יום בחיי שמואל...

רועי ברנד ויונתן פרידמן

יום בחיי

קוראים לי שמואל ואני בן 42. אני מאוד אוהב להציג הרצאות בפני קהל, אני בדרך כלל מציג אותן באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. אתמול הצגתי את ההרצאה הכי טובה שהייתה לי אי פעם וההרצאה שהקהל מכה לי הכי הרבה כפיים ובגלל זה אני מתרגש לרשום את זה ישר בספר שלי. ההרצאה הייתה על מסע הצלב הראשון, חומר שלמדתי עליו מילדותי... עכשיו אני יספר לכם חלק מהדברים שאמרתי ואתם תגידו לי אם זה מוצלח בסדר?!
הסרט שלי

מהו מסע הצלב?

כך התחלתי את ההרצאה...

מסעות הצלב הם סדרת מסעות צבאיים שיזמו האפיפיורים הנוצרים בין המאה ה-11 למאה ה-13.

מקור השם, מסעות הצלב, בא ממקור הצלב שתפרו האיכרים והאבירים על בגדיהם כדי להראות שהם נלחמים למען ישו והנוצרות. הם החלו בניסיונות לכבוש את ירושלים מן המוסלמים ולהביא אותה תחת שלטון נוצרי, אך הם הפכו למלחמות טריטוריאליות. למשתתפים במסעות אלה קראו "הצלבנים".

מן המאה העשירית נדדו שבטים תורכיים סלגוקים ממרכז אסיה וכבשו את פרס,סוריה,מצרים,וארץ ישראל ובשנת 1073 הם כבשו את ירושלים, והשבטים התורכיים-סלג'וקים (שהיו נקראים על שם משפחה מכובדת שהתאסלמה בראשית המאה העשירית) איימו לכבוש את קונסטינופול...

מראה הצלבנים

לצלבנים היה שיריון הכולל קסדה,מגנים וחרב. בדרך כלל היה את סמל המסדר גם על הצלבן וגם על סוסו.

מראה המוסלמים

למוסלמים היה מראה שונה מהמראה של הצלבנים. למוסלמים לא היה שיריון, עם צבא עור כהה. המוסלמים גם היו רגילים לחום,אז היה להם יותר קל להילחם נגד הצלבנים.

המניעים הסמויים והגלויים

המניע הגלוי למסעות הצלב היה שהגיע גזע זר וארור מירושלים ופלש לארצות הנוצרים, שדד אותם, הבעיר אותן והחריב אותן עד יסוד. הם הרגו ועינו את הנוצרים שהיו בערים והחריבו ושרפו את הכנסיות שלהם.

האפיפיור ניסה לשכנע אותם בזה שהוא הזכיר בנאומו את הסכנה הנשקפת לקוסטנטינופול מצד המוסלמים, והוסיף ותיאר את סבל הנוצרים בירושלים, שכבר נמצאים תחת שלטון המוסלמים.


סיבות כלכליות ודתיות מניעות את הצלבנים

רק מעטים מן היוצאים למסע הצלב הראשון הצליחו להגיע לקונסטנטינופול. רבים מתו בדרך ואחרים שבו על עקבותיהם. בין הצלבנים היו שראו במסע הצלב הזדמנות להגר מאירופה. באותה התקופה גדלה אוכלוסיית אירופה, ותושביה נזקקו לאזורי התיישבות חדשים שיספקו להם מקורות מִחיה נוספים. המעבר לאזור התיישבות חדש לא היה מעשה יוצא דופן באותם הימים. במאות ה-11 וה-12- התרחבו אזורי ההתיישבות באירופה גם לכיוון פּרוּסיה ופולין שבמזרח אירופה ולכיוון איסלנד שבצפון אירופה.

מסע הצלב

פלישה לארץ ישראל

הצלבנים פרצו בקרב קטלנית שהפילה חללים רבים. כתוצאה מהמגפה,הייתה התעוררות דתית בקרב המחנה הצלבני, בעיקר של אותם אנשים משרידי מסע ההמונים, והם פנו לכיוון ירושלים (סוף 1098).

בדרך לירושלים, הצלבנים עברו ליד צור,עכו,חיפה ואת קיסריה שאת ארבעתם הם עקפו בצד. את יפו הם כבשו, כי היא הייתה הנמל הקרוב ביותר לירושלים באותה תקופה. למעשה יפו נכבשה ללא קרב, לאחר שהמוסלמים נטשו אותה. הצלבנים המשיכו לכיוון ירושלים. כאשר הגיעו לראש ההר שממנו הם ראו לראשונה את ירושלים, הם ירדו על ברכיהם ופצחו בזימרת המנוני שמחה, ומאז קוראים להר בשם "הר השמחה".

מצור על ירושלים

המצור על ירושלים בשנת 1099 הוא מצור שערכו הצלבנים על ירושלים במסגרת מסע הצלב הראשון. המצור ארך חמישה שבועות ובסופו נכבשה העיר ותושביה נטבחו על ידי הצלבנים. כיבוש העיר היה נקודת השיא והשגת המטרה שלשמה יצא מסע הצלב מאירופה,ותחילתה של ממלכת ירושלים הצלבנית.

כיבוש ירושלים

מתוך 150,000 שיצאו מאירופה, הגיעו לא"י לא יותר מ-40 אלף. ביוני 1099 הצלבנים פתחו בניסיון לכיבוש ירושלים בסגנונו של יהושע בן נון: התפללו, הקיפו את החומות שבע פעמים, תקעו בחצוצרות ושמו עפר על הראש. ניסיון זה לא צלח, והחומה לא נפלה.

ניסיון שני היה בטיפוס על החומה בעזרת סולמות בפינה הצפון-מערבית של החומה. לקראת הניסיון השלישי, החליטו הצלבנים לבנות מכונות מצור, אבל גילו, שאין עצים מתאימים באזור.

מצבם של הצלבנים היה קשה. מספרם הצטמצם בעקבות המסע הארוך והקרבות, והם מצאו את עצמם בליבו של עולם מוסלמי עוין. בלחץ הזמן התארגנו הצלבנים למצור על העיר. ארבעה מחנות ניסו לפרוץ בארבעה מקומות לאורך החומה. ביום שבת 15 ביולי, חמישה שבועות לאחר תחילת המצור על העיר, הצליחו הצלבנים להציב גשר עץ אל החומה, ודרכו הצליחו חייליו לחדור לעיר. לפי המסורת, שעת הפריצה היא 9:00 בבוקר.

הראיתי לצופים שלי את התמונה הזאת והסברתי להם איזה מקומות מרכזיים היו במסעות הצלב....

Big image

כמה אתרים צלבניים על המפה...

תוצאות המסע

מבחינות רבות, מסע הצלב הראשון היה גם המוצלח שבהם. הצלבנים הצליחו להביס את הסלג'וקים ולקרוע מהמוסלמים שטחי אדמה גדולים, החשוב והנרחב בהם הפך לממלכת ירושלים.

בטווח הארוך יותר, מסע הצלב הראשון גרם למפגש בין התרבות האירופאית לתרבות המוסלמית, והיה לתחילתם של יחסי מסחר והפריה תרבותית הדדיים.

איך אתם חושבים שהייתה ההרצאה שלי?!

Big image