הכול על חירות

מגישה: הילה אוחיון

ההיבט היסטורי

*התקופה שמתרחשת בסיפור היא האחת בתל-אביב של היום, והשניה בירושלים של לפני קום המדינה, כאשר היישוב היהודי שאף רוצה להשתחרר מעול הבריטים ובאירופה התחוללה מלחמת העולם השנייה. הסיפור התרחש מלפני 50 שנה

_ ___2004_________1946_______________1945_____________1944

*המושגים הם: פלמ"ח,ההגנה,היישוב היהודי

פלמ"ח: היה הכוח הצבאי המגויס של ארגון "ההגנה", ששימש כצבא של המדינה היהודית בדרך, בארץ ישראל בשנים19411948.

ההגנה: ארגון ההגנה היה הארגון הצבאי הגדול והמרכזי של היישוב היהודי והתנועה הציונית בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי, בין 1920 ל-1948, והיווה למעשה את התשתית להקמת צבא ההגנה לישראל עם הקמת המדינה. הארגון הוקם ב-1920 ופעל עד להקמת המדינה ובשלהי מאי 1948 הפך הארגון לצה"ל.

היישוב היהודי: לביטוי "היישוב" יש צורות נוספות, "היישוב היהודי" או "היישוב היהודי בארץ ישראל" - לשם הבדלה בין היהודים בארץ ישראל לבין ערביי הארץ, "היישוב החדש" - להבדלה בין מתיישבי הארץ הציונים לבין תושבי הארץ היהודיים זה מכבר בני "היישוב הישן", ו"היישוב המאורגן" - להבדלה בין הסרים למרות הנהגת היישוב לבין אלו שלא סרו

הפלמח
חדשות מהעבר- גולומב

ההיבט הספרותי

חוויות ההתבגרות של שתי נערות, לימור וחירות, אשר חמישים שנה מפרידות ביניהן. לימור הלומדת בחטיבת הביניים מוצאת את יומנה של סבתה, חירות, והיא עוקבת בפליאה אחר התשוקות הנסתרות, הגעגועים סבל הקנאה וחדוות המרד, המשותפים לשתיהן. שתי תקופות נעורים שזורות זו בזו - האחת בתל-אביב של היום, והשנייה בירושלים של לפני קום המדינה, כאשר היישוב היהודי שאף להשתחרר מעול הבריטים ובאירופה התחוללה מלחמת העולם השנייה.

הדמות אשר בחרתי היא לימור: לימור,היא בת יחידה,וגרה רק עם אימא שלה, אביה נהרג בתאונת דרכים כשהייתה בכיתה ה. כאשר היא עוזרת לאימא לפנות את בית סבתה שנמכר להריסה, מוצאת לימור את מחברת היומן שכתבה סבתה חירות כשהייתה בערך בגילה , חמישים שנה קודם לכן. לימור קוראת ביומן בתשוקה על ימי נעוריה של סבתה על שנות לימודיה בתיכון,על המתיחות בינה לבין הוריה , וכמובן על אהבתה וקנאתה, וכל זה קורה ככאשר באירופה מתחוללת מלחמת העולם השנייה.

קצת על הסופרת: נוגה מרון


מרון נולדה בירושלים ולמדה בגימנסיה העברית בירושלים. שירתה בפלמ"ח והתגייסה לצה"ל כשפרצה מלחמת השחרור. היא שוחררה מהצבא בספטמבר 1948 ועבדה כמורה בבתי ספר בתל אביב וברמת-גן. לאחר שנישאה וילדה שני ילדים, ב-1972, סיימה בהצטיינות את לימודיה האקדמיים בחוג לספרות עברית ולחינוך (מנהל ופיקוח) באוניברסיטת בר-אילן. בנוסף עבדה כמנהלת בתי ספר ברמת גן והייתה חברת הנהלת הסתדרות המורים.


נגה מרון בעצרת מורים למען הציונות, 1975


אחד מתחביביה במהלך חייה היה כתיבה, ובשנת 1987 היא פרשה פרישה מוקדמת ממערכת החינוך והתמקדה בכתיבה ספרותית. ספרה הראשון, "מה שקרה לגילי וגם לי", יצא בשנת 1986, ומאז הוציאה מעל 30 ספרים לילדים, לנוער ולמבוגרים.

בין השאר כתבה מרון את "סדרת ספרי חירות" לנוער, בה מתוארת דמותה של לימור שמוצאת את יומנה של סבתא חירות מתקופת טרום המדינה, וחוויות שעברו על שתיהן. ספרים אחרים שהוציאה הם "המפלט האחרון", "מה עובר עליך, ילד?", "אשה חדשה לאבא", "הגדולה מכולן", "תם ולילך מחכים לאח: על אח קטן שנולד לפני הזמן", "מלכי הכתה" ועוד.

נקודה אישית

מקראתי בספר למדתי שבתקופה של חירות (סבתה של לימור) השלטון היה שונה ,מכיוון שבתקופה שלה ,שלטו הבריטים בארץ ישראל והם ניסו להשתחרר מעול הבריטים ובתקופה של לימור כבר יש לנו מדינה עצמאית ודמוקרטית בעלת זכויות ושליט אשר נבחר על ידי העם. מהמצב הכלכלי אפשר להסיק שבתקופה של חירות המצב הכלכלי לא היה הכי משגשג ושופע.


חוות דעתי

הספר מאגד בתוכו שני עולמות שדומים מאד אחד לשני ,דבר שיצר אצלי הזדהות ואת תחושת שייכות לספר, החלק שריגש אותי במיוחד בספר הייתה הפגישה של לימור עם עמוס (הוא היה אהבת חייה בצעירותה של סבתה חירות) שהוא סוג של סגירת מעגל עם סבתה ועם כול החווית והרגשות שעלו בקריאת הספר וחלקיו של היומן של סבתה