אליהו הנביא

עומר אבנר ושחר מינץ

מיהו אליהו הנביא ?

אליהו הנביא הוא דמות מקראית שלפני התנך היה נביא שפעל בתקופת מלכותו של אחאב מלך ישראל . הוא ידוע בשל מאבקיו באחאב ואשתו אי זבל הצידונית . לדמותו של אליהו ניתנה חשיבות רבה במסורת היהודית והוא נחשב למבשר הגאולה .אליהו כפי שהוא מצטייר מסיפורי התנ"ך היה קפדן ביותר ופעל בנחישות רבה
עד כדי כך שה' רמז לו בהר חורב שצריך להיות יותר מתון.
המעשה הגדול ביותר בחייו של אליהו- הוא מעמד הר הכרמל, ושם רק לאחר
כשלון נביאי הבעל קורא אליהו לכל ישראל ומתחיל קודם כל בבניית המזבח
אליהו אינו מסתפק .בנס ירידת האש מן השמים, והוא מייחס חשיבות לכך שהעם יהיה שותף בבנית
המזבח ההרוס ורואה בכך חלק מתפקידו, ונראה לומר שתפקידו העתידי כמחזיר
העם בתשובה נגזר ממעמד הר הכרמל בו אמרו כולם ה' הוא האלוקים.

אליהו בשירים

על כפיו יביא - יהורם גאון + מילים
אליהו הנביא
אליהו הנביא - יפה ירקוני - אוסף שירי פסח והאביב

סיפור על אליהו הנביא

יום אחד יצא אליהו הנביא מחופש כאדם זר , לטייל בדרכו שמע אליהו שלושה אנשים מדברים . כל איש מבניהם ביקש משאלה שונה . הראשון ביקש להיות עשיר שיוכל לעזור לעניים . השני ביקש להיות חכם ולהקים בית ספר לילדים עניים שאין להם כסף והשלישי ביקש אישה להינשא לה . אליהו ניגש אל האנשים האלו ואומר להם שיוכל להגשים את משאלותיהם בתנאי שיעשו מה שינחה אותם לעשות . לראשון נתן מטבע כסף ואמר לו להכניס אותו מתחת למגירה שלו . לשני נתן קלף מפסוקי התנ"ך ואמר לו להכניס אותו מתחת לכר שלו ושלישי נתן טבעת כסף ואמר לו ללכת ולדפוק על הדלת הירוקה ברחוב ולבקש מים . כעבור חמש שנים אליהו רצה לבדוק האם בצעו האנשים את מה שאמרו . הוא הלך לאיש הראשון וביקש מים ופרוסת לחם אמרו לו לא ותרקו לו את הדלת בפנים . אליהו ביקש את מטבע הכסף שלו בחזרה והלך לאיש השני בדרכו לקח איתו ילד עני הוא הגיע ודפק על הדלת הוא ביקש להכניס את הילד העני ללמוד בבית הספר בחינם ענו לו לא וסגרו לו את הדלת בפרצוף . אליהו ביקש את הקלף חזר והלך לאיש השלישי ואחרון הוא הגיע ודפק על הדלת האישה פתחה לו את הדלת הכניסה אותו וקיבלה אותו בידיים חמות , נתנה לו אוכל , מים ושטפה את רגליו . לבסוף הודה לה על טוב הלב שלה והלך משם הוא היה גאה באיש השלישי שהחליט לתת לו במתנה שאשתו תכנס להריון ויהיו להם ילדים טובים כמוהם .

אליהו ונביאי הבעל

הסרט אליהו ונביאי הבעל בכרמל

כסא אליהו

כיסא אליהו הוא כיסא מיוחד אותו מכינים לעריכת ברית מילה , שלפי המסורת משמש את אליהו הנביא המשתתף בכל ברית מילה. מנהגים וסגולות שונות נקשרו בעניין הכנת הכסא.הנחת הילד על כיסא של אליהו נחשבת לסגולה, וכתבו בספרים כי יש לכוון כי מוסר הוא את הילד לאליהו .מקובל כי הכיבוד "הנחה על כיסא אליהו" הוא שני במעלה אחרי כיבוד הסנדק , וכמו הסנדק ואבי הבן, גם המניח על כיסא אליהו מתעטף בטלית.

יש הנוהגים להניח בקבוק שתייה תחת כיסא של אליהו בזמן הברית, ולהשקות לעקרה כסגולה להיפקד. אחרים נהגו סגולה זו לאשה בהריון, כסגולה ללידה קלה.

ויש הנהגים להשאיר את כיסא אליהו במקום הברית, שלשה ימים אחרי הברית, כסגולה לרפואת הילד.

Big image

הכוס של אליהו הנביא

על מרכז שולחן הסדר מניחים כוס יין גדולה לאליהו הנביא. מכוס זו איש אינו שותה. על פי המסורת, מבקר באותו לילה אליהו הנביא בכל בית יהודי, כשהוא רואה ואינו נראה,וטועם מהיין שנמזג בשבילו. כשמגיעים בקריאת ההגדה ל"שפוך חמתך", נוהגים לפתוח את דלת הבית לאליהו הנביא, האמור להיכנס ברגע זה. הילדים המצפים כל שנה לרגע זה, מתאמצים להישאר ערים כדי לחכות לאליהו הנביא, והודות לכך הם משתתפים בסדר עד שעה מאוחרת.

Big image

מערת אליהו

מערת אליהו היא מערה בצלע הר הכרמל בחיפה שבה, לפי היהדות , הסתתר אליהו הנביא בברחו מפני מלכי ישראל , בימי נדודיו בהר הכרמל . מערת אליהו קדושה ליהודים‏ ומהווה אתר ביקור מקובל. רבים מהמבקרים הם תושבי חיפה, טבריה וצפת בחודש אב , ביום הראשון שאחרי שבת נחמו . יהודים נהגו לתלות פרוכות על הקיר הדרומי‏ שבו קיים שקע, בדומה למיקום ארון הקודש . בקירות המערה נוהגים להטמין פתקאות. במערה (כיום רק מחוץ למערה) נוהגים להדליק נרות ולהתפלל לשלום חולים , לזיווגים ולפרי בטן, כמקובל במקומות קדושים.
מערת אליהו בחיפה.wmv

החסיד שפגש את אליהו בקצה העיירה

חסיד אחד מאוד רצה לפגוש את אליהו הנביא. הוא פנה אל רבו ואמר: "רבי, מה ביכולתי לעשות כדי שאזכה לראות את אליהו הנביא?"

הוא היה בטוח שהרב יעניק לו קמע עם שמות קדושים, אך הרב רק אמר: "אתן לך הזדמנות של פעם בחיים למלא את משאלתך ולפגוש את אליהו הנביא. ביום שישי הקרוב גש למכולת ורכוש כמות גדולה של אוכל ומעדנים, לאחר-מכן לך לחנות הירקות ורכוש פירות וירקות כיד המלך; עם האוכל גש לבית שנמצא בקצה העיירה, שם גרה אלמנה עניה עם ששת ילדיה. תן להם את המוצרים ושם תזכה לראות את אליהו הנביא."

שמח החסיד עד מאוד. הוא אץ רץ למכולת, קנה ועשה את כל שאמר לו רבו ואת האוכל הביא אל הבית בקצה העיירה. האלמנה והילדים שמחו מאוד ולא הפסיקו להודות לו – כבר שבועות שהם לא אכלו אוכל משובח כל-כך! אך החסיד היה עסוק בחיפושים היכן מסתתר אליהו הנביא. האם הוא באחד החדרים? או שמא הוא מחכה ליד שיח הפרא מחוץ לבית? הוא לא ראה שום דבר מיוחד.

במפח נפש חזר החסיד אל רבו. "רבנו, עשיתי כמו שציוותני אך לא פגשתי את אליהו הנביא!" אמר.

"אם לא ראית כנראה שלא חיפשת מספיק!" קרא הרב. "אתן לך הזדמנות נוספת. ביום שישי הקרוב תעשה את אותו הדבר בדיוק, אך הפעם אל תיכנס לבית. המתן ליד הדלת שם תפגוש את אליהו."

ביום שישי מיהר החסיד למכולת. הוא קנה עוד ועוד מצרכים מבלי לחשוב על המחיר ומיהר אל קצה העיירה. מתנשם ומתנשף הוא סחב אותם אל הבית ונעמד ליד הדלת בשקט, מחכה בדריכות לפגוש את אליהו הנביא.

והנה מעבר לדלת הוא שומע ילדים בוכים. "אימא, הבטחת לנו עוף לשבת," "אימא אני רעב," "אימא אני כבר לא יכול..."

הבכי היה קורע לב, אבל האיש התאפק שלא להיכנס.

ואז לפתע הוא שומע את האימא עונה לילדים: "חמודים שלי, אל תדאגו, ה' שומר עלינו ודואג לנו. אני בטוחה שגם השבת הוא ישלח לנו את אליהו הנביא עם סלים גדושים."

לפתע הוא הבין. הוא עצמו הוא אליהו הנביא – הוא ולא אחר. המסר של רבו חדר היטב לליבו.

Big image

מעשי הניסים של אליהו

הנס הראשון נס המזון בנחל כרית -

)פס' 2 - ) 1

בנחל כרית ה"עורבים" דאגו לאליהו

ללחם ולבשר בבקר וללחם ולבשר

בערב.

הנס העורב ידוע כעוף שאינו מביא -

אוכל לאחרים, אלא טורף בעצמו את

האוכל.

הנס השני נס המזון בבית האלמנה -

)פס' 8 - :) 11

אליהו נשלח לצרפת אשר בצידון ע"י

ה' שהבטיח לו ששם אישה אלמנה

תדאג לכלכלו.

כתמורה למעשיה, אליהו עשה מעשה

נס והוא שלאלמנה לא יהיה חסר

לעולם שמן וקמח.

הנס השלישי נס החייאת בן -

האלמנה) פס', 11 - :) 22

אליהו החיה את בן האלמנה

מצרפת שדאגה לכלכלו בזמן הבצורת

הנס הרביעי הוא שאליהו התחבא בביתה

של האלמנה בצידון כאשר באותו הזמן

חיפשו אותו אחאב ואי זבל הנס הוא שאיזבל היא בת

מלך צידון ואליהו הצליח להיות בצידון מבלי להיתפס

מוחרקה

המקום הנקרא "מוחרקה" – פירוש המילה בערבית "מקום התבערה" – מוכר כבמת קרבנו של אליהו הנביא. הוא שוכן בקצהו הצפון – מזרחי של הר-הכרמל ומשקיף על עמק יזרעאל, גובהו 482 מ', 27 ק"מ מרוחק מחיפה, 13 ק"מ ממגידו . המאורע מסופר במקרא בצורה חזיונית ודרמטית. המחבר מתאר את מאבקו של אליהו נגד איזבל בת מלך הצידונים, אשתו של אחאב, מלך ישראל, אשר ניסתה להכניס את הפולחן של ה"בעל" במלוכה הצפונית. הנביא התקומם נגד המלכה, נלחם בעוז ואותות משמיים אחרי שחוסלו רוב נביאי ישראל.
Big image

אליהו באיסלאם ובנצרות

באסלאם, בשל כוחו של אליהו להוריד גשמים, המוסלמים רואים בו את "הנביא-הירוק", המסמל מים, חיים ונאות-מדבר. המוסלמים גם רואים בו "עבד-פלאי", העושה מעשים תמוהים ובעל יכולת ראייה על-טבעית. הנביא "אליאס" מן הקוראן מזוהה עם דמותו של אליהו הנביא.

בנצרות, באוונגליונים הסינופטיי, מזוהה דמותו של יוחנן המטביל עם אליהו הנביא. בברית החדשה, יוחנן המטביל הוא המבשר על בוא המשיח. בפסוקים נוספים בברית החדשה‏ מצוין כי אליהו הנביא ויוחנן המטביל הם אותה דמות.

לאליהו ישנו מעמד מיוחד בקרב עדת "בני ישראל (הודו)" שטוענים שהתגלה אליהם בקאנדלה אשר בהודו וניבא להם את חזרתם ארצה ביום מן הימים, באותו מקום התגלות ישנו אף סלע שניתן לראות בוא סימני גלגלי מרכבה ופרסות סוסים אשר לטענת העדה משויכים לאליהו הנביא.

וברוב תפילותיהם בחגים או בשמחות מוזכר שמו וניתן למצוא בדר"כ ציור של אליהו הנביא מעל משקוף הבית בכניסה,אם כי מנהג זה הצטמצם במשך השנים עקב התעמרות רבנית למנהג.

לקהילת יהודי הודו וקוצ"ין "זיקה" קירבה לאליהו הנביא מבוצע בברכת מלידה על פי מנהגים כאשר משאירים דלת פתוחה מזמינים מניין בצאת השבת או ביום חול בערב שרים לכבודו במהרה יבוא אלינו משיח בן דויד שמים גם קערה עם 7 פירות חדשים מחלקים סוג של אורז מתוק ואוכלים מאכלים הודים ומברכים על הפירות וברכת הצלחה של בית חדש ימי נישואין חתונות ברכת הגומל לידה קלה ימי הולדת וכל מרבה שמחה