שבת שלום וחג שמח

איגרות המזכירות הפדגוגית - סיוון, מאי 2018 (79) משרד החינוך

חברים יקרים שלום,

עומדים אנו בערב חג השבועות, קהילות רבות נוהגות ללמוד ולקדש את הלימוד בליל השבועות (לימוד הוא אתוס יהודי מדורי דורות). השנה, פחות או יותר באותו זמן, התחיל צום הרמדאן המבורך (רמאדן כרים) שבו המאמינים עושים חשבון נפש עמוק במשך חודש שלם.

אירועים אילו מהווים הזדמנות לחשבון נפש על הלימוד והלמידה ולשאול את עצמנו: "כמה ממה שאנו עושים באמת משפיע על השטח?" ויותר מזה: "כמה ממה שאנו עושים מקרב את מה שחלמנו שיקרה?" "כמה העשייה שלנו משפרת את הלמידה? כמה היא בונה את הילדים והילדות?". "האם אנחנו מאפשרים למורים שלנו ללמד כמו שחלמנו ללמד וכמו החלומות שלהם עצמם? האם אנחנו מאפשרים להם את החופש ללמד ולחנך באמת?"

תמיד יש פער בין החלומות להגשמתם במציאות. תמיד כשיוצאים לדרך הדברים נראים מבטיחים, אך כשנכנסים לסיבוכי החיים, הדברים נעשים מורכבים. עם זאת, הפער הבלתי נמנע הזה, הוא הדבר שעלינו לנסות לצמצם. עלינו להיזכר בחלום, לשאול את עצמנו האם אנחנו מגשימים אותו והאם אנחנו מקדמים אותו כראוי. אחד הקטעים היפים שאני מכיר בספרות הישראלית מתאר מכתב שכותב חבר קצת לפני החזרה מהטיול הגדול בחו"ל לחברו המצוי בארץ:

"אחי,
אני הולך לנצל אותך. אני מודיע את זה מראש כדי שלא תתבאס,
ולא תתפלא למה אין בדפים הבאים התייחסות אליך ואל נועה או שאלות על מה שקורה בארץ. עזוב. ממילא רוב הסיכויים שהמכתב הזה יגיע אחרי. עוד חמש שעות אני עולה על מונית שתיקח אותי לשדה התעופה של סאן חואן, ותוך פחות מיממה אני בתל אביב. זה יוצא יום שישי אצלכם, אם אני לא טועה. ואני מבטיח שבשבת, גג ראשון, אני אצלכם בקסטל עם כל התמונות והסיפורים והדאווין של אחד שחזר מטיול ארוך. אבל בינתיים אני צריך שתהיה העד שלי. שתקרא את כל ההבטחות שהבטחתי לעצמי בטיול הזה, כדי שאחר כך יהיה לי יותר קשה לסגת. נמאס לי כבר להחליט החלטות יפות בטיולים, ואחר כך בארץ להרגיש איך הן נוזלות בין האצבעות. הפעם אני רוצה שכל ההכרזות שלי יהיו מתועדות בכתב, ושאתה תקרא ותזכור ותרביץ לי אם תראה שאני מתחיל להתנקנק.
מקובל עליך?
בוא נתחיל.
אני רוצה להתחיל לשחות. אל תצחק. אני רציני. טניס זה נחמד, אבל אל"ף, בברכה של האוניברסיטה יש יותר יפות מאשר בטניס, ובי"ת, יש משהו בשחייה שעושה לך מקום בנשמה. שמכניס אותך לקצב הטבעי של הדברים. וחוץ מזה, מה אני מתנצל? בריכה. פעם בשבוע. תרשום ותשתוק.
אני רוצה להיות גם פחות ציני. הסתובבתי בשנה האחרונה עם אנשים מכל העולם, ואני אומר לך באחריות שהישראלים הכי ציניים מכולם. ונמאס לי מזה. נמאס לי לשחק אותה ששום דבר לא מרגש אותי רק כדי לא לצאת פתאטי. נמאס לי לירות חיצים מורעלים באחרים רק מהפחד שיפגעו בי. אני רוצה לבוא לאנשים עם לב פתוח. מקסימום, מה יקרה?
אני רוצה לאכול ארוחות בוקר גדולות. כמו בטיול. עם ביצה מקושקשת וסלט אבוקדו וסלט ירקות ולחם שחור. אני רוצה להתחיל את הבוקר בארוחה ענקית, ולאכול אותה באיזי, בלי לחץ.
בכלל, נמאס לי להיות לחוץ. אני רוצה לרווח את הלו"ז שלי, כדי לא לאבד את הלוז שלי. אני רוצה לעבוד קשה, אבל לא בטירוף. אירופאים שפגשתי כאן עובדים ארבעה ימים בשבוע, הולכים הביתה בשש ולא חושבים שמשהו לא בסדר עם זה...
אני רוצה להתפעם מהדברים הקטנים. מללכת יחף על החול. מהוופל של הגלידה. ממקלחת קרה בקיץ. מגרפיטי צבעוני על קיר מלוכלך. ממוסיקה חדשה שאני לא מכיר. מלא להתגלח. מלהתקלח אחרי שהרבה זמן לא התגלחתי ולהעביר את היד על הלח החלקה.
אני רוצה להתרגש מכל הקטנות האלה. לא לתת להן לעבור לידי.
... וחוץ מזה, אני רוצה הביתה." (אשכול נבו, ארבע בתים וגעגוע)


ימים גדולים באו עלינו בשבועיים האחרונים,

חששות מענני מלחמה בצפון ובדרום עלו בלב רבים מאנשי המדינה, הסכם הגרעין עם איראן נקרע לגזרים בידי מנהיג העולם החופשי, שגרירות ארצות הברית עברה לירושלים ובעקבותיה שגרירות גווטמאלה ונדמה שאירועים היסטוריים תכופים באים אל סיפנו.

עם זאת, דומני שהדבר החשוב ביותר הוא היום יום, השיר הפשוט של הלחם, העשייה הטובה והברוכה שלנו. ודומני שכולנו כמו החבר שכתב את המכתב, צריכים מידי פעם לעצור, להיזכר בשביל מה באנו לחינוך, מה אנו רוצים להשיג? ולהיכן אנו מכוונים את תלמידינו וילדינו. ערב חג השבועות ותחילת חודש הרמדאן יש לנו ההזדמנות להביט מלמעלה על עבודתנו ומעשינו, להיזכר ביעד, ולחשב מחדש את המסלול אליו.

חג השבועות וחודש הרמדאן הם זמנים נפלאים ללימוד, להתבוננות עמוקה וטרייה על מעשינו ודרכנו החינוכית, זמן לחשבון נפש וחשיבה מחודשת

עוד מעט שבת

שבת שלום, חג שמח וצום מבורך

מוישי


רמדאן כרים

חודש הרמדאן (בערבית: رمضان, תעתיק מדויק: רמצֿאן) הוא החודש התשיעי בשנה המוסלמית. בחודש זה חלה מצוות הצום במהלך היום, שהיא אחת מחמשת עמודי האסלאם.

הייחוד העיקרי של חודש רמדאן באסלאם הוא הצום (איסור אכילה ושתייה) שמקיימים המוסלמים בכל יום של החודש מעלות השחר ועד השקיעה. במהלך היום אסור גם לעשן ולקיים יחסי מין, ובמהלך החודש אין נערכות חתונות.

חודש הרמדאן נחשב לחודש של קדושה, אחווה ושמחה בתרבות המוסלמית, ובנוסף מתאפיין בעידן המודרני בריבוי צרכנות ותכני בידור.

מוסלמים רבים קמים בשעה מוקדמת מאוד קודם לעלות השחר כדי לאכול את הסוחור, שהיא הארוחה האחרונה לפני תחילת הצום, על מנת להקל על הצום היומי הממושך. מסורת מקובלת היא של 'מסחראתי', אדם מיוחד שתפקידו לעבור ברחובות ולהעיר את הישנים לסעודה המפסקת קודם הצום. לפני שקיעת החמה מתאספת כל המשפחה כדי לאכול יחד את האפטאר שהיא הארוחה שמסיימת את הצום, ופעמים רבות משלבת מאכלים ומשקאות מתוקים. נוהג מקובל הוא פתיחת סעודה זו באכילת תמר, בעקבות מנהגו של הנביא מוחמד המובא בקוראן.

בנוסף למשמעותו הדתית, לרמדאן אופי משפחתי-מסורתי, דבר המביא לכך שגם מוסלמים שאינם מקפידים בדרך שגרה על אורח חיים דתי, משתתפים בצום, בסעודות המשפחתיות, בתפילות ובאירועים הקהילתיים. עם זאת, הקושי בצום במהלך תקופה ארוכה לצד נטיות חילוניות מביא לכך שלא כל המוסלמים אכן צמים, בייחוד בתקופות בהן חל החודש בקיץ, בהם הימים ארוכים וחמים. הרמדאן מתאפיין גם בביקורים אצל קרובי משפחה, ובגל קניות של ביגוד ומתנות.

חודש הצום יחל ככל הנראה ביום ד או ה 16-17 למאי 2018 .

בתום חודש הצום יחל חג הפיטר ( עיד אלפיטר ) .

כל עאם ואנתום בכיר,

בברכת רמדאן כרים, ד"ר מוחמד אלהיב - הממונה על החינוך הבדואי

הכנס השנתי של המזכירות הפדגוגית

הכנס המקוון ה-3 של המזכירות הפדגוגית- "בקיוון הנכון"

אלפי אנשי חינוך מהארץ ומהעולם השתתפו ביום רביעי, כ"ד באייר תשע"ח, 9 במאי 2018, בכנס "בקיוון הנכון" אותו הנחו מעל 70 מרצים ב-21 מושבים. הכנס שימש פלטפורמה להצגת דרכי הוראה-למידה-הערכה מגוונות בסביבות חדשניות, המהווים תוצר של תהליכי פיתוח מקצועי במודל "איחוד מול ייחוד", "מיקרוקרדיטציה" ועוד. כמו כן הכנס כלל גם עשייה נוספת בהיבטים מקוונים כגון יחידות לימוד אינטראקטיביות , מיזמים כמו התמונה הישראלית ועוד.

במושבים האינטראקטיביים שולבו כלים שיתופיים, סרטונים והתנסויות שהמשתתפים לקחו חלק פעיל בהם. כמו כן, התקיימו שש תערוכות שכללו 121 כרזות דיגיטליות מתוכן נבחרו שתי כרזות זוכות בכל תערוכה.

אתר הכנס יכלול את ההרצאות של כל המושבים (שיעלו בימים הקרובים) ואת שש התערוכות של הכרזות הדיגיטליות. האתר הינו משאב העומד לרשותכם במפגשים עם מורים, בפיתוח מקצועי ועוד.

הובלת הכנס על רבדיו השונים נעשה בשיתוף פעולה הדוק עם נציגים של כל אגפי המזכירות הפדגוגית, מט"ח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית) ו Lnet.

Big picture

הממונה על החינוך הבדואי

צעדת צופי בתי ספר במגזר הבדואי

שבע שנים ברציפות המגזר הבדואי בצפון מקיים צעדת צופי בתי ספר . השנה הצעדה התקיימה ביישוב דמיידה שבאזור משגב ובה השתתפו 25 בתי ספר בדואים עם כ 800 חניכי צופים הם צעדו עם מנגינה של תופים והרמת דגלי הצופים ודגלי המדינה בתוך היישוב ולבסוף התאספו לטקס חגיגי במגרש

הכדורגל . פתיחת הטקס נערכה ע״י מנחה צופי בתי הספר הבדואים מר פלאח זבידאת בהנפת דגל המדינה יחד עם תלמידי ונציגי הצופים בבתי הספר .

האירוע נערך במעמד ד"ר מוחמד אלהיב הממונה על החינוך הבדואי אשר התייחס לחשיבות הצופים בבתי הספר ולערכים כאחד .הצעדה התנהלה בנוכחות הורים , נכבדים מנהלים , מפקח מנהל חברה ונוער ונציגי רשויות .

בסוף הטקס הממונה ד"ר מוחמד אלהיב העניק תעודות למורי הצופים ולבתי הספר על השתתפותם באירוע זה.

אגף א' אמנויות והממונה על החינוך הבדואי


כנס מקהלות שני לבתי ספר מהחברה הבדואית - מחוז דרום

באולם מתנ״ס תל שבע

תשע״ח

באווירה מוסיקלית חינוכית מיוחדת נפתח כנס המקהלות השני של בתי הספר במגזר הבדואי באולם מתנ״ס תל שבע, ביום שלישי 8.5.2018, ביוזמתם של ד״ר מוחמד אלהיב, המומנה על החינוך הבדואי, מר בצלאל קופרווסר מפמ״ר מוסיקה, ד״ר מיכל ינקו, מרכזת תחום המוסיקה במחוז דרום, מר בלאל בדארנה, מדריך לאמנויות בחברה הבדואית, ובנוכחותם ותמיכתם של גב׳ איתי סאסי, מנהלת אגף יסודי במשרד החינוך, ח׳ליל אבו רקייק, מנהל מחלקת חינוך במועצה מקומית תל שבע, מר סלימאן אלעמור, מפקח כולל בבתי ספר יסודיים במגזר, מר סאלם אלקרנאוי, מפקח על יסודי במגזר, מר מאג׳ד אבו פריחה מנהל חט״ב עמל א׳ בתל שבע, מר חסן אלנסאסרה, מנהל יסודי אבו עוביידה ברהט, מר דיאב אלאפינש מנהל בי״ס יסודי ברהט, מר מוחמד אבו עסא מנהל יסודי אלאמל בתל שבע, מר שאקר בן ברי רכז נוער ותרבות במועצה מקומית תל שבע, צוות מרכז פסג״ה תל שבע, צוות עמותת השחר החדש, צוות מתנ״ס תל שבע ומורים מלווים, אשר ברכו את העשייה החינוכית בתחום החינוך המוסיקלי בשנתיים האחרונות, ואת כנס המקהלות, שהופך למסורת שהולכת ומתרחבת מידי שנה.

בכנס השתתפו אחת עשרה מקהלות, במחזור הראשון: מקהלת חט״ב אלנג׳אח - רהט בניצוחו של מורסי ביאדסי, מקהלת חט״ב עמל א׳ - תל שבע בניצוחו של מזהר מנאע, יסודי אלסייד - אלסייד בניצוחו של טארק בשיר, מקהלת יסודי חורה לחינוך המיוחד בניצוחו של, מקהלת יסודי שיח׳ ח׳מיס בניצוחו של פאדי אבו אלהיג׳א, מקהלת והרכב הכינורות של יסודי אלסלאם- רהט בניצוחה של אנה אראמה, ובמחזור השני: מקהלת יסודי אלמוסתקבל- שגב שלום בניצוחו של עאדל דראושה, מקהלת יסודי אלזהראא- שגב שלום בניצוחה של מאריא גנטוס, מקהלת יסודי אלופאא- חורה בניצוחו של עומר אבו עג׳אג׳.

המקהלות הציגו שירים מהפולקלור העממי ושירים חינוכיים, פרי עבודה מתמשכת לאורך שנת הלימודים, חלק מהתלמידים נגנו בכינור, אורגן, קסילופונים וכלי הקשה. המורים למוזיקה ליוו את השירה של תלמידי המקהלות, דבר אשר יצר אווירה מיוחדת ותמך תלמידים. נוסף לכך, כל תלמידי המקהלות שרו ביחד שיר שחיבר בלאל בדארנה ושני שירים של הזמרת פיירוז.

לקראת סיום המופעים, צוות הפיקוח וצוות המנהלים העניקו תעודות הוקרה למורים למוסיקה על העשייה החינוכית הנפלאה והתוצרים המיוחדים שהציגו, ועל תרומתם למען קידום החינוך המוסיקלי בחברה הבדואית בדרום.

ולבסוף התקיימה ישיבת משוב וסיכום בחדר הישיבות במתנ״ס עם צוות החינוך המוסיקלי.

Big picture

אגף א חברה ורוח

גאוגרפיה - אדם וסביבה

תחרות צילומים תשע"ח - בסימן 70 שנה למדינה לתלמידי "גאוגרפיה - אדם וסביבה"

בחטיבה העליונה

תחרות צילומים תשע"ח - בסימן 70 שנה למדינה לתלמידי "גאוגרפיה - אדם וסביבה" בחטיבה העליונה

הצבעה לתמונות זוכות בתחרות הצילומים "ישראל בעין גאוגרפית" בסימן 70 שנה למדינת ישראל - הצביעו והשפיעו

התחרות מהווה שיא של תהליך לימודי - חינוכי, חוויתי, יצירתי ומשמעותי בנושאים גאוגרפיים רלוונטיים: פיסיים, אנושיים וסביבתיים

Big picture

תחרות הצילומים מיועדת לתלמידים הלומדים "גאוגרפיה - אדם והסביבה" בחטיבה העליונה, כתות י' – י"ב, מכל המגזרים.

מטרת התחרות היא לעודד את התלמידים להתבונן ולהכיר את יחסי הגומלין בין האדם לסביבה מנקודת מבטם האישית באמצעות המצלמה

נושאי הצילום:

  • 70 שנה למדינת ישראל
  • תופעות פיזיות - חתכים גיאולוגים, צורות נוף, תופעות אקלימיות וכו'.
  • תופעות אנושיות (יישוביות, דמוגראפיות) - קו רקיע, צורות ישוב, פרויקטים תחבורתיים וכו'.
  • תופעות הקשורות לאיכות הסביבה ו/או לשמירתה - מטרדים שונים, אמצעי שמירת סביבה וכו'. הצילום יכול לשלב בין התחומים.

לאתר התחרות:
http://geographyisrael.wixsite.com/geography/photo

אגף א לפיתוח פדגוגי

חינוך גופני

סיכום האליפות הבינלאומית של בתי ספר במרוצי שדה במסגרת ה – ISF

בין התאריכים 2-8 באפריל 2018 התקיימה האליפות הבינלאומית שאורגנה על-ידי ה – ISF (התאחדות הספורט הבינלאומית של בתי-ספר) של בתי ספר במרוצי שדה בפריז במתחם השייך למגדל אייפל בה ייצגו את מדינת ישראל: נבחרת הבנים של בית הספר מקיף דרור ונבחרת הבנות של בית הספר הריאלי העברי בחיפה לאחר הכנות רבות ומדוקדקות.

האליפות החלה בטקס פתיחה מרשים במרכז הספורט על-שם פייר דה-קוברטיין מייסד הרעיון של המשחקים האולימפיים המודרניים בהשתתפות אחמי"ם מה – ISF , נשיא אוניברסיטת הסורבון בפריז, שרת הספורט של צרפת ונכבדים נוספים והוצגו בו קטעים אומנותיים. לאחר טקס הפתיחה התקיימה פעילות חברתית להיכרות בין התלמידים ממדינות שונות והכרת בעלי התפקידים השונים באליפות מטעם הוועדה המארגנת.

נבחרת הבנים הגיעה למקום ה- 9 בדירוג הכללי ונבחרת הבנות הגיעה למקום ה- 16 בדירוג הכללי, מתוך 26 מדינות אשר השתתפו באליפות זו. הנבחרת הישראלית (תלמידים ותלמידות), הפגינו רמה מקצועית טובה והתנהגות מופתית וייצגו את מדינת ישראל על הצד הטוב ביותר .

יום לאחר האליפות התקיים מרוץ ידידותי בו השתתפו כל המשלחות בקבוצות מעורבות מכל המדינות דבר שתרם לחיזוק הקשרים בין התלמידים ממדינות שונות. המשלחת הישראלית ייצגה את ישראל על הצד הטוב ביותר .

בנוסף, התקיים טיול של כל המשלחות במקומות המפורסמים בעיר פריז ובאוניברסיטת הסורבון בה שמעו הרצאות מעניינות בנושאים: 'חינוך לאורח-חיים פעיל ובריא' ו'חינוך לאיכות הסביבה'. כמו כן התקיים ערב תרבות שכלל הצגת קטע אומנותי מכל מדינה והצגת דוכן שכלל מאכלים מכל המדינות וחלוקת תשורות ומזכרות גם כאן המשלחת הישראלית הגיעה מוכנה ויעילה והרשימה מאוד את כל המשלחות ללא יוצא מהכלל .

ביום האחרון התקיים טקס סיום מרשים מאוד בהשתתפות אחמי"ם, נציגי ISF , שרת הספורט, נשיא אוניברסיטת הסורבון, משלחות התלמידים והמלווים. בטקס חולקו פרסים לזוכים ומגני הוקרה לראשי משלחות והתקיים מופע אומנותי גדול.

לסיכום, האליפות התקיימה באווירה ספורטיבית, חגיגית וחינוכית. המשלחת הישראלית ייצגה את משרד החינוך ואת מדינת ישראל באליפות באופן מכובד ביותר תוך יצירת אינטראקציה חיובית ואוירה טובה עם תלמידים ממשלחות אחרות מרחבי העולם. הייתה זו חוויה מאלפת לתלמידים, למלווים ולכל הצופים.

Big picture

אגף א מדעים

הכנס הארצי ה - 14 לעבודות גמר במדעים

בכ"ג באייר, תשע"ח 8.5.18, נערך טקס חלוקת הפרסים של הכנס הארצי ה- 14 לעבודות גמר במדעים במכון ויצמן למדע. בכנס הציגו תלמידים שסיימו את עבודת הגמר במתכונת של כנס מדעי. השתתפו בכנס תלמידי שלב הגמר, הוריהם, מוריהם, מנהלי בתי ספר ונציגי משרד החינוך. באירוע הוכרזו שלושת המקומות הראשונים.

הזוכה במקום הראשון, מיכאל קינן, מתיכון תורני ע"ש הימלפרב בירושלים, זכה במלגה להשתתפות במחנה מדענים צעירים בלונדון ביולי-אוגוסט 2018 וייקח חלק באירועי מדע, תרבות וחברה עם תלמידים מכל העולם.

נושא העבודה: שיפור וייעול ממשק ההקלדה P300 Speller המיועד לחולים משותקים באמצעות מודל חיזוי מילים, בהנחיית גב' הדר לוי אהרוני, האוניברסיטה העברית בירושלים, במסגרת תוכנית אלפא באוניברסיטה העברית בירושלים.

שני זוכים נוספים קבלו מלגת השתתפות למחנה הבינלאומי למדע ע"ש ד"ר בסי לורנס ולמחנה סייטק הבינלאומי בטכניון המחנות ייערכו בקיץ 2018.

פרטים מלאים על עבודות הגמר והעבודות הזוכות- באתר הוראת הביולוגיה

Big picture

הזוכים במקומות הראשונים (מימין לשמאל): עמית שבתאי – מקום שני , לב רז סיטון – מקום שלישי, מיכאל קינן – מקום ראשון

Big picture
תלמידי שלב הגמר, מנכלי"ת מכון דוידסון לחינוך מדעי, ד"ר ליאת בן דויד, סגל התוכנית במכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע

כל אחד בתורו מוסיף "קוביית דומינו" ומסביר את הבחירה:

Big picture

ביולוגיה

מורים מובילים בביולוגיה

בל"ג בעומר 3.5.18 התכנסו מורי הביולוגיה, המשתתפים בהשתלמות מורים מובילים, במכון וייצמן, לדון בהמשך פעילותן של קהילות המורים שנפתחו השנה. תוך כדי ביצוע פעילות "דומינו" המשלבת היכרות מעמיקה יותר עם תכנים ועמיתים, שניתן לאמץ לכתה, דנו בסוגיות עמ"ר ושילובן בהוראה השוטפת.

מדעי הסביבה

חוקרים סביבה 7

חוקרים סביבה הוא פרוייקט תחרותי בו משתפים פעולה , משרד החינוך, המשרד להגנת הסביבה והטכניון, המיועד לתלמידי מגמות מדעי הסביבה. הוא פרוייקט תחרותי לעבודות חקר מצטיינות במדעי הסביבה, שכולל כמה קטיגוריות במסגרת הפרויקט תלמידי מדעי הסביבה, המבצעים עבודות חקר "אקוטופ" מגישים לשיפוט את עבודותיהם.

הכנס חוקרים סביבה 7 , התקיים ביום חמישי י"א אייר תשע"ח, ה-26 באפריל 2018, בטכניון. בו הצגו עבודות החקר, צילומים בקטגוריית "חוקרים סביבה בעין המצלמה" ותחרות סרטוני עשייה סביבתית.

עבודת חקר "אקוטופ" במקום הראשון בעבודת חקר זכה - בי"ס בית ירח, בנושא "השפעות ריכוז מלחים במים על גודל אוכלוסיית האצה Aerginosa Microcystis", מורה מובילה: אלה סלע, תלמידים: דניאל סלוצקי, קוראל רובס, לאונה כגן.

Big picture

"חוקרים סביבה בעין המצלמה" במקביל לתחרות עבודות החקר התקיימה גם תחרות הצילום, "חוקרים סביבה בעין המצלמה". נושא הצילום השנה

היה: "התערבות האדם בסביבה".

מקום ראשון - "אצלנו בחצר", בי"ס ישיבת בני עקיבא לחינוך סביבתי בסוסיא, מורה מוביל: חמי זלצר, תלמיד: נוה גנוד.

Big picture

"תחרות סרטוני עשייה סביבתית" – תחרות סרטונים להצגת העשייה הסביבתית בבתי ספר. במקביל לתחרות עבודות החקר והצילום התקיימה גם תחרות סרטוני עשייה סביבתית, גם תורמים לסביבה

במקום ראשון - "מקדימים תרופה למכה", בי"ס דרכא רמון גדרה, מורה מוביל: מאיר מלכה, תלמידים: עומר מטרני, נועם שמש

קישור לסרטון

Big picture

סביבתון אפריל – עלון מקוון למורים למדעי הסביבה

אנו שמחים לשתף אתכם בגיליון הרביעי של ה"סביבתון" - בדגש למידה משמעותית, הכולל חדשנות בהוראה, מאמרים, רעיונות למיזמים ולעשייה סביבתית.

הסביבתון הוא עלון מקוון למורים למדעי הסביבה, המרכז הודעות ומידע עדכני משולחן אתר המפמ"ר למורים, ומהמורים לחבריהם.

קישור לסביבתון לעיונכם

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה

יריד חקר מחוזי לעבודות חקר מדעי ופתרון בעיות במחוז חיפה - "קיימים ומקיימים"

ביום שלישי, כ"ג אייר 8 במאי 2018, התקיים במחוז חיפה, יריד חקר מדעי ופתרון בעיות – "קיימים ומקיימים". גם השנה היריד היה במתכונת של כנס מדעי, והתקיים במוזיאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל "מדעטק", בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, בתמיכת איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, מרכז מורים למדע ועיריית חיפה.

אירוע זה בא לציין את סיומו של תהליך שלם של חקר מדעי ופתרון בעיות, אשר התנסו בו תלמידים מכיתות ו' בבתי הספר היסודיים ותלמידי כיתות ט' בחט"ב במחוז חיפה במהלך שנת הלימודים תשע"ח, במסגרת התוכנית הלימודית של מדע וטכנולוגיה והוא חלק ממהלך שמוביל הפיקוח להוראת המדעים ובתמיכתו המלאה של מנהל מחוז חיפה, ד"ר סער הראל.

העבודות הוצגו בשמונה מושבים מקבילים, בהם שלושה שופטים. התלמידים, החוקרים הצעירים, הציגו במושבם את עבודתם כמרצים לכל דבר ועניין וענו על שאלות השופטים כשהם נעזרים בפוסטר המדעי שכתבו. גם השנה מתוך ראייה מקיימת הפוסטרים המדעיים הוצגו בכנס באופן דיגיטלי.

בסוף המושבים נבחרו העבודות המצטיינות שזכו בציון לשבח והתלמידים נהנו מפעילות במוזיאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל "מדעטק".

Big picture

יריד חקר במחוז החרדי

Big picture

אגף א שפות

כינוס יוזמות חינוכיות- אגף א' שפות

ט"ז אייר תשע"ח 1.5.2018

אגף א' שפות קיים את הכינוס השנתי בבה"ס חט"ב "אחד העם" בפתח תקוה. הכינוס עסק בהצגת יוזמות חינוכיות ייחודיות בשפות.

המפמ"רים בשיתוף המדריכים של התחום הציגו מספר יוזמות חינוכיות ייחודיות בתחום קידום הוראת השפות. לכל שפה ניתן ביתן שבו הוצגו היוזמות הנבחרות. היוזמות היו מגוונות מאד והוצגו בשלל אפשרויות: מצגות, סרטונים, אפליקציות, אמצעים מוחשיים ואף תלמידים ומורים הגיעו מרחבי הארץ לספר ולשתף בחוויותיהם בלמידת השפה. בין היוזמות היו רעיונות מיוחדים, כגון: לימוד אינטרנטי של השפה הצרפתית, אפליקציה ללימוד סינית, קורס ממיר בגרות בעברית, שירים וסיפורים ביידיש, לימוד ספרדית במסגרת משפחתית שילוב אומנויות בהוראת שפות, מילון דיגיטלי ועוד.

לכינוס הגיעו כ- 300 אורחים. לכל אורח ניתן עם הגיעו לכינוס בעת הרישום תג עם שמו וחוברת אשר בה מוצגות היוזמות המגוונות בכל השפות ובביה"ס לשפות בנתניה. כמו כן חולקה מפה שסייעה להתנייד ביתר קלות בין הביתנים שהיו פרוסים הן בכיתות והן ברחבת הכניסה לבה"ס. האורחים עברו בין הביתנים, התרשמו מן היוזמות ואף יצאו עם רעיונות חדשים ליישום בבית ספרם.

בהמשך התכנסו האורחים באודיטוריום ליום עיון אותו פתחו ד"ר משה וינשטוק, יו"ר המזכירות הפדגוגית, ומר משה זעפרני, מנהל אגף א' שפות . ד"ר ריקרדו בלנק פתח את סבב ההרצאות עם הרצאתו "פתגמי העולם- חוכמת האנושות" שבה הציג את העובדה שקיימת חוכמת חיים משותפת לכל העמים והתרבויות, כפי שבאה לידי ביטוי בפתגמים ב32 שפות. אמנם המילים והמטאפורות הן שונות (זה מה שיפה ומעניין), אבל ניסיון החיים שעומד מאחורי הפתגמים זהה. ההרצאה לוותה בקטעי ווידאו מצחיקים ובמהלכה שולבו גם משחקי חידות על פתגמים.

ד"ר עליזה עמיר וענבל גורן מהפיקוח על הוראת העברית הרצו על מיזם הכתיבה בחט"ב ועל קורס ממיר בגרות בעברית.

את סבב ההרצאות חתמה ד"ר איילת אטינגר, מאונ' חיפה, כמי שאוהבת לשמוע ולספר סיפורים, בהרצאה קלילה ומרתקת " ספר לי סיפור" – הראתה ד"ר אילת כיצד ניתן להשתמש בסיפורי חיים ובסיפורים בכלל כאמצעי לעידוד ההבעה בעל פה והיצירתיות בשפה.

מקהלת קנטבילה הנהדרת , מפתח תקוה , הנעימה בשירים בחמש שפות. גרמנית, עברית ולטינית ומחרוזת מיוחדת המשלבת יידיש וערבית.

ישיבת אגף א' שפות שהתקיימה ב- א' אייר תשע"ח, 16 באפריל 2018

התקיימה בבית ספר מקיף עירוני י"ב יפו בהנהלת מר עבד אלחלים סטל.

הביקור כלל צפיה בשיעורים אנגלית, עברית וערבית, התוודעות לתכנית החינוכית ערכית של בית-הספר ודיון על נושא השפות עם המנהל וצוות רכזי השפות בבית-הספר.

בהמשך התקיים דיון עם כל מנהלי בתי-הספר הערבים ביפו ועם רכזי השפות בבתי-הספר. במפגש עלו סוגיות התתמודדות עם דו-לשוניות ודיגלוסיה, רמת השפה העברית, הכשרת המורם, התמודדות עם אוכלוסית תלמידים מרקע סוציו אקונומי נמוך ועוד.

בנוסף לחברי האגף השתתפו בדיונים: גב' רותי אנזל, מנהלת אגף החינוך העל-יסודי בת"א, גב' אסנת אייל, ראש צוות ת"א-יפו במחוז ת"א והמפקח הכולל על בתי-הספר מר שפיע ג'מאל.

סוכם כי יוקם צוות שיעסוק בבניית תוכנית חומש לקידום השפות ביפו.

בהמשך התקיים סיור מודרך של האגף בעיר יפו כדי להתוודע לשכונותיה, בעיותיה וחוזקותיה.

עברית

שבעים שנה בראי העברית ברצף

במחוזות מנח"י וירושלים התקיים זאת השנה השנייה כינוס משותף למדריכות עברית על פני כל הרצף הלימודי: קדם יסודי, יסודי ועל יסודי. במפגש למידה שהתקיים ביום ד הציגו המדריכות מיזמים ויחידות הוראה בנושא 70 שנה למדינת ישראל. היחידות קידמו תהליכי חקר אישיים וקבוצתיים, כתיבה תהליכית מבוססת ידע, הצגת דברים בעל פה, שיתופי פעולה עם תחומי הדעת השונוים ומעל לכול קידמו למידה ערכית, חווייתית ורלוונטית לתלמיד ולחייו.

בין המיזמים שהוצגו:

- יצירת תעודת זהות אישית ולאומית (בכיתות היסוד)

- כתיבה אישית ויצירת כרזה בעקבות צילום משפחתי המתקשר להיסטוריה של מדינת ישראל (בחטיבת הביניים)

- כתיבה טיעונית בעקבות דמות מופת ישראלית מעוררת השראה (בחטיבת הביניים)

המדריכות בירכו על המפגש ושמחו על ההזדמנות ליצור את הקישור בין חטיבות הגיל אגב חיזוק השפה המשותפת לכל המורים בתחום הדעת והטמעתה.

תבואנה על הברכה המדריכות המחוזיות שהניעו את התהליך וליוו את המדריכות הבית ספריות:

ממחוז מנח"י: שושי סגל, לימור עסיס ואורית רוזנמן, וממחוז ירושלים: רותי אויזרת, ד"ר אירית כהן ונטע כהן.

Big picture

מיזם הצגות תלמידים בבית הספר "כדורי" – הערכה חלופית בשיעורי עברית לעולים חדשים

במסגרת למידה מבוססת פרויקטים בכפר הנוער "כדורי" וכחלק ההערכה החלופית לבגרות עולים בעברית, התלמידים העולים החדשים מעלים הצגות הלקוחות מנוף ילדותם. המיזם הוא פרי היוזמה של גב' עינת דהן, המורה ללשון ובהדרכתה של ד"ר נורית גנץ, מדריכה ארצית מטעם הפיקוח להוראת העברית. במסגרת שיעורי הלשון (30%) העולים החדשים תלמידי י"א עובדים בקבוצות ובוחרים באגדה האהובה עליהם בשפת האם שלהם. את האגדה הם מתרגמים, מעבדים, מחלקים תפקידים ולבסוף ממחיזים אותה. התלמידים הם אף האחראים על התלבושות והתפאורה. התרגום מתבצע באמצעות תהליך טיוט המתועד בתלקיט העבודות. התלקיט כמשקף תהליך הלמידה מלווה בהערכת עמיתים וברפלקציה הן של המורה והן של התלמידים.

לאחר כחודשיים של עבודה בליווי אישי של המורה ללשון, עינת דהן, ושל המורים בתחומי הדעת תיאטרון ותקשורת ובתמיכתה מלאה של הגב' דלית אביגד, מנהלת בית הספר ההצגות מוצגות בפני קהל רחב ומגוון: תלמידי בית הספר, מורים, אנשי הנהלה ומנהלה ואורחים.

באמצעות התנסות חווייתית זאת מרחיבים התלמידים את אוצר המילים שלהם ואת יכולת ההבעה בכתב ובעל פה. אגב כך, הם מחזקים את ביטחונם האישי בדיבור בפני קהל. במסגרת המיזם התלמיד עוסק בתכנים הלקוחים מנוף ילדותו ויוצר מהם התנסות חדשה, שיש בה חוויה ובחירה אישית המאפשרות לו להשתמש בחזקותיו כדי להפיק תוצר בעל ערך חדש.

המיזם מתקיים זאת השנה השנייה.

Big picture

ערבית

חידון הערבית הארצי תשע"ח– לתלמידים במגזר היהודי

Big picture

צרפתית

גמר האופה הצרפתי הצעיר

Big picture

ביום רביעי 9 במאי נערך הגמר של התחרות הארצית ל"אופה הצרפתי הצעיר".

האירוע התקיים בביה"ס "אלון" בכפר-סבא ובחסות השגרירות הצרפתית בישראל. תלמידים מבתי ספר שונים מכל הארץ שלחו סרטונים ובהם הציגו את עצמם אופים עוגה , באיזה כלים ומרכיבים השתמשו וגם מקור המתכון.

14 מהמתחרים נבחרו להשתתף בגמר (סך הכל 8 עוגות) .חבר השופטים כלל את המפקחת הארצית לצרפתית, נציגים מהשגרירות וקונדיטורים מומחים שבחנו את המועמדים.

המועמדים הגיעו מכל חלקי הארץ מלווים במוריהם ובני משפחה. הם הציגו בצרפתית את יצירתם. חבר השופטים העריך את הרמה הגבוהה שלהם בשפה הצרפתית וטעם את העוגות לפני הדיונים.

הזוכים נבחרו באווירה חגיגית וסוף סוף הקהל הוזמן גם הוא לטעימות.

Big picture

ששת הזוכים "יבלו" בחברתו של הטבח הראשי של שגרירות צרפת בישראל. איתו הם יזכו ללמוד מתכונים נבחרים מהמטבח הצרפתי.

אל תחמיצו את התחרות הבאה !

ידיעון בית הספר צרפתי – ישראלי מקוה ישראל

Big picture

אגף א אמנויות

הפיקוח על החינוך המוזיקלי

70 למדינה בשיר ומנגינה

במסגרת אירועי חגיגות ה-70 למדינה קיים הפיקוח על החינוך המוזיקלי בשיתוף עם תכנית "מפתח " של התזמורת הפילהרמונית הישראלית מפגש מוזיקלי שהיווה את אחד מאירועי השיא של המשרד. היו אלה שני אירועים שהתקיימו בזה אחר זה בהיכל התרבות בת"א, באירוע הראשון, לקחו חלק כ-2000 זמרים צעירים מ-50 מקהלות נבחרות מכל רחבי הארץ, שהפכו למקהלה אחת גדולה, אחרי חימום קולי משותף זכו המקהלות לחוויה של שירה משותפת עם האומנים יוני רכטר ונורית הירש שביצעו שניים משיריהם. כמו כן ביצעו המקהלות שירים ישראליים שעובדו במיוחד עבור אירוע זה, בליווי התזמורת הפילהרמונית הישראלית. באירוע השני השתתפו כ-1500 נגנים צעירים מקרב בתי הספר המנגנים מכל רחבי הארץ שהגיעו עם כלי הנגינה שלהם, אף הם, הפכו לתזמורת אחת גדולה וניגנו יחדיו בליווי התזמורת הפילהרמונית הישראלית. בנוסף, נהנו התלמידים מהאזנה לכמה קטעי מוזיקה ישראלית אומנותית שנוגנו על-ידי התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

שי צנוע הוענק לכל המשתתפים כמזכרת ליום מיוחד זה.

היה זה מפגש מוזיקלי-תרבותי, מרגש ומרומם רוח !

צלילי שירתם ונגינתם הנפלאה של הילדים מילאה את ההיכל, מלווה בתחושת כבוד וגאווה גדולה לחינוך המוזיקלי ולמדינת ישראל.

Big picture
https://www.youtube.com/watch?v=81Fq5zBVgRE

מחול

יום עיון כוריאוגרפיה: מאיפרוביזציה לקומפוזיציה

"את/אתה תחליטו מה שמתאים לכם, מה שמעניין אתכם" מחד חלומו של כל תלמיד במערכת החינוך להחליט מה ילמד ואיך, מאידך גיסא כשנשאלת השאלה הלכה למעשה, עולה קושי גדול של התלמידים להחליט עד בקשה לויתור על "הזכות".

בשנה הראשונה ללימודים במגמת המחול במסגרת שיעורי היצירה - הכוריאוגרפיה, העיסוק הוא בשבירת פרדיגמות תנועתיות, אימפרוביזציה וחשיפה למגוון השראות אמנותיות ליצירת שפה תנועתית אישית וייחודית. בשנה השנייה מתרחש עיסוק בקומפוזיציה. התלמידים מצופים להחליט ולבחור נושא קרוב לליבם ליצירה אישית, בהנחיית המורה. בהמשך הם חוקרים את הנושא הנבחר תנועתית ותאורטית ומתחילים להבנות יצירה כוריאוגרפית אישית. על פי מודל זה הם ייצרו יצירה אחרת עליה יבחנו בכיתה י"ב.

שלב המעבר מאילתור להחלטה מסתמן כקושי גדול עבור התלמידים ורגע מכריע בהנחיה של צוות ההוראה.

ביום חמישי, בוקר חופשת ל"ג בעומר, י"ח באייר תשע"ח, 03.05.18 התקיים יום עיון ארצי בשיתוף האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים ולהקת קולבן דאנס שעסק בנושא "מאימפרוביזציה לקומפוזיציה". יום העיון עסק בשלב המכריע ורווי הקושי בהנחיית תלמידים: בו אחרי שנה של שבירת סכמות תנועתיות ואלתור, עליהם להחליט על נושא עבודת החקר הכוריאוגרפית ולהתחייב לחומר תנועתי שביצעו ויצרו.

המורים התחלקו לשלוש קבוצות: סדנאות מעשיות בנושא עם היוצרות: שלומית פונדמנסקי ואילנית תדמור, שהנחו השנה את ההשתלמות המעשית שעסקה בנושא מודלים להוראת אימפרוביזציה. הסדנאות שהעבירו עסקו בהנחייה של שלב המעבר, היו בהלימה לתכנית הלימודים בתחום ופתחו צוהר לנושאים בהם נעסוק בהשתלמות המעשית בשנה הבאה.

כמו כן, התקיימו דיונים והרצאות והוצגו מודלים ייחודיים להנחיית כוריאוגרפיה: אווי ליפשיץ שטרנברג רכזת תיכון האקדמיה למוסיקה ומחול הציגה מודל בין תחומי המשלב פעילויות חברתיות-קהילתיות. מילכה לאון בר מאיר מורה לכוריאוגרפיה במגמת המחול "רעות" חיפה הציגה מודל בראי התאורטיקן הידוע רודולף פון לאבאן. שלי השחר רכזת מגמת המחול "הרצוג" כפר סבא הציגה מודל משולב תאוריה מחולית והשראה אמנותית חוץ מחולית. תרצה בן יצחק מנהלת אולפנה לאמנויות הללי בגבעת וושינגטון הציגה מודל להנחיית כוריאוגרפיה בחינוך הממלכתי דתי. כל המרצות מורות ותיקות לכוריאוגרפיה במגמות מחול אשר תלמידיהן הגיעו להישגים מרשימים.

לסיום נערך מפגש עם האמן אמיר קולבן- דיקאן האקדמיה למוסיקה ומחול והמנהל האמנותי ללהקת קולבן דאנס. בפתח המפגש נערכה התנסות ראשונה ופרפורמנס עם משתתפי היום, ביצירה החדשה שעתידה לעלות בהשראת המיתולוגיה היוונית וסיפורם של אורפאוס ויורידיקה. בהמשך הציג קולבן סיטואציות שונות מיצירה זו ואחרות בהם התמודד עם ההחלטה בין אימפרוביזציה לקומפוזיציה והציג דילמות דומות מתחום השדה האמנותי המקצועי. היום עבר בהצלחה מרובה, העלה והציע מגוון דרכי פעולה למורים המקצועיים להנחיית תלמידים בתחום ולהתמודדות מוצלחת עם השלב המשמעותי.

Big picture

הזמנה לכנס השנתי לחינוך לאמנויות 2018 בבאר שבע

Big picture

תמונת הרקע

"שביל האושר" נופים מדהימים בהליכה בהר חזון. אביב 2012

לינה אבוגוש

רשיון Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported


From Wikimedia Commons, the free media repository