ירושלים

מהי ייחידיותה של ירושלים קדושה לשלושת הדתות?

Big image

מה אנחנו הולכים להסביר לכם בעלון זה?

אנחנו הולכים בעלון זה להסביר למה ירושלים קדושה לשלושת הדתות ואיך היא קשורה לשלושת הדתות

קצת על ירושלים ועל שלושת הדתות

ירושלים היא עיר בעלת תרבויות רבות ושלושה דתות: הדות,איסלם ונצרות ולכל דת יש את המקום הקדוש לה בירושלים לאיסלם יש את מסגד אל עקצה לנוצרים כנסיית הקבר וליהדות הכותל המערבי וכנסיות והמקדשים וגם כמו שידוע לכולם ירושלים לפעמים מוזכרת "בתנך" {תורה נביאים כתובים}

השערות למה ירושלים קדושה לשלושת הדתות?

האם ירושלים קדושה לשלושת הדתות בגלל שלכל דת יש מקום מיוחד בירושלים או בגלל שירושלים קדושה לשלושת הדתות כי אולי לשלושת הדתות יש סיפור מישלה בירושלים מעניין למה זה שווה מחקר קטן

ירושלים קדושה לשלושת הדתות כי...

יהודים, נוצרים ומוסלמים לאורך דורות נושאים עיניהם לירושלים. במרוצת אלפי שנות קיומה התקדשה לירושלים עבור כל אחת משלוש הדתות הללו. היהודים קבעו בה את מקום מקדשם וכינו אותה 'טבורו של עולם', היהודים קבעו בה את מקום מקדשם וכינו אותה 'טבורו של עולם, הנוצרים זוכרים בה את תחייתו ואת עלייתו של ישו משיחם השמימה ואילו המוסלמים מציינים בה את מקום עלייתו של מוחמד נביאם השמימה במסע לילי מופלא.

הסמלים של שלשת הדתות הם

למה בחרו\יצרו דווקא את הסמל של האיסלם-הסהר?

הסהר משמש לרוב כדי לסמל את האמונה האסלמית אף שלא שימש את מוחמד או שליטים מוסלמים מוקדמים. סמלו המקורי של האסלאם הוא כוכב מחומש.ישנם נוצרים שמשתמשים בסמליות זו כדי לטעון שאללה היה למעשה אל-ירח אותו עבדו הערבים הקדם-אסלאמיים. טיעון זה משמש לעתים כדי לטעון שהאל באיסלם שונה מהאל ביהדות או נצרות.

למה בחרו\יצרו דווקא את הסמל של היהדות-מגן דויד?

צורת מגן דוד הופיעה בתרבויות המזרח הרחוק לפני אלפי שנים, והיא משמשת בתרבויות המזרח עד היום, הן בצורת מגן דוד והן בצורת . מגן דוד מופיע גם בתרבות המוסלמית. ואולם, במאות השנים האחרונות הוא הפך לסמל יהודי מובהק.סמל זה הופיע לראשונה בהקשר יהודי כבר בתקופת הברזל, במאה ה-7 לפנה"ס, בחותם יהודי שנמצא בצידון. כמו כן הוא הופיע במספר בתי כנסת עתיקים בארץ ישראל בתקופת בית שני ואחריה, אך נראה שללא כל משמעות מיוחדת, שכן הוא הופיע לצד צורות נוספות.

הזיהוי של מגן דוד עם היהדות החל בימי הביניים. בשנת 1354 היתה הזכות להרים דגל. היהודים בחרו בסמל של מגן דוד.מהמאה ה-19 נפוץ הסמל מגן דוד גם בחותמות של יהודים. ובהמשך הפך לסמל המזוהה עם היהדות ועם מדינת ישראל.

למה בחרו\יצרו דווקא את הסמל של הנצרות-הצלב?

הצלב הוא הסמל המזוהה ביותר עם הנצרות, והחל להופיע כבר במאה ה-3 בתור סמל נוצרי. הצלב יכול לבוא בתור קרוסיפיקס שעליו מונח ישו או לא דמותו. הצלב משמש כקמע של לנוצרים אשר עונדים על צוורם או מעל המיטות. נוצרים מאמינים, שאדם המעביר את הצלב שלו לאדם אחר מביא עליו את מזלו לטוב ולרע. בנוסף נוצרים חוגגים בחג הצלב שנקראה גם התרוממות הצלב המציין את הסמל כחלק מהגאולה האונשית.

המקומות הקדושים לשלושת הדתות בירושלים הם

המקומות הקדושים למוסלמים בירושלים הם

המקומות הקדושים לנוצרים בירושלים הם

המקומות הקדושים ליהודים בירושלים הם

הספרים הקדושים לכל אחת מהדתות הם

איך הנצרות התקדשה לירושלים?

ירושלים היתה לעיר הולדתה של הנצרות ב-31 לספירה, כאשר ישו נצלב ונקבר בירושלים, אירוע שהפך אותה למרכז הדתי של הדת הנוצרית. במאה ה-4 לספירה הרשמית של האימפריה הרומית. הוא שלח את אמו, הלנה, לירושלים כדי למצוא את מקום צליבתו של ישו. עם כיבושה של ירושלים בידי המוסלמים עלתה חשיבותה בעיני הנוצרים והם יצאו למסעות הצלב כדי לנכס אותה לעצמם. ברובע הנוצרי לבדו יש כ-40 מבני דת שונים (כנסיות, מנזרים ואכסניות ליולי רגל נוצרים). אחד האתרים הבולטים והחשובים ברובע הוא ה"ויה דולורוזה", דרך הייסורים, שהיא דרכו האחרונה של ישו. צליינים רבים נוהגים להגיע לירושלים ולצעוד בעקבות ישו במסלול המתחיל בשער האריות ומסתיים בכנסיית הקבר הקדוש.

איך האיסלם התקדשה לירושלים?

ירושלים אינה מוזכרת בקוראן, אך לאחר מותו של מוחמד, ב-632 לספירה, קרנה של העיר עלה בעיני האסלאם. הסיבה לכך נעוצה בין היתר באמונה שכאן סיים מוחמד את מסעו הלילי ממכה – באתר שבו שוכנת היום כיפת הסלע. במאה השנים שלאחר מותו של מוחמד, לספירה הם בנו את כיפת הסלע ולאחר מכן את מסגד אל אקצא, שני מקומות בעלי חשיבות אדירה לאסלאם. המוסלמים נשארו בירושלים עד סוף המאה ה-11, אז כבשו אותה הצלבנים במסגרת מסעי הצלב. ירושלים נכבשה על ידי האיובים בשנת 1187, ונשארה תחת שלטון מוסלמי עד סוף התקופה העותמנית.

איך היהדות התקדשה לירושלים?

ירושלים היא העיר הקדושה ביותר ליהדות. קדושתה לעם היהודי נובעת מהאמונה הדתית שזהו המקום שבו בחר אלוהים לשכן את השכינה ואת שמו, וכיוצא מכך שכנו בה שני בתי המקדש. הקשר של היהודים לירושלים החל זמן רב לפני שכבש אותה דוד המלך מידי היבוסים סביב שנת 1000 לפנה"ס.

מי הדמות המיוחדת לכל אחת מהדתות?

הדמות הקדושה ליהדות היא: אלוהים,ה' ואלוקים.

הדמות הקדושה לנצרות היא: ישו.

הדמות הקדושה לאיסלם היא: מוחמד הנביא

מאת:שי רביע וניב איזיקוביץ