מהלכים פוליטים בעולם הגלובלי

יתרונות!!! גיאוגרפיה-חקר

הקדמה

בעבר הרחוק סכסוכים בין שבטים ועמים היו נמשכים שנים , דרך לחימה וקרבות עזים. אך כיום , בעולם הגלובלי החדש. ראשי המדינות מתקשרים באופן אחר ולא במעט בזכות התפתחות התקשורת המהירה וזמינה.

לפנינו מספר דוגמאות ליתרונות שהשפיעו על המהלכים הפוליטיים בעולמנו בזכות הגלובליזציה.

הסכמי שלום

הסכם שהתגבש באמצע 1994 לאחר שבמשך עשרות שנים נפגשו מנהיגי ישראל בחשאי עם חוסיין מלך ירדן, שלא הסכים לקיים איתם שיחות גלויות. ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל ושר החוץ לשעבר שמעון פרס קיימו מספר פגישות עם חוסיין והבהירו לו, כי לאחר שנחתם ההסכם עם האירגון לשחרור פלסטינים, עלולה ירדן להישאר "מחוץ למשחק". חוסיין נועץ בנשיא מצריים חוסני מובארק, שעודד אותו להגיע להסכם, ונשיא סוריה חפאז אל אסד שעודד את חוסיין לקיים שיחות עם ישראל, אך לא לחתום על הסכם.

נשיא ארצות הברית, ביל קלינטון, שהיה זקוק להישג מדיני במזרח התיכון, לחץ על חוסיין להצטרף לעגלת השלום. בין השאר הבטיח קלינטון למחוק את חובותיה של ירדן לארצות הברית. בחודשי הקיץ נערכו שיחות בין ישראל לירדן, שהפכו עד מהרה לגלויות, עם פגישת רבין, חוסיין וקלינטון בבית הלבן ופרסום "הצהרת וושינגטון" שסיימה את מצב הלוחמה בין שתי המדינות. ב14 בספטמבר 1993 נחתם סדר יום מוסכם למשא ומתן בין ישראל וירדן וב-25 ביולי 1994 הייתה "הצהרת וושינגטון".

בזכות הסכמי שלום ניתן להגיע להעברת סחורות חיוניות בין המדינות .

הסחורה יכולה להיות נשק , תרופות וכו'.

הסכמי השלום יכולים ליישב מצבים בין מדינה ענייה שקשה לה להילחם מול מדינה עשירה וחזקה שיש לה צבא חזק.

תמיכה וסיוע הומניטרי במדינות תת מתפתחות

מדינות מפותחות מסייעות למדינות נזקקות. החל בציוד בסיסי של מים מזון ותרופות עד לשיקום ופיתוח של המדינה על ידי משלחות מיוחדות.

"הסכם הומניטרי" קיים בין כל מדינות העולם , זהו הסכם "לא כתוב" שבו כשמדינה נזקקת , נחלצות מדינות מפותחות לסייע לה.

גופים שונים מתקשרים על ידי משרדי החוץ ומיידעים אותם על המצב במדינה הנזקקת.
בתמונה :
מטוס משליך מזון מהאוויר בארגזים למדינה ענייה


עזרה במצבי חירום

מהלכים פוליטיים הביאו לשיתוף פעולה בין המדינות בתחום הטכנולוגי כך שביחד, התקשורת והתחבורה השתדרגו בכך שניתן להודיע על התראות חירום בזמן אמת ובזמן קצר לכל העולם . לדוגמא : הצונאמי בהוואי, באותו מקרה גל של סיועים הגיעו , גם כספים וגם חומרים ,רופאים שהובאו להוואי בכדי להעביר עזרה ושיקום האי.
בנוסף , רעידת האדמה שהייתה בנאפל בתאריך 5.4.2015 בחוזקת של 6.7 סולם ריכטר, יותר מ10000 הרוגים כתוצאה מרעידת האדמה וההרס הנגרם לכל המדינה והסובבים לה .יותר מ30 מדינות עזרו לנאפל בכך שעזרו לנפגעים ופינו/מצאו גופות.בין המדינות כללו:

אוסטרליה שהוציא 5 מיליון דולר כדי לשלוח סיוע הומניטרי (סיוע נגד מחלות אסונות טבע ופצועים).
איראן שהוציא 40 טון של סיוע הומניטרי דרך הודו.
בריטניה בזבזה 23 מיליון דולר לציוד רפואי ועוד.
הודו - סיוע לנפגעים שלחו מטוסים כדי להביא את הנפגעים לבתי חולים מחוץ למדינה.
ישראל ששלחה את פיקוד העורף וחיל הרפואה ועוד גנטרטורים ו3 מטוסי הרקולס עם דברי רפואה.
סין - 3 מיליון דולר לשמיכות ועזרה לפונדקאים.
ועוד מדינות שתרמו עוד להצלה של ניצולים.

בתמונה:
משלחת רפואית של צהל בהאיטי

Water and Food from Air Force C-17 Land in Haiti

עזרה הדדית במצבי חירום גם במדינות מפותחות.

השרפה של יער הכרמל ב2010 גרמה לכך שרוב מיער הכרמל יכחד. בשריפה נספו 44 בני אדם, כ-17,000 איש פונו מבתיהם, מיליוני עצים נשרפו. כבר ביומה הראשון הפכה השריפה לאסון השריפה הכבד ביותר בתולדות מדינת ישראל‏. מטוסים שבאו ממדינות אחרות לעזור לנו לכבות את השרפה.המדינות קיבלו מודעות לשרפה בכך שראו בטלווזיה.
במטוסים היו חומרים לכיבוי אש , מיים וכו'. יותר מ22 מדינות עזרו לנו.בניהן:
ארצות הברית - מטוסי הרקולס עם 20 טון חומר כיבוי אש
יוון - 4 מטוסים
צרפת - 3 מטוסים ו80 טון חומר כיבוי
רוסיה - 22 פסיכולוגים לעזרה לאנשים , 20 רופאים , 7 מטוסי כיבוי
בולגריה - 2 מטוסים 120 כבאים

ריגול במדינות אויבות והעברת מידע דרך תוכנות גלובליות

בתמונה:
חלק מהכור של אירן
איך ישראל יודעת שלאיראנים יש פצצת אטום ?
מרגלים שהצליחו לחדור לתוך איראן ולקבל מידע על הפצצה ולהעביר את המידע שקיבלו דרך הצפנה או דרך קודים מיוחדים שהעבירו דרך תוכנות מפורסמות בזכות הגלובליזציה שהביאה עימה התפתחות מהירה בתקשורת . בזכות זה, גילתה ישראל מידע חשוב לביטחון המדינה- דבר שיכול לגרום למלחמה.

בנוסף , רוסיה פרסמה בעיתונים שלה שהם משתפים פעולה לבניית פצצת האטום וכך הסיכוי של האיראנים לבנות פצצת אטום גבהה . האיראנים עצמם פרסמו ברשת איום על ישראל שיש ברשותם פצצת אטום וישמידו את תל אביב.ישראל גילת זאת לא רק על ידי ריגול אלא על ידי קריאה בעיתונים זרים וחיפוש באתרי המדינות.