Snowflake Day

Hosted by: Harley Juarez

Party Recommendations...

  • I chose pizza palace for my food because it was the cheapest food by far the others were just to expensive.
  • for my music i chose classic spin, because it was also the cheapest music choice

Burger bonanza

Is burger bonanza worth the price?

The total cost for burger bonanza is $3020, for 300 students.

This is my last choice because it is the most expensive for 300 students.

Pizza palace

The total cost for pizza palace is $2450 for 300 students.

I chose Pizza Palace because it was the cheapest amount of money for 300 students.

Stacked!

Price

The total is $2730 for 300 students.

This was my second choice because it was a couple hundred more dollars then pizza palace.


Classic Spins

The total cost for music for 2 hours is, $245, i chose this music because it was the cheapest deal for music.
Big image

Spin city

The total cost for spin city is $250 for 2 hours, i did not chose this music because it was the most expensive.
Big image

Click the links to see the website :)

Big image

Enjoy your snowflake day!

Let it Snow - Michael Buble

Food Reflection question's

1. Describe the steps you used to solve each row of the table.I multiplied the amount it cost per hour by the number of hours plus the y-intercept.

2. Will there ever be a number of students where both companies will cost the same? Describe the steps you would use and then solve for the number of students for which both companies will cost the same amount.Yes there is a time when all the food companies will cost the same. I just picked i number i thought that they had in common, and divided that number by the original cost. For example 3,000 the all will evenly all add up to that.

3. How do the steps you followed in Question 2 compare to the Order of Operations? It shows how you have to do the rights steps in the right order to get the correct answer.

4. If you only have a budget of $1000 for food, how many people, maximum, would you be able to have at the 7th Grade Blowout? Can you have a decimal or fraction as part of your answer? Why or why not? Yes you can, but for this one you would be able to have about 100 students with the food place stacked. The total would be about $930 for the 100 students which is the closest to $1000.

Music Reflection question's

1. Describe the steps you used to solve each row of the table.

I multiplied the amount it cost per hour by the number of hours plus the y-intercept.

2. Will there ever be a number of hours where both companies will cost the same? Describe the steps you would use and then solve for the number of hours for which both companies will cost the same amount.

3. How do the steps you followed in Question 2 compare to the Order of Operations?I had multiply first then add to get the right answer

4. If you only have a budget of $1000 for a DJ or music company, how many hours, maximum, would you be able to afford? Can you have a decimal or fraction as part of your answer? Why or why not? You would be able to afford 8 hours of music, for spin city. And for classic spins you would be able to afford 6 hours and 25 minutes. You can have a decimal as part as your answer because you have extra minutes left over.