שבת שלום

איגרת המזכירות הפדגוגית - שבט, ינואר 2018 (71) משרד החינוך

חברים יקרים שלום,

אתמול, ביום עיון משותף למזכירות הפדגוגית ולאגף שפ"י שאורגן על ידי אגף חברה ורוח, נגענו מעט בסוד הגדול של הלמידה. ניסינו להבין כיצד מיומנויות רגשיות וחברתיות כרוכות ונכרכות בתהליכי ההבנה וההפנמה - מי משפיע על מה ומה משפיע על מי.

ניסינו להבין כיצד חלקים שונים של המוח מתקשרים זה לזה; איך הרציונליות, הרגש והאינסטינקטים הראשוניים של המוח מעורבים בתהליך הלמידה.

תהינו על מהותה של ההבנה והלמידה, ושאלנו כיצד מיומנויות שונות בונות את דמותו של הלומד ואיך כל האלמנטים שהוזכרו קודם משרתים את בניית האישיות השלמה.

בפתיחת יום העיון הקריאה חנה את שירו של דוד אבידן, המבטא את התהייה בתהליכי הלמידה וההבנה

ואולי אף מסכם את היום כולו:


לְהָבִין מַשְמָע לָרֶדֶת לְסוֹף-דָּבָר

אֲבָל מַה לּעֲשוֹת, אִם סוֹף הַדָּבָר נִמְצָא לְמַעֲלָה?

אָז לְהָבִין – מַשְמָע לְטַפֵּס בְּמַעֲלוֹת הַדְּבָרִים,

דֶּרֶך שִבְעָה רְקִיעִים וּלְמַעֲלָה מֵהֶם,

וְשָם הַדָּבָר נִמְצָא, מַמְתִּין בַּעֲטִיפָה זוֹהֶרֶת, לא נָגוּעַ.

מַה לַעֲשוֹת עִם הַדָּבָר הַבִּלְתִּי-נָגוּעַ הַזֶּה?

אֵיךְ לָגַעָת וְלא לָגַעַת בַּהֲבָנָה?

זֶה כְּבָר עִנְיָן שֶל הֲבָנָה דַּקָּה, שֶל צְלִיל,

אֲבָל גַם שֶל דְמָמָה דַּקָּה וִיכולֶת- הַמְתָּנָה,...

אָז מָה עוֹשִים עִם זֶה?

קדֶם כָּל לא לָרֶדֶת לְסוֹף-דָבָר, אֶלָא לַעֲלוֹת אֵלָיו.

וְאַחַר-כָּך לא לַגַעַת בַּדָּבָר עַצְמוֹ, אֶלָא לַגַּעָת בְּעַצְמֵנוּ

לְמַרְאֵה הֵדָּבָר הַגָּדוֹל הַזּוֹהֵר לְמַעֲלָה...


ואנו ביקשנו, ועדיין מבקשים להשתדל לגעת בעצמנו ושגם התלמידים יגעו בעצמם במהלך הלמידה וההערכה, שהמורים יגעו בעצמם במסגרת הפיתוח המקצועי, ושגם שאלות המבחנים וההערכה יגרמו ללומדים ולמורים לכוון את עצמם, אל ההבנה, אל הלמידה ואל עצמם.

בתקווה שנצליח לגעת בליבם של הלומדים ושל המורים, שיאהבו ללמוד, שידעו ללמוד ושיזכרו את מה שלמדו- ושתכני הלמידה יבנו ויפתחו את חייהם.

תודה גדולה לאלירז ולכל צוות שפי שהובילו את היום המעניין והמיוחד הזה.

באה שבת, באה מנוחה

מוישי

"צו 8 חינוכי אונליין" - תרגיל ארצי ללמידה בחירום לקראת בחינות הבגרות 18-22.2.2018

Big image
Big image
הרשמה להשתתפות בכנס "מבחינה אחרת"

הכנס יתקיים ב7.3 בין 14-18:30 במרכז יצחק רבין , חיים לבנון 8, תל אביב

אגף א אמנויות

הפיקוח על החינוך למחול והפיקוח על הוראת התיאטרון

בין תחומי באמנויות – גוף במרחב הציבורי

בחופשת חנוכה יצאה לדרך ההשתלמות "גוף במרחב הציבורי" השתלמות חדשה ומרתקת רב תחומית – פרי שיתוף הפעולה של הפיקוח על המחול והתיאטרון עם אמנים מובילים בתחום הפרפורמנס, עבודה קהילתית וציבורית. ההשתלמות מאפשרת למורים חשיפה למגמות המעודכנות והעכשוויות ביותר בתחום אמנויות המופע. בין הנושאים בהם עוסקת ההשתלמות: כוריאוגרפיה במרחב הציבורי, אמנות תלוית מקום, יחסי הגומלין בין אמנות, אמנים וקהילה, מרחבים אלטרנטיביים, מערך היחסים בין אמן, במה, קהל ועוד. בעקבות ההשתלמות המורים יגבשו יחידות לימוד חלוצות בתחום עבור תלמידיהם.

ההוראה והלמידה יוצאות למרחבים חדשים – פיסיים ורעיוניים. בתמונה: המורים יוצאים למרחב הציבורי להתבוננות עומק ולקבלת השראה לתהליכי יצירה מהמרחב המקומי.

Big image

נפש בריאה בגוף בריא - Somatics

טיפת יוד משפיעה לאט על צבע המים, באותו האופן שינויים גופניים צובעים את המערכת כשלם: מח, תודעה, גוף, אישיות, אגו, נשמה, ורוח.

בחינוך למחול תפיסה זו אינהרנטית בתכנית הלימודים: לצד פיתוח מקצועי טכני מתקיימים לימודי אנטומיה יישומית למחול המקנים ידע והבנה של מערכת השלד והשרירים והדגש הפדגוגי הוא על מיצוי בהתאם ובהלימה ליכולות הפיסיות. כך ניתן להעצים ולטפח בתלמיד- הרקדן: חוסן מנטלי, ביטחון עצמי ותחושת מסוגלות.

בבוקר חופשת החנוכה, כ"ז בכסלו תשע"ח, 19.12.17 התקיים יום עיון ארצי מיוחד בשיתוף מגמת המחול בתיכון "קציר א" ברחובות בנושא "טכניקה - אורח חיים בריא". יום העיון עסק בשיטות סומטיות- שיטות המשלבות גוף ונפש ושילובן בשיעורי הטכניקה. המורים התנסו בשיטות הסומטיות: (Progressing Ballet Technique) P.B.T בהנחיית מריולן גוטסמן רכזת מגמת המחול "קציר א" ומובילת השיטה בארץ, גאגא עם מנהל חזרות לאנסמבל בת שבע מתן דוד, Barre au sol, ואקרו-יוגה. כמו כן התקיימו דיונים והרצאות בנושאים מגוונים: שילוב שיטה סומטית וידע קינסיולוגי במגמת המחול במסגרת השכלה כללית, בהתאם למודל שמתקיים במגמת המחול מוסינזון הוד השרון, בהובלת הרכזת הילה סבר בהט.

ליאת טופז מורה לאנטומיה וכוריאוגרפיה במגמות מחול הציגה התנסות בשיטת B.M.C (Body Mind Centering) ויישומה בהוראת טכניקה. איל נחום מורה לבלט קלאסי, כוריאוגרף ומנהל אמנותי ללהקת "תיאטרון מחול ירושלים" הציג את מחקרו אנליזה ביומכנית של שבעה פירואטים והציג יישומיו להוראה. מריולן גוטסמן הרחיבה על שיטת P.B.T, תרומתה להוראת הבלט הקלאסי במגמות המחול על פי מודל שפיתחה במגמתה והיבטיו בבחינת הבגרות המעשית בבלט קלאסי. את היום חתמה הרצאתה של ד"ר עינת צוברי מנהלת המחלקה להפרעות אכילה בשלוותא "בין לחץ ופתולוגיה באכילה בקרב תלמידות במגמות מחול בחטיבות ביניים וחטיבות עליונות בישראל". בהרצאה הציגה מסקנות ממחקרה על מגמות המחול בארץ, יישומן בשיעורים המעשים והתיאורטיים ושיבחה את ההוראה במגמות המחול בארץ. כמו כן הציגה מחקר חדש ומרתק שפורסם לאחרונה בנוגע לזיהוי התפתחותן של הפרעות אכילה באוכלוסייה כבדת משקל.

Big image

מוזיקה

"חוקרים את העבר -מוקירים את ההווה- חוזים את העתיד"

כנס של הפיקוח על החינוך המוזיקלי עם ראשי מוסדות להכשרת מורים וועדת מקצוע צוות הפיקוח ומנהל עובדי הוראה

בהמשך לשיח שמתקיים זו השנה השנייה עם ראשי המכללות והאוניברסיטאות להכשרת מורים למוזיקה ביוזמתו של מפמ"ר מוזיקה, מר בצלאל קופרווסר, התקיים במכללת לוינסקי כנס בו לקחו חלק, צוות הפיקוח על המוזיקה, ראשי המכללות והאוניברסיטאות להכשרת מורים מכל הארץ ונציגים מתחום הכשרת עובדי הוראה במשרד החינוך . מטרתה של ישיבה זו הייתה לקיים חשיבה משותפת על עתידו של החינוך המוזיקלי בארץ, על האתגרים הניצבים בפניו, ועל תוכנית ההכשרה לאור המציאות העתידית הנדרשת מהמורה למוזיקה בהיותו מורה שמתכלל את הפעילויות המוזיקליות השונות בבית הספר.

אחד האתגרים המרכזים והבולטים הוא גיוס מורים למוזיקה לבתי הספר- היסודיים והקונסרבטוריונים וזאת על רקע המחסור הגדול במורים . בשנים האחרונות קיים חוסר משמעותי במורים למוזיקה ולנגינה בכל הארץ. בעיית המחסור במורים נובעת בשל הפרישה הגדולה של המורים, שעלו בגלי העליה של שנות ה 90 מחבר העמים. ע"פ התוצאות שהתקבלו ממחלקת המחקר של הכנסת 46% מכלל המורים למוזיקה הם מעל גיל 50 ומעלה, דבר המעיד על היקפי פרישה גדולים הצפויים בשנים הקרובות.

נכון להיום במיפוי רחב שנערך ע"י הפיקוח על החינוך המוזיקלי בקרב המוסדות להכשרת מורים ניכר כי כמות הסטודנטים, הלומדים כיום במוסדות להכשרת מורים, אינה יכולה לכסות את הצרכים הנדרשים ע"י השטח (בשנה זו ובשנה קודמת נסגר מקצוע המוזיקה בכ150 בתי ספר יסודיים ברחבי הארץ כתוצאה ממחסור במורים למוזיקה).

בין הנוכחים בישיבה היו: מר אייל רם- מנהל מינהל עובדי הוראה במשרד החינוך, מר נוח גרינפלד מנהל אגף א' להכשרת עובדי הוראה, פרופ' תומר לב- ראש בית הספר למוזיקה ע"ש בוכמן - מהטה, פרופ' ינעם ליף -נשיא האקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים וראשי מוסדות נוספים .

הכנס נפתח בסקירה של מפמ"ר מוזיקה, בצלאל קופרווסר, אשר הציג את הרפורמות המרשימות בחינוך המוזיקלי בארץ. בהמשך, הציגו אייל רם ונוח גרינפלד את תמונת המצב בראייה כוללת. לאחר מכן התקיים דיון מסודר במהלכו הופנו שאלות וסוגיות בנושא ונבחנו רעיונות חשובים לפתרון האתגרים העומדים בפני מקצוע המוזיקה במערכת החינוך.

מפגש זה היה משמעותי ובעל חשיבות רבה לעתידו של החינוך המוזיקלי ונכחו בו כל ראשי המכללות והאוניברסיטאות להכשרת מורים מכל רחבי הארץ.

Big image

מאלפים לאלופים פסיפס ישראלי, הערב המוקדש לד"ר יעל שי ז"ל

Big image

אגף א לפיתוח פדגוגי

כשהחינוך המיוחד פוגש את תחום הדעת

השתלמות פורצת דרך למורים ומורות המלמדים גיאוגרפיה ואזרחות בחינוך המיוחד במסגרת איחוד מול ייחוד


  • מה הוא הידע הנדרש מהמורה להוראת תחומי דעת בקרב תלמידים עם צרכים מיוחדים?
  • כיצד נחבר בין הידע הקיים בתחום החינוך המיוחד לבין הידע הנדרש בתחום הדעת?
  • מה ייחודי להוראה -למידה- הערכה בתחום הדעת?


בשעה טובה ומוצלחת נפתחה ביום רביעי השבוע ההשתלמות הייחודית והחדשנית בשיתוף עם אגף א' לחינוך מיוחד במינהל הפדגוגי וחברת אלנט. מורים ומורות מרחבי הארץ לאזרחות ולגיאוגרפיה התכנסו יחדיו למפגש פנים אל פנים. במהלכו הוצגו ארבעת רגלי ההשתלמות: תחום הדעת, חינוך מיוחד, חינוך לחשיבה וטכנולוגיה.

דנו בחזון ובתפיסה של ההשתלמות, בשאיפה לעבור מהוראה המתמקדת בשינון לכזו המעודדת הבנה ומפתחת חשיבה. בנוסף עסקנו בשאלות העולות מהשטח, באתגרים העומדים בפני המורים הן בתחום הדעת והן בחשיבות רכישת כלים ומיומנויות שייסייעו להם בהתאמת חומרי הלימוד לתלמידי החינוך המיוחד.

אנו תקווה כי השתלמות תתרום להעמקת הידע בתחום הדעת, בהתאמה לחינוך המיוחד ובשילוב מיומנויות חשיבה.

Big image

הפדגוגיה הדיגיטלית בחינוך הערבי

משימת הערכה דיגיטלית בתחום דעת מדעים לכיתות ה' בחינוך הערבי - תשע"ח

בהמשך להטמעת היעדים של הוראה, למידה והערכה של תחום דעת מדעים בשלב היסודי בשנה"ל תשע"ח, הועברה לבתי הספר, ביום שני השבוע, משימת הערכה דיגיטלית לכתות ה' בצרוף אגרת עם הנחיות, מדריך למורה, ולו"ז לביצוע במטרה לקדם הטמעת מיומנויות המאה ה- 21, הישגי הלומדים בנושא האוריינות הדיגיטלית ולצורך מעקב ובקרה אחר התקדמות התלמידים.

משימת הערכה מתוקשבת זו היא פריצת דרך בתחום ההערכה ומשלבת אלמנטים דיגיטליים עתירי מדיה. יתר על כן, היא מתנהלת במערכת (LMS) ופותחה במחולל "הכתה האינטראקטיבית", כאשר המורים התנסו בשיוך התלמידים למשימה.

ראוי לציין, שמשימה זו היא פרי של שיתוף פעולה בין הפיקוח על הפדגוגיה הדיגיטלית באגף והפיקוח על המדעים במגזר הערבי, במטרה לעודד שימוש מיטבי בטכנולוגיה בלמידה והוראה כחלק מהתאמת מערכת החינוך למאה ה- 21.

Big image

חינוך גופני

הגמר הארצי לבתי הספר במרוצי שדה

ביום יום שלישי השבוע התקיים הגמר הארצי במרוצי שדה לכיתות ז'-י"ב במרכז עידן, מועצה אזורית עמק המעיינות בהשתתפות 108 קבוצות, 448 תלמידים, 64 בתי ספר ו- 44 תלמידים בודדים.

האירוע נפתח בחימום המוני למשתתפים ובשעה 10.30 יצאנו לדרך בהזנקת 6 קטגוריות של מקצים: שכבת ט' תלמידות ריצת כ- 2000 מ', שכבות ז'-ח' תלמידים ריצת כ-2500 מטר. שכבות י'-י"ב תלמידים ריצת כ-5000 מטר, שכבות י'-י"ב תלמידות ריצת כ-3000 מ', שכבת ט' תלמידים ריצת כ- 3000 מ' ואחרונות חביבות היו המקצה של שכבות ז'-ח' תלמידות שרצו כ- 1500!!!

בתום כל מקצה התקיימו טקסים להענקת מדליות אישיות על קו הסיום למקומות 1-3 במעמד מפקחי החינוך הגופני במחוזות. בתום ששת המקצים, התקיים טקס סיום גדול ומכובד ובו הוענקו גביעים ומדליות לכלל הקבוצות הזוכות במעמד ראש המועצה האזורית עמק המעיינות, מר יורם קרין, והמפמ"ר והממונה על החינוך הגופני, מר גיא דגן, ובמעמד מפקחי החינוך הגופני במחוזות.

נציין כי השנה היא שנה בינלאומית וכי הקבוצות שזכו במקום הראשון בקטגוריית שכבות י'-י"ב תלמידים לחוד ותלמידות לחוד מועמדות לייצג את ישראל באליפות העולם לבתי הספר שמתוכננת להתקיים בצרפת בחודש אפריל 2018, נאחל להם בהצלחה באליפות העולם.

תודה רבה להתאחדות הספורט לבתי הספר על ארגון האירוע!

ברכות לזוכים!!

להלן התוצאות האישיות והקבוצתיות במקומות 1-3:

ז'-ח' בנים

קבוצתי

מקום1: אורט אפק, קריית ביאליק
מקום 2: רבין, תל מונד
מקום 3: היובל, מבשרת ציון
אישי
מקום 1: מתנאל דגו - טשרניחובסקי, נתניה
מקום 2 : חאלד זייד - מקיף ע"ש צימטבאום, ערד
מקום 3: אלון שלומוביץ' - חט"ב ראשונים, גני תקווה


ז-ח' בנות

קבוצתי
מקום 1 : מקיף ביאליק רוגוזין, תל אביב
מקום 2: אולפנת עופרה
מקום 3: בית אור, גבעת ברנר
אישי
מקום 1: גאיה שטיינהאור - מקיף חקלאי, נהלל
מקום 2: עלמה ליברמן - בית אור, גבעת ברנר
מקום 3: רותם כחלון - בית אור, גבעת ברנר


ט' בנים

קבוצתי
מקום 1. עירוני תורני צייטלין, תל אביב
מקום 2. חט"ב גבעת זאב
מקום 3. תיכון דתי למדעים המר, בת ים
אישי
מקום 1. דגו אבבה - עירוני תורני צייטלין, תל אביב
מקום 2. הראל שיין – שקמה, יד מרדכי
מקום 3. שמעון יימנו – חט"ב דפנה, קריית ביאליק

ט' בנות

קבוצתי

מקום 1. אולפנת עופרה

מקום 2. מקיף חקלאי, נהלל

מקום 3. חט"ב ארן קריית שרת, חולון

אישי

מקום 1: אביב לוי - מקיף העמק, המערבי יפעת

מקום 2: מיקה נפתלי - מקיף חקלאי, נהלל

מקום 3. אורטל זבורובסקי כהן – עתידים, חולון

י'-י"ב בנים

קבוצתי

מקום 1. קריית חינוך דרור, מועצה אזורית לב השרון

מקום 2. תו"ם, חרב לאת

מקום 3. הריאלי העברי חיפה

אישי

מקום 1. דרג'ה צקולה - תו"ם, חרב לאת

מקום 2. יוני כרמין - עמי אסף, בית ברל

מקום 3. אסמרה לקייה - תו"ם, חרב לאת

י/-י"ב בנות

קבוצתי

מקום 1. הריאלי העברי, חיפה

מקום 2. מקיף העמק המערבי, יפעת

מקום 3. אולפנת עופרה

אישי

מקום 1. הגר בלוך - העמק המערבי, יפעת

מקום 2. טל וינטראוב - הריאלי העברי, חיפה

מקום 3. דינה קווה – אוולינה-תהילה, ירושלים

Big image

אגף א מדעים

אגף א' מדעים

יום למידה משותף של צוותי הפיקוח וההדרכה – מדע וטכנולוגיה בחט"ב וביולוגיה חט"ע

ביום שלישי ט"ו בטבת תשע"ח, 2 בינואר 2018 נערך מפגש למידה משותף ראשון מסוגו, של המפמ"ר והפיקוח, מדריכות ארציות, מדריכות/ים מחוזיות/ים וצוות מרכז המורים הארצי למדע וטכנולוגיה בחט"ב ולביולוגיה בחט"ע. היום סבב סביב הנושא: אתגרים וממשקים ברצף הוראת מדע וטכנולוגיה והוראת הביולוגיה. את היום ארגנו והובילו יהבית לוריא וד"ר יעל שוורץ.

המפגש נפתח ע"י שתי המפמ"ריות, ד"ר אביבה בריינר וד"ר אירית שדה, בהצגת תחומי הדעת וכלל הצגה של העשייה במרכזי המורים ע"י ד"ר יעל שוורץ וד"ר ציפי הופמן. לאחר מכן התחלקו ארבעים המשתתפים לארבע קבוצות בהנחייה משותפת של מנחות מחט"ב וחט"ע:

1. מעוררי מוטיבציה ללמידת נושאים בביולוגיה, עידוד בחירת מגמה

(מנחות: חט"ב- ורד זידמן, חט"ע- סיגל שפירא )

2. הוראת החקר ברצף שש-שנתי - שפת החקר וקשיים נפוצים

(מנחות: חט"ב- יהבית לוריא, חט"ע - יעלה בוסתן )

3. תפישות שגויות בהוראת נושאים משותפים בביולוגיה ודרכי ההתמודדות איתן

(מנחות: חט"ב- דר' ליאורה ביאלר, חט"ע - ד"ר ציפי הופמן)

4. שיתוף רב-גילאי בין חט"ב לחט"ע

(מנחות: חט"ב- דר' יעל שוורץ , חט"ע- דפנה צוק)

בתמונה - בחדר הדיונים הגדול במכון דוידסון לחינוך מדעי, רחובות.

Big image

ביולוגיה

חידושים בפדגוגיה ובאתר

במסגרת מפגש מנחים (ארציים) לביולוגיה, השתתפו המנחים בהרצאה של אורחת מקפריסין, פרופ’ אלני קיזה (Cyprus University of Technology) שהתארחה במרכז המעבדות באוניברסיטת בר אילן. פרופ' קיזה הייתה המרצה במליאה, בכנס הוראת המדעים העולמי האחרון, ודברה על חקר וטרנספורמציה בחינוך, תוך שימוש בטכנולוגיה. הפעם שיתפה את צוות מרכז המעבדות בבר אילן והמנחים לביולוגיה במחקרים שמבצעת בקפריסין.

בנוסף עסקו המדריכים בסוגיות הדרכה שוטפות ובבניית "עץ אתר" לאתר מפמ"ר ביולוגיה החדש, כפי שניתן לראות בתמונה, מרוכזים בענפים האפשריים לעץ.

Big image

מדע וטכנולוגיה

ביקור מדענים לאסטרונומיה וחלל באשכול הפיס

ביום חמישי 11/1/2018 הגיעו 3 מדענים לאסטרונומיה וחלל מאוניברסיטת תל אביב לאשכול הפיס בעיר כפר סבא בכדי להיפגש עם תלמידי נבחרת החלל של אשכול הפיס, אשר העפילו לשלב ג' בתחרות החלל והתעופה ע"ש אילן רמון.

התרגשות עצומה נרשמה בקרב תלמידי נבחרת החלל שפגשו לראשונה בחייהם מדענים לאסטרונומיה וחלל. שלושת המדענים: נטלי, סהר ואיתמר שייכים למועדון האסטרונומי של אוני' תל אביב ששם לו למטרה לחשוף את הפיזיקה והמדעים לציבור הרחב.

בחלקו הראשון של המפגש המדענים העבירו לתלמידי נבחרת החלל 3 הרצאות מרתקות בנושאי: חקר פלנטות וכוכבים נופלים, כוכבים מתפוצצים – סופר נובות וחורים שחורים.

המדענים חלקו את הידע המדעי המתקדם שלהם בפני התלמידים והשיבו על שאלות התלמידים.

בחלקו השני של המפגש ברחבת הכניסה של האשכול פתחו המדענים את הטלסקופ שהביאו עימם ואפשרו לתלמידים לצפות בשמש.

בין לבין התלמידים שאלו שאלות את המדענים מדעיות לא פשוטות. שיאו של המפגש היה שדניאלה, חברת נבחרת החלל פנתה לנטלי – המדענית וביקשה לשאול אותה שאלות אישיות – כיצד היא הגיעה ללימודי אסטרונומיה וחלל?

נטלי שיתפה את דניאלה ומיקה במסלול חייה המעניין וההתלבטויות שלה כאשה לכל אורך הדרך. דניאלה שיתפה מצידה שהחלום שלה ללכת ללמוד פיזיקה באוניברסיטה והמפגש עם נטלי היה משמעותי לה מאוד.

בימים אלה נערכת נבחרת החלל לקראת מבחן שיתקיים בתאריך 23/1/2018 אשר יכריע האם הם יעלו לשלב ד' של התחרות.

שילוב מילגאיות בתמיכה בתהליכי חקר ופתרון בעיות במדע וטכנולוגיה בכיתות ט'

במסגרת תכנית מלגאיות לתארים מתקדמים, שיזם משרד המדע והטכנולוגיה יחד עם משרד החינוך, מגוייסות בימים אלו סטודנטיות לתואר שלישי ולפוסט דוקטורט ללוות תהליכי חקר ופתרון בעיות בהתנדבות בכיתות ט'. המטרה, לסייע לתלמידים ומורים בליווי התלמידים בעבודות החקר ופתרון הבעיות. עבודות אלו הינן חלק מתוכנית הלימודים שנקבעה במסגרת התכנית הלאומית לקידום הלמידה בדרך החקר במקצועות מדע וטכנולוגיה.

מטרת התכנית היא להגדיל את מספר הנשים המצטיינות הלומדות לקראת תואר שלישי ופוסט-דוקטורט בתחומי המדע במוסדות להשכלה גבוהה בישראל, בכך שאותן סטודנטיות יהוו השראה לתלמידות כיתה ט' בחטיבות הביניים.

אגף א שפות

עברית

ישיבה חגיגית ומיוחדת לקראת יום הלשון העברית בכנסת

לקראת יום הלשון העברית בכ"א בטבת התקיימה ישיבה חגיגית ומיוחדת של ועדת החינוך והתרבות של הכנסת בסימן הלשון העברית ברשות הרבים ובמערכת החינוך. בישיבה השתתפו יושב ראש ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי, נשיא האקדמיה ללשון העברית, פרופ' משה בר אשר, חברי הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג, מאיר כהן, עיסאווי פריג' ומסעוד ג'נאים ומנכל משרד התרבות, יוסי שרעבי. בדיון נטלו חלק הסופרת וחברת האקדמיה, גיל הראבן, המזכירה המדעית של האקדמיה, רונית גדיש, מפמ"ר עברית במשרד החינוך, תומר בוזמן, אנשי אקדמיה, אנשי לשון, מורים ותלמידים.

הסופרת גיל הראבן תיארה היטב את המציאות באומרה כי הדלות הלשונית אינה רק בעיה אסתטית כי אם בעיה מהותית של אובדן הסולמות, האבחנות והדקויות בשפה, ההופך את השיח לשיח גס, מוחצן ודיכוטומי. הלשון משקפה מחשבה.

תומר בוזמן בחר להודות למורים לעברית אשר יום העברית הוא יום חגם בבית הספר. הוא הביע משאלתו שעברית עשירה ותקנית לא תהא רק נחלת המורים לעברית בשיעורי עברית, אלא תהיה אופפת כול. שפתו של התלמיד תתעשר אם ייחשף לשפה עשירה הן בבית הספר, הן בשכונה, הן באמצעי התקשורת והן בבית. כפי שפורסם כבר בעיתונות, משרד החינוך מתכוון להשקיע תקציבים בשעות נוספות לקריאה ובפיתוח מיזמי כתיבה.

Big image

במהלך הדיון הוצגו תוכניות להעשרת לימודי העברית, וגם פה הועלו על נס התלמידים הבוחרים לכתוב עבודת גמר בלשון עברית בהיקף 5 יח"ל.

בסיום הדיון החגיגי הביע פרופ' בר אשר תקווה כי ועדת החינוך תקיים ישיבה שכזאת מדי שנה לקראת יום העברית.

צפייה של צוות התקשוב בשיעור במסגרת קיוון הלמידה

השבוע התארח צוות התקשוב ממשרד החינוך בבית הספר שיפמן בטירת הכרמל, בשיעור עברית במסגרת קיוון הלמידה. הצוות צפה בשיעור המתנהל כולו במחשב, כשהמורה משוטטת בין התלמידים, מנחה ומכוונת את למידתם, ובמקרה זה בעיקר את כתיבתם.

בביקור הוצג השימוש שנעשה בהוראת הכתיבה במסגרת המתוקשבת של המודל, השימוש בוויקי, הכלים העומדים בפני התלמיד לשכתוב הכתיבה וטיוט הגרסאות השונות, וכמובן מערכת ניהול הלמידה אשר מאפשרת למורים לבקר את עבודת התלמידים בכל עת.

התלמידים דיווח על העניין שהם מוצאים בשיעורים, על העדפתם בכתיבה במחשב על פני כתיבה בדף ועט ועל היכולת להשלים את החומר אם הם לא נוכחים בשיעור עצמו.

מדיווחי אחת המדריכות ומפתחות הקורס: "צפיתי בתלמידים עובדים, מנהלים את הלמידה שלהם באחריות, "מדפדפים" בקורס כדי ללמוד, לחפש ולהיעזר ברשת, זה בזה ובמורה. מחפשים ברשת מידע שחסר... שולטים בטכנולוגיה. לא ראיתי ילדים עם הראש על השולחן או מפהקים. היה דינמי, רעש של "בית מדרש".

Big image

דיפלומטיה

מגמת דיפלומטיה ותקשורת בינלאומית באנגלית חוגגת יום שיא בשכבת י' במוזיאון א"י תל אביב.

כ- 1000 תלמידי המגמה מרחבי הארץ מגיעים במהלך חודש ינואר ללמידה חווייתית בנושא אוריינות ויזואלית. תלמידי דיפלומטיה רגילים בלמידה מיוחדת סביב סדנאות ויצירת תוצר. הפעם ביקרו בתערוכה המוצגת במוזיאון תל אביב, תערוכה העוסקת בצילומי העיתונות הטובים ביותר לשנת 2017 . התלמידים מפגינים יכולת תקשורת בינאישית באמצעות סדנאות חברתיות ולימודיות.

התלמידים מגיעים לרחבת המוזיאון בעלי יכולת לנתח תמונה ולהבין את הסיפור מאחורי. התלמידים המחולקים לקבוצות עבודה ומצלמים תמונות באמצעות הטלפונים הניידים. כך הם יוצרים סיפור משל עצמם.

בתמונה: תלמידי דיפלומטיה בתערוכת World Press Photo 2017 ועדות מקומית.

Big image

צרפתית

Bravo à l'alliance Haifa!

"אם תרצו זה קורה באליאנס "

"ערב הפותח" בבית ספר אליאנס חיפה בסימן 70 שנה למדינת ישראל

הצוות החינוכי של בית הספר ותלמידיו אירחו את תלמידי והורי כיתות ו'. בערב הזה, בית הספר הציג את העשייה החינוכית שלו. בחדר שפות נפגשו לומדי עברית יחד עם לומדי צרפתית ואנגלית על מנת לקדם את הוריהם בברכה. הספרייה של בית הספר הפכה מספר שעות, למוזיאון בו מוצגים חפצים שונים שהיו לפני הרבה זמן, חלק מהנוף הארץ ישראלי. התלמידים פתרו חידונים הכירו חפצים ש"נעלמו" בשלושת השפות שנשמעו באותו ערב כשפה אחת, השפה של ההנאה . גם הציגו תמונות של השפה הצרפתית שמברכת את מדינת ישראל ל 70 שנה .

האירוע היה מעניין ומיוחד במינו והוכיח שהשפה הצרפתית מחוברת לעוד הרבה שפות .

Big image

עברית - מגזר ערבי ובדואי

"טעימות בשפה העברית בגני הילדים"

ביום שלישי בתאריך 9/1/2018 התקיים יום עיון חשוב וחדשני בנושא "טעימות בשפה העברית בגני הילדים". יום העיון התגבש כתוכנית לימודים חיונית ביוזמת צוות מוביל במשרד החינוך, במרכז הפסג"ה בעיר העתיקה בירושלים, הצוות המוביל אשר היה פעיל ומעורב ביום העיון, הינו צוות מקצועי שהביא ותרם ליום העיון מניסיונו הפדגוגי, הניהולי והידע התיאורטי הנרחב שלו.

מטרות יום העיון היו לחשוף מנהלות גני הילדים במזרח ירושלים לידע קיים, להעמיק בידע בהקשר השפעתה החיונית של השפה השנייה, שמשפרת את הסיכויים של אותם ילדים לשליטה טובה יותר מבחינת שטף הדיבור ומבטא נכון ורהוט בשפה. יתר על כן ביום העיון הודגשו עקרונותיה של תוכנית טעימות בשפה העברית על ידי הדוברים והמרצים. כמו כן התפתח שיח מעניין עם המנהלות ושאלות מרכזיות זכו למענה מאנשי מקצוע הראשונים במעלה, הקהל זכה בהצגה ממיטב אנשי המקצוע, גב' יפה ישר, מפקחת מחוז מנח"י, ד"ר האני מוסא, מפמ"ר על הוראת השפה העברית בבתי ספר ערביים, גב' פאטמה קאסם, מפקחת ארצית קדם יסודי, מר מוחמד אלזבארגה, מפקח כולל ורפרנט השפה העברית במחוז מנח"י, גב' אמל דרוויש, מפקחת גנים. בהמשך התקיימה הפעלה חווייתית, מוסיקאלית ותנועתית בהנחייתן של גב' אילאיל שרון וגב' אשואק כיאל.

רשמה המנחה של יום העיון: גב' לינא פטריסי

תמונת הרקע

מדרגות ספירליות בסגנון ארט דקו - פטר מילוסביץ'

Art Deco-style spiral stairs

Art déco spiral stairs. Nebotičnik skyscraper in Ljubljana, Slovenia. Built in 1933.


Petar Milošević - Own work

https://www.smore.com/utb6d/edit?ref=show_author

CC BY-SA 4.0 רשיון זכויות יוצרים