צמיחת עדשים עם מלחים?

Big image

תיאור כללי

חט"ב: היובל ראש העין

מחוז: מרכז

ישוב: ראש העין

מבוא:

מטרת המחקר היא לבדוק כיצד מי מלח משפיעים על גדילת עדשים ירוקים לעומת מים מתוקים.

מטרה נוספת היא לדעת אם כמות המלח משפיעה על התפתחות עדשים ירוקים.

חשיבות מציאת הפתרון גבוהה מאוד מפני שיש למעלה מ810 מיליון דונם של אזורי חקלאות בעלי בעיה עם אחוזי מליחות המים, ולכן הם צריכים לדעת עד כמה מליחות המים משפיעה על הצמח ובסופו של דבר על הפרנסה שלהם.


בחרנו לחקור תופעה זו מפני שאם יש גדילה מסוימת עם מי המלח אז יהיה ניתן להשתמש בהם בכמות מסוימת בחקלאות


שאלת החקר

שאלה המחקר: האם מספר אחוזי מליחות המים יכול להשפיע על התפתחות עדשים ירוקים.


השערות המחקר

הראשונה היא שעדשים שהושקו עם המים המלוחים לא יצמחו והנבטים עם המים המתוקים יצמחו.

השערה אחרת היא שהנבטים עם המים המלוחים יצמחו עד נקודה מסוימת ואז ינבלו לעומת הנבטים שהושקו עם מים מתוקים ימשיכו לגדול.

וההשערה האחרונה שלנו היא שהם יגדלו באותה מידה ללא הבדל בין המים המתוקים למלוחים.


תכנון החקר

  1. תכנון מהלך הניסוי: תחילה, נשים את שתי קבוצות של העדשים הירוקים על צלחת חד פעמית ועליה צמר גפן ( בשביל לעזור לגדילה ).

קבוצה אחת נשקה במים מתוקים ואת השנייה במים מתוקים שהוספו להם 0.75 מכפית אחת של מלח ואז נערבב אותם (מליחות המים היא 15%במים שהוספנו להם מלח לעומת 0.5% במים מתוקים.)

אנחנו נקנה את הצלחות החד פעמיות והעדשים מהסופר הקרוב ואת הצמר גפן מבית המרקחת.


ממצאים

הגרף עצמו בפוסטר הפיזי.

המערכת צירים שמעל מתארת את מספר הימים שניתן לצמחים לגדול ואת מספר הס"מ שהם גדלו לאחר כל יום, המספר הזה הוא ממוצע כולל שחושב אבל אין צמח שגדל בקבוצה שהושקה עם מים מלוחים ולכן אין בכלל צורך לחשב ממוצע וזו הסיבה שהקו הכתום נמצא ביחד עם ציר הX.


התוצאות גם עונות על שאלת החקר "האם מספר אחוזי מליחות המים יכול להשפיע על עדשים ירוקים" והתשובה היא כן, כאשר נותנים לעדשים תנאים טובים לגדילה ומשקים במים מתוקים, הם יגדלו לעומת העדשים שהושקו במים מלוחים ואף אחד מהם לא גדל בכלל. כמו כן התוצאות עונות לנו על איזו השערה היא הנכונה, וההשערה הנכונה היא הראשונה שאמרה שהצמחים שהושקו במים מתוקים יגדלו לעומת אלו שהושקו במים מלוחים.

מסקנות ודיון

הניסוי שבו השקנו קבוצת עדשים במים מתוקים לעומת קבוצה אחרת שהושקה במים מלוחים הסתיים ולכן נסכם את המסקנות.

המסקנה הראשונה והעיקרית שלנו היא שעדשים אינם יכולים לגדול כאשר הם מקבלים מים מלוחים וזה מפני שמים הם אחד מהמרכיבים החשובים ביותר לחיים, הם מרכיבים את רוב המסה של היצורים החיים, ממלאים תפקידים מאוד חשובים בגופנו וגם משמשים כסביבות גידול חשובות לבע"ח, צמחים ועוד.


משמעות המסקנות האלו הן שחקלאים בעלי מחסור במים מתוקים, לא יוכלו להשקות את צמחיהם במים מלוחים אך יש בכך יתרון מפני שאז צמחיהם לא ינבלו, כמו כן מובן שאם הצמחים לא גדלים, אז המים האלו אינם ראויים לשתייה.

המלצות להמשך

כאשר יחקרו ויבצעו את הניסוי הזה שוב אני ממליץ שמהתחלה לא ישימו את הצמחים בחוץ כי עלול להיות גשמים, שזה הפריע לניסוי ואז נאלצנו להתחיל אותו מחדש

תלמידים

אור הנס, איל מרידן ומיכאל מלבין

מורים

חולוד ברנסי ואלבז יהלומה