אם יש צורך בכך לחילופין: שמירה על משקל גוף תקין ומניעת השמנה.

דיאטה- תזונה עשירה בפירות וירקות ודלה בשומנים. צריכה מתונה של מלח- למבוגר מומלץ לצרוך לא יותר משישה גרם של מלח ביום. פעילות גופנית- פעילות אירובית במשך 30 דקות ביום 4 פעמים בשבוע לכל הפחות. גמילה מעישון- המתקשים יכולים להיעזר בסדנאות גמילה. צריכה מתונה של אלכוהול לכל היותר מנת אלכוהול אחת ביום . טיפול תרופתי להורדת לחץ דם -אותו מתאים רופא המשפחה במקרה הצורך לעיתים יש צורך בשילוב של כמה תרופות בכדי לאזן את לחץ הדם בצורה המיטבית.