העם דורש צדק חברתי!

חלוציות שנות 2000

דפני ליף - מנהיגת המהפכה החברתית

מחאת האוהלים, החלה כמחאה צרכנית עממית נגד מחירי הדיור הגבוהים , הן ברכישת דירות והן בהשכרתן. קבוצת צעירים מתל אביב, בראשות דפני ליף, הקימה מאהל אוהלים על שדירות רוטשילד בלב תל אביב ופתחה במקביל דף בפייסבוק. מכאן, בגיבוי חזק של התקשורת ועם רוח גבית של מחאת הקוטג' שצלחה ועם תקדים תחריר במצרים, החלו להתגלגל המחאה הצרכנית הגדולה ביותר בתולדות ישראל, ששיאה בהפגנת 300 האלף בת"א ובהקמת מאהלי מחאה בערים רבות.

איך הכל התחיל?

ביולי 2011, עם סיום חוזה שכירות דירתה בתל אביב. פתחה דפני ליף "אירוע" ברשת החברתית פייסבוק, שבו הזמינה אנשים להצטרף למאהל מחאה שהוקם בשדרות רוטשילד, בהמשך כונתה המחאה "מחאת האוהלים", כאשר רבים אחרים בישראל החלו להציג את דרישותיהם בנוגע למחירי המוצרים והבתים בישראל ולמקורות ההכנסה של מעמד הביניים בישראל.

עליות ומורדות

בעקבות המחאה הופצו ביקורות רבות על דפני ובניהן תקפו אותה על כך שלא שירתה בצבא, ועקב זה היא נאלצה לחשוף את מחלת האפילפסיה שלה (מחלת הנפילה- מלווה בפרכוסים).


לאחר הצלחת המחאה נפתחה מחאה נוספת בהנהגתה של דפני, אך התפתחה אלימות ועקב זה העמידו את דפני לדין ולבסוף יצאה זכאית.


דפני שילמה מחיר כבד ויקר לאור חשיפותה לציבור הרב. מחאת האוהלים, החלה כמחאה צרכנית עממית נגד מחירי הדיור הגבוהים , הן ברכישת דירות והן בהשכרתן. קבוצת צעירים מתל אביב, בראשות דפני ליף, הקימה מאהל אוהלים על שדירות רוטשילד בלב תל אביב ופתחה במקביל דף בפייסבוק. מכאן, בגיבוי חזק של התקשורת ועם רוח גבית של מחאת הקוטג' שצלחה חודש קודם לכן ועם תקדים תחריר במצרים, החלו להתגלגל המחאה הצרכנית הגדולה ביותר בתולדות ישראל, ששיאה בהפגנת 300 האלף בת"א ובהקמת מאהלי מחאה בערים רבות.דפני סחפה יחד איתה עוד מאות אלפי אנשים גם צעירים וגם מבוגרים שיצאו לרחובות תל אביב להפגין.

המחאה אינה התקיימה באלימות פיזית ואף לא מילולית ועל כך נשיא המדינה שמעון פרס פרגן ביותר.

דפני נאמה בעצרות המחאה המרכזיות, והייתה מראשי דוברי המחאה בראיונות באמצעי התקשורת. היא נמנתה עם קבוצת מובילי המחאה שנפגשה עם נשיא המדינה שמעון פרס במשכן הנשיא בירושלים.

ההשפעה המרכזית של המחאה היא שינוי תודעתי עמוק לגבי מערכת הכוחות במדינה. היא הראתה שהאזרחים שהכי מזדהים עם המדינה אינם שבעי רצון מהשיטה הכלכלית-פוליטית שלה, והם מסוגלים להתארגן נגדה גם במחיר של פגיעה ביציבות השלטונית. לפי סקר מיוני 2012, כ-70 אחוזים מהציבור היהודי עדיין תומכים במחאה.

תמונה זו פורסמה בדף פייסבוק אשר מסית נגד דפני

יוזמת המחאה החברתית-כלכלית, דפני ליף, הגישה לפני מספר שעות תלונה רשמית במשטרת ישראל בעקבות גל ההסתה נגדה. ליף הגישה תלונה על הסתה ואיומים לפגיעה פיזית בתחנת מרחב יפתח שביפו, לאחר שבסוף השבוע העלו מפעילי הדף "השמאל הקיצוני סכנה לישראל" בפייסבוק הודעה עם תמונתה של ליף שעליה הכיתוב "רוצחת", ומתחת הכיתוב "דמו של משה סילמן על ראשה של דפני ליף". ההודעה זכתה לשיתופים ולייקים רבים, והוסרה לאחר מספר שעות מהרשת.

בעקבות המחאה

אמרו עליה שהיא עילגת, חסרת משקל סגולי, שהיא לא יודעת מה היא רוצה, אבל בשורה התחתונה דפני ליף, 25, הפכה לגנרטור של המהפכה הכי גדולה שקמה פה. היא הרימה את הפקק, והלחץ התפרץ החוצה בעוצמה שאף אחד לא צפה. גם אחרי שורת ניסיונות הדחה ומהלכי בריונות נגדה, היא מתעקשת לקחת פיקוד על הדבר הכי מרגש ומטלטל שמתחולל במדינה. "אני חווה בדידות איומה. איך אני יכולה לשקף לחברים שלי מה עובר עליי, איך הולמים בי ואיך אני מתה מפחד ברגעים מסוימים"

דעתינו האישית:

דפני ליף משמשת דמות חלוצה עבורנו מפני שהובילה את המחאה והנהיגה אותה, הצליחה לסחוף אחריה מאות אלפי אנשים למחאה והצליחה לשנות את תודעת האנשים לגבי המחירים המופרזים ומעבר לכך אנשים שבעבר הסתפקו בקיטורים יצאו עם משפחותיהם להפגין ברחובות ואף היו אנשים שהקימו אוהלים וגרו בהם עד הגשם הראשון.

דפני ליף הצליחה לנתב את המחאה למקום שאינו אלים ועל אף התגובות הפוגעניות היא דבקה במטרתה והצליחה להוריד את המחירים ולהעלות את המודעות בקרב ציבור הצרכנים.

כל הדברים הללו גרמו לנו לראות בה דמות חלוצה ואף מנהיגה כמו החלוצים של פעם.

מגישות: ניצן צור ושירה צדוק