חזרה לשנת 67

אז מי אחראי להעלמת הגבולות?

מהם בכלל קווי 67?

קווי 67 הם קווי שביתת הנשק של מדינת ישראל עם מצרים, סוריה, ירדן ולבנון, כפי שנקבע בהסכמים שנחתמו בשנת 1949, ושונו עד 1967-ומכאן שמם.

חשוב לדעת, שאלו הם אינם קווי גבול, אלא קווי הפרדת הכוחות בין ישראל לשכנותיה.​

לקווים אלו שמות נוספים, וביניהם הקו הירוק, מפני שהם צויירו בעיפרון ירוק.

האם ישראל צריכה לסגת לקווי 67?

זו גולת הכותרת כבר הרבה שנים. כל הטענות לגביה מתרכזות סביב דבר אחד: תהליך השלום בין ישראל למדינות ערב.

מדינות ערב טוענות שלאחר שנסוג לקווי 67 - הן יתחילו לנהל יחסים נורמלים עם ישראל בהדרגתיות, והסכסוך יגמר. בפועל - אף אחד לא באמת מאמין שזה יקרה: כי בסופו של דבר, מטרתם היא שנפנה בשבילם את השטח, ותמיד יהיו מלחמות ופעולות טרור.

מבחינה בטחונית, אם מסתכלים, למשל, על בקעת הירדן - שמשתרעת כ-400 מטרים מתחת לפני הים ו-1000 מטרים מעל פני הים, ומשמשת חצץ בין מדינות ערב ומדינת ישראל, אז היא בעלת חשיבות גבוהה לישראל. אם נמסור אותה כחלק מהנסיגה, אז יהיה למדינות השכנות יותר קל לתקוף אותנו מהמזרח ונהיה "חשופים" למתקפות. על כן, יש לשמור עליה ועל רכס גב ההר המחובר אליה.

מבחינה אווירית: למטוס לוקח פחות מ-4 דקות לחצות את רוחבה של מדינת ישראל, ולוקח לו פחות מ-2 דקות להגיע לירושליים (בחצייה לרוחב). רקטות שנשלחות על ידי המדינות השכנות לירושליים מסכנות אותה, ויש ליירט אותן לפחות 16 ק"מ מהעיר בכדי למנוע סכנה. רוחב מדינת ישראל הוא קטן - 70 ק"מ בלבד, כך שאם נמסור את הטריטוריה שממזרח לירושליים, לא יהיה לנו מרחב אווירי ליירוט מיידי של הרקטות וכך תשתרר סכנה על ירושליים והערים הסובבות לה.

השטח ששייך למדינת ישראל על פי קווי 67 אינו כולל גם את הר החרמון - ההר הכי גבוה בישראל, שגם משמש חוצץ בין לבנון לישראל. כחלק מהנסיגה, ניאלץ למסור גם אותו ואז נהיה "חשופים" גם ללבנונים מצפון ויהיה להם הרבה יותר קל לתקוף אותנו.

עורקי התחבורה של מדינת ישראל משתרעים לאורכה. אם יצליחו לחדור לישראל יבשתית וימית, אז יכלו גם לפגוע בעורקי התחבורה באמצעות הטלת פצצות וגורמים אחרים, ואז המדינה לא תוכל להעביר נשק מצד אחד של המדינה לצד האחר באמצעות רכבים כבדים.

מצד שני, הרבה מדינות בעולם, וביניהן מדינות כחלק מהאיחוד האירופי, מתנגדות ומחרימות כל מוצר ישראלי שמיובא אליהן מהתנחלויות שנמצאות מעבר לקו הירוק. זה פוגע במסחר הישראלי בארץ עם מדינות אחרות.

בנוסף, הבניה מעבר לקו הירוק בשביל מגורים לאוכלוסייה יהודית פוגעת בשלום עם הערבים, ואפילו מחרימה את המצב.

הדיון בעניין עוד נשאר פתוח, וחילוקי הדעות בין הרשויות בארץ נשאר ומתגבר.

דעה אישית

אני מאמינה שאנחנו צריכים להתנגד לנסיגה לקווי 67, מפני שאנו חייבים לשמור על שטחינו בכדי התגוננות, מניעת סכנות וזה מה שיהיה, בסופו של דבר, הכי טוב לכולנו. אם נמסור את השטחים שמחוץ לקווים, נפסיד הרבה מאוד דברים ואולי אפילו גם נתחרט מאוד על כך.

תכנית ההרגעה - עושים מה שטוב לישראל