תאונה בצומת שדה צבי

טליה משכני וליאור דואק ט'1

מבוא

שלוש נערות כבנות 17 מירושלים יצאו למסיבת יום הולדת ביחד עם כ-25 צעירים נוספים מכיתתן בוילה שאותה שכרו בצפון הנגב במושב שדה צבי. כשיצאו לכיוון חזרה הביתה בשיירה ביחד עם בני הנוער החוגגים פגעה ברכבן משאית כאשר היו בצומת של הכניסה למושב בעת שפנו שמאלה לכביש 293.

מגן דוד אדום שהגיע לזירת התאונה העניק לנערות טיפול ראשוני אך לשתיים מהנערות נקבע מותן במקום. שמותיהן של הנערות: סימור נחום ואביב נחמיאס שהייתה נהגת הרכב, נהגת חדשה שקיבלה רק לאחרונה את הרכב במתנה מאביה כשסיימה את חובת נהג המלווה.

הנערה הנוספת פונתה במצב אנוש לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע כשהיא סובלת מפגיעה רב מערכתית, מונשמת ומורדמת.

כ-15 נערות בנות כיתתן הוגדרו נפגעות חרדה לאחר שנקלעו לזירת התאונה ונחשפו למראה הקשה.

"בכיסא הנהג ברכב ישבה צעירה כבת 17 מחוסרת הכרה, ללא נשימה וללא דופק. בסמוך לרכב הייתה צעירה ללא סימני חיים. ניסינו לבצע פעולות החייאה אך בתוך זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותן של שתי הצעירות" סיפרו פרמדיקים של מד"א שהגיעו למקום.

כעבור שבועיים פורסם כי יש הרוגה נוספת. לאחר שהרופאים נלחמו על חייה, מתה מפצעיה טליה כהן, הנערה שנפצעה אנושות בתאונת הדרכים. מאז התאונה אושפזה במחלקה לטיפול נמרץ. באותו לילה חלה התדרדרות במצבה ובמהלכו היא נפטרה.

רכזת השכבה של הנערות סיפרה כי חבריהם נקרעו בשבועיים האחרונים בין האבל על חברותיהן סימור נחום ואביב נחמיאס שנהרגו בתאונת הדרכים לבין הדאגה לחברתם שנלחמה על חייה: "הם כל הזמן התפללו לשלומה של טליה. הייתה לנו תקווה שהיא מתאוששת ושהמצב מתייצב, ולצערנו התבשרנו השבת שהיא נפטרה."

ניתוח האירוע

Big image

ההיבט הפיזיקאלי של התאונה

הנערות רצו לפנות שמאלה בצומת אבל עקב חוסר שדה ראייה בגלל גורמים סביבתיים יצאו מהצומת מבלי לשים לב שמשאית מתקרבת לכיוונן במהירות ואז המשאית התנגשה בהן. בתאונה הזו יש היבטים פיזיקאלים של חיכוך בין המשאית לרכב הפרטי אשר גרמה לאנרגיית תנועה וחום מוגברת.

Big image
החץ בצבע כחול- משאית

החץ בצבע אדום- הרכב הפרטי שבו הנערות

Big image

סיכום ומסקנות

סיכום ומסקנות:

מעמותת אור ירוק נמסר כי בכביש 293 נפגעים מדי שנה כ-16 בני אדם בממוצע בתאונות.

תושבי שדה צבי זועמים בעקבות התאונה הקטלנית שבה נהרגו שתי הנערות ואף סיפרה אחת מתושבי היישוב, ששלחה לפני כחודש וחצי מכתב בנושא לחברת "נתיבי ישראל", אך נענתה כי הצעתה אינה כלולה בתכנית העבודה השנתית של החברה.

התושבת מספרת כי כשהתושבים יוצאים מהמושב, הם לא רואים את המכוניות שמגיעות, אלא רק בלילה, כשהפנסים דולקים. "אין מצב שהן לא היו נותנות זכות קדימה לרכב, הן פשוט לא ראו אותו, רק מי שגר במושב מכיר את הבעיה הזאת, זה צומת מועד לפורענות. זו תאונה שאף אחד לא אשם בה חוץ מנתיבי ישראל."

תאונה זאת הייתה יכולה להימנע אם נתיבי ישראל היו מקשיבים לתלונות התושבים ומתקנים את בעיה זאת וכך לא היו נפגעים.

רק לאחר התאונה הקטלנית הזאת נתיבי ישראל הבינו שהם צריכים לתקן את הצומת הזה ואכן תיקנו, היה אסור לנתיבי ישראל לחכות שיקרה אסון על מנת שתיהיה סיבה לתקן את הצומת.

קישור לכתבה: