הכלבת

הכלבת היא מחלה קשה וקטלנית. היא נפוצה בעיקר בכלבים, אך פוגעת גם בבעלי חיים אחרים, כגון זאבים, תנים, שועלים, עכברושים, בקר וצאן, ולמעשה בכל בעלי דם חם. המחלה פוגעת בבני אדם, ועד לפני כמאה שנה היא נחשבה למחלה חסרת מרפא. אדם שנושך על ידי כלב חולה כלבת היה נידון למוות רב-ייסורים. היום, תודות למדען הצרפתי הדגול לואי פסטר, יש בידנו חומר חיסון יעיל נגד כלבת. החיסון יכול להציל את חיי הנשוך ולמנוע את הופעת המחלה.

Big image
הכלבת נגרמת על ידי נגיף ( וירוס ), התוקף את מערכת העצבים. מן הזמן שהנגיף חודר לגוף ועד שמופיעים סימני המחלה עוברים שבועיים עד שישה שבועות. זוהי תקופת הדגירה של המחלה. לאחר תקופת הדגירה, כלב שנדבק בכלבת מגלה סימני חוסר מנוחה והתנהגות פראית. רירו זב מפיו, הוא נתקף בעוויתות שרירים ולבסוף גם בשיתוק. אין הוא יכול לבלוע נוזלים ומראה מים מעורר בו חמת טירוף. הוא עשוי להתנפל תוך התקפות שיגעון על כלבים אחרים ועל בני אדם ולנשוך אותם. הנגיף המצוי בריר עובר אז לגופו של הנשוך ומדביק אותו במחלה.
Big image

אצל האדם החולה בכלבת מופיעים לאחר תקופת הדגירה, תחילה סימני דיכאון, עצבנות וכאבי ראש. אחר כך מופיעות התכווצויות ועוויתות בשרירים, הזיות והתקפות זעם. בגלל התכווצויות שרירים אין החולה יכול לבלוע. בלא טיפול, שיש לעשותו לפני הופעת סימני המחלה, המוות הוא וודאי.

בשנת 1881 החל לואי פסטר לחפש תרכיב נגד הכלבת. לאחר מחקר מצאו הוא ועוזריו דרך להחליש את נגיפי הכלבת. הם גילו, כי הזרקת נגיפים מוחלשים לגופו של האדם אינה יוצרת את המחלה, אולם מעוררת את הגוף ליצור נוגדנים נגדה. כך הזריקה מחסנת אותו מפני הכלבת. מכיוון שמזמן הנשיכה ועד להופעת המחלה עוברים שבועות מספר, ניתן לנצל זמן זה כדי לחסן את הננשך.

כאשר כלב נושך אדם, ממהרים היום לבדוק את הכלב. אם מגלים כי הוא חולה בכלבת, מחסנים את האדם הנשוך על ידי סדרת זריקות. כל זריקה מחדירה לגופו נגיפי כלבת מוחלשים וכך מונעים את הופעת המחלה.

חיסון כלבת לכלב

משימות

1. מה פירוש "מחלה קטלנית"?

א. מחלה שגורמת לעיוורון.

ב. מחלה שעלולה לגרום למוות.

ג. מחלה הגורמת לכאבים עזים.

ד. מחלה מדבקת.


2. לפניך סימנים שונים של מחלת הכלבת. הכנס אותם לעמודה הנכונה בטבלה.

· נוטה לנשוך, התכווצויות, סימני דיכאון,עצבנות וכאבי ראש, עוויתות שרירים ,אינו מסוגל לבלוע, הזיות, סימני חוסר מנוחה, התנהגות פראית, ריר יוצא מהפה, התקפות זעם.

אצל האדם

אצל הכלב


3. אסוף נתונים משנת 2015 על מחלת הכלבת באיזורים השונים בארץ ישראל.

תאר איזה אזור בארץ נפוץ במחלת הכלבת?

שער מדוע דווקא באזור זה נפוצה מחלת הכלבת?


4. באיזור בו אתה גר נמצאים בעלי חיים: בקר תנים, נימיות, כלבים, שועלים. כתוב באיזה מהחיות מחלת הכלבת נפוצה? רשום לפי מה ידעת זאת ?