משפחת החשמונאים

החשמונאים באים!

בצער רב אנו מודיעים על מותו של שמעון התרסי

מותו של שמעון

אנטיוכוס המשיך לחרוש מזימות כנגד שמעון, וקנה את ליבו של חתנו של שמעון, תלמי בן חבוב, שליט יריחו. תלמי הזמין את שמעון לסעודת חג במבצר דוק, ובמהלך הסעודה התנפל לפתע על שמעון ועל שניים מבניו שנוכחו שם - יהודה ומתתיהו, ורצחם (בחודש שבט, שנת 134 לפנה"ס). גורלו זה של שמעון היה זהה לגורל אחיו - אף אחד מבניו של מתתיהו הכהן לא זכה למות מיתה טבעית, וכולם מתו בחרב, אם בשדה הקרב ואם במזימותיהם של הסלווקים.

שמעון הוא האחרון שנותר מבניו של מתתיהו

Big image

פרח "דם המכבים"

מקור השם דם המכבים הוא אגדה לפיה פורח הפרח בכל מקום בו טיפת דם מדמם של המכבים נפלה לארץ.

הדעה שלך חשובה!!!

מי אתה חושב שעשה את הטוב ביותר לעם?

בינתיים כבר יותר מאלף הצביעו!

הצביעו גם אתם ואולי תזכו ב- 100 כבשים!

המצביעים למנהיג שיהיו לו את מירב הקולות יכנסו להגרלה ושלושת המנצחים בהגרלה יזכו ב- 100 כבשים כל אחד!
Big image

נספר לכם קצת על בני המשפחה

אב המשפחה- מתתיהו החשמונאי

מנהיג מרד החשמונאים בשלטון הסלווקי בארץ יהודה. עמד בראש משפחת כהנים חזקה ורבת השפעה בעיר מודיעין וסביבותיה. אביהם של: יוחנן, שמעון, יהודה, אלעזר ויונתן.

בזמן השלטון הסלווקי בארץ הגיעו היוונים למודיעין, הם בקשו ממתתיהו שייתן דוגמה לאחיו ויזבח ראשון לאליל. מתתיהו סירב לעשות זאת והצהיר אמונים לתורה ולמצוות. כאשר נגש אחד היהודים לזבוח על הבמה לאליל, מתתיהו כעס והרג את היהודי המתיוון. כמו כן הרג את שליח המלך והרס את הבמה. לאחר מכן, ברחו מתתיהו ובניו להרים ורבים מבני יהודה וכך החל מרד המכבים.

בעל מזל- יוחנן הגדי

בנו של מתתיהו החשמונאי ואחד ממנהיגי מרד החשמונאים.

יוחנן פחות מפורסם מבין חמשת בני מתתיהו, הוא לא עמד בראש הנהגת העם ולא נהרג בקרב. נראה ששמו השני של יוחנן, גדי, מרמז על מזל טוב. יוחנן מוזכר ראשון ברשימת חמשת בני מתתיהו בספר מכבים א' ולכן ייתכן שיש ללמוד מכך שהוא היה הבכור בין האחים.

יוחנן היה מהמפקדים הבכירים במרד החשמונאים. בקרב מול ניקנור עמד בראש מחלקה ובה אלף וחמש מאות איש, שהיו רבע מכלל הלוחמים באותו קרב (ספר מכבים ב'ח,כא-כב). גם בזמן מאוחר יותר, בתקופת הנהגתו של יונתן, הוא מכונה "ראש החיל" (מכבים א' ט,לה).

נשאר יותר מכולם- שמעון התרסי

שמעון היה כהן גדול ונשיא היהודים החל משנת 143 לפנה"ס. הוא היה בן לשושלת החשמונאים, בנו השני של מתתיהו הכהן.

שמעון השתתף במרד החשמונאים בתחילה תחת הנהגתו של אביו, ולאחר מכן תחת הנהגת אחיו הצעיר יהודה המכבי. לאחר מות יהודה יונתן החליף אותו ולאחר שמת גם יונתן שמעון החליף אותו.

שמעון היה מנהיג כריזמטי אשר הנהיג את העם לעצמאות.

שמעון כרת ברית עם אויבו של טריפון דמטריוס השני. בזכות הברית הוכרזה ממלכת יהודה לממלכה חופשית ועצמאית, שאינה משלמת מס לממלכה הסלאוקית. שמעון ניצל את מעמדו החדש, והשיג הישגים רבים צבאיים.

אחת הפעולות החשובות של שמעון הייתה חידוש הברית עם רומא.

הכובש- יהודה המכבי

מנהיג מרד החשמונאים בנו השלישי של מתתיהו החשמונאי.

לאחר שאביו, מתתיהו, מת יהודה נבחר למלא את מקומו ולכיות מנהיג המרד. כבר בראשית דרכו, זכה יהודה להצלחות מרשימות בשדה הקרב, כשגבר על צבאו של המצביא הסלווקים.

יהודה הצליח לשחרר את כל ירושלים, למעט החקרה (ששימשה מפלט ליוונים ולמתיוונים היהודים), וטיהר את בית המקדש. בעקבות הטיהור חגגו המורדים את חנוכת המקדש - וכיום חג החנוכה.

הכל בגלל הפיל- אליעזר הרוחני

היה בנו של מתתיהו החשמונאי ואחיו של יהודה המכבי. נודע בגלל מותו ההרואי בקרב בית זכריה במבצע התאבדות לחיסול פיל שחשב שעליו נמצא מנהיג האויב.

בספר חשמונאים ב' מסופר שאלעזר קרא לפני העם בספר הקודש לפני היציאה לקרב. הוא נקרא ה"חורני" מכיוון שמקום מגוריו היה בית חורון.

האח הצעיר- יונתן הוופסי

בן למשפחת חשמונאי. צעיר בניו של מתתיהו, אחיו של יהודה המקבי וממנהיגי המרד בסלווקים. כיהן ככוהן גדול ומושל יהודה, פעל לייסוד מדינת החשמונאים ולהרחבת גבולותיה. נרצח בעכו במזימה שרקם נגדו טְרִיפוֹן, מושל סוריה.

בשנת 160 לפנה"ס, לאחר מותו של יהודה המקבי בקרב אֶלְעָשָׂה, נטל אחיו יונתן את שרביט ההנהגה. הימים היו ימי שפל במאבקם של המורדים נגד השלטון הסלווקי. לאחר שנים של חוסר יציבות בבית המלוכה באנטיוכיה. יונתן היה אחד המנהיגים החשמונאים הפעילים ביותר בתחום המדיני. יונתן טיפח ופיתח קשרי חוץ חשובים, לחיזוק מעמדה הבינלאומי של יהודה, ולנקיטת צעדים לקראת ריבונותה.

רגע לפני שתלכו להצביע, יש כאן סרטון שאולי ישנה את דעתכם!

פה תוכלו להצביע!