למה דווקא חופשה בדרום הארץ?

אמיר פרג אסף אדרי ואושר קדוש

פארק תמנע

מידע

פארק תמנע נוסד בשנת 1982 על ידי המועצה האזורית חבל אילות, קרן קיימת לישראל, והחברה לפיתוח חוף אילת של משרד התיירות. הפארק מופע על ידי המועצה האזורית חבל אילות באמצעות החברה הכלכלית לפיתוח התיירות ובסיוע הקרן הקיימת לישראל, קק"ל, הפיתוח באתר בוצע בשיתוף קק"ל, המועצה האזורית חבל אילות, תרומת משפחת צ`ודנואו ממילווקי, תורמים מארצות הברית וה JNF

, - הכניסה לפארק תמנע נמצאת כ -20 ק"מ מצפון לאילת (כביש 90, בין סימני ק"מ 35-36). פארק תמנע הוא בקעה רחבת ידיים המשתרעת על שטח של כ 60,000 דונם וצורתה מזכירה פרסה המוקפת במצוקים תלולים משלושת צדדיה, בבקעה התקבצו תופעות טבע מיוחדות ואתרים היסטורים קדומים שאין דומה להם בישראל בצד פעילויות מגוונות לכל המשפחה.

עין עובדת-מסלול קבר בן גוריון

מידע


מיקום:

בהר הנגב, בקרבת שדה בוקר. הכניסה מכביש מספר 40, באר שבע - מצפה רמון, בכניסה למדרשת שדה בוקר.

שירותים:

במבואת כניסה תחנת מידע, חנות, שירותים, ספסלי פיקניק.

שירותי הדרכה:

מרכז חינוך והסברה

תוכניות הדרכה מיוחדות:

הדרכה של מדריכי רשות הטבע והגנים. בבניין הסמוך לקבר מוקרן חזיון המספר על חייו, חזונו ופועלו של דוד בן גוריון.

תופעות מרכזיות באתר:

אפיק נחל צין זורם בקניון שאורכו כקילומטר וחצי. קירות המצוק בנויים סלע גיר ושכבות צור. שלושה מעיינות נובעים בחלק זה של הנחל: עין מעריף, עין עבדת ועין מור. המעיינות הראשונים יוצרים מפלים שבתחתיתם נוצרו בריכות. לאורך ערוץ הנחל צומחים: קנה מצוי, סוף, סמר, ימלוח, אשל ומלוח. במעלה הנחל מצויה חורשה של צפצפת הפרת. בחלקו הצפוני צומחת אלה אטלנטית. אחוזת קבר בן-גוריון ממוקמת מעל ערוצו של נחל צין, ובה קבריהם של דוד בן גוריון ורעייתו פולה. מרחבת הקבר נפרש נופם של נחל צין ורמת עבדת.

תשתית הדרכה באתר:

שביל הליכה המסומן בסימון שבילים כחול עובר לאורך הנחל, עוקף אזורים קשים להליכה. חלק מהשביל כולל מדרגות חצובות בסלע. ניתן לעלות עם השביל במעלה תלול ובו מדרגות חצובות וסולמות עד לחניון העליון, או לערוך מסלול מעגלי ולחזור באותו השביל. לאחוזת הקבר חונים במגרש החניה שלפני הירידה לנחל. משם יש שביל הליכה מותאם לנכים עד אחוזת קבר דוד בן גוריון. רחבת הקבר מוצלת ברובה והיא כוללת מרפסת תצפית

מצדה

מידע

מצדה - סיפור הגבורה האחרון של המרד הגדול. מקום בו האבנים מספרות את מיתוס הגבורה והאומץ של הבחירה במוות ולא בעבדות. סיפור שראשיתו במצודה חשמונאית, המשכו במבצר מפואר ובארמון של הורדוס המלך ונגמר במסעות ליליים של תנועות הנוער להעפיל למצדה עם זריחה. מצדה הוא אתר בעל חשיבות עולמית לאנושות כולה, הנמצא במקום בו ים המלח מצטלם הכי טוב. הביקור במקום הוא חובה, לפחות פעם בחיים!

דרך הגעה

כ-18 ק"מ דרומית לעין גדי או 12 ק"מ מכיוון עין בוקק הרכבל מכיוון מזרח (ים המלח).דרכי הגישה למרומי מצדה:

כיום אפשר להגיע לפסגת ההר ברכבל שעולה מכיוון ים המלח או בשני שבילים:

שביל הסוללה:

שביל תלול, אך קצר ונוח, העולה מרחבת החנייה המערבית של מצדה (גישה מכיוון העיר ערד). שביל זה, הקיים עוד מתקופה קדומה ונפרץ בידי נזירים בתקופה הביזאנטית. משך עלייה כ- 20 דקות.

שביל הנחש:

שביל ארוך אך קל יותר בהשוואה לשביל הסוללה, נוח רחב ועולה מרחבת החנייה המזרחית של מצדה. משך העלייה כ- 45 דקות.
שביל הנחש נפתח כשעה לפני זריחת החמה בכל בוקר. שביל הנחש נסגר בתנאי מזג אוויר חריגים ובדרך כלל על פי דיווחים מצה"ל על תנאי מזג אוויר קשים באזור.

משך הסיור:

שלוש שעות

עונה מומלצת:

כל השנה (בקיץ עדיף בבוקר)

לא לוותר!

על ביקור במוזאון מצדה על שם יגאל ידין , ועל החזיון האור קולי במערב מצדה, הגישה מכיוון ערד בלבד ( הגעה עם רכב).

מה יש עוד ?

מרכז מבקרים ובו שירותים מודרניים לרווחת המבקרים. סרט המספר את סיפורה של מצדה, מודל המתאר את מצדה וסביבותיה, תצוגה של ממצאים ארכיאולוגיים.

מוזיאון מצדה על שם יגאל ידין תרומת קרן שוקי לוי

חזיון אור קולי מרשים המספר את ההיסטוריה של גן לאומי מצדה, כל שלישי וחמישי

Big image