אז מה היה לנו בחודש אפריל...

הורים ותלמידים יקרים!

מסיוון לאייר מחירות לחירות ומשא הזיכרון

.

....מקריאת ההגדה ועד לטקס הדלקת המשואות נדמה כי כגודלה הגיאוגרפי של המדינה כך הצטרפו להם יחד לחודש אחד מזוקק משמעותי ובעל משא כבד... יציאת מצריים ... והגדת... יום הזיכרון לשואה ולגבורה , יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה , ויום העצמאות של מדינה ישראל..

ודברי המשורר יהודה עמיחי לפעמים כל אחד מאיתנו מבקש להעביר את הזיכרון לידיים של מישהו אחר...


שהר הזיכרון יזכור במקומי,
זה תפקידו. שהגן לזכר יזכור,
שהרחוב על שם יזכור,
שהבניין הידוע יזכור,
שבית התפילה על שם אלוהים יזכור,
שספר התורה המתגלגל יזכור,
שהיזכור יזכור. שהדגלים יזכרו,
התכריכים הצבעוניים של ההסטוריה, אשר
הגופים שעטפו הפכו אבק. שהאבק יזכור.
שהאשפה תזכור בשער. שהשליה תזכור.
שחית השדה ועוף השמים יאכלו ויזכרו,
שכולם יזכרו, כדי שאוכל לנוח. (הר הזיכרון יזכור במקומי/יהודה עמיחי).בברכה

עדה

סדר פסח

ביום שלישי 21/4 תלמידי ח'3 ביקרו בבית אבות עמיגור הסמוך לקניון.

התלמידים הכינו יום קודם בשיעור אומנות וציורים ופרחים מנייר - באוריגמי באדיבות איתי יהודה וכמובן בניצוחה של הילית המורה לאומנות- תודה!!!

שרנו, וחדנו חידות, היה מרגש מאוד. הדלקנו 12 נרות לזכר 12 השבטים ע"פ מסורת הדלקת המשואות בהר הרצל

השביל המחבר - שכבה ח'

בעשרת הימים בין יום הזיכרון לשואה ולגבורה לבין יום העצמאות , יצאו תלמידי שכבת ח' למסע בין "שואה לתקומה". תחילת המסלול ב"יד ושם" אופיינה בתחושת מועקה וסופה בהר הרצל שהביאה - תרתי משמע- רוחות של נשימה זכה אל תוכנו.

התלמידים ראו את רגעי הקושי , הלכו בדרך העקלקלה והחמה והגיעו אל אותו חזון שבעצמותינו.

אנו מקווים שגם תובנות חלחלו אליהם . בתקווה לראותם אזרחים אוהבי ארץ, מוקירי דרך ובעלי חזון לעתיד.

טלי ס.

יום השואה

ביום השואה נערך הטקס השנתי בשז"ר עליו היו אמונים אלי ושכבה ז' . הטקס השנה היה בסימן "זיכרון" במהלכו הוקראו קטעי עדויות ניצולים ובקשתם האחרונה להנצחה וזיכרון. בטקס לקחו חלק גם להקת השירה של המועדון הבית ספרי וקבוצת רקדנים מבית הספר עליהם ניצחה חן פינצ'וק מכיתה ט'1.

בין שואה לתקומה וזיכרון ומה שביניהם

בין יום השואה ליום הזיכרון , שמעו תלמידי שכבת כתות ט' את סיפור משפחתה של גב' נבט סוירי, סיפורם של אנשי המשפחה השזור בסיפור ההיסטוריה של העם היהודי, מתקופת השואה ועד ימינו. הסיפור עורר אצל התלמידים נקודות למחשבה על גורל העם היהודי וההתיישבות בארץ ישראל. התלמידים התרגשו מאוד ובסיום ההרצאה כתבו לנבט את תחושותיהם.


מתוך מכתב ששלחה תלמידת כיתה ט' לנבט:

שלום נבט,
"נתת לנו הרצאה היום ״משואה לתקומה זכרון ומה שבינהם..״
ההרצאה שלך עוררה בי השראה,
מה שהמשפחה שלך עברה ואת בתור ילדה קטנה זה לא משהו שאפשר להכיל, גם אם אני אנסה אני בטוחה שאי אפשר להבין... לשמוע סיפורי גבורה ואיך שהם שרדו כנגד כל הסיכויים זה לא משהו מובן מאליו, אפשר להגיד בלתי יאומן, אני חושבת שמה שאת עושה זה כל כך חשוב בשביל לשמור את הזיכרון ונזכור את הסיפורים האלה בעוד הרבה שנים, השארת בנו אופטימיות, ובתור ילדה פסימית הראת לי שאפשר להסתכל על החצי הכוס המלאה, תודה לך על הכל.
מקווה שתמשיכי לעבור בין הילדים ולתת להם תקווה ואופטימיות."
שז״ר.


תשובתה של נבט:


שלום,
תודה על תגובתך.

אני שמחה שהיה לך מעניין ומרגש, מקווה שגם עורר אצלך נקודות למחשבה,
וגרם להסתכלות אופטימית יותר על החיים בכלל, ועל החיים בארצנו.

הסיפור שלי מגלם את ההיסטוריה היהודית/הישראלית,
קל יותר להזדהות ולהבין דרך סיפור אישי ולא באמצעות דיווח יבש או נתונים סטטיסטיים.
קשה היום למצוא שורדי שואה המסוגלים לעמוד בפני תלמידים ולמסור עדות, ואני מרגישה חובה וזכות לעשות זאת בשמם.

בברכה,
נבט

הרצאה- ניצול שואה ומעפיל

תודה לסבא של עברי פרויד (מכיתה ח'3) על ההרצאה שהיתה ביום שישי 17/4. תודה גם להוריו של עברי שליוו את ההרצאה.

סבא של עברי, מר שמואל פרויד ניצול שואה, הגיע לארץ באוניית אקסודוס ומשם גורש- "סיפור אקסודוס"...מיד עם הגיעו שוב לארץ הצטרף לגדוד 12 של גולני ולחם במלחמת השחרור.
אכן דמות מעוררת השראה!!!

"פרוייקט מהדקי הנייר"

בבוקר יום השואה התכנסו התלמידים בכיתות החינוך לצפייה משותפת בסרט התיעודי "פרוייקט מהדקי הנייר". הסרט עוסק בבית ספר בעיירה אמריקאית שנטל על עצמו ללמד את תלמידיו את מאורעות השואה ולהנחיל להם את מורשתה. בהמשך לנושא הסרט נתלו בכניסה לבית ספרנו חוטים ועליהם סיפורי השואה. ביקשנו מכל תלמיד לכתוב מסר, תובנה, זיכרון על סיפור משפחתי ולתלות בעזרת אטב נייר את דף הזיכרון. וזאת לעדות על מורשת השואה שלנו.
Big image

יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה

ביום רביעי 22.4.15 שכבת ח' הובילה את טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. הטקס עמד בסימן דמויות פורצות דרך ומעוררות השראה. בטקס הועלו מספר דמויות בציר כרונולוגי, הוזכר גם גלעד יעקובי מקריית אונו שהיה דמות מובילה בשבט הצופים. מלבד הלהקה של המועדון הבית ספרי כל קטעי הקריאה והריקוד נעשו ע"י התלמידים. ניר פרץ, תלמיד ח'4, עזר בהכנת הטקס מתחילתו ועד סופו, הכין את המצגת המלווה לטקס וניצח על המוסיקה בטקס. כל התלמידים עזרו ושיתפו פעולה והחוויה הייתה מרגשת מאוד !

בסיום הטקס צעד כל בית הספר לחורשת הבנים. ערכנו טקס קצר במקום בנוכחות שאול צ'יטה, יו"ר יד לבנים קרית אונו, ובנוכחות משפחת אלתגר.

שגית.

יום הזיכרון

פרוייקט "זר לנופל" בשיתוף תנועת הנוער העובד והלומד

ביום הזכרון לחללי מערכות ישראל, מספר תלמידי ט', השתתפו בפעילות זר לנופל שעורכת כל שנה תנועת הנוע"ל. במסגרתה, מגיעים התלמידים לבית העלמין הצבאי עם זרים שהכינו ומעניקים למשפחות השכולות שמגיעות למקום. מעשה ערכי זה של נתינה, ותרומה לקהילה חשוב מאוד וכל הכבוד לתלמידנו שהשתתפו בכך.

Big image

טיול שנתי שכבה ז'

תאריכים 27/28 לחודש יצאה שכבה ז' לטיות השנתי בגליל בניצוחם של בר-כוכבא וגרשון. את הטיול פתחנו בטקס קצר אותו ערכו המש"צים אל מול נופיו המרהיב של הגלבוע, ולאחר מכן יצאנו למסלול קצר על הר ברקן. את היום הראשון קינחנו בפעילות רטובה בנחל הקיבוצים שם הצטננו לנו במי המעיין. בלילה לנו בבית הארחה "חקוק בלב" שבקיבוץ חוקוק.

ביום השני יצאנו למסלול מדהים על מצוק הארבל ולאחר מכן ערכו ביקור קצר בבית הקברות "כנרת" השוכן על שפת הכנרת. שם סיירנו בין קבריהם של ראשי הציונות כמו ברל כצנלסון ויהושוע חנקין, וכן המשוררות האגדיות רחל ונעמי שמר. את הטיול חתם טקס שערך צוות המש"צים שעסק בדמויותיהן של השתיים.

היה מדהים!!

אלי ח.

Big image

נבחרת הכדור יד - כבוד !

במשחקי הכדור-יד שנערכו ב-15.4.15 בחטיבת הביניים "רשיש" בפתח תקווה , גברה נבחרתנו על נבחרות חטיבת "אחד העם" ו"גולדה" מפתח תקווה והעפילה לשלב המחוזי. הנבחרת הביסה את חטיבת "גולדה" בתוצאה: 28-8 ואת חטיבת "אחד העם" בתוצאה 28-10.


באליפות המחוזית בכדור יד לכיתות ז'-ח' הביסה הנבחרת את חטיבת "ליידי דייויס" מתל אביב (של טל - בשן!!!) בתוצאה 21-5 ואת חטיבת "ניצנים" מר"ג בתוצאה 14-8 והעפילה לחצי גמר וגמר מחוז תל אביב .

הידד לנבחרת !!!

סמי .

ביקור במרכז למורשת בגין בירושלים

שכבה ט' יצאה לביקור במרכז למורשת בגין בירושלים. המוזיאון הממוקם בשכונת משכנות שאננים בעיר הוא הזדמנות יוצאת דופן למורים להראות לתלמידים פיסת היסטוריה ממשית. ממרפסת המוזיאון נשקפה העיר העתיקה ומי שפנה ימינה גם התרשם מתחנת הקמח של מונטפיורי. מי שהיה בר מזל זכה גם לעמוד מול מערת קבורה יהודית מימי בית ראשון....מרשים!

התלמידים נהנו מהסיור במוזיאון המושקע. אומנם, היה צריך לרוץ ממיצג למיצג כיוון שהוא הופעל באופן אוטומטי, אך החוויה הייתה מרשימה. אישיותו הדומיננטית של בגין בשילוב סיפור חייו המרתק כבשו את ליבם של התלמידים. האמת, המוזיאון יוצא דופן.

החלק המלהיב ביותר הייתה סדנת כנסת צעירה בה התנסו התלמידים הלכה למעשה בעבודה הפרלמנטרית. ניסיון להעביר חוק שמגביל את הגלישה באינטרנט. מעניין היה לצפות בתלמידים שמתחבטים בסוגיה לעומק. עבודה של מפלגות, קואליציה ואופוזיציה ועבודה מעמיקה בוועדת החינוך וועדת חוץ וביטחון. ויכוחים, ויכוחים, ויכוחים. אגב, הרבה יותר מתורבתים מחברי הכנסת. והטיעונים הרבה יותר אינטליגנטיים. בחלק מהכיתות הצטערו שהסדנה לא הייתה ארוכה יותר ומעמיקה יותר. האמת, חבל. חוויה אדירה ששווה להשקיע בה יותר זמן.

הסדנה המושקעת והמוזיאון המרשים מאפשרים חווית למידה מסוג אחר. הלוואי ותמיד יכולנו לתת לתלמידים לראות, לחוש ולחוות את הלמידה כך.

אכן למידה משמעותית !

טביב.