האסון בנאפל

רעידת אדמה בחוזק 7.8 בנאפל

Big image

מיקום הרעידה

מוקד הרעידה היה כ-29 קילומטרים דרומית-מזרחית למחוז לאמג'ונג שבנאפל, בעומק של כ-15 קילומטרים

שאלה למה יש רעידות אדמה? ואנחנו עונים עליה

רעידות האדמה הן תזוזה מהירה לאורך משטח החיכוך שבין חלקי הקרום של כדור הארץ. בעוד בחלקו התחתון של הלוח קיימת תנועה רציפה, משטח החיכוך של החלק העליון של הלוח, הקרום, "נעול" בדרך כלל ואין עליו תנועה, עד שהמאמץ משתחרר בבת אחת ברעידת האדמה.

ברעידות אדמה משתחררת כמות אדירה של אנרגיה והמוקד שלה נחשב המקום שבו היא מתחילה. נכון להיום אין עדיין שיטה למדוד ישירות את האנרגיה שמשתחררת ברעידת האדמה (אנרגיה סיסמית) ואנו מבטאים אותה על פי גודלה ("מגניטודה"). המגניטודה, שהוגדרה לראשונה על ידי צ'רלס ריכטר בשנת 1934, היא מדד של האנרגיה הסיסמית שהשתחררה במוקד הרעידה. רעידת האדמה החזקה ביותר שנמדדה הייתה בגודל של 9.2. רעידת אדמה חזקה (בגודל של יותר מ-6) גורמת בדרך כלל לקריעה של פני השטח.

סיפור אישי

השניים, אביב רוזן ויונתן מולכו, יצאו לטיול של אחרי צבא למזרח. כשהמחלצים הגיעו אליהם, הם הודיעו להם שהם רוצים להישאר בזמן שכל שאר הישראלים פונו מהמקום.

פה רוזן, אמו של אביב ממושב גיאה הסמוך לאשקלון, התעדכנה מבנה שהוא החליט לא להתפנות והרגישה גאווה. "זה לא עושה לי קל, אבל אני מבינה שיש לו ערכים ויש לו חשיבה על אחרים מלבד על עצמו", אמרה רוזן.


היא הוסיפה כי "אני מאוד גאה בבן שלי ואני חושבת שכל מדינת ישראל צריכה להיות גאה בילד כזה שלא רוצה לקום ולברוח אלא נשאר ועוזר. הוא ויתר על מקומו במסוק והחליט להישאר ולעזור לעוד קבוצה של עשרות אנשים. בגלל אהבת האדם שלו, הוא נשאר מאחור ולא בשביל לקבל משהו".

במשרד החוץ עדכנו אחר הצהריים (ג') כי ישנם עדיין 17 ישראלים שמוגדרים "מנותקי קשר". במהלך היום חילצו אנשי חברות הביטוח השונות ישראלים מאזורים שונים, בלנגטנג, באוורסט ומאזור הגבול המשותף לנפאל ולטיבט.

דובר משלחת משרד החוץ בנפאל, אלון לביא, מסר כי צבא נפאל הסכים להעמיד מסוק צבאי גדול מדגם MI-17 כדי לחלץ את שאר הישראלים. סמנכ"ל אסיה במשרד החוץ מארק סופר ושגריר ישראל בנפאל ירון מאיר נפגשו עם סגן הרמטכ"ל הנפאלי וסיכמו איתו להגביר את מאמצי החילוץ.


סגן הרמטכ"ל הנפאלי הנחה את יחידות הצבא בפיקודו לצאת לאזור ולעשות שימוש בכוח פיזי כדי להגן על המטיילים הישראלים. נוכח גילויי אלימות כלפי מטיילים ישראלים הנחה סגן הרמכ''ל על יחידות הצבא לצאת לאזור.


עזרה מישראל

כנוהג קבוע בעת אסונות בקנה מידה גדול, שלחה משלחת סיוע של פיקוד העורף וחיל הרפואה, וחילצה אחדים מתושביה ששהו בנפאל, בין השאר להשלמת הליך פונדקאות. שלושה מטוסי הרקולס של חיל האויר נשלחו לנפאל כשעל סיפונם 260 אנשי צוות ו-95 טון ציוד, כולל בית חולים שדה עם מחלקת פגיות, גנרטורים ציוד תאורה ואמצעים נוספים.