כבר לא בגן....

מתכוננים לכתה א'

הכנה לכתה א' - זה הזמן להתחיל.....

ילדי גן חובה נמצא עכשיו לקראת הימים אחרונים בגן הילדים.

בקרוב הם ייפרדו מגננת, מהישיבה במעגלים, מסדר היום גמיש ותעבור לכתי א '.

אתכם הורים זה וודאי מלחיץ, אך גם עבורם זו נסיעה אל הלא נודע. אי ודאויות, ציפייה, פן חדשות, תכנים וסדר היום חדש - עם כל זה ילדכם יצטרף להתמודד בקרוב מאוד.

אז אם גם אתם מעוניינים בכלים שיעזור לכם להכין את ילדיכם לכתה א ', העלון הזה בשבילכם.

כישורים שפתיים

כישורי שפתיים שילדים אמורים לפתח כבר בגן, לפני עלייה לכיתה א ', כוללים:

מודעות פונולוגית - חריזה, חלוקת מילים להברות ועיצורים, זיהוי צליל פותח וסוגר.

ידע על אותיות- זיהוי אותיות והכרת שמותיהן, קשר בין אות לצליל.

כתיבה בסיסית - כתיבת שם הפרטית ועוד מילים הספורות בכתב תקנית.

שפתו של הילד צריכה להיות תקינה ונהירה לכולם, ואוצר המילים שברשותו רחב.

עליו להכיר מושגים בסיסיים בשפה (כגון: הפכים, צורות, צבעים). לתאר סיטואציה או תמונה שרואה, ולהגדיר חפצים בסיסיים (לדוגמא, מה זה כיסא).

לשם חיזוק היכולות השפתיות נשחק עם הילד משחקי חריזה שונים ומשחקים לזיהוי צליל פותח וסוגר במלה, נבנה סיפורים תוך התבוננות ברצפי תמונות, נתאר סיטואציות המתרחשות בתמונות ונקריא ספרים.


קישורים למשחקים למודעות פונולוגית וזיהוי האותיות

http://www.hagitfrenkel.org/-35 האתר של חגית פרנקל


http://sodmaya.co.il/parentsinfo/letters.aspx הסוד של מיה


http://gambabo.cet.ac.il/flash/combinations/index2.aspx?http://gambabo.cet.ac.il/Act/act1.aspx?sGmabaOfakimActivityUpdateGradeUrl=http://www.gamba1.cet.ac.il/Student/UpdateActivityGrade.aspx;nActivityTreeID=0;nActivityID=1;nWordLength=0;nSuccessLevel=90;nRoundCount=0 גמבה- זיהוי אותיות וצליליהן

יכולות מוטוריות

כוללות את תחום המוטוריקה הגסה והמוטוריקה העדינה:

מוטוריקה גסה- היכולת להפגין שליטה ותיאום מכוון על ביצועי הגוף: לקפוץ על רגל אחת, לרוץ, לדלג, ללכת אחורה, למשוך בחבל, לטפס במגלשה ולהפעיל כוח בגפיים, להתארגן ולהתמצא במרחב. בנוסף חשובה יציבה נכונה וחוזק של חגורת הכתפיים לשם ישיבה המותאמת לכתיבה ממושכת.


מוטוריקה עדינה- כוללת קיום יד דומיננטית בכתיבה, אחיזת עיפרון נכונה, יכולת שליטה טובה בציור וכתיבה, צביעת ומילוי שטחים, גזירה, הדבקה, השחלת חרוזים, כפתור כפתורים, יכולת העתקת צורות קטנות ומורכבות, כתיבת השם ותיאום עין יד.


ניתן לחזק יכולות מוטוריות- תוך משחק באטבי כביסה, השחלת חרוזים, לישת בצק, גזירה, צביעה ומילוי שטחים, משחק בדוקים ותרגילי ספורט המחזקים את חגורת הכתפיים. במהלך המשחק ניתן לשלב תרגילי חשבון וליצור אותיות וספרות מחומרי היצירה השונים.

קישורים נוספים לשימושכם