הזכות לפרטיות

מגישות: הדר טהרני ואפרת שמש

הזכות לפרטיות הגדרה:

הזכות לפרטיות מאפשרת לאדם מרחב פרטי הנתונים לשליטתו, מתוך הסכמה כי לאדם מגיע פרטיות בתחומים מסוימים שלא אמורים להתפרסם ברבים ללא רשותו .הזכות לפרטיות היא חלק מזכויות האדם הטבעיות, משום שכל אדם זקוק לפרטיות על מנת לפתח ולממש את עצמו. הפרטיות מאפשרת לאדם לחיות את חייו ללא חשיפה, התערבות או חדירה לחייו; ולשלוט על מידת החשיפה של חייו בהתאם לרצונו.

כך או כך, מדובר בזכות יסוד, המוגנת באמנות ובהסכמים בינלאומיים, כמו גם בחקיקה בישראל ובעולם. מרבית החוקים בעולם מגבילים את הפרטיות כאשר היא מתנגשת בזכויות ובאינטרסים ציבוריים אחרים, כמו למשל: חופש הביטוי, חופש המידע, ביטחון ציבורי ואף מיסוי (תחום המחייב לרוב גילוי של מידע על הכנסות או רווחים אישיים).

לעתים אנשים בוחרים לוותר על פרטיותם, משיקולים מגוונים, דוגמת הטבות פוטנציאליות שעשויות לצמוח מכך (כמו פרסום או כסף).

הזכות לפרטיות מקור מידע ראשון:

חוק הגנת הפרטיות, תשמ"א 1981 :1.לא יפגע אדם בפרטיות של זולתו ללא הסכמתו. פגיעה בפרטיות מהי?2. פגיעה בפרטיות היא אחת מאלה - (1) בילוש או התחקות אחרי אדם , העלולים להטרידו... (2) האזנה האסורה על פי החוק (3) צילום אדם כשהוא ברשות היחיד (4) פרסום תצלומו של אדם ברבים , בנסיבות בהן הוא עלול להשפילו או לבזותו (5) העתקת תוכן של מכתב או כתב אחר שלא נועד לפרסום , או שימוש בתוכנו בלי רשות מאת הנמען או הכותב (6) שימוש בשם אדם ,בכינויו בתמונתו או בקולו לשם רווח (7) הפרה של חובת סודיות לגבי עיניינו הפרטיים של האדם (9) שימוש בידיעה על ענייניו הפרטיים של אדם או מסירתה לאחר ,שלא למטרה שלשמה נמסר (10) פרסומו או מסירתו של דבר , שהושג בדרך של פגיעה בפרטיות (11) פרסומו או מסירתו של עניין הנוגע לצנעת חייו האישיים של אדם, אן למצב בריאותו , או להתנהגתו ברשות היחיד. פגיעה בפרטיות עברה-עברה 5.הפוגע בפרטיות זולותו... דינו- מאסר שנה הגנות מהן?18. הנתבע או הנאשם עשה את הפגיעה בתום לב.. בפגיעה היה עניין ציבורי המצדיק אותה בנסיבות העניין...(מתוך הספר אזרחות במדינת ישראל \ ד"ר דוד שחר )

הסבר המקור:

האדם אינו רשאי לפגוע בפרטיותו של זולתו ללא אישור ממנו פגיעה בפרטיות הינה התחקות אחר אדם , האזנה לשיחותיו, צילומו ללא אישור , פרסום מבזה , שימוש בתצלום או טקסט ללא רשות מן הנמען, שימוש בתוצרי האדם כגון קול כינוי תמונה וכדומה ללא אישורו , הפרת סודיות, שימוש בעניינו של אדם שלא למטרה שלשמה נמסר , שימוש בדבר שהושג בהפרת הפרטיות וכדומה. אדם אשר יפגע במזיד בפרטיות זולתו נידון לשנת מאסר אך ישנם הגנות בהן הנאשם עשה זאת בתום לב או שהייתה סיבה מצדיקה להתנהגותו.

מקור מידע שני :

בשנת 1948 יצאה הכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם בסעיף י"ב נכתב "לא יהיה אדם נתון להתערבות שרירותית בחייו הפרטיים , במשפחתו , במעונו בחליפת המכתבים שלו ולא לפגיעה בכבודו או בשמו הטוב. כל אדם זכאי להגנת החוק בפני התערבות או פגיעה באלה"

הסבר המקור:

אלא תהיה התערבות בחייו הפרטיים של אדם במשפחתו , במקום מגוריו בכתביו ולא לפגיעה בכבודו או בשמו הטוב ולכל אדם יש הזכות להגנת החוק במקרה שעברו על אחד מתנאים אלה.

the right to privacy

דוגמא לפגיעה בזכות לפרטיות :

דתיות? רוחצות בחוף נפרד? הזהרו מצלמי ערוץ 10!

במהדורת החדשות של ערוץ 10 הוצגו נשים דתיות עם כיסוי ראש, הרוחצות בחוף הנפרד.ארגון תדמי''ת:''זוהי חציית קווים אדומים ומציצנות.

עמיעד טאוב 08/07/2008


שתף


חוף רחצה בים המלח.חוף נפרד כבר לא מבטיח צניעות (צילום: Talmoryair ויקיפדיה העברית)

לצופות הדתיות במהדורת החדשות של ערוץ 10 התברר אמש כי בעידן חופש התקשורת הנוכחי גם בחופי הרחצה הנפרדים לא ניתן לשמור על הצניעות באופן מלא.

אמש (ראשון, 6.7.08) במהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 10, שודרה כתבה על נופש שאורגן עבור ציבור חרדי במלון גולדן-טוליפ בים המלח. בכתבה הוצג כי המלון עבר שורת שינויים כדי לארח את הנופשים החרדים ככיסוי החלונות בלובי כדי למנוע צפיה ברוחצים בבריכת השחיה, הרחצה בבריכה ובחוף הוכרזו כנפרדות לנשים וגברים, וכי סביב החוף הועמדו מחיצות בד כדי לאפשר לנשים לשחות בים באופן מוצנע.

ואולם, בתחילת הכתבה, שולבה תמונה בה נראית נשים דתיות עם כיסוי ראש במהלך רחיצה בחוף כאשר אחת מהן אף צולמה כאשר היא מורידה את בגדיה.

"מערכת חדשות 10 חצתה קו אדום ועשתה מעשה שלא ייעשה. צוות הצילום שחדר אל מקום מוצנע, שהשוהות בו בחרו להגיע אליו באופן מכוון - עשו מעשה מכוער של מציצנות. אסור היה לצלמים לצלם במקום כזה, וצילום כזה הוא חדירה לפרטיות ופגיעה ברגשותיהן של הנשים ששהו בחוף", כותבת חני לוז, מרכזת ארגון 'תדמי"ת', מיסודו של הפורום המשפטי למנכ''ל חדשות 10 ראודור בניזימין ולנציב קבילות הציבור ברשות השנייה גיורא רוזן.

לוז המרכזת את פעילות הארגון במעקב אחר התנהלות התקשורת הוסיפה כי."עריכה של חומר כזה ושזירתו בכתבה ששודרה בפומבי הוא מעשה לא מוסרי ופוגעני פי כמה וכמה. גם אם הגיעו לידי המערכת צילומים שנעשו באופן לא הגון, היה על חברי המערכת לנהוג בשיקול דעת , לגנוז את התמונות ולסרב להכניס חומרים כאלו לכתבה", מדגישה לוז בתלונה.

"הצגת צילומיה של אישה הסבורה כי היא מאחורי פרגוד - היא פגיעה בפרטיותה של אותה אישה. עורכי הכתבה חטאו במציצנות לשמה, ובכפייה ערכית על אותן נשים שעבורן השמירה על צניעות היא ערך מקודש ומרכזי בחייהן. האם השלב הבא יהיה צילום בחדרי הלבשה במחלקת לבני נשים?!", שואלת לוז.

לוז דורשת במכתבה מערוץ 10 להתנצל על השידור, ולבצע צעדים מיידים כדי שמעשה שכזה לא יישנה.

מחדשות ערוץ 10 נמסר:''אנו מתנצלים''.צלמי ערוץ 10 עברו על הזכות לפרטיות של אותן נשים כיוון שעצם שהותם במקום הייתה למטרת צנעה ופרטיות מעבר לחדירה לפרטיות יש כאן פרסום כוזב. הובטח להן מקום בו יכלו לשמור על צניעותן אך מה שקרה היה בדיוק להפך. הצלמים עברו על הזכות לפרטיות וצילמו אישה מתלבשת ואף פירסמו זאת ללא רשותה של אף אחת מהנשים המצולמות.

עמדה אישית:

הזכות לפרטיות היא זכות בסיסית וטבעית בעזרתה האדם יכול לבטא ולממש את עצמו אני סבורה כי זאת זכות חשובה מאוד ובזכותה יכול האדם להבדיל את חייו הפרטיים משאר הציבור ושמירה על תוצריו ורכשו הפרטי דוגמא לכך היא משורר או סופר שכותב שיר או סיפור ואדם אחר שרוצה לפרסם זאת חייב לקבל את אישורו והסכמתו.

לדעתי בימנו יש פגיעה גדולה בזכות לפרטיות וצריך לאכוף אותה יותר. אנשים רבים פוגעים בזכות זולתם לפרטיות בכך שמפרסמים תמונות משפילות מידע פרטי וכדומה ופעמים רבות אינם מקבלים עונש על כך לכן, צריך להגביר את המודעות לזכות זו והעונש על חדירה לפרטיות.