הרצל

מגישות: שחר נחמני, נעה הולצמן ועדי שוורץ

פתיחה- חזונו של הרצל

חזונו של הרצל להקמת בית לעם היהודי,או מולדת לעם היהודי, כלל גם את רעיון החברה המתוקנת — לא סתם חברה או מדינה, אלא חברה מתוקנת שמבוססת על הערכים אחווה, שוויון, חירות וקדמה.

החזון החברתי שלו מתרכז בעיקר בארבעת הערכים הללו. ערכים אלה הם הערכים המרכזיים שהרצל רצה

שיתקימו במדינת היהודים. שלושת הערכים הראשונים מבוססים על עקרונותיה של המהפכה הצרפתית.

הערך האחרון, ערך הקדמה הביא הרצל מאזור מגורו באירופה.

כל הערכים הללו מהווים בסיס לחברה שלנו כיום ולדעות העכשוויות ולכן חשוב להבין את בסיסן ואת השפעתן על חיינו היום.

"כל איש יחיה שם באמונתו, גם חוקרינו, יקירי הרוח אשר לא יסופר מקרבנו, המאירים נתיבות, חדשים לבקרים, ברוח בינתם. באמונתם יחיו".

איש באמונתו יחיה מבטא את הסובלנות, את קבלת האחר. לכל בן אדם ישנה הזכות להאמין במה שיבחר, כל עוד הוא אינו פוגע מתוך אמונה זו באחרים.
Big image

מימוש הרעיון בישראל

~ישנם בתי ספר דו לשוניים בישראל, בתי ספר דו לשוניים הם בתי ספר של תלמידים יהודים וערבים. בהם מלמדים בשתי השפות במקביל, עברית וערבית.

אחד מבתי הספר הבולטים ביותר הוא בית הספר מקס ריין בירושלים. בבית הספר מלמדים המורים את התלמידים לראות את הצד השני של התמונה, היהודים לומדים על נקודת המבט הערבי במצבים שונים בהיסטוריה ולהפך, כך הם מבינים את האמונה של הצד השני מבלי לשפוט את המעשים השונים.

"אנחנו יכולים לנהל את השיח הזה, להציג את הדעות השונות, להציג את המחשבות שלנו.."

כיום, למרות המצב הביטחוני הקשה בבית הספר כל אחד יכול להאמין באמונתו, בדתו מבלי שישפטו אותו, לחיות יחד ואף ללמוד יחד! במצב של ימינו ישנן דעות קדומות רבות משני הצדדים, בביתי הספר הדו לשוניים דעות קדומות אלו הופרחו. "אני לא רואה את ראדה, אני חושבת: היא ערבייה, זה לא מה שעובר לי בראש שאני רואה אותה, אני רואה אותה בתור חברה שלי, היא איתי בכיתה. "

כתבה על הבית הספר דו לשוני ערוץ 2
~הדרך הנוספת למימוש רעיונו של הרצל בישראל היא באמצעות עיתונים, אתרי חדשות ועוד.

באמצעים הללו ניתנת אפשרות לכתבים להביע את דעותיהם-את אמונותיהם.

כל אחד יכול לכתוב את דעותיו בעיתון באופן תרבותי ומכבד, למשל, דעותיו הפוליטיות אך כמובן ללא פגיעה באנשים אחרים, בנוסף לכך באתרי חדשות ניתנת במה גם לקוראים לכתוב את דעותיהם בנוגע לכתבה ואף תגובתם מתפרסמת גם וניתנת לקריאה לשאר הקוראים.

להלן בתמונה: תגובות.

Big image

תגובה לעלון מקוון

העלון המקוון שעליו בחנו להגיב הוא העלון של הילה ספקטור ונויה צוקר.

העלון שלהם עסק תחילה בחברה מתוקנת, בדומה לכל השאר ובהמשך התייחס לאחד מרעיונותיו של הרצל-שיוויון זכויות, יחס שווה לכל אדם.

מימוש הרעיון בישראל באמצעות שוויון בבית הספר ובאמצעות שוויון בכל תחומי החיים.

אנו חושבות שהעלון היה מעניין, מסקרן, מפורט, יצירתי ובנוסף לכך גם אהבנו את העיצוב שלו.