שבת שלום

איגרת המזכירות הפדגוגית - תמוז תשע"ט, יולי 2019 (20)

חוט

מאת: חיה שנהב

אִם אָדָם

הָיָה מוֹשֵׁךְ אַחֲרָיו חוּט

לְכָל מָקוֹם שֶׁהוּא הוֹלֵךְ,

מֶה הָיָה מְסַמֵּן אַחֲרָיו,

אֵיזוֹ דֻּגְמָה,

מִשָּׁם עַד שָׁם, קַו דַּק

עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה.

רִשּׁוּם רָגִישׁ וּמְדֻיָּק

וְתָמִיד נִרְגָּשׁ.


נפרדנו השבוע בשמחה מארבעה חברים שעבדו שנים ארוכות במזכירות הפדגוגית, ואשר עיצבו בדמותם את תחומי הדעת עליהם היו מופקדים:

ד"ר אביבה בריינר שסחפה את תחום המדעים למקומות של חדוות יצירה לעידוד החקר – ופרשה לגמלאות, הרב יהודה טרופר שפרש אחרי ארבע שנים של הובלת תחום הדעת תנ"ך בחינוך הדתי, דורית באלין מפמ"ר קולנוע ותקשורת שהקימה את לימודי הקולנוע והתקשורת והובילה אותם למעלה מעשרים שנה ורנה יולזרי שהיתה מזכירת אגפי תכניות לימודים ומדעים למעלה מארבעים שנה.

אנשים יקרים ואהובים שהותירו אחריהם חוטים של ברכה ועשייה מרובה במטה ובשדה החינוכי של מדינת ישראל.

לעיתים הם נעלמים ונאלמים, אבל אנו יודעים שללא עבודה מסורה ומקצועית שלהם ושל כל עובדי המזכירות הפדגוגית, לא היינו מגיעים ליכולת הנעת נושאת המטוסים הזו המשייטת בלב הים החינוכי.

בחודש הקרוב נתפנה כולנו להשלמת תכנון שנה"ל תש"ף, למיזמים חדשים ולהתמקצעות והעמקה בעבודת הלמידה – ונחזור בכוחות מחודשים בפתיחת שנת הלימודים הקרובה.

אז קחו גם לכם זמן למנוחה ורגיעה, היו שלום וקיץ טוב לכולם !

ד"ר מירי שליסל,

יושבת ראש המזכירות הפדגוגית

אגף א' מדעים

חקלאות

תלמידי החווה החקלאית "החממה האקולוגית" בעין שמר, המועצה האזורית מנשה, בפיקוח המינהל לחינוך התישבותי, זכו במקומות הראשון, השני, השלישי, וסה"כ שישה מקומות בעשירייה הראשונה בתחרות עבודות גמר מצטיינות בנושאי סביבה וקיימות של אונ' בן גוריון לשנת תשע"ט, 2019.

התלמידים, ביצעו עבודות גמר בהיקף 5 יחידות לימוד, בהנחיית מורי החווה, ובשיתוף מומחים מתעשיות חקלאיות. המחקרים אותם ביצעו התלמידים, התבססו על עבודה מעשית בנושאים חדשניים, המשלבים חקלאות עם טכנולוגיה, מדע וסביבה, כגון הנדסה גנטית, חקר מזון-על, אצות, הזנת דגים וניקוי מים.

קרדיט לצילום: סיגל לוצקי

Big picture

מחנה נוער שוחר מדע- חקלאות

בשעה טובה, התחיל מחנה נוער שוחר מדע במכון וולקני.

המחנה כולל חשיפה למחקר חקלאי מתקדם וביצוע עבודות חקר בתחום לאורך שבועיים- למידה רצופת חוויות ל-40 תלמידים צמאי ידע.

השנה, המחנה כולל גם קבוצת תלמידים מצטיינים באנגלית, שנחשפים למחקר המתקדם בחקלאות- כהכנה להכנת עבודות גמר בחקלאות שייכתבו באנגלית.

המחנה הינו חלק מפרוייקט רב שנתי של לימוד אנגלית אקדמית, תוצר של שיתוף פעולה בין הפיקוח על הוראת האנגלית במינהל לחינוך התיישבותי לבין הפיקוח על הוראת החקלאות.

זכייה בתחרות בינלאומית בדבוראות


משלחת של תלמידי כפר הנוער ויצו ניר העמק זכו מקום שני במקצה מעורב בתחרות דבוראים בינלאומית בסלובקיה.

התלמידים הפגינו ידע תיאורטי ומעשי רב וצברו ניקוד גבוה בהתמודדות מול טובי התלמידים מ-29 מדינות.

התלמידים הונחו ע"י ד"ר ויקי סורוקר ויוסי קמר ממכון הוולקני ולוו ע"י המורה שרון ניר-ענבר.

ברכות לתלמידים, למורה ולמנחים וכן לכפר הנוער, מועצת הדבש ולפיקוח על המשק החקלאי במינהל לחינוך התיישבותי שסייעו ליציאת המשלחת!

פיזיקה

השתלמויות "חשיבה מתפתחת" ו- "אוריינות מדעית מתוקשבת"- בית יציב

הפיקוח על הפיזיקה קיץ תשע"ט

לפני כשבועיים התקיימו ב"בית יציב" שבבאר שבע, שתי השתלמויות במקביל. ההשתלמות הראשונה, "אוריינות מדעית מתוקשבת" בהנחייתם של ד"ר אורנה בלומברגר, אולגה שוסטרמן וגל מאור. במהלך ההשתלמות נחשפו מורי הפיזיקה לתוכנות ואפליקציות שונות המאפשרות למורה ללמד בטכנולוגיות חדשניות ולהמחיש את הנושאים השונים. לדוגמה בתוכנה אחת, לבצע מדידות פיזיקאליות באמצעות הטלפון הנייד ובאחרת לנתח נתונים, ובכך לקרב את המדע לעולמם הדיגיטאלי של התלמידים. כמו כן, ערכו המשתלמים דיונים מעמיקים במשימות אוריינות, ולמדו את חשיבות ניסוח השאלות והתשובות.

ההשתלמות השניה, "חשיבה מתפתחת" בהנחייתה של הגב' טלי שאול, ממכון מיטיב, ב"מרכז הבינתחומי" בהרצליה. במהלך ההשתלמות למדו מורי הפיזיקה על הכוח העצום הטמון בידי המורה, אשר יכול לגרום לתלמיד להאמין בעצמו ולממש את יכולותיו. הפסיכולוגיה החיובית נותנת למורה כלים להביא את התלמיד להצלחה, על ידי אמונה, עידוד וצמיחה.

את שעות הערב בחרנו לבלות יחדיו, משתלמי שתי ההשתלמויות. בערב הראשון יצאנו לסיור "חדשנות" ברחובותיה של באר שבע. ביקרנו ב"מרכז הצעירים", נכנסנו למבנה עתיק שחודש והפך למלון בוטיק, צעדנו ברחובות העתיקים שלובשים פנים חדשות ממש בימים אלו. שמענו סיפורים מרתקים על ההסטוריה המתחבאת מאחורי כל סימטה בעיר. בערב השני, השתתפנו במופע "שיר ושיח" של שירי מימון, שהתקיים ברחבת המוזיאון, במסגרת מופעי הקיץ בעיר.

Big picture

כנס הסיום של שנת הפעילות השמינית בקהילות מורי הפיזיקה

המורים בקהילות מורי הפיזיקה מכל רחבי הארץ התכנסו לפני כשבועיים במכון ויצמן למפגש חוויתי של "קהילת הקהילות" כדי לחגוג ביחד את סיום שנת הפעילות השמינית.

במהלך היום הפעילו המורים מגוון סדנאות שבהן שיתפו את עמיתיהם בפעילויות שחוו במהלך השנה בקהילות. המורים שיגרו "טילים פיזיקליים", שיחקו ב"משחקי אור" וב"פיצוץ של צעצוע", ניגנו ב"בקבוקים מוזיקליים", מדדו את מהירות האור באמצעות שוקולד ומיקרוגל, חקרו קרינה רדיואקטיבית באמצעות סוכריות וגלים באמצעות דובוני ג'לי, חיפשו את המטמון, התנסו בפעילות בעקבות החללית בראשית וכן במשחקי חשיבה, בתשבצים פיזיקליים ובחידות בלשיות בנושאים שונים בפיזיקה. כל אחת מהפעילויות לוותה בדיון על מגוון האפשרויות להפעלתה עם התלמידים.

בנוסף בחנו המורים עם פרופ' דוד הראל ממכון ויצמן את השאלה האם נצליח אי פעם "להקליט ולשדר" ריחות,

והתלבטו עם פרופ"ח אילת ברעם-צברי מהטכניון בסוגית תקשורת המדע בעידן המדיה החדשה והאתגרים שהיא מעמידה בפנינו.

השאלה "מה משמעות הקהילה עבורכם" הניבה בכנס את "ענן המילים" הבא, המתאר היטב את החשיבות שהמורים לפיזיקה מייחסים להשתתפות בקהילה שנה אחר שנה.

ביולוגיה

כנס המורים לביולוגיה

ביום שלישי ל' סיוון תשע"ט, 2.7.19 נערך כנס המורים לביולוגיה ה- 25. כ 450 מורים ששמעו על רפואה מותאמת אישית מפרופ' רענן ברגר, ראש המערך האונקולוגי בביה''ח שיבא, השתתפו בסדנאות "ממורה למורה" וקינחו בחיפוש אחרי משמעות עם ד"ר שמעון אזולאי והענקת פרסים למורים המצטיינים לביולוגיה לשנה זו.

במסגרת הסדנאות "ממורה למורה" יכלו המורים לבחור לשמוע/להכיר מדע אזרחי בבתי הספר (תזונת תנשמות באמצעות צנפות, מיפוי מיקרוביום צמחי, האירוסים ופרויקט TIME), למידה בדרך החקר (עבודות גמר, ביוחקר ברשת עם מדענים, תכנית חקר ייחודית וימי עיון בדגש חקר), כלים מתוקשבים בהוראה (תיכון אקדמי מקוון, חדר בריחה, קבוצות למידה בוואטסאפ BONLINE, משימות אוריינות) ומשחקים בהוראת הביולוגיה (חדרי בריחה, פרויקט "האוס" והמירץ למיליון).

Big picture

מורים מצטיינים לביולוגיה – תשע"ט

זו השנה הרביעית שנשלח קול קורא לכלל המורים ובעלי תפקידים במערכת החינוך להמליץ על מורים לביולוגיה שעושים מעבר למקובל, שמצאו דרכים חדשות להגיע אל התלמידים, לשתף עמיתים וכדומה. וועדה המורכבת מיו"ר וועדת המקצוע, נציג של קדימה מדע, נציגה של המנחים הארציים, נציגה של מרכז המורים לביולוגיה ומפמ"ר ביולוגיה בוחרת את המורים שמוזמנים לעלות על הבמה באותה שנה. השנה היו אלו: דינה בר טוב מבית ספר יוענה ז'בוטינסקי, באר יעקב, איאד דראושה מבית ספר מקיף תיכון עין מאהל, ד"ר פרחי וקסמן מבית ספר תיכון שמעון בן צבי, גבעתיים, אמנון אהרונוביץ מבית ספר מבואות הנגב ורננה דרומר מבית ספר תיכון רב תחומי עמל למדעים ולאמנויות, חדרה.

Big picture

בתמונה מימין לשמאל, פרופ' יוסי יובל יו"ר וועדת המקצוע, רננה דרומר, אמנון אהרונוביץ, ד"ר פרחי ווקסמן, איאד דראושה, דינה בר טוב וד"ר אירית שדה, מפמ"ר ביולוגיה.

זוכי תחרות הצילום למורי ביולוגיה – תשע"ט

מזה שנים נערכת תחרות צילום לתלמידים. השנה החלה מסורת – תחרות צילום למורי הביולוגיה. וועדה שכללה שני צלמים מקצועיים ומנחה לביולוגיה בחרה 12 תמונות שעלו לגמר ולהצבעה של הקהל הרחב. התמונות פורסמו בפורטל עובדי הוראה. בכנס הוזמנו הזוכות לעלות על הבמה ולקבל פרסים מקדימה מדע, האגודה הישראלית לאקולוגיה וסביבה והחברה להגנת הטבע.

קישור לתמונות
Big picture

שילוב MOOC בהוראת הביולוגיה מתרחב לרשת עתיד

ביום ראשון, ד' תמוז תשע"ט, 7.7.19 ארגנה רשת עתיד כנס חשיפה מיוחד להוראת ה MOOC למורי הביולוגיה של הרשת, בשיתוף עם משרד החינוך ואוניברסיטת ת"א.

לאחר ברכות של עירית פררה - ראש מנהל חינוך רשת עתיד, ד"ר יובל שרייבמן מנכ"ל מרכז חדשנות אונ' ת"א, ד"ר אירית שדה מפמ"ר ביולוגיה ושושי יצחקי מאגף א' פדגוגיה במזכירות הפדגוגית, שמעו המורים על מודל הנבחרת, על התיכון המקוון וגולת הכותרת - על הוראת MOOC בביולוגיה מפי שתי מורות: יפה בלום שלימדה השנה את MOOC "מה הצמח יודע?" וגילת שלמה שלמדה השנה את ה MOOC "וירוסים איך מנצחים אותם?". אחרי שהמורים שמעו את יפה וגילת וחשו את ההתלהבות של שתיהן, אין ספק שישלבו גם הם את הוראת ה MOOC בכתה, או לפחות חלקים מהם.

אגף א' חברה ורוח

היסטוריה ממלכתי

יום עיון למורי היסטוריה בחינוך הממלכתי בבית מורשת יהודי בבל

ביום שלישי, מיד לאחר בחינות הבגרות, התכנסו מורי היסטוריה בבית מורשת יהודי בבל ליום למידה בנושא העלייה הגדולה לישראל בשנות החמישים והשישים – אתגריה ותרומתה למדינת ישראל.

המורים סיירו בתערוכה הנפלאה שבמוזיאון, שמעו הרצאות חוקרים על הגורמים לעלייה והאתגרים שהעמידה בפני מדינת ישראל והעולים עצמם, ונחשפו לחוויות אישיות של עולים ותיקים.

ראויה לציון הרצאתו של שי להב, יוצר הסדרה מעברות, אשר שיתף אותנו במה שהתרחש מאחורי הקלעים של יצירת הסדרה, וריתק את כולנו עם התוצאה.

יום עיון למורי היסטוריה בחינוך הממלכתי באוניברסיטת תל אביב

ביום רביעי התכנסנו בבית הספר להיסטוריה באוניברסיטה ליום למידה בנושא תופעת הלאומיות בישראל, במזרח התיכון ובכלל. הנושא נדון משלל היבטים על ידי מרצים מהשורה הראשונה. לרשות המורים עמדו שפע של סדנאות למידה משותפת, מהן בחרו את הנושאים הקרובים לליבם.

יום זה הוא פרי שיתוף פעולה שלנו עם בית הספר להיסטוריה על זרועותיו השונות.

יום עיון למורי היסטוריה בחינוך הממלכתי בבית לוחמי הגטאות

ביום חמישי התכנסו בבית לוחמי הגטאות ללמידה משותפת על זיכרון השואה בחברה הישראלית. ביקרנו בתערוכה המצוינת המוצבת במקום, התלבטנו עם ד"ר נילי קרן לגבי חלקם של המורים להיסטוריה בעיבוד חוויות המסע לפולין, נחשפנו לחוויותיה של בת הקיבוץ, על האופן בו גידלו ילדים בקיבוץ המיוחד כל כך.

היו לנו שלושה ימים מרתקים של למידה, חשיבה ומילוי מצברים...

ההחוג להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב גאה מאוד בשיתופי הפעולה אתנו. הינה השקף המרכזי:

Big picture

גאוגרפיה - אדם וסביבה

כנס קיץ למורי "גאוגרפיה-אדם וסביבה" – חדשנות פדגוגית בהוראה ובתחום הדעת

החופש הגדול למורי העל יסודי נפתח במפגש של מורי העל יסודי ל"גאוגרפיה-אדם וסביבה" בכנס קיץ שהפך כבר למסורת רבת שנים.

במשך יומיים שמעו המורים הרצאות מקדמות עניין ופדגוגיה - הטמעת חדשנות מפי פרופ' אורית אבידב אונגר, פרופ' אבי דגני והציג בהרחבה יישומי גאוסייבר והשלימה אותו מור פאר ראש תחום GIS חברת noovit הישראלית המצליחה ברחבי העולם באפליקציה המקורית שפתחו, פרופ' טלי חתוקה תיארה חיבור בין התאורייה לשטח בתכנון מתחמים חדשים בהם מושם דגש על השכלה תחילה, תעסוקה ודיור, למדנו על תכנית 2040 בתכנית של מינהל התכנון, והכרנו ערים חכמות מפי מתכננת הערים טל ונגר. עברנו על סדנאות ופעילות מול הלמ"ס והשלמנו במחקרים חברתיים -כלכליים על סמך נתונים אלו (ואחרים) מפי פרופ דן סן דוד – כלכלן מאקרו כלכלי ומייסד "שורש למחקרי מדיניות כלכלית חברתית" ונציגי מורים למדו אותנו על פרוייקטים בשטח והאם אנו "ממפים או ממופים" – מרתק!.

סיימנו את הכנס בפאנל סביב שולחן עגול בנושאי פדגוגיה ודמות המורה בעידן המאה ה-21 .

היו לימודים, היו מפגשים, היה שיח מרתק ומחבר של מורים שהגיעו מכל קצוות הארץ, הייתה חוויה מלמדת ומאתגרת.

ספרות

ימי כתיבה בספרות

"מכשירי כתיבה" - סמינר קיץ למורי ספרות שנערך במשך שלושה ימים 24-26/6/2019 בספריה הלאומית.

בסמינר המורים רכשו כלים מתקדמים לשילוב מתודות כתיבה לקידום הלמידה בכיתה. הסמינר מהווה פתיחה למהלך רחב שמוביל הפיקוח על הוראת הספרות, לשילוב טכניקות כתיבה בהוראה ובלמידה.

סמינר שהפגיש את המורים עם טקסטים ספרותיים שבאמצעותם העלו שאלות למדו שיטת כתיבה ייחודית: writing to think"" , המתקיים בפעם הראשונה בעברית. תכננו שיעור שיהיה בנוי על שיטה זו וכתבו טקסטים יצירתיים משלהם.

"הכתיבה היא התענוג האמיתי" (וירג'יניה וולף) יום עיון חוויתי שנפתח בהרצאה מרתקת של דויד גרוסמן על מעשה הכתיבה, על מקומה של הספרות בחיים ועל ספרו החדש.

בחלק השני התקיימו מפגשים וסדנאות כתיבה בהנחיית מיטב הכותבים, סופרים ומשוררים.

קינחנו בהצגה "תקלה טכנית" מבית תאטרון החאן.

אגף א' אמנויות

מחול

יום עיון לסיכום שנה"ל תשע"ט בתחום המחול מורה – אמן יוצר

ביום שני כ"ט בסיון תשע"ט, 1.7.19, התקיים יום עיון ארצי לקהילת המורים והרכזים למחול בבתי הספר, לסיכום שנה"ל תשע"ט בסימן מורה-אמן יוצר.

יום העיון בו נכחו כ-150 מורים, נפתח בדואט מרגש מאת טלי ורטהיים וחי כהן אשר מנחים סדנאות אימפרוביזציה משולבות של רקדנים בעלי מוגבליות פיסיות ורקדנים ללא מוגבלויות במסגרת להקת ורטיגו. אחריו הציגו את מבנה קורס הפיתוח המקצועי שנרקם עם הפיקוח על החינוך למחול שייתן למורים כלים ליישום אופטימאלי של רפורמת ההכלה והשילוב.

בהמשך עלו על הבמה שתי יצירות מאת מורות-יוצרות:

הכוריאוגרפית רונית זיו מרכזת מזה כשנתיים את מגמת המחול בתיכון אחווה, דימונה בו רוקדים תלמידים מ"קהילת העיבריים". זיו הציגה את יצירתה "חחח.דוט קום" אשר מנסה לשאול ולהשיב על תופעת "כפיית החזרה" חזרה מרצון אל מצבים הרסניים שנכפו עלינו.

אחריה עלתה ציפי ניר רכזת מגמת המחול באולפנת אמי"ת מודיעין ויוצרת בתחילת דרכה ביצירתה "פראות" העוסקת בקשרי נשים אהבה, יריבות, סולידריות, אמפטיה, קנאה, התרסה, ביקורת וחיבור חזק בו זמני.

בסיום הצפייה נערך שיח עם היוצרות על השילוב בין הוראת מחול ליצירה פעילה בשטח: הדינמיקה של מקורות ההשראה ליצירותיהן, ההשפעה על הנחיית התלמידות ליצירתן העצמאית היתרונות וההתמודדויות.

לאחר הפסקת הצהרים רן בראון, חוקר מחול ומורה במגמת המחול תלמה ילין, הציג יחידות הוראה חדשניות בתחום המחול העכשווי שכתב לפיקוח על החינוך למחול.

בהמשך הוצגה בפני קהל המורים והרכזים רוח התנופה לאמנויות שנושבת במשרד החינוך: קולות קוראים לשעות תוספתיות ביסודי, בחט"ב ובמגזר הערבי, ערכת מחול בקדם יסודי, מעורבות חברתית באמנויות, הערכות לתעודת מדריך מחול מקצועית והצגת התכנית השנתית לשנה"ל הבאה. היום נחתם באיחולי פרישה נעימה לרכזות שיצאו לגמלאות וברכת חופשה וקיץ נעימים.

סרטון סיכום שנה"ל בתחום המחול – ראו כאן

Big picture

הזמנה ליום עיון: קונפליקטים במחול - יום לוויין לכנס הבינלאומי: brain, body and cognition

Big picture

אגף א' לפיתוח פדגוגי

המודל הבית ספרי-תש"פ

ימי התנעה ולמידה - הכשרת מנהלים וצוותים מובילים

" תמיד מדברים על למידה משמעותית ועל הערכה חלופית אבל זה גם תמיד נשאר ברמת הכותרת . . . . ההשתלמות נתנה כלים להנעת תהליך מובנה ומתוכנן שיהיה רלוונטי לכלל חדר המורים. . . .החיוניות של תכנון תלת שנתי שתלווה את התלמיד מכניסתו לבית הספר ועד לסיום י"ב. . . . . הובלת הגישה בבית הספר תעלה את הפדגוגי בכמה רמות. . . השתלמות הזו יכולה להחליף סדנה דידקטית בתעודת הוראה...".

המודל הבית ספרי הינו מהלך דו/תלת שנתי ביוזמת ובתמיכת צוות החינוך לחשיבה, באגף. מטרתו ליצור שינוי פדגוגי, על פי חזון ויעדי בית הספר, בהובלת המנהל/ת וצוות הנהלה בית ספרי. המהלך כולל בניית רצף פדגוגי המשלב מיומנויות חשיבה בכל תחומי הדעת, העמקת תרבות החשיבה והחקר, יצירת קהילה לומדת וקידום שיח פדגוגי ושפה משותפת בכל רמות בית-הספר. המודל נותן מענה וכלים לחלופות בהערכה כולל אפשרויות להמרת בחינות בגרות.

בתש"ף משתתפים מעל 30 מנהלים ואנשי צוות מובילים ממגוון בתי ספר על יסודיים.

ההכשרה החלה בשני ימי למידה מעמיקים תוך התנסות (בתאריכים 7-8/7/19 במטח), המשך ההשתלמות תהיה מקוונת ולסיום יתקיים מפגש פא"פ להצגת תוצרים, ללמידת עמיתים ולהפקת תובנות.

ביום הראשון עסקנו בשאלה "הובלת שינוי פדגוגי- לאן ומדוע?" ולאחר בירור פנימי של כל צוות בית ספרי על החזון, המטרות והיעדים שלו בתחום הפדגוגי, המשתתפים נחשפו והתנסו בעקרונות של הוראה עתירת חשיבה ובבניית תוכנית מיומנויות תלת שנתית בית-ספרית.

היום השני התנהל כולו תחת הכותרת "למידה בדרך החקר" ובירור מושגי להבדלים בינה לבין תהליך חקר ועבודת חקר. המשתתפים התנסו באופן חוויתי בתהליכי חקר במגוון שיטות וכלים בשילוב מיומנויות חשיבה, תוך התנסות בלמידה פעילה ועצמאית. הנושא הנבחר זימן למידה בין תחומית, (ממנו ניתן לגזור רעיון גדול) ולמידה בדרך החקר היכולה לבוא לידי ביטוי במגוון שיעורים ותחומי דעת.

המשתתפים חשו שהימים היו מאוד אפקטיביים ורלוונטיים והביעו התלהבות להמשך התהליך.

Big picture

הצגת הקורס "סוגיות בהגירה", קורס משותף גרמניה -ישראל

ביום שלישי התקיימה פגישה עם מנכ"ל וועידת שרי החינוך הגרמנים, ראש צוות היסטוריה הגרמני בוועדה הישראלית-גרמנית לחקר ספרי לימוד ועם נספחת התרבות בשגרירות גרמניה בארץ ואנשי חינוך נוספים.

במפגש הציגה דליה פניג את המסקנות העיקריות של הוועדה הישראלית-גרמנית לחקר ספרי הלימוד בגיאוגרפיה אדם וסביבה, היסטוריה ואזרחות, את ההחלטות לביצוע בעקבות המסקנות ואת התכנון לעתיד כמו: פיתוח מערך הכשרה למורים בחטיבות ביניים- להוראה כנושא רב-תחומי, הרחבת מספר הלומדים על-ידי הוראתו כדגם ללמידה רב-תחומית בכתות ט', פיתוח קורס משותף מקוון באנגלית למורים משתי המדינות וארגון מפגש מורים (גיאוגרפיה, היסטוריה ואזרחות) משותף, גרמניה-ישראל בתל-אביב ב21/7/19 .

במפגש ד"ר שמיר יגר הציג את הקורס שפותח במשותף בנושא: סוגיות בהגירה, פרופ' אלפונס קנקמן, ראש צוות ההיסטוריה הגרמני, הציג מספר יחידות מהקורס עליה חמישית) שתורגמו כבר לגרמנית.

מר אודו מיכלי, מנכ"ל וועידת שרי החינוך הגרמנים, התפעל הן מהקורס והן מהפיתוח המקצועי המתוקשב הקיים בישראל והביע רצון כן להציג את הקורס בכנס חינוך שיתקיים בגרמניה ושוקל להציע ללמדו במוסדות להכשרת מורים ובהשתלמויות מורים בגרמניה.

ביום ראשון ה21/7/19 נקיים יום-עיון משותף למורים מגרמניה, שיגיעו לסמינר ב"יד- ושם" עם מורים המשתלמים בקורס הרב תחומי ולמדריכים משלושת תחומי הדעת: גיאוגרפיה אדם וסביבה, היסטוריה ואזרחות.

Big picture

למידה מעוררת השראה - למפתחי השתלמויות

יום למידה מרתק התקיים השבוע במטח למפתחי השתלמויות מקוונות של המזכירות הפדגוגית.

שעות קסומות של למידה אינטנסיבית חווייתית מעוררת השראה. הרצאות מרתקות על יצירת תרבות דיגיטלית בתהליכי הוראה ועל שינוי בתפיסת הלמידה. נחשפנו לחידושים טכנולוגיים ולכלים אודיו ויזואליים המאפשרים שימוש אינטראקטיבי בהוראה. למדנו מהי מצגת אפקטיבית? וכיצד לעשות שימוש באינפוגרפיקה להעברת מסרים? ומהו פודקאסט? וכיצד לשלבו לצרכי למידה? צוות חינוך לחשיבה העביר סדנאות מעניינות ומשמעותיות העוסקות בשגרות ובאסטרטגיות חשיבה. לבסוף התקבצו יחדיו מפתחי ההשתלמויות בתחומי הדעת, מפתחי ההדרכה ומובילי ההשתלמות של אותו מסלול להיכרות, לתיאום ציפיות וליצירת קהילת למידה. היה זה יום העשרה שנתן דרייב משמעותי לפיתוח וליצירה.

Big picture

תכניות לימודים ייחודיות

אושרו 2 תכניות לימודים ייחודיות חדשות

תכנית 1 – תכנית לימודים ייחודית במשפטים

אושרה תכנית לימודים ייחודית במשפטים החל משנה"ל תש"ף. בהיקף של 5 יחידות לימוד לבית הספר מקיף ב אוריה בראשון לציון הרואה בתכנית יישום של חזונו להנחיל את ערכי החוק, המשפט והמוסר לתלמידיו ומיועדת לתלמידים סקרנים ומעורבים בחיי הקהילה, שתחום התעניינותם הוא עולם המשפט.

התכנית מתבססת על תוכנית לימודים ייחודית קיימת במשפטים, אשר נלמדת בקרית החינוך בן יהודה נס ציונה זו השנה השישית. השינוי העיקרי שנערך בתכנית המקורית הוא שילוב של תחום המשפט העברי בתכנית הלימודים.

התכנית מתמקדת בשני תחומים עיקריים: משפט אזרחי-מסחרי ומשפט עברי ומזמנת חשיבה יצירתית, משמעותית ועצמאית של התלמיד בעולם המשפט, ברוח רפורמת הלמידה המשמעותית. לצד השיעורים הפרונטאליים, משולבות דרכי הוראה מגוונות, כגון סדנאות להכרת הוראת המשפט ולניתוח מקורות משפטיים, ימי סיור לימודי, צפייה בסרטים, ניהול דיבייט ועוד.

המדריך המלווה של התוכנית מטעם האגף הוא עו"ד איתן בבג'ני.

תכנית 2– תכנית לימודים ייחודית אזורית במנהל עסקים ויזמות

תכנית לימודים ייחודית אזורית חדשה במנהל עסקים ויזמות

אושרה תכנית ייחודית אזורית במנהל עסקים ויזמות למנח"י ירושלים בהיקף של 5 יחידות לימוד. הצורך בפתיחת המגמה נולד מביקוש של תלמידים הלומדים באזור ומתעניינים בתחום זה. מאחר ובעיר ירושלים (מנח"י) אין מגמת כלכלה ומנהל עסקים באף אחד מבתי הספר, הוחלט לפתוח מגמה אזורית. התכנית מיועדת לתלמידים בעלי יכולת לימודית גבוהה הלומדים אשר לצד החומר הלימודי ילמדו לקחת אחריות על לימודים מחוץ למסגרת הבית ספרית והיא תוביל את תלמידיה להטמעת חשיבה יזמית, לחשיבה יצירתית ולרעיונות חדשים.

התכנית מתמקדת בשלושה תחומים עיקריים: שיווק, אסטרטגיה וארגונים ויזמות. מטרת התכנית לעודד תלמידים לחשיבה יזמית- עסקית ולהקנות להם כלים לתכנון ולביצוע יוזמות טכנולוגיות עסקיות (סטארט-אפ) במסגרת של מגמה לבגרות ולחבר אותם לעיר ולמרכזי האיכות הרבים המצויים בה. היא תעניק לתלמידים הזדמנות לקחת חלק בחברות הסטארט-אפ ולהיות חלק מדור העתיד שלנו במדינה.

את התכנית מלווה מהאגף המדריכה אסנת כץ.

החינוך הדרוזי והצ'רקסי


עלון אל בוסתן 3 של האגף לחינוך הדרוזי והצ'רקסי – חשיבה בקורתית

עם סיום שנת הלימודים תשע"ט פורסם עלון "אלבוסתאן" השלישי של אגף החינוך הדרוזי וצ'רקסי

תחת הכותרת פיתוח חשיבה ביקורתית, אשר סיכם פעילויות, פרויקטים ומיזמים בתחומי הדעת השונים של בתי הספר.

Big picture

אגף א' מורשת

מורשת דרוזית

השתלמות מורים מורשת דרוזית פדגוגיה מוטת עתיד

במסגרת השתלמות מורי המורשת הדרוזית, מדריכים

ומנהלים, בבית יציב בבאר שבע, השתלמות שהתמקדה בששת עקרונות המודל של פדגוגיה מוטת עתיד , פרסונליות, שיתופיות, אי פורמליות , גלוקליות

תמורתיות , תכלול של זהות וייעוד אישי.

בהמשך כולם הגיעו לאונ׳ בן גוריון למרכז לעשייה אפקטיבית חברתית, מרכז ראשון מסוגו בארץ ובעולם

המשתלמים השתתפו בפעילות משולבת בכלים הדיגטליים לבירור ערכי , זהות, לקידום חינוך לערכים

והפנמת המודל ״פדגוגיה מוטת עתיד.

אגף א' שפות

גרמנית

סיור מודרך בתל אביב לרגל יום ההולדת ה -100 של הבאוהאוס

למורה שרה ר. העובדת בתיכון בתל אביב היתה יוזמה נהדרת לרגל יום ההולדת ה -100 של הבאוהאוס.

היא ערכה לתלמידיה סיור מודרך בתל אביב על מנת להראות להם את ״העיר הלבנה״. משרונה הם עברו דרך אבן גבירול לכיכר דיזנגוף. בסיור הזה, המורה הסבירה על רחובות ומקומות חשובים.

עם תפיסת השלטון של היטלר ב-1933 והאיסור על המקצוע ליהודים בגרמניה, עלו לישראל תלמידים יהודים רבים בבאוהאוס בדסאו. בעיר הצעירה של תל אביב, הדור הזה הצליח להגשים את חלום הארכיטקטורה הפונקציונלית ולבנות את העיר הלבנה, שנמצאת ברשימת מורשת עולמית של אונסקו מאז 2003.

בהתבסס על מבנים נבחרים, הקבוצה עבדה עם המורה כדי לפתח את האלמנטים הספציפיים של הבאוהאוס. כמו כן נדונו היסודות האדריכליים המאפיינים את הבאוהאוס הישראלי.
Big picture

ערבית למגזר היהודי ועולם הערבים והאסלאם

הכנס השנתי ה-31 של המורים לערבית ולעולם הערבים והאסלאם בישראל

הכנס הארצי למורי הערבית והאסלאם התקיים בתאריך כט' בסיוון תשע"ט, 2.7.19, בין השעות 15:00-8:45 באולם בית הספר חט"ב "אחד העם", ברחוב זכרון יעקב 43 פתח תקוה.

בכנס נכחו יו"ר ועדת המקצוע פרופ' אליעזר שלוסברג, מפמ"ר ערבית למגזר היהודי ועולם הערבים והאסלאם סיגלית שושן, מדריכים מחוזיים וארציים ומורים לערבית ולאסלאם.

הכנס כלל הרצאות אקדמיות מפי ד"ר ח'אלד שיח' אחמד, חבר ועדת המקצוע ומרצה באוניברסיטת תל-אביב וגב' ז'קלין בן בסט, ראש אגף תכנון ובקרה במערך הסייבר הלאומי.

בנוסף, המורים השתתפו בסדנאות פדגוגיות והאזינו להרצאת סיכום מפי מפמ"ר ערבית ואסלאם על הדגשים והיעדים כהיערכות לשנת תש"פ.

ספרדית

לצוות ספרדית הייתה יום עיון כדי לסכם את השנה.

המורים נפגשו בסמינר שיין בפתח תקווה. הייתה חוויה מקסימה.

כולם הכירו יותר טוב אחד לשני דרך פעילויות, ויצאו עם חיוך בפנים, מוכנים לנוח בחופשה.

Big picture

צרפתית

כנס השנתי למורים

בסוף חודש יוני התקיים הכנס השנתי למורים בצרפתית בזיכרון יעקב. במשך יומיים המורים השתתפו בהרצאות וסדנאות כאשר הנושא הכללי של הכנס הוקדש לפדגוגיה חדשנית ושיתוף פעולה אקטיבי בין המשתתפים.

בדברי פתיחה שלה גב' דוריס עובדיה, מפקחת לצרפתית הדגישה את המושג "מספר" : מספר המורים, מספר התלמידים, מספר השפה הצרפתית בעולם ועוד. וכמובן הדגש המרכזי היה שמאחורי המספרים עומדים המורים המאפשרים את לימוד השפה הצרפתית, אותם מורים אשר הם הגורמים למספרים היפים ומכובדים ולא ההפך.

כדי לתת ביטוי לעשיית המורים, המשתתפים נהנו מתערוכה פדגוגית בה עשרה מורים הציגו כל אחד את הפרויקט שהוא ליווה מיוזמתו סביב תחום הדעת.

בנוסף, במשך יומיים המורים חולקו בסדנאות שונות בהן הם קיבלו כלים דיגיטלים חדשניים ואף התנסו בהם כאשר הרעיון המרכז שכל אחד יצא כבר עם תוצרים שלו ושל שותפיו לעבודה.

לשם כך נוצרה פלטפורמה דיגיטלית שבה המורים שיתפו וישתפו בהמשך חומרים לימודיים כמו קפסולות וידיאו.

ביום השני מר' סרג' בורג, מנהל המכון הצרפתי הרצה בנושא "פוליטיקות שפתיות וחינוכיות ומקום הפרנקופוניה בעולם". באופן מרתק הוא הציג את חשיבות השפה הצרפתית בעולם, על חשיבות ושימוש בשפה ככלי פוליטי לכל דבר ושפעתה של השפה הצרפתית בעולם.

שיא הכנס והחדשני בו זמנית היה סדנת החברותא: המורים חולקו לצוותים בהם הן דנו בעזרת דף מנחה בסגנון של חברותא אמתי. הנושא של החברותא היה "הנאת הלמידה". דרך משימות שונות קבוצתיות כל צוות דן בנושא (דרך מילים, ביטוים, טקסטים וסרטונים) כאשר המשימה המרכזית של הצוות הייתה להשלים את המשפט "הנאת הלמידה....". כל צוות הגיע דרך הדינמיקה הייחודית שלה לתובנות שונות אך משלימות אחת את השנייה.

לסיכום אפשר לכתוב שכנס המורים לצרפתית הצליח שוב להפתיע השנה והתגר את המורים כי בסך הכל "הנאת הלמידה מתאפשרת אצל התלמיד כאשר עומד לצידו (ולא מולו) מורה בעל מוטיבציה המוכן להתנסות בפדגוגיה חדשה ".

אנגלית

SUMMER SCHOOL

עם סיום שנת הלימודים, נפגשו 240 מפקחים, מדריכים ארציים, מדריכים מחוזיים ומרצים במכללות המורים להוראת אנגלית לשני ימי לימוד והשתלמות הנקרא - SUMMER SCHOOL 2019. האירוע התקיים בבית הארחה בנווה אילן בימים ב-ג, 1-2.7.2019. הכנס עמד בסימן המגמות המרכזיות בהוראת אנגלית בשנים האחרונות: יצירת סטנדרטים בנושאים פיתוח שפה דבורה, הרחבת אוצר מילים, פיתוח מקצועי למורים ועוד.

בכנס השתתף אורח הכבוד, פרופ' קלוד גולדנברג מאוניברסיטת סטנפורד , אשר דיבר על מגמות גלובליות לשינוי תכניות לימודים המכוונות סטנדרטים. ד"ר ציונה לוי, מפמ"ר אנגלית, הציגה את האפיונים והרציונל בתוכנית הלימודים המעודכנת באנגלית, אשר חלקים ממנו יתפרסמו סמוך לפתיחת שנת הלימודים תש"פ.

ד"ר סוזי רוסק וד"ר ג'נינה קאהן-הורוביץ הציגו את האתגרים של רכישת אנגלית כשפה זרה בשלבי החינוך הראשונים במיוחד כלים לאורינות בסיסית בהתאם למטרות קריאה ואפילו תוך התייחסות לשיקום קריאה במידת הצורך. ד"ר ליסה אמדור,יו"ר הוועדה לעדכון תכנית הלימודים,וד"ר אלישבע ברקון, יו"ר ועדת המקצוע, הציגו את תכנית הלימודים המעודכנת וכן את האתגרים בהצגתה בבתי-הספר ללא ספרי לימוד מוכנים עדיין.

בערב, חוו משתתפי ההשתלמות התנסות בתיאטרון פלייבק בנושא עבודת ההדרכה בהקבלה להוראת אנגלית. שביעות הרצון משני ימי-הלמידה הללו היתה גבוהה במיוחד והמשובים מצויינים.

בסרטון המרגש ניתן לראות לקט משלל התוכניות שיושמו השנה ברחבי הארץ בכל שכבות הגיל: speak Up, Lets Talk, Keep Taliking, B, Building Blocks, English Libraries, Learn in Tune u ועוד..

סרטון סיכום שנה אנגלית תשע"ט

כנס המורים השנתי של המורים לאנגלית - ETAI

ועידת המורים לאנגלית של ETAI, התכנסה השנה ליומיים במלון רמת רחל בימים ד,ה 4-5.6.2019. בכנס שמעו המשתתפים הרצאות של דוברים מהארץ ומחו"ל, והשתתפו בסדנאות בהם חלקו רעיונות כצוות מקצועי לומד בנושאים הרלוונטים לתכני הוראה, דרכי הוראה והתפתחות מקצועית. בערב היום הראשון, התקיים אירוע מרגש לציון 40 שנה ל ETAI, בהשתתפות כל יושבי הראש במהלך השנים. באירוע השתתפה גם יעל גפן, אשתו של רפאל גפן ז"ל, מפמ"ר אנגלית במשרד החינוך בשנות ה-70 וה-80 והיוזם והמקים של ETAI לפני ארבעים שנה. הייחודיות של הארגון הארצי הוא בכך שהוא של המורים לאנגלית בישראל ועל-ידי המורים.

ETAI מציב כמטרה ליצור קהילה לומדת של מורים לאנגלית לשם תמיכה הדדית וחשיפה למחקרים, חומרים, שיטות הוראה ואמצעים טכנולוגיים חדישים ומעודכנים במפגשים של ימי עיון וכנסים. בכנס השנה, ציונה הציגה מחקר חיובי ביותר אשר ליווה מורים שהשתתפו בקהילות לומדות ברחבי הארץ הממומנות ע"י התכנית הלאומית לקידום לימודי האנגלית.

Big picture

תמונת הרקע

"אִם אָדָם הָיָה מוֹשֵׁךְ אַחֲרָיו חוּט לְכָל מָקוֹם שֶׁהוּא הוֹלֵךְ, מֶה הָיָה מְסַמֵּן אַחֲרָיו ..."

תוואי נחל בפארק חמשת האחיות , אנגליה..צלם - מרטוריוס

Meander pattern on the valley floor of the river Cuckmere at the Seven Sisters Country Park in southern England -Marturius


Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.