Sherwood Carnival Winners 2020

February 8, 2020

Thank You Sherwood PTO

What an amazing Sherwood Carnival!!! Everyone had fun, enjoyed lunch and treats and supported our school! A HUGE thank to our Sherwood PTO for making this possible! A special shout out to our Carnival Committee: Kirby Grossman, Stephanie Mantleman, Kirbey Rogic, Amanda Weil, Debbie Fox, Lisa Erlich, Judd Hirschfeld, Stacey Eisenberg, Alyson Pedowitz, Danielle Weinstein, Lauren Levin, Lindsay Meltzer, Sandy Gross, Sylvia Gosk & Jaime Engle.


Thank you to our sponsors: Beanstalk Toys & Books, Judy's Pizza, Michael's Chicago-Style Red Hots, The Audi Exchange, Dr. Jessica Cohen Orthodontics, The Merel Family, The UPS Store & Tamarak for all of your donations!


Thank you Mr. Luce for ALL of your support and hard work leading up to and the day of the Carnival!


Thank you Sherwood Staff for volunteering your time to support our Carnival!

Silent Auction Winners

The Top Parking Spot

The Morris Family


Burn Boot Camp Package

Scott Glassman


B. Styled

Ginny Holland


Camp Ojibwa

Judd Hirschfeld


Club Pilates

Christy Jones


Dr. Jessica Cohen Orthodontics

Mari Berliant


Glamour Girlz Central

Amy Price


Hi Five Sports

Jenny Muslin


Miramar Chef Day

Christy Jones


MW Interiors

Diane Nekritz


Nora's Skin Care Facial

Shari Schachter


Soul 2 Sole Art Party

Ginny Holland


Staci Friedman Coaching

Deborah Brill


The Front Row 2nd Grade Sing

Kirby Grossman


The Front Row 4th Grade Sing

Amanda Weil


The Front Row 5th Grade Sing

Kari Gilbert


The Front Row Kinder Sing

Debbie Fox


Wild Willow

Genevieve Sagett

Classroom Basket Raffle Winners

Kindergarten

Ott - Pandas - Jordyn Fox

Sebert - Animals - Jake Weiss

Walsh - Games Ages 4-12 - Ryan Thephasdin


1st Grade

Funke - Arts & Crafts - The Rogic Family

Tuegel - Science - Roxanne Hysert

Tortorello - Gift Cards - Nicholas Meng


2nd Grade

Baskin - Sleepover Bundle - Ellory Berliant

Phillips - Toys - Olivia Rogic

Serpico - Building & Creating - Mark Dorfman


3rd Grade

Kilen - Movies - Dylan Eldridge

Roberts - Fidgets - Pamela Ramirez

Seligman - Sports - Abbygale Gee


4th Grade

Goldsmith - Trending in HP Mystery Box - Carly Gilbert

Langer - Candy - Laken Eisenberg

Rossman - Summer Camp - Oliver Gosk


5th Grade

Andrews - Comfy & Cozy - Max Berke

Imyak - VSCO - Katie Manaster

Patrick - All things Mini & Gift Cards - Alec Schwartz


Specials

Polyack - Custom Cake - Mason Seiffer

Teacher Raffle Winners

Mrs. Filippi

Winner: Harper Grossman

Principal For a Half Day

Grades K-2


Mrs. Filippi

Winner: Grant Shindler

Principal For a Half Day

Grades 3-5


Mrs. Rode

Winner: Harper Grossman

Fun & Games

Grades K-2

1 winner + 1 friend


Mrs. Rode

Winner: Jake Auslander

Fun & Games Grades 3-5

1 winner + 1 friend


Kindergarten Team

Winners: Jordy Knotek, Blake Eldridge, Makenzie Eisenberg

Slime Party

3 Winners


Ms. Sebert

1 Winner + 1 friend: Mia Facchini

Toy Store Adventure


First Grade Team

Winners: Taylor Lotzof, Katie Cassidy

Painting Session

2 winners + 1 friend


2nd Grade Team

Winners: JT Knotek, Hailey Sims, Ella Wine

Fun & Games

3 winners + 1 friend for each


3rd Grade Team

6 Winners: Tyler Woelfle, Jett Saffro, Mya Thephasdin, Mads Dawursk, Alec Schwartz, Jude Levy

Spring Pinata Party


4th Grade Team

Winners: Samantha Jones, Chloe Brill, Genevieve Dogs

Tshirt Tie Dye Party

3 winners + 1 friend for each


Mrs. Andrews

Winner: Jordyn Meng

Connect 4 Tournament

1 winner + 9 friends


Mr. Patrick

Winners: Katie Manaster, Josie Wendt

YouTube Dance Party

2 winner + 2 friends each


Mr. J and Mrs. Cook Special Outing Grade 5

Winners: Cameron Nagle, Ethan Horwich, Grant Shindler, Sydney Jones

4 winners


5th Grade Staff vs. Student Kickball or Volleyball Game

Winners: Avi Davis, Noah Davis, Ethan Glassman, Gray Kanter, Drew Weinstein, Juliette Sagett, Ethan Horwich, Grant Shindler, Cameron Nagle, Joaquin Rivera, Zoe Heller, Becky Stepan, Addison Wine, Spencer Schachter, Ari Rosenthal


Mrs. Weiss

Winner: Jake Weiss

VIP Author Pass Grades K-1 for Barb Rosenstock


Mrs. Weiss

Winner: Mikki Levin

VIP Author Pass Grades 2-3 for Barb Rosenstock


Mrs. Weiss

Winner: Blake Redisch

VIP Author Pass Grades 4-5 for Barb Rosenstock


Ms. Polyack & Ms. Donelan

Winners: Harley Gross, Jake Lucterhand, Marin Weil

Arty Party grades K-2

3 winners + 1 friend for each


Mrs. Ciral, Mrs. Schneider, Ms. Fooden & Mrs. Skiest

Winners: Lilah Drake, Josie Wendt, Jordyn Meng

T-shirt Decorating Party

3 winners + 1 friend each


Mrs. Nekritz

Winners: Zoe Heller, Andrew Mueggenberg, Nicholas Meng

Ice Cream Sundae Party

3 winners + 1 friend each


Ms. Kastanes & Ms. Waxman

2 Winners: Ella Wine, Matthew Bruce

Emoji Keychain


Ms. Kodroff, Mrs. Dolce, Mrs. Halpin & Mrs. Tazioli

Winners: Ella Wine, Addison Wine, Lexi Kirshenbaum, Hailey Sims

Slime Party

4 winners + 1 friend each


Mr. Rhodes

Winner: Chloe Brill

Private Cello Concert & Treat

1 winner + 2 friends


Mr. J & Mrs. Cook Open Gym Recess Wednesdays Grades 3-4

Winners: Mads Dawursk, Chase Heller, Sam Schachter, Mason Hirschfeld, Emma Sagett, Mikki Levin, Cooper Ratskoff, Mark Dorfman

8 Winners


Mrs. Cook Fridays In March Lunch Bunch Grades K-2

Winners: Harper Grossman, Chaya Mantelman, Katie Cassidy

3 winners


Mr. J Mondays Lunch Bunch Grades K-2

3 winners

Winners: Michael Sturch, Marin Weil, Ellie Auslander


Mr. J Mondays Lunch Bunch Grades 3-5

3 winners

Winners: Oliver Gosk, Andrew Mueggenburg, Mikki Levin


Mr. J Tuesdays Lunch Bunch Grades K-2

Winners: Lev Smiley, Olivia Wood, Chase Weber

3 winners


Mr. J Tuesdays Lunch Bunch Grades 3-5

Winners: Dylan Eldridge, Mark Dorfman, Natalie Leshtz

3 winners


Mr. J Thursdays Lunch Bunch Grade 5

Winners: Jordyn Meng, Carly Gilbert, Mia Facchini

3 winners


Mr. J Fridays Lunch Bunch Grade 5

Winners: Josie Wendt, Carly Gilbert, Cameron Nagle

3 winners